PDA

View Full Version : Вчера се оформи интересна дискусия



Wax
04-02-2012, 19:58
пред блока докато пихме бири.

Според вас удачно ли ще е да се прави като в древна спарта, а именно да не се харчат държавни пари по тежките заболявания, например онкоболните, ами да ги оставят на съдбата?

EinGutesKind
04-02-2012, 20:00
Не е удачно, ама то това прави ли се в България?

Wax
04-02-2012, 20:02
Абе уж държавата поема повечето разходи за тежките заболявания по документи, но колко е така - незнам.

Pliok0019
04-02-2012, 20:12
Разбира се, че не. След около 2500г. приоритетите, технологиите и медицината достатъчно са се изменили, за да създадат една не до толкова твърда база за сравнение. Докато в Спарта парите, дадени за трудно лечимо заболяване нямат особено голяма роля в съдбата на лекувания, в съвремието ни всичко е възможно. Точно вчера гледах за напредъка на биотехнологиите и един мъж от Япония, който живее без отделителна система и крака.
Малко се оплетох в обяснението си и понеже винаги само пиша без да чета ще направя заключението си още веднъж. :Д Докато преди човешкия живот не е имал особено голяма стойност, давали са се много жертви и ресурси за война, сега би трябвало да наблягаме над личността, правото на живот, здравето и свободата, тея.. възрожденско-ренесансови идеи.

Wax
04-02-2012, 20:21
И аз си мислих така, но пък ако шанса е малък а сумата е голяма ми се струва, че ще е по-логично да се вложат в по-леко болните или пък да се помогне на бездомните. На повече хора помагаш.
Същото може да стане и ако изтрепат мангалите, но това също се счита за "нехуманно"

Pliok0019
04-02-2012, 20:31
Важно условие за стабилността на една държава е образованието и здравеопазването. Трябва да има възможност да се помогне на всички, на тези с по-леки заболявания с по-малко средства и с по-голяма успеваемост, разбира се.
Както всички хора (би трябвало) плащат данъци, така и на всички (би трябвало) да се помогне.

Wax
04-02-2012, 20:34
Дори и така да е, да съберат данъците на цялата им рода пак няма да съберат достатъчно пари, а дърпат от джобовете на други, щото примерно някой решил да се прави на гъзарче и пушил като комин.
Пък и дори при наследствените болести или неволно появилите се - ако струват доста да се оправят сами.

Pliok0019
04-02-2012, 20:47
Никой никога не е застрахован не само от болести, но и от инциденти. Сериозните, трудно лечими и скъпоплатени интервенции не се налагат толкова често, че да изискват толкова сериозни ресурси, повярвай ми. Всяко правителство разполага със средства за постигането на едно основно ниво в здравеопазването.
Как ще реагираш ти, ако имаш брат/сестра, пострадал в автомобилна катастрофа и при постъпването му/й в болница на регистратурата в болницата любезната дебела лелка ти каже "Ееее стига бе, да не се е правил/а на як/а и да не е влизала в тая кола". И толкова. ?

Примера ти с това, средставата да отиват за бездомните е много далеч от понятието "право на живот". Тук изобщо не става въпрос за здравопазване, а за социално подпомагане.

Wax
04-02-2012, 20:58
Знам, ще ми бъде тежко, но пък и ще разбера, ако на другите не им пука.
Но да се дават както бях чел 600 000лв. само заради няква операция срещу рак на белия дроб, която е с 30% успеваемост ми се струва нелогично.
Пък и брат ми е имал доста катастрофи :lol:

D1esel
04-02-2012, 20:58
Aко това, което казваш хипотетично стане, тогава няма да сме социална държава. А и лечението да ти кажа, за каквито и болести да е, така е направено, че сам си го плащаш, ако искаш да живееш. Ако не- чакаш и умираш.

Pliok0019
04-02-2012, 21:14
В момента здравната система в България е пълна каша и пълен отврат. Осигуровките не покриват почти нищо, за да ти обърнат изобщо някакво внимание трябва да си с платен прием/да даваш пари на лекарите под масата. Много е грозно здравето да се продава като зарзават. Пълен фалш е особено това, че на преден план стои премахването на таксата "избор на екип" и непрекъснато се правят някакви много минимални промени и никой няма смелостта да предложи цялостна програма за реформа във всички звена. Същото важи и за образованието.

ohluv
04-02-2012, 21:16
Да ви пуснат да чакате една седмица за лекар :D

PainMonopoly
04-02-2012, 21:59
Да ви пуснат да чакате една седмица за лекар :D

Оптимист, аз имам час след 4...

fen7asy
04-03-2012, 08:21
аз като стана президент ще реша, не си тормозете главичките

Pliok0019
04-03-2012, 12:50
Точно като президент нищо няма как да решиш. :Д

anonymous708973
04-03-2012, 12:58
Държавате не е чак толкова черна точно в това отношение. Бащата на една позната пребори рака за 6-7 месеца с помощта на лекарства на стойност 12 000 лв на месец, осигурени от държавата до стотинка.

