PDA

View Full Version : Защо "напуснахте" България



scrooper
04-09-2012, 10:12
: ) А възнамерявате ли да се върнете? Например аз догодина заминавам да уча в Германия, но планирам след магистратурата си да се върна и да поработя тук. А вие?

SmilezZz
04-09-2012, 16:21
Не съм я напуснала , все още , но имам планове за бъдещето си и главно за образованието си. Тогава ще се наложи да я напусна ,макар че не ми предлага кой знае какво бъдеще , си обичам страната и веднага , след завършеното образование , бих се върнала.

scrooper
04-09-2012, 17:07
мен малко ме притесняват 'предупрежденията', че след образованието, в която страна се захване човек да работи, там си остава

DS
04-16-2012, 06:16
Защо "напуснах" България?
*От около 17 годишен ми стана ясно, че няма да вирея в България. Причини:
- Липса на каквато и възможност за реализация (знам, че повечето от вас ще кажат: трябва да си кадърен, образован, упорит... за да успееш в Б-я)
- Липса на закони, ред и правосъдие! Един ден ще имам деца, не искам да растът в такава среда!
- Липса на култура! От култура на шофиране през култура на музика (фиксирам "поп-фолка") и т.н.
- Надеждата да променя всичко това ме тласна отдавна в мисли да "напусна мащехата България"

Възнамерявате ли да се върнете?
*Само за седмица-две на почивка и да се видя със семейство и приятели! И да видя, че нищо не се е променило!


п.п. Извинявам се ако има правописни грешки! ;о)

emo_is_my_life
04-19-2012, 12:26
абсолютно съм съгласна с ДС ;д само чакам да ми кажат дали съм приета ... просто не виждам никакъв смисъл да оставам в България, макар че простотията тук доста би ми липсвала ;д

nIkEnCeTy_bE
04-19-2012, 17:45
То хубаво да се върнеш тука след магистратурата, ама струва ли си да работиш за някакви мизерни 500-600лв. кажи речи, като в чужбина ще вземаш по 5000 евро примерно (особено за Германия, дето най ниската заплата е 1500 евро). А и си зависи какво мислиш да учиш и дали има реализация тук.

DS
04-19-2012, 22:38
в подкрепа на nIkEnCeTy_bE

Към всички "неориентирани хлапета" - къв е смисъла да завършиш висше в престижен или не чак толкова университет в чужбина при положение, че ще се прибереш обратно в Б-я и ще взимаш по-малко от бай Иван водопроводчика, който има 8ми клас в някое вечерно училище?! България се променя, но с ужасно БАВНИ темпове!

Cold_Tearsss
04-20-2012, 00:16
в чужбина ще вземаш по 5000 евро примерно (особено за Германия, дето най ниската заплата е 1500 евро)

Какво ще работиш за тези пари? Сподели, че ми стана интересно. :)

Perchem
04-20-2012, 02:17
насила (трафик)

nIkEnCeTy_bE
04-20-2012, 09:15
Какво ще работиш за тези пари? Сподели, че ми стана интересно. :)

За 5000 евро ли? Ами то си зависи какво висше си завършил. Ако тук примерно решиш да изкараш висшето си, имаш добри оценки, можеш да си намериш добра работа в Германия, защото като цяло там са високи заплатите, висок стандарт на живот и така. Примерно работещите в банка, вземат над 2000 евро. При лекарите най - ниската заплата е 1500евро, оттам си прави сметка колко ще взема един хирург. Но имай предвид, че медицина в Германия се изкарва трудничко, и затова заплатите са им високи. За системен администратор, за програмисти, за хора, заминаващи се с компютри, заплатите са около 2500 евро бруто , например. Но си зависи от града, от това колко часа ще работиш, дните и така. Но в крайна сметка не можеш да очакваш да заминеш ей така и хоп да ти дават по 5000 евро заплата.

nIkEnCeTy_bE
04-20-2012, 09:27
мен малко ме притесняват 'предупрежденията', че след образованието, в която страна се захване човек да работи, там си остава

Ами да ти кажа, по-хубаво да останеш. А и толкова си се бъхтил да учиш, толкова си се трудил, изкарал си висше в чужбина, и като знаеш, че заплащат добре като цяло, защо да не останеш? Както казах какъв е смисъла да идваш да работиш тук за някакви си 500лв.

Nakadah
04-21-2012, 08:22
Абе АМК не беше ли пуснал същата тема?

Ermic
04-21-2012, 13:26
Абе АМК не беше ли пуснал същата тема?

той къде се изгуби?

PetarN
04-21-2012, 16:14
Не мислите ли, че ще е по-хубаво всички тези умни хора, които завършват в чужбина да се връщат вкъщи и да опитат да направят нещо ? България не винаги е била зле, и не винаги ще бъде, всичко зависи от нас :) Аз смятам като завърша магистъра, който ще бъде или в Испания или в Америка, да се върна и да помагам за развитието. Ако всички студенти като мен си останем в чужбина... в България след 50 години ще има само цигани.

nIkEnCeTy_bE
04-21-2012, 17:52
И като дойдеш какво ще направиш? Ще станеш богат ли, ще имаш собствен бизнес ли, ще създадеш семейство, което
ще можеш да изхранваш ли? Да, може и така да стане, но с какво ще помогнеш на страната?

DS
04-21-2012, 18:06
То и сега безработицата е достатъчна защо си мислиш че България чака точно теб!?
Изпитвам съжаление към патриотите! Познавам много кадърни хора които си пропиляват живота в България, хора които могат да помогнат много, но тая ШИБАНА ДЪРЖАВА ме им дава шанс!
И аз обичам България, но за момента единствения начин по който мога да съм полезен на себе си, семейството и приятелите си е като не съм там!
Тъжно, но ФАКТ!

Завършвам с песента: http://www.youtube.com/watch?v=i4dLP7SY_Fs

windowlicker
04-22-2012, 01:12
Не мислите ли, че ще е по-хубаво всички тези умни хора, които завършват в чужбина да се връщат вкъщи и да опитат да направят нещо ?

По-хубаво за кой?

"Ако всички студенти като мен си останем в чужбина... в България след 50 години ще има само цигани."

Това не е вярно! Според мен ще са 50% цигани/турци и 50% кучета. Пожелавам им приятен живот.

