PDA

View Full Version : Кръст, Гръбначен стълб.



DriftWorx
03-29-2012, 16:15
Имам леко изкривяване на Гръбначния стълб ( около областта на кръстта) , мисля, че е от това , че преди 3 години някъде ходих да блъскам и да дигам тежести в залата. Взимах ги от земята, с превит кръст и мисля че е от това. Ходих на Невролог и ми казаха да ходя на физиотерапия 2 седмици, така ама след това нямаше много подобрение. Започнах упражнения в домашни условия и мисля, че има малки подобрения. Ходех до преди 2-3 месеца изгърбен в раменете, но вече се оправих. Леко слаб и висок съм, може и да е от растежа ми. Да допълня, че не стоя много пред компютъра, взех да се занимавам с лостове преди 6 месеца до сега. Ако някой е имал същия проблем и ако го е решим , моля да ми помогне. :)

Horrificus
03-30-2012, 22:11
Ако имаш изкривяване в лумбалната област (кръста), това значи, че гръбначният ти стълб би изглеждал така:
http://assets.bb-team.org/content/originals/1699_4_300.jpg
Не ми се вярва от вдигането с превит кръст да ти се е получило. Още повече-ако си изгърбен в раменете, кръстът ти може да е прав. За поправяне на изкривяването може да започнеш с плуване или да направиш яки еректори във фитнес залата. Еректорите са мускулите, които държат тялото изправено и се тренират най-лесно с мъртва тяга. Доста хора се опасяват да изпълняват това упражнение поради ред причини, ти си преценявай сам.

DriftWorx
04-01-2012, 19:09
Ми , това на снимката е точно обратната, тази област на кръста не ми е "по-навътре" от нормалното , а леко "по-навън" и ми се виждат одвън прешлените, но това е щото съм слаб, но изкривяването се забелязва. А това за което всички говорят - "Мъртва тяга" , Какво е ? Би ли ме запознал/а ?

blaaablaaablaaa
04-06-2012, 15:31
Мъртва тяга (хах, днес ми го казаха) е някакво упражнение, при което се вдига гежест с две ръце от земята и не се вдига до горе, а се оставя някак си да виси. Но не съм сигурен дали е точно така.
Аз също имам едно проблемче с кръста - долу вляво - получих го при вдигане на тежко. Отдясно ми мина, но отляво вече седи почти месец, а и това не са ми първите проблеми с кръста. При навеждане и при обратното движение на навеждането (тоест изправяне) боли. Да знаете някакви упражнения или трик, за да спра болгата?

escape19
01-13-2013, 17:31
Прочетох за проблема, който имаш с кръста. Подобен проблем си създадох и аз преди 4 години. Преди това не съм чувствал да имам някакъв проблем с гръбнака. На тренировка изпълнявах упражнение което съм правил многократно (в положение "везна" вдигане с ротация на ръцете в раменете до хоризонтална позиция във всяка ръка по 17.5 кг) почуствах, че нещо ще се случи в кръста ми, и при следващото вдигане нещо изпука и почуствах преместване в гръбнака и болка. Нямах възможност да потърся лекар първата година. По-късно болката ту изчезваше, ту се появяваше, появи се изкривяване на стойката ми. Изследванията на лекарите (компютърна томография) установиха появата на дискова херния при ломбалните прешлени. Това което ми препоръчаха е да правя упражнения за мускулатурата на гръбначният стълб. Сега се чувствам по-добре и стойката ми се изправи. Правя различни упражнения, като избягвам тези които натоварват гръбнака на натиск.
...Това, че ти се занимаваш с лостове е добре, особено тези упражнения където висиш на лоста и те разтягат. В никакъв случай не изпълнявай "мъртва тяга" с големи тежести, това е вредно за гръбнака.
Не мога да ти дам точен съвет, но е добре да отидеш минимално на ортопед за това изкривяване. Невролога ще ти даде някакви противобъзпалителни и болкоуспокояващи може и на рентген да не те прати. Най-добре е да се консултираш и да ти направи изследване неврохирург. Не бой се това не означава операция.
...прегледай и тези линкове:
http://www.blitz.bg/article/16413
http://www.bela.bg/?page=inner_page&page_id=26&article_id=1000561&sub_page=1
http://www.tialoto.bg/a/3-sport/16162-krokodilski-uprazhneniia-sreshtu-bolki-v-garba/

успех, :)

ady98
01-15-2013, 16:36
Здравейте! :) Аз също имам гръбначно изкривяване и днес ходих при ортопед.. Според него трябва да спортувам (може и фитнес) и да ходя на плуване.. Преди години пак имах същия проблем и ходих на физиотерапия, която продължи няколко месеца (т.е. за 1-2 седмици няма как да се оправи изкривяването) и най-важното е да ходиш изправен и да не се изкривяваш като сядаш (особено пред компютъра). Успех и дано се оправиш скоро! :)

LadyDy
01-16-2013, 17:08
Аз също съм с гръбначно изкривяване и 2 операции. Но да не мислите, че има голям ефект от тях. Един път започне ли да се развива сколиозата, не се ли хване на време........................последст вията са много.
Фитнесът не е много препоръчителен, доколкото са ми казвали на мен лекари. Може, но не и прекалено трудни за изпълнение упражнения. И в никой случай претоварване.