StringTheoryPracticist
04-03-2012, 14:07
СПИРАЙТЕ ТЕЗ' ХИМИИ, ЯЖТЕ БИЛКИ И ТРЕВА ОТ ПРИРОДАТА!

LovEsIckk
04-03-2012, 16:04
В здравната каса има достатъчно пари за лечението на болни.
Когато работиш, работодателя ти ти внася здравни осигуровки. Да речем работиш от 20 до 60 годишна възраст. Това са 40 години стаж и 40 години внасяне на здравна осигуровка - пари, които влизат в здравната каса.Ако изобщо успееш да доживееш до пенсиониране, защото тенденцията сочи, че всеки втори умира от инфаркт,инсулт или онкологично заболяване.
Друго - колко пъти годишно посещаваме лекар и се възползваме от услугите, които ни се полагат безплатно от здравната каса? Който е тичал, като мен по лекари знае колко малко му се поема, а колко са скъпи медицинските услуги.
Къде отиват всички тези пари, които се внасят като здравни осигуровки? Не получаваме нужната медицинска компенсация срещу тях!
В такъв случай аз предпочитам хората с тежки болести и увреждения, за чийто живот костват пари НЕПОСИЛНИ за събиране от семейството му, да се лекуват на държавни разноски!

PainMonopoly
04-03-2012, 16:34
Бих искал само да ви напомня, че плащаме доста мижави суми за здравни осигуровки. Като студент в България последно плащах по 16 лева на месец. Германците плащат минимум по 50-70 евро. Като студенти, до определена възраст. Над определена възраст скачат до 120-140 на месец.

Ясно е, че плащаме такива суми, защото ако ги увеличат, никой няма да може да си ги позволи. Но не бива да се учудваме когато здравната каса не покрива нещо, или пък ако болниците са разбити, техниката е съветска, линейките не идват, а лекарите са некадърни и недоплатени. Не мога да си представя как ще има медицина в България с постъпленията в касата.

Но търпение. БВП се повишава, стандарта на живот също, тенденцията е, че някой ден и ние ще плащаме по 50 евро на месец и няма да ни прави проблем.

LovEsIckk
04-03-2012, 16:37
Здравната осигуровка, внасяна от работодател е доста по-висока от 16лв.
Зависи на каква работна заплатна те осигурвят по-точно.
И все пак е повече от 16лв.
Ама логично, след като безработицата в страната е толкова голяма, да не влизат достатъчно пари в хазната.

ohluv
04-03-2012, 21:55
Бих искал само да ви напомня, че плащаме доста мижави суми за здравни осигуровки. Като студент в България последно плащах по 16 лева на месец. Германците плащат минимум по 50-70 евро. Като студенти, до определена възраст. Над определена възраст скачат до 120-140 на месец.

Ясно е, че плащаме такива суми, защото ако ги увеличат, никой няма да може да си ги позволи. Но не бива да се учудваме когато здравната каса не покрива нещо, или пък ако болниците са разбити, техниката е съветска, линейките не идват, а лекарите са некадърни и недоплатени. Не мога да си представя как ще има медицина в България с постъпленията в касата.

Но търпение. БВП се повишава, стандарта на живот също, тенденцията е, че някой ден и ние ще плащаме по 50 евро на месец и няма да ни прави проблем.

цитирам го някой може и да го разбере случайно =/

ohluv
04-03-2012, 21:55
Здравната осигуровка, внасяна от работодател е доста по-висока от 16лв.
Зависи на каква работна заплатна те осигурвят по-точно.
И все пак е повече от 16лв.
Ама логично, след като безработицата в страната е толкова голяма, да не влизат достатъчно пари в хазната.

Колко е безработицата ?

Thrombocyte
04-04-2012, 03:22
Много утопични въжделения имате.
Спарта е била сила, когато е била заложена полисната система. Такова управление не е ефективно в днешни условия, най-малкото морално.
Също така, за да има това нещо ефект, трябва да ни управляват честни хорица, а това в световен мащаб е само привидение. Корупцията и слугуването на чужди интереси не са характерна нашенска черта, а характерна човешка.
Nuff said, че закъснявам за даскало

torVPN
04-04-2012, 12:34
Грозните ще умират, за да живеят красивите.
Ако ви харесват обещанията ми гласувайте за мен на следващите избори.

anonymous708973
04-06-2012, 11:34
Колко е безработицата ?

15% с тенденция за покачване, като 53% от тях са безработни повече от една година.
Съгласна съм с PainMonopoly. Плащат се доста малко пари за осигуровки, за да очакваме кой знае какво. И още нещо - в България няма здравни пакети. Хората плащат различно, но получават еднакви услуги. Простотия, която я няма в западните държави.