PetarN
04-22-2012, 17:26
Не знам, жал ми е да видя толкова песимисти :) И да, ако един човек не вярва, че сам може да промени нещо, тогава защо въобще ще живее ? Всеки може да промени света, стига първо да промени себе си ;)

windowlicker
04-22-2012, 18:53
Ех философии ли ще развиваме сега? Иначе ако трябва да си кажа личното мнение ми е все едно какво става с България. Аз не бих си жертвала живота за България нито бих си го прекарала в опити да я променя по някакъв начин. Онзи професор така се е върнал с мечти, че може да промени нещо към по-добро след комунизма и видяхме как му свърши живота.
Иначе Петър Н ти трябва да правиш това, което мислиш за добро, да си живееш живота както ти си го направиш. Мен ми е все тая какво правиш ти. Не би трябвало и на теб да ти пука как другите искат да си живеят живота.

nIkEnCeTy_bE
04-22-2012, 18:56
Не мисля, че мога да променя себе си в България. В крайна сметка и аз мога да остана в България, но ще остана, само защото ще избера лесното, както винаги. Такъв човек съм, за съжаление. Но бих искала да замина, и това не ме прави песимистка.

PetarN
04-23-2012, 01:06
Чак пък философии, не. Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега. Аз избрах възможно най трудния път за мен, и вярвам, че ще успея. Въпросът е да не съм сам ;)

windowlicker
04-23-2012, 03:35
Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега.

Младеж, не знам защо, но много пъти съм го чувала това от българи в България и предполагам не си живял в чужбина, защото НИКОЙ който е живял не би го казал това... Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща. Та кажи сега, тъй като говориш за другите и за лесно и трудно живял ли си в чужбина?

DS
04-23-2012, 04:01
Относно лесния и трудния път:


..В крайна сметка и аз мога да остана в България, но ще остана, само защото ще избера лесното, както винаги...
Интересен словоред! :D


...Но ако всеки се отказваше и поемаше по най-лесния път, светът щеше да е много по-лошо място от това,което е сега...


...Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща...

Трудно е да се каже кой е крив и кой е прав!
Дали този който е избрал да остане в България и да кара ден след ден борейки се за оцеляване или онзи който е избрал да започне от -2 ниво в напълно нова и непозната среда! Уважавам едната и другата страна.
Все още не знам кой път е по-лесен/труден - всеки медал има 2 страни!..

windowlicker
04-23-2012, 05:31
DS, благодаря за включването. Наистина винаги има 2 страни. Просто на мен ми звучи много смешно като казват че имигрантите бягат на лесното и едва ли не те са горди мъченици, а в същност както в този случай съм 99% че този човек не е живял извън България ама знае какво е и колко е лесно.

nIkEnCeTy_bE
04-23-2012, 08:41
Сега словореда си ми е добре. :D Искам да кажа, че за мен България е лесният вариант до една степен. Защото е лесно да останеш тука да учиш, да живееш при вашите например или в апартамент дето наема е 200лв. примерно, ходиш си на унито, изкарваш, повечето после почват сервитьори, ама това е друг въпрос. После почваш работа, където вземаш 300лв-500лв., например. После идва трудното, където все пак политиката на държавата, кризата и безработицата започват да влизат в живота ти и да изпразват джоба ти. А в чужбина още със стъпването е трудно. Като решиш да ходиш в чужбина не е само да го решиш, но има доста подробности до заминаването и прибиваването там. Нито имаш осигурена работа, нито нищо. Има страни, в които не можеш да започнеш работа, докато нямаш 3 месеца престой, и какво правим? Това е трудното, първата година е трудна, докато се установиш, докато разбереш, че и 2 евро на час е нещо, на фона на наема ти за общежитието, който е 350 евро. Някой дори първата година не могат да стъпят на краката си. И тъкмо все пак след 5 години учене, си стъпваш на краката, намираш си добра работа, и решаваш да се върнеш в България? Защо? Избираш лесното на фона на трудното ли?

Nakadah
04-23-2012, 08:55
Интересно ми е дали някой в тази тема освен windowlicker някога е живял извън България?

nIkEnCeTy_bE
04-23-2012, 09:09
Не, но сестра ми е в чужбина, ходих, видях какво е, знам какво е и така. Може да звучи незряло, но на това се уповавам, но имам и други роднини в Чужбина. Да, човек може би не може да прецени така добре, ако самият той не е минал през това. Но аз се захванах за темата, заради това, че има хора, които искат да заминат да учат и да се върнат тук, за да променят един вид страната ни. Което е малко нереално.

П.П А мен ми е интересно твоето мнение Nakadah, като човек, живеещ в чужбина? Ти ще се върнеш ли в България?

PetarN
04-23-2012, 14:33
Младеж, не знам защо, но много пъти съм го чувала това от българи в България и предполагам не си живял в чужбина, защото НИКОЙ който е живял не би го казал това... Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща. Та кажи сега, тъй като говориш за другите и за лесно и трудно живял ли си в чужбина?

От година и половина живея в чужбина. Затова и казах, че съм избрал трудното. Не е никак лесно да съм сам без ничия помощ, да работя , да уча и да се прехранвам. Но го правя, и смятам в един момент от живота си да се върна и с опита, който ще събера да направя нещо, колкото и да е малко :)

windowlicker
04-23-2012, 20:30
В крайна сметка не разбрах кое е трудното и кое лесното?

PetarN
04-23-2012, 21:47
Младеж, не знам защо, но много пъти съм го чувала това от българи в България и предполагам не си живял в чужбина, защото НИКОЙ който е живял не би го казал това... Според мен не е по-лесно, но просто многото труд който си вложил рано или късно се отплаща. Та кажи сега, тъй като говориш за другите и за лесно и трудно живял ли си в чужбина?
Когато говорих за трудно и лесно нямах предвид България / останалия свят. Разбира се, че в България не е лесно, нито пък е лесно в чужбина. Имах в предвид, че е лесно след като си завършил в чужбина и си постигнал нещо да си останеш там. Трудно е да се върнеш и да се опиташ да помогнеш :)

ПС. Това са изцяло мои убеждения, ако не мислиш същото, разбирам те и няма смисъл да спорим ;)

ohluv
04-23-2012, 22:44
Аз лично "избягах" с идеята да съм,с компанията и да сме далече от мама,и тате :D ама нещата се развиха по-различно.Не знам дали ще се върна след като завърша,за жалост малко или много има някакво отношение към българите завършили в чужбина(поне според мен).А иначе ние българите сме оптимистични песимисти и да се карате нищо няма да се промени в интернет :D

