PDA

View Full Version : Перфектността като ...?



desirebg
04-08-2012, 23:25
Аз съм на 17 години и много ме влече философията и наскоро се зачудих над следния въпрос:
- Перфектността какво е всъщност? - Мислих доста, сравних с околната мисли и интереси и ето го обобщението:
Почти всички , да не казвам всички приемат перфектността като нещо невъзможно и непостижимо, а същност според мен не трябва да го приемаме точно така.Защо да го приемаме като невъзможно и крайна граница, като можем да го приемем и за ЦЕЛ за в бъдеще? Защо да не се опитаме да я постигнем?Тя не е непостижима,просто поради много мързел около нас и многото песимизъм ние сме го приели като недостижима граница на идеала.
Благодаря че отделихте време да прочетете идеята ми.С удоволствие ще прочета вашите мнения :)

Chacho
04-09-2012, 00:43
Ехааааааааааааааааааааааа

Rebirthing
04-09-2012, 00:59
Перфектността в коя сфера ?

ScarlettS
04-09-2012, 05:44
Това е понятие, създадено от хората и освен че е недостижимо и неприложимо, е и безсмислено. Съвършенството може да бъде приемано като нещо, което не би могло да е по-добро, или като нещо, което не притежава недостатъци. И в двата случая се търси човешка оценка. Всеки разбира нещо различно под този термин, което прави стремежа към него безсмислен.
Пробвай да замениш думата 'перфектност' с просто 'много добър в нещо' или 'толкова добър, колкото е нужно спрямо амбициите му'. Какво се променя? Самата идея за 'перфектността' като цел е нерационална поради многото гледни точки. Естествено може да решиш да си перфектен в нещо (или във всичко) според своите си разбирания, но това винаги би било в конфликт с реалността, ако като такава приемаме разбиранията на околните. Търсенето на нещо перфектно или вярването, че то е такова, е заблуда. По-добре да не навлизаме в темата за 'перфектен човек', защото там вече става още по-банално.
Перфектността си е напълно човешко понятие и следователно абсолютно относителна.

loveca777
04-09-2012, 06:17
Ами за уникалността какво ще кажете?
Има ли уникални хора? Или всички сме уникални спрямо другите?
Какво е да си уникален?
Това означава ,че да няма нито един индивид абсолютно същия като теб от всичките 7 милиарда хора на Земята .
Чисто биологично е така .
Но много хора си приличат по характер , идеали , интереси и тнт до голяма степен .
Всички се учим от грешките , абе всички сме хора!
Според мен няма уникален човек спрямо останалите !
Или това е един без краен спор ?

ScarlettS
04-09-2012, 06:31
^
Е, аз не разбрах къде е парадокса. Всеки човек е уникален, но някои си приличат по различни характеристики в определена степен (в зависимост от оценката на наблюдаващия). Защо да е безкраен спор и какво е значението към темата на това изречение :


Всички се учим от грешките , абе всички сме хора!

loveca777
04-09-2012, 07:07
^
Е, аз не разбрах къде е парадокса. Всеки човек е уникален, но някои си приличат по различни характеристики в определена степен (в зависимост от оценката на наблюдаващия). Защо да е безкраен спор и какво е значението към темата на това изречение :
В произхода сме едни и същи
Не знам
Но мисълта ми е дали има някой уникален спрямо всички останали ?

Concussion
04-09-2012, 09:31
Кво ще рече перфектно и за какво точно става дума? Според мен това вече е едно доста... субективно понятие, по принцип избягвам да казвам че нещо е субективно, щото то или Е, или не е, обаче на всички представите ни за съвършенство мисля че се различават, някои доста.

desirebg
04-09-2012, 10:38
Нямах предвид че имам перфектни хора, исках да ви кажа че вместо да го приемаме като непостижимост и да се отказваме преди още да сме започнали може да го погледнем от положителната гледна точка и да се постараем да я постигнем,да се стремим към повече и повече за да постигнем перфектност , следователно щом постигането на перфектност е невъзможно това е постоянен мотив. Така го приемам аз.Ами вие?

OnlyGirl
04-09-2012, 10:54
http://25.media.tumblr.com/tumblr_m26z219LG71rr2qa2o1_500.jpg

libal44
04-09-2012, 11:29
Нямах предвид че имам перфектни хора, исках да ви кажа че вместо да го приемаме като непостижимост и да се отказваме преди още да сме започнали може да го погледнем от положителната гледна точка и да се постараем да я постигнем,да се стремим към повече и повече за да постигнем перфектност , следователно щом постигането на перфектност е невъзможно това е постоянен мотив. Така го приемам аз.Ами вие?
Защо ти е нужно да осмисляш съществуването си с това?Животът ти по-малко живот ли е, ако не гониш нищо?

desirebg
04-09-2012, 13:40
Защо ти е нужно да осмисляш съществуването си с това?Животът ти по-малко живот ли е, ако не гониш нищо?

