PDA

View Full Version : Съпоставка м/у "Заточеници" и "На прощаване"



karamelizirana
04-07-2012, 11:54
Трябва ми кратка теза на съпоставка м/у " Заточеници " и " На прощаване " .. и по точно :
Защо изборът на пътя на борбата е единствено достойният житейски избор за героите на двете стихотворения ? Как е интерпретиран мотивът за саможертвата в името на отечеството в тях ? Съпоставете смисъла на стиховете " Аз вече пушка нарамих и на глас тичам народен ... " ( " На прощаване ) и " да видиш бой- съдба завидна " ( Заточеници )

teta
04-07-2012, 16:07
само да те поправя че не е "да видиш бой" а да водиш бой ;] та на прощаване е:поема; има фолклорен мотив за прощаване с майката и изливане на чувствата при раздялата; опозициите дом-път, робство-свобода, живот-смърт;мотив за личния избор и приемствеността в борбата .за заточеници-
Откъсването от родния бряг е ситуирано във времето на залеза, а постепенно, към края на творбата, настъпва нощта. .Финалът на 1-ва строфа показва родното като чуждо нещо. В центъра на творбата, 3-та строфа съчетава сблъсъка на противоположните чувства. Първите 4 стиха изразяват яростта, идваща от спомена за гнусното, предателство и омразата към „врага заклет”. Останалите 4 са посветени на любовта.Финалният възглас „Прощавай роден край!” е категоричен знам за буквалната раздяла на синовете с майката,на бунтовниците с родината.
а за "аз вече пушка нарамих" и "да водиш бой борба завидна"-и двамата лирически говорители водят доброволно борба за свобода,но в на прощаване героят осъществява тази борба,докато в заточеници не успяват.

надявам се да съм помогнала м;

teta
04-07-2012, 16:09
още за на прощаване прочети тук :http://www.myschoolbel.info/Temi_LITER_7klas/Hristo%20Botev%20-%20Na%20proshtavane%20-%20Analiz.html и тук http://www.zapiski.info/view.php?id=1751

karamelizirana
04-07-2012, 16:36
Благодаря ти много !! :* Наистина ми помогна много..:) За грешката се извинявам... сега я забелязах, дадоха ни въпроса в края на деня... преди ваканцията и съм писала доста .. интересно :)) Даже е " водим бой", но... пак добре, че изобщо си ми разбрала нещо :))

teta
04-08-2012, 10:52
е нищо радвам се че съм помогнала ;]