DS
04-23-2012, 23:26
ohluv, никой не се кара просто има дискусия ;о)
Nakadah, повечето сме извън Б-я

та:
Защо "напуснахте" България? Ще се върнете ли?

windowlicker
04-24-2012, 16:11
Така е, всеки си има мнение. Наистина няма смисъл от спорове. Нека да се изкажа по темата най-накрая. Аз не напуснах България по определена причина. Семейството ми спечели зелена карта и аз бях пораснало дете под 21 години. Мога обаче да кажа защо не бих се върнала в България. Една от причините е абсурда с кучетата. Направо ми става тъжно като си помисля за това. Много хора са озлобени. Много хора те гледат лошо без причина. Най-лошото е че в България има много хора които се правят на големи и важни, но го правят като се сравняват с теб и гледат да те мачкат. Иначе за работата не мога да кажа. Аз съм работила в България само през летата докато бях ученичка и едното място беше ужасно, другото цяло лято си изкарах много приятно и с невероятни хора. Но не знам за професионалната среда как върви.
Охлюв, ще ми е интересно какво е отношението на българите завършили в чужбина и дали е същото като за тези които живеят в чужбина. Аз обикновено избягвам да разказвам много, но като стане дума и кажа че живея в чужбина и следва въпроса "смяташ ли да се върнеш?" и аз като кажа - не, започва едно различно държание едва ли не съм предателка в най-лошия случай. Та това също не ми харесва. Тук никой не би ти държал сметка за това какво правиш и какви избори си направил, докато в България е много важно да се покаже несъгласието.

EarthShaker
04-24-2012, 18:28
на всички, писали в темата, които говорят за оставане в 'хубавата чужбина', още преди да са заминали.. мога да им кажа само, че имат мисленето на ХЛЕБАРКИ и по-хубаво наистина да ги няма в България ;)

такива хора наистина не могат да променят нищо.. не се издигат в обществото, не се издигат културно, не променят статуквото.. вземат си западната/българската заплатичка, изплащат си кредита цял живот и минават безшумно
България има нужда от хора, които правят нещо за бъдещето й ;) така че заминавайте и по-важното - не се връщайте. наистина

пс: за гневните пишлемета, които ще ме надпаднат веднага колко много не зная за какво става въпрос, в момента уча в чужбина ;)

Gerry905
04-24-2012, 19:21
Искам вече да завърша и при първата възможност се махам. Тук не може да се живее спокойно.

windowlicker
04-24-2012, 21:54
EarthShaker, точно твойто мнение е пример за това което говорех. Дори да са хлебарки или бръмбари или гвоздеи теб какво те интересува. Ако не се смяташ че си един от тях просто не им обръщай внимание. Предполагам не си оторизиран да говориш от името на България и да казваш кой ще седи и кой не... Така че отново радвай се че постигаш нещо с живота си каквото и да е и остави другите да правят същото.

DS
05-03-2012, 01:50
EarthShaker, аз съм от ония които говорят за живот в "хубавата чужбина"! С малката разлика, че съм видял 2 и 200! :D
Та всеки има право на избор! България се нуждае и от "овце" които да си работят работата, да си плащат заемите... във ВСЯКА държава ги има и именно те са движещата сила!
Сега се сетих, че в Б-я всеки иска да е началник! :D - това е другия проблем! Хубаво е да имаш амбиции... но това става с къртовски труд! Не чрез "четки" на шефа!

windowlicker, на мнения от сорта "ти си избрал лесното!" е просто гласът на завистта, че ти си успял/а да пребориш страха! Точно това мразя в българина, завистта! Когато имах тежки моменти в началото и съм търсил помощ всеки се "измъква", а когато имаш успехи и нещата се наредят всеки почва да цъка с уста и да си казва на ум "на тоя балък виж как му е провървяло!" - да ама тоя "балък" си е скъсал задника първо, не е чакал на мама и на тати!

michel1
05-03-2012, 17:30
Към оставащите - според пророчеството Румъния, Сърбия, Гърция и Турция ще ни завладеят и БГ няма да я има след много време, така че децата и внуците ви няма да се наричат българи.

Marseille
05-03-2012, 21:21
Към оставащите - според пророчеството Румъния, Сърбия, Гърция и Турция ще ни завладеят и БГ няма да я има след много време, така че децата и внуците ви няма да се наричат българи.

Значи можа да напишеш другите държави името им пълно, а България не ? Деба и боклука ти безроден !

DS
05-03-2012, 23:13
Към оставащите - според пророчеството Румъния, Сърбия, Гърция и Турция ще ни завладеят...

Като си тръгнал да вярваш на пророчества, почвай да копаеш, че края на 2012 идва! :D

DS
05-04-2012, 12:47
Ами за края на света не се надявам да се случи....
Не се надяваш на предсказанието за края на света!
Споделяш предсказанието за края на България! 0.о
Кажи че си се объркал!

michel1
05-04-2012, 21:58
Защото в БГ всички карат немски кенефи. С какво тази кола от Голфов клас е по-гадна от Голф:
http://www.automedia.bg/test-drive/testdrive_1075.html
За по-малко пари от Голф получаваш същото качество, но с визия на спортно купе.

ilikeitdirtyX
05-05-2012, 13:14
Къде ги извадихте тези 5000 евро :D
Какво като е извън бг, вие си мислите (повечето), че в чужбина е супер лесно да си намериш работа,ама не е.
Повечето професии изискват experience и владеене на език.
Btw не знам за германия,но в англия се плащат повечето работи на часове.
£5.93 е минималното плащане на работник навършил 21, £4 и нещо за навършили 19 и £3.68 навършили 16. В седмицата се правят около 35 часа. И накрая като платиш квартирата, храната си и другите неща, чийто използваш да се забавляваш, ще видиш колко ти остават...
И кой каза че тук е бъкано с работа?

По темата: "Напуснах" БГ, заради нашите, когато бях на 9 се преместихме в Англия. И да, възнамеряваме да се прибираме.6 години не са малко, но пък не пропускаме лятото да си идем на почивка, да се видим с роднините и приятели. ;)

michel1
05-05-2012, 20:43
Аз ще напусна тая кочина БГ защото хората тук са ужасни комплексари, злобари и нещастници. :(
И защото тук няма кде да тичаш без да те тормозят уличните кучета.

ilikeitdirtyX
05-05-2012, 22:54
Аз ще напусна тая кочина БГ защото хората тук са ужасни комплексари, злобари и нещастници. :(
И защото тук няма кде да тичаш без да те тормозят уличните кучета.

Не мисли,че в другите държави са цвете за мирисане.
Далеч не е така. Бих казал, че зависи повече от начина, по който, човека е израснал.

michel1
05-05-2012, 23:27
Ами аз съм бил в чужбина и там където бях все едно беше рая.

ilikeitdirtyX
05-06-2012, 00:22
Ами аз съм бил в чужбина и там където бях все едно беше рая.

А къде и за колко време беше останал, ако не е тайна? :)

mimsssssss
05-06-2012, 05:06
Не възнамерявам да се връщам да живея в България. И не, не съм избрала лесното, просто живота ме тласна в тази посока. Радвам се, че така са се стекли обстоятелствата, виждам се с майка си сравнително често - живее в съседен град и ми е добре така.
Не знам защо така се оплакват всички от "чужбината", ама като знам ква мизерия е в България, навсякъде другаде си е по-добре. Главно говоря за работата, ама и природата и манталитета не остават назад. Преди два месеца ми се случи случка - отивам да купувам хляб от хлебарницата и нямаше пълнозърнест, питах за черен, после търсих един друг и продавача ме заговори от къде съм. Викам от България. И той ем пита дали си търся работа, защото съседният магазин, където продават кафе търсели продавачка за през деня, а вечерта работело някакво момче. Викам, ехе, има и добри хорица. Аз му казах на чичкото, че уча, ама ще кажа на познати, накрая се хвана един приятел да работи там, който пък е руснак.
Мисля, че много си зависи ти с каква нагласа си и как се държиш. Виждаш млад и усмихнат човек и другата крайност лелка, която отишла да изкарва пари да праща в България... еми първият има повече шанс да почне работа, та даже и да му предлагат.
Според мен са много нещастни тези хора, които отиват в чужбина само и само да изкарват пари и да пращат в къщи, за да има бедният народ какво да яде. Много ограничено мислене е това, дори слабохарактерно.

scrooper
05-06-2012, 09:41
Мисля, че много си зависи ти с каква нагласа си и как се държиш. Виждаш млад и усмихнат човек и другата крайност лелка, която отишла да изкарва пари да праща в България... еми първият има повече шанс да почне работа, та даже и да му предлагат.
Според мен са много нещастни тези хора, които отиват в чужбина само и само да изкарват пари и да пращат в къщи, за да има бедният народ какво да яде. Много ограничено мислене е това, дори слабохарактерно.

Права си, че поведението и излъчването са важен фактор, но примерът с лелката беше мноого груб. По същата логика една мила лелка ще бъде избрана пред един разглезен и невъзпитан младеж. И тези, които работят в чужбина, за да издържат семействата си, далеч не са слабохарактерни! Слабохарактерният ще си стои тук на 200 лв. заплата, защото чужбината представлява риск; а и там няма да си говори по цял ден с пенка и стоянка пред блока. Който праща пари, просто не е в състояние да вземе семейството със себе си.

За себе си подозирам, че ако си намеря добро работно място по време или след обучението си в чужбина, ще си остана там.

michel1
05-06-2012, 14:35
Някак си не е честно пари изкарани там да се харчат тук, та да се поддържа икономиката на държавата изкуствено.

DS
05-07-2012, 01:49
Някак си не е честно пари изкарани там да се харчат тук, та да се поддържа икономиката на държавата изкуствено.
"...не е честно..." :D
Искаш да ми кажеш, че не е честно да изпратя на родителите си пари да си изплатят заем, да си платят сметките за ток, вода... или да си купят килограм чисто месо!?
Не е честно, баба ми жена която е работила за тая шибана държава да получава пенсия която едва й стига за лекарства!
Без парите на емигрантите е загинала икономиката на България! Именно тези пари се опитват да вдигнат!
Ще завърша с един цитат:
"
За първите два месеца на настоящата 2012 г. сънародниците ни в чужбина са излели в икономиката ни 41,8% повече средства (общо 120 млн. лв.), отколкото чуждите инвеститори (общо 84,6 млн. лв.).
"

Nakadah
05-07-2012, 07:41
Някак си не е честно пари изкарани там да се харчат тук, та да се поддържа икономиката на държавата изкуствено.

:razz: :razz: :razz:

alchy
05-07-2012, 23:42
Интересна тема.. интересни мнения. Аз лично не бих напуснал България , каквото и да става тук ще си остана , епа не се знае пак де.. може да ме отвее някъде вятъра , но на този етап от живота тук ще си остана.

@PetarN Напълно съм съгласен с всичките ти мнения!

Да в чужбина е по красиво, по голямо заплащане има, повече може да се развие човек, но защо да не може това да се случи и в България?! Ако ние младите не променим нещо, та кой...

Tikche
05-08-2012, 18:35
Напуснах я по любов и не съжалявам. Изживях най-хубавите моменти от живота си. Върнах се, за да завърша образованието си (което е в този Петък :P) и скоро пак се връщам в Холандия с годеника ми, който се върна в България, за да бъде с мен. Тук нямам бъдеще, а там възможностите са пред мен и само чакат да ги сграбча.

sapphirr
05-10-2012, 13:31
"Защо "напуснахте" България?"-защото живеем в чалга държава,обитавана от неблагодарно племе,което никога няма да се оправи. Ние сме на принципа :Няма значение дали аз съм добре,важно е на другия да му е зле.

И най-вече заради това

http://www.vladislavnozharov.com/site/wp-content/uploads/2011/07/statistika_minimalna_zaplata_gorivo1.jpg

sapphirr
05-10-2012, 13:37
: ) А възнамерявате ли да се върнете? Например аз догодина заминавам да уча в Германия, но планирам след магистратурата си да се върна и да поработя тук. А вие?

Не планувай,защото докати си правиш планове,живота се случва. Живей си живот и се радвай ,че имаш шанса да видиш какво е "отвън".

mrankoniiii
05-11-2012, 18:34
Напуснах я с родителите ми когато бях на 7 години . Живея в Канад и нямам никакво намерение да се връщам в България

Leticcia
05-13-2012, 17:42
Не планувай,защото докати си правиш планове,живота се случва. Живей си живот и се радвай ,че имаш шанса да видиш какво е "отвън".
+1 ;) ;) ;) Някои нямат този шанс

Obuchenie
05-17-2012, 14:17
+1 ;) ;) ;) Някои нямат този шанс
+1 И аз така мисля. :):)

DS
05-18-2012, 03:18
Това да не ви е тото, че да говорите за "шанс"!?
Спенс го е казал отдавна: "...Сам решаваш, багажа стягаш и заминаваш!..."