Каква е идеята тогава? Като нямаш цел в живота?

defender
04-09-2012, 13:45
Защо ти е нужно да осмисляш съществуването си с това?Животът ти по-малко живот ли е, ако не гониш нищо?

Аз мисля, че ако човек спре да се самоусъвършенства ще изпадне в комплекс за малоценност и недоволство от себе си.

desirebg
04-09-2012, 14:46
Аз мисля, че ако човек спре да се самоусъвършенства ще изпадне в комплекс за малоценност и недоволство от себе си.
Абсолютно точно изказване!

Concussion
04-09-2012, 15:00
Нямах предвид че имам перфектни хора, исках да ви кажа че вместо да го приемаме като непостижимост и да се отказваме преди още да сме започнали може да го погледнем от положителната гледна точка и да се постараем да я постигнем,да се стремим към повече и повече за да постигнем перфектност , следователно щом постигането на перфектност е невъзможно това е постоянен мотив. Така го приемам аз.Ами вие?


За мен пък е постижимо, само че аз под "перфектно" сигурно разбирам различно от това, което си представяш ти. Иначе съм съгласна с теб, човек има нужда да гони, да се стреми към нещо, ДА ЖИВЕЕ за нещо. Иначе живот ли е? Иначе просто си съществуваш, това е. Всеки един от нас гони нещо, постоянно, даже да не го осъзнаваме то се случва, и с най-малките неща и с по-големи цели които си поставяме. На пръсти се броят моментите, в които съм спирала да гоня и да ме вълнува каквото и да било и това са моментите в които съм получавала ужасни нервни пристъпи и съм била на косъм да си сложа край на живота. После с дни съм се възстановявала. Разбирате ли, животът е стремеж към нещо/неща, другото е безцелно съществуване.

libal44
04-09-2012, 15:33
Обяснете точно по какъв начин гоненето на цели осмисля живота.Животът не е нещо, което има нужда от осмисляне, защото всичко съществува в неговите рамки.Да гониш цели е равносилно на това да си тук, но да искаш да си там.Перфектността е чувството за завършеност, когато си тук и искаш да останеш тук, това целите няма да ви го дадат, просто хвърляте прах в очите си.

Concussion
04-09-2012, 15:37
Обяснете точно по какъв начин гоненето на цели осмисля живота.Животът не е нещо, което има нужда от осмисляне, защото всичко съществува в неговите рамки.Да гониш цели е равносилно на това да си тук, но да искаш да си там.Перфектността е чувството за завършеност, когато си тук и искаш да останеш тук, това целите няма да ви го дадат, просто хвърляте прах в очите си.

И кой ти каза че човек като има цели не може да ги постига, а??? Ти к'во правиш като нямаш цели, само си витаеш някъде ли, до тоалетната поне ходиш ли? Как го написа тоя пост въобще? Ала-бала, дървен философ.

libal44
04-09-2012, 15:42
Не съм казал, че не може да ги постига, но щом единствено целите ти осмислят живота, ти автоматично след постигането на една цел ще поставиш друга.Ала-бала не е аргумент, а и форума е за философия.

Concussion
04-09-2012, 15:52
И кой е казал че само и единствено целите ще ти осмислят живота? И какво лошо има в това да си поставяш нови и нови цели и да се усъвършенстваш? А на теб какво ти осмисля живота?

libal44
04-09-2012, 16:13
И кой е казал че само и единствено целите ще ти осмислят живота?
Ти каза, че живот без цели е просто съществуване.След като не са ти нужни за осмисляне на живота, тогава за какво са ти?


И какво лошо има в това да си поставяш нови и нови цели и да се усъвършенстваш?
Хипотетично цели можеш да си гониш до безкрай, но животът ти е краен, за да гониш непрестанно нещо друго.Съвършенство ще постигнеш и когато започнеш да премахваш неща, докато няма вече какво да махаш ,и си доволен от положението.


А на теб какво ти осмисля живота?
Нали казах, че няма нужда от осмисляне, защото отвъд него за мен не съществува друго и всичко губи значение.

Concussion
04-09-2012, 16:16
"Ти каза, че живот без цели е просто съществуване.След като не са ти нужни за осмисляне на живота, тогава за какво са ти?"
Да, нужни са ми, но кой е казал че са само те...
"Нали казах, че няма нужда от осмисляне, защото отвъд него за мен не съществува друго и всичко губи значение."
Мии, що направо не си резнеш вените или не се хвърлиш от някъде, бе брат? Нали нищо няма смисъл, за кво да дишаме изобщо, айде моля ти се...

libal44
04-09-2012, 19:15
Няма да си режа вените ,защото това АЗ е в контекста на живота.Не чети само каквото ти изнася и не се аргументирай с нападки, въпреки че в момента това правя...Жалко, че дискусията ни се сведе до това ниво.

Concussion
04-10-2012, 06:22
Ем сори мейна, дотолкоз ми стига акъла, по'ече не мога.