Не се нарича шанс, а самоувереност, смелост, решителност или... родители с въпросните качества! :D

Navunka
05-21-2012, 23:29
Какво да правя в държава където всеки втори е расист и всеки трети коррумпиран ? "Държава" в която най важното е чалгата и където децата за родителите са просто една уценка? Знам какво е, и нямам намерение за сега да се връщам... единственно за лятото и тва е. Няма живот в България, заплатите са най ниските в Европа, Защо да уча и да се върна да печаля мизерна заплата?

miyauuu
05-22-2012, 11:06
Заминавам скоро, колкото по-рано се махна от тук толкова по-добре за мен! :) Не ми се гладува заради липса на работа и заедно с това липса на пари де .. няма смисъл даже и да уча тук, много добре се вижда нивото на образованието до къде е паднало вече в България :)

Furious?
05-22-2012, 12:56
Цялото ми семейство има доходи отвън.НИКОГА повече.Щом имам възможност защо да не променя нещата към по-добро.Ако успея , пък макар и само за 1 човек , нима това не е достатъчна отплата.

Някво меланхолично ми е

michel1
05-23-2012, 11:32
Защото в БГ мацките обичат само парите и подаръците ти, а мъжкото приятелство е двулично и неистинско. Като ида в чужбина изобщо няма да общувам с родни капути. Те тука лъжат и мажат та там ли няма?

Защото тук всички жени приличат на чалга кифли, а ако си пич ТРЯБВА да си някъф напомпан мутроподобен за да те харесват. Иначе мацките не те и поглеждат, дори да имаш красиво лице и благ характер. На запад и слабите и високи момчета си намират мацки.

Защото тук ми предлагат заплата 400-600 лева за висшист!

Защото Балканите са земетръсна зона и след вчерашното земетресение още треперя. Полша, Чехия, Скандинавието, Франция и UK са слабо сеизмично активни. Затова ще бягам в UK или Fr.

windowlicker
05-23-2012, 16:43
http://www.earthquakes.bgs.ac.uk/earthquakes/UKsignificant/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Natural_disasters_in_France
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_natural_disasters_in_the_British_Isles

Изглежда ми че имаш неоснователни очаквания към чужбина. Предлагам да си избереш държава и поразучиш всичко, което можеш, за да не останеш разочарован после. Според мен проблема ти с момичетата не идва от това че си слаб и висок.

Lunin
05-23-2012, 16:45
Щот забраниха пушенето ся ще се мре у студентския град :D

michel1
05-23-2012, 21:01
http://www.earthquakes.bgs.ac.uk/earthquakes/UKsignificant/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Natural_disasters_in_France
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_natural_disasters_in_the_British_Isles

Изглежда ми че имаш неоснователни очаквания към чужбина. Предлагам да си избереш държава и поразучиш всичко, което можеш, за да не останеш разочарован после. Според мен проблема ти с момичетата не идва от това че си слаб и висок.

Ти виж колко са редки земетръсите, особено във Франция и тогава говори!
България не ми е на късмет, тук всичко на всичко за целия си живот до тук имам не повече от 5 щастливи години и то не наведнъж, а разпокъсани по 1-2-2.

windowlicker
05-23-2012, 21:52
Много мрънкане, никакъв дори опит за подобрение на положението. Аз яе ти кажа моето мнение за така бленуваната Франция. Не знам дали говориш френски, но ако не говориш достатъчно добре, знай че единствените хора, с които ще можеш да общуваш са именно българи и то ще са главно ткива като тебе дето не говорят френски, т.е. най-голямата утайка на населението.
Това че в бг не си щастлив определено не означава че в чужбина ще си щастлив.

Nakadah
05-24-2012, 05:36
Защото в БГ мацките обичат само парите и подаръците ти, а мъжкото приятелство е двулично и неистинско. Като ида в чужбина изобщо няма да общувам с родни капути. Те тука лъжат и мажат та там ли няма?

Защото тук всички жени приличат на чалга кифли, а ако си пич ТРЯБВА да си някъф напомпан мутроподобен за да те харесват. Иначе мацките не те и поглеждат, дори да имаш красиво лице и благ характер. На запад и слабите и високи момчета си намират мацки.

Защото тук ми предлагат заплата 400-600 лева за висшист!

Защото Балканите са земетръсна зона и след вчерашното земетресение още треперя. Полша, Чехия, Скандинавието, Франция и UK са слабо сеизмично активни. Затова ще бягам в UK или Fr.

Определено не впечатляваш човека отсреща с твоя интелект, но пък може би имаш други качества които ние не виждаме...

Вие Българите живеещи в България много знаете за живота извън България и то даже толкова много, че съвсем спокойно спорите с хората които наистина живеят извън България. Ако си мишка в България ще си мишка където и другаде да отидеш, та даже и по-голяма... Дали ще миеш кенефите в България или във Франция няма никакво значение...


Много мрънкане, никакъв дори опит за подобрение на положението.
Характерна българска черта...

alchy
05-24-2012, 08:44
И какво става като всички напуснат България? Популацията ни се намалява, и ще дойде момента където може да изчезнем?!?! Каквото и да става, ще си стоя в България!!! Винаги има начини за реализация и добър живот!

michel1
05-24-2012, 09:18
Вчера пак разтресе! Ето две карти:
http://www.seismo.ethz.ch/static/GSHAP/eu-af-me/fig4.gif
http://wija.ija.csic.es/gt/earthquakes/imatges/ESC-SESAME_poster_A4_75q.jpg

Излиза, че Полша, Чехия, част от Германия, средна Франция (включително Париж), средата на Испания (включително Мадрид) и Англия са по-слабо сеизмично активни. Най-активни и потенциално опасни са Балканите, Италия, Австрия, Словакия, голяма част от Унгария, цялата Португалия и почти цялата Италия без "токчето" на ботуша.

И стига с тия глупости, че сме щели да изчезнем - Словаците как не пищят, а са около 5 милиона?!?! Нито сме толкова малки - Чехия е с по-малка територия, а са колкото нас по население, че и малко повече. Да не са седнали да реват, че са малки, както ние го правим? Само всявате паника у хората! Щели сме да изчезнем, да, то така изчезва държава хоп и я няма. :D По вашата логика някои малки държави с малко население не трябваше да ги има, но си ги има.

Тук обществото е болно - котират си предимно кифлите с чалга излъчване и напомпаните момчета, докато в чужбина съм виждал дори много по-хърбави от мен с гаджета.

windowlicker
05-24-2012, 17:42
alchy, сега ще ти разкажа за моя живот. Живея в село Кошара, което е с население 1 човек (аз). Преди години не беше така... Имаше много хора, всички се познавахме. Преди няколко години обаче хората малко по малко започнаха да се изнасят към София. Аз много добре си спомням как им казвах: Недей бе, Пешо, да ходиш към тая София! Кой ще остане тука в Кошара?? Той обаче не ме послуша и си замина. Чуваме се рядко, но казва че е добре. Същата е историята и с Гошо:( И така в крайна сметка всички се изнесоха от селото, но аз съм твърдо решена да остана и да се реализирам тук.

michel1
05-24-2012, 19:31
Много са смешни някои които казват "Тук ще стоиш!". Първо всеки ще си решава сам за себе си и вие нямате никакво право да съдите хората.

И не всички бягат заради парите, парите не са всичко. Защо смятате, че всички бягат само заради повече пари? Аз бягам от баща ми и неговия род, той все иска да ме контролира и в различен град да живеем все ми се бърка. С някои роднини не може да излежеш на глава и ако се виждате веднъж на високосна по-добре!

Бягам и заради музиката - тук ако пусна поп-рок песен само аз ще си я слушам, а там, където искам да се преместя няма чалга, там доминиращият стил е точно любимият ми поп-рок. Отделно IT специалистите там са доста по-добре платени!

alchy
05-25-2012, 08:03
alchy, сега ще ти разкажа за моя живот. Живея в село Кошара, което е с население 1 човек (аз). Преди години не беше така... Имаше много хора, всички се познавахме. Преди няколко години обаче хората малко по малко започнаха да се изнасят към София. Аз много добре си спомням как им казвах: Недей бе, Пешо, да ходиш към тая София! Кой ще остане тука в Кошара?? Той обаче не ме послуша и си замина. Чуваме се рядко, но казва че е добре. Същата е историята и с Гошо:( И така в крайна сметка всички се изнесоха от селото, но аз съм твърдо решена да остана и да се реализирам тук.

Мхм.. и самичка си живееш в селото, това се казва силна воля и смела постъпка! И аз имам къща на село (близо до Сл.Бряг) но вече от 6 години съм в Бургас и честно казано не ми се връща на село. Но по нататък/на старини ще се върна и ако не се застрои околността ще си живея на спокойствие. Но на този етап искам в града/разходки/кафенца/ и още куп други занимания има, както и работа. А ти иначе на колко години си и как се издържаш самичка ? :ss


@michel1 - в началото казваш че парите не са всичко, но малко по доле казваш "ИТ специалистите вземат повече пари.." Нормално е да вземат повече, по-голям жизнен стандарт, по-високи заплати.. без работа/без пари, трудно се живее, нито можеш да излезеш/ да мръднеш на някъде.. :х

Nakadah
05-25-2012, 08:06
:razz: :razz: :razz:

michel1
05-25-2012, 15:03
Определено не впечатляваш човека отсреща с твоя интелект, но пък може би имаш други качества които ние не виждаме...

Да, а после жените били злобни една с друга и не били солидарни. В БГ явно нещата са наобратно - мъжете се държат като п*тки и злобеят един с друг, докато жените са си солидарни.

windowlicker
05-25-2012, 17:22
И аз имам къща на село (близо до Сл.Бряг) но вече от 6 години съм в Бургас и честно казано не ми се връща на село.

alchy, всъщност с тази измислена история исках да покажа, че емиграцията извън държавата не е единствения проблем на България. Масово хората се изнасят от селата/малките градове, за да имат по-добър живот/реализация. Странното е че никой като гледам не мисли какво става с тези населени места. Ето както ти казваш, че има повече развлечения/работа в Бургас, аз така ти казвам, че в чужбина има повече работа/развлечения от България. Та въпроса ми е защо трябва да стоя на място, което не ми харесва по ред причини? Ти си си се изнесъл от селото в което си живял, а в същото време търсиш сметка на хората, които са се изнесли от бг... Всеки трябва да прави това, което смята, че за него е добре.

Иначе съм съгласна с теб. И на мен не ми се връща в България. Веднъж като свикнеш на хубаво после много трудно се връщаш към по-лошото. Иначе като цяло е истина, че когато едно място не е хубаво за живеене просто хората търсят нещо по-добро. Същото става и с България.

Nakadah
05-26-2012, 08:47
Да, а после жените били злобни една с друга и не били солидарни. В БГ явно нещата са наобратно - мъжете се държат като п*тки и злобеят един с друг, докато жените са си солидарни.

Не знам как е в България тъй като не живея там. Ти как реши, че това бе злоба? Когато някой ти каже неговото мнение и то не ти харесва се зачита за злоба ли? Така ли е в България?

michel1
06-02-2012, 18:20
Ако човек е решил да емигрира някъде, това значи, че вече е приел, че ще бъде "асимилиран", така че не виждам защо трябва да учи децата си на български. И това го казвам точно защото донякъде съм и националист. Ако ми се домъкнат тук някакви чужденци с идеята да се пренесат да живеят в България за постоянно, да им се родят деца тук и да ги отглеждат тук, ще очаквам да приемат нашия български език за свой език, децата им да го говорят като майчин и няма да ми е много кеф да парадират с културата и обичаите си. Иначе какво правят тук? Значи може да ходиш да се възползваш от чуждите условия и стандарти, признавайки, че твоята страна не може да ти ги осигури, при това с твърдото убеждение, че повече няма да се прибереш в страната си, но иначе ще си учиш децата на твоя език и култура - еми аз лично не съм съгласен. Ако дойдеш да живееш за постоянно в България, ще раждаш българчета. Ако отидеш да живееш за постоянно в Англия, ще раждаш англичанчета. Така ги виждам нещата, обикновено съм краен, може би и в тоя случай е така...

П.П. Историята е показала, че етническите различия ескалират до сериозни конфликти в случаите когато различни малцинства са се нанесли трайно в някаква чужда територия, но не желят да си променят културата, езика и обичаите.

babati
06-05-2012, 10:53
"...не е честно..." :D
Искаш да ми кажеш, че не е честно да изпратя на родителите си пари да си изплатят заем, да си платят сметките за ток, вода... или да си купят килограм чисто месо!?
Не е честно, баба ми жена която е работила за тая шибана държава да получава пенсия която едва й стига за лекарства!
Без парите на емигрантите е загинала икономиката на България! Именно тези пари се опитват да вдигнат!
Ще завърша с един цитат:
"
За първите два месеца на настоящата 2012 г. сънародниците ни в чужбина са излели в икономиката ни 41,8% повече средства (общо 120 млн. лв.), отколкото чуждите инвеститори (общо 84,6 млн. лв.).
"

Това е много относително нещо за парите от емигрантите и чуждите инвестиции. Това, че България се издържа от парите на емигрантите е уникална глупост. 120 милиона лева за 2 месеца са да го кажем милиард лева на година. БВП на България е 82 милиарда лева на година. А сега е криза. Я виж нещо

България привлякла 37 млрд. евро чужди инвестиции през 2001–2011 г.

ако ги разделим на 10 години ще получим по 7,4 милиарда на година. Къде са 7,4милиарда инвестиции и 82 милиарда БВП и къде са някакви пикливи 1 милиард лева?

Хора, научете се да мислите и да търсите

http://novinite.bg/articles/3377/Balgariya-privlyakla-37-mlrd-evro-chujdi-investicii-prez-2001-2011-g

Всъщност България въобще не е толкова бедна държава и слаба икономика. Имаме повече БВП на човек от всичките ни съседи (с изключение на Гърция). Друг е въпроса, че няма как да се сравняваме с богатите държави, но по индекс на човешко развитие и покупателна способност сме в първата една трета от света.


==========
Тема: Защо "напуснахте" България - единственото нещо, което може да ме накара да напусна са ниските доходи спрямо ЕС. Тук трябва да работя на 700 лева. Съвсем друго нещо си е да съм електротехник (или сроден) в Англия да речем.

DS
06-07-2012, 00:41
Това е много относително нещо за парите от емигрантите и чуждите инвестиции.
Доста можем да изпишем, но това е друга тема!

windowlicker, искам да си купя къща в твоето село! ;)

xveniit0x
06-08-2012, 03:55
абсолютно съм съгласна с ДС ;д само чакам да ми кажат дали съм приета ... просто не виждам никакъв смисъл да оставам в България, макар че простотията тук доста би ми липсвала ;д

Ако трябва да съм честна мислех точно като теб.. Реших, че нямам какво да губя и просто тръгнах за Италия. И един месец ми беше много готино.. Когато минаваш по улицата хората не те гледат с тази омраза, с която те гледат в България. Вървиш и не чуваш хапливи коментари по твой адрес или пък тези, с които си се разминала да си изшушукат нещо по твой адрес.. Обаче после някак си не е същото. Нямаш хората, които са били до теб цял живот и са те подкрепяли във всичко, нямаш града си, нямаш нищо... Започва да ти липсва всеки един детайл.. Дори това, че няма с кого да обелиш една дума на Български. Иска ти се да видиш позната лелка в кварталния магазин, която помниш от трети клас.. Иска ти се да чуеш един човек типично по български да те огледа от главата до петите и да ти кажа, че си "мноо яко парче"... Както ти казваш, дори и простотията ти липсва.. :)

xveniit0x
06-08-2012, 03:58
Какво ще работиш за тези пари? Сподели, че ми стана интересно. :)

Каквото и да работиш за тези пари поне 500-600 евро ще се наложи да даваш за свястна квартира. И когато отделиш за сметките и храната си е по-добре да работиш за 600 лева в България, но да не плащаш квартира и да си "във свои води" както се казва.

xveniit0x
06-08-2012, 04:04
То и сега безработицата е достатъчна защо си мислиш че България чака точно теб!?
Изпитвам съжаление към патриотите! Познавам много кадърни хора които си пропиляват живота в България, хора които могат да помогнат много, но тая ШИБАНА ДЪРЖАВА ме им дава шанс!
И аз обичам България, но за момента единствения начин по който мога да съм полезен на себе си, семейството и приятелите си е като не съм там!
Тъжно, но ФАКТ!

Завършвам с песента: http://www.youtube.com/watch?v=i4dLP7SY_Fs

Много силен коментар, особено финалът. И все пак ако имаш желание да успееш можеш да го направиш и в България. Ако си имал акъла да изкараш добро образование ще разбереш кое е това, от което се нуждае града, в който живееш. Нещо, което трябва на хората или пък изцяло нова идея... Можеш да си осигуриш животът, стига да заложиш на печеливши проекти. А така или иначе сам не можеш да оправиш България, по-добре не се ядосвай...

babati
06-08-2012, 16:50
То хубаво да се върнеш тука след магистратурата, ама струва ли си да работиш за някакви мизерни 500-600лв. кажи речи, като в чужбина ще вземаш по 5000 евро примерно (особено за Германия, дето най ниската заплата е 1500 евро). А и си зависи какво мислиш да учиш и дали има реализация тук.

Не изказвай мнения, защото си некомпетентна.

1. В Германия няма минимална заплата.
2. 5000 евро на месец няма кой да ти даде (шанса за такива пари е минимален)

babati
06-08-2012, 16:56
Каквото и да работиш за тези пари поне 500-600 евро ще се наложи да даваш за свястна квартира. И когато отделиш за сметките и храната си е по-добре да работиш за 600 лева в България, но да не плащаш квартира и да си "във свои води" както се казва.


Ми да. Аз съм на мнение, че глупави хора няма смисъл да заминават за чужбина. След като си платят квартирата и теглят чертата (като добавим и факта, че там е малко по-скъпо откъм храна, дрехи и бензин, а за услуги и ресторанти не ми се говори, въобще безбожно скъпо е, едно изчукване на леко ударена кола в Брюксел ти е 1600 евро) ще се окаже, че работят за 1000 лева чиста пари равностойност в България и са в Германия да речем. Но да си с приложимо висше образование като инженерно такова и да стоиш в България = :D Затова ако сте решили да се изнасяте, учете. На никой не му трябват разносвачи на пица в развитите държави (няма търсене на кадри без квалификация). Тези браншове са заети от турци и араби и няма да се доредите, защото има достатъчно кандидати. Мога да ви кажа само, че са 3,5 месеца като електротехник там изкарах достатъчно пари за да си клатя краката цяла година тук.

babati
06-08-2012, 17:07
Между другото казвам, че няма смисъл да се махате, ако не сте кой знае колко образован и си намерите работа за 700 плюс лева да речем. Обаче ако ви се налага да работите за 450 лева :D ви съветвам да проверите дали случайно не търсят носачи на пица.

DS
06-09-2012, 01:45
До xveniit0x и всички на които им е интересно! ;)
в крайна сметка още ли живееш в Италия?
По думите ти разбирам колко ти липсва България. Което ме навежда на това, че хората не се делят на "умни" и "глупави", а на такива които могат да преодолеят тази "самота"/"носталгия"!
Много мога да поспоря и на темата до колко човек може да просперира в България! Може да си осигури нормален живот /2000 лв месечен доход/ и нищо повече! Намериш ли революционна идея ще се намерят едни чичковци които да те попитат "кво прайм?!"!
Всичко останало е адаптация! Познавам хора с 400 лв. заплата и хора с 1400 лв. заплата - едните и другите преживяват, и едните и другите се нуждаят от още пари!

babati
06-09-2012, 01:58
До xveniit0x и всички на които им е интересно! ;)
в крайна сметка още ли живееш в Италия?
По думите ти разбирам колко ти липсва България. Което ме навежда на това, че хората не се делят на "умни" и "глупави", а на такива които могат да преодолеят тази "самота"/"носталгия"!
Много мога да поспоря и на темата до колко човек може да просперира в България! Може да си осигури нормален живот /2000 лв месечен доход/ и нищо повече! Намериш ли революционна идея ще се намерят едни чичковци които да те попитат "кво прайм?!"!
Всичко останало е адаптация! Познавам хора с 400 лв. заплата и хора с 1400 лв. заплата - едните и другите преживяват, и едните и другите се нуждаят от още пари!


Абе не е баш така. Можеш да се реализираш и тук добре (не по-зле от на запад ако започнеш твой бизнес и успееш), но в средния случай ще останеш прецакан и с малка заплата (поне засега туко виж някой ден се променили нещата, но не съм голям оптимист).

Човече с 1400 лева заплата можеш да живееш така, че да не ти трябва да напускаш. И жена ти ако взима 700 и ако имаш жилище... Извинявай, но да ми кажеш, че 1400 лева на месец не е доволно не знам. Явно нямаш много идея от пари или си прекалено богат.
Иначе ако става въпрос за преживяване навсякъде наемните работници преживяват и не живеят. Някои по-успешно, а други по-неуспешно. И египтянина преживява със средна заплата от 170 лева на месец. Та дори и Германеца е крайно недоволен от държавата си и доходите си и се чувства беден. Общо взето човешкото око е ненаситно и винаги ще му се струва малко. Друг е въпроса, че в България се получават наистина подигравателни доходи с оглед, че сме Европейци и стара нация и се води, че сме със силните, а не сме излезнали да викаме смърт за америка и запада и да живее талибана.

babati
06-09-2012, 02:05
При 1000 евро средна заплата в България нямам никакво намерение да напускам... Викаш нормален живот и нищо повече. А ти какво чакаш? Да станеш свръх богат или си убеден в това? Мога да ти кажа, че сигурно 9 от 10 човека са убедени, че ще успеят наистина в живота и ще станат богати. Ама са сигурни в това. Не само в БГ, а в света. Само 1 от тези 10 успява и 1 живее добре... другите 8 са средна класа и надолу. Така че се радвай ако имаш късмета да имаш нормален живот. Няма да ти казвам онова за летенето и яденето, но си го обмисли.

babati
06-09-2012, 02:13
Общо взето управляващите да си поправят шибаната фирма, която наричат държава или да обявяват фалит или да я закриват. Хората заслужават да са щастливи. Стига лъжи и обещания. Аз разбирам да е паднала комета например и затова да ни е скапана държавата и да я теглиме, а то Българи от алчност я разсипват. В за какво да стоя? Да им робувам ли? Тези пък дъртите са ебаси олигофрените в тази страна. На протести полицаи бият 14 годишни с палки, а онея мишки ги мързи да излезнат...

DS
06-09-2012, 02:41
...Общо взето човешкото око е ненаситно и винаги ще му се струва малко...
Това казах и аз с тия примерни 400/1400 лв.

Това какво искам аз: просто един нормален живот "средна класа", не роптая да стана 2ри Бил Гейтс :)
Израснах с идеята, че няма да живея в България и след 1ви неуспешен опит, 2я за момента върви по план. Живея на хубаво и чисто място, хората тук не са станали вълци, имам стабилен и добър доход. В България се прибирам за по седмица на година да се видя с роднини, приятели и да видя че дупките по пътищата са същите и мазните мутри по телевизията...

Пожелавам успех на всеки решил да емигрира!

babati
06-09-2012, 02:47
Европейците не са по-добри от Българите като хора, нито са по-умни (добре де от половината Българи другата половина просто са си негодни не мога да си кривя душата). Без значение какво се говори 50% от хората тук са си много качествени. Другото е принципа западното лайно е вкусно, защото е западно. (говоря за "прекрасните", "красиви" и "добри" европейци и Американци, особено англичаните, които се женят и омъжват за братовчедите си все още)
Иначе за дупките и мазните мутри по телевизията съм съгласен. И на мен са ми крайно антипатични.

Nakadah
06-09-2012, 08:07
Не знаех, че само в България имало дупки...

DS
06-09-2012, 14:13
Българските заплати и пътища са най-зле в Европа! Слънцето изгрява от изток! Водата е мокра! :D

viktora
06-09-2012, 15:57
DS е на линия Пътувал съм доста и България не е мястото с най-лоши пътища в Европа. Европа и Европейски съюз са две различни неща. В Европейския съюз сме с най-лоши (естествено си делим "престижното" място с Румъния). Около нас Сърбия и Румъния са в подобно на нашето състояние, а Македония и Албания са най-ужасните и бавни места на този свят. Ако звучи отешително там мизерията и пътищата са доста по-сериозни. Съвсем в реда на нещата е хората да напускат. За щастие основно турци засега (били са 1 и половина милиона преди прехода а на последното преброяване нямат и 600000), а сега следва голяма вълна и от българи. И циганите бягат (за щастие). Гърция и Италия са пълни с БГ цигани. Хората, които напускат са прави. Искад да живеят добре. Чужбина не гарантира добър живот, но дава възможност за такъв. И България дава подобни възможности, но са далеч по-малки.

Зачетох темата и ви казвам, че няма смисъл да общувате с michel1. Това е изключително глупав и заблуден човек. Идеята му, че на запад жените не са меркантилни и мъжете няма да го прецакат и една от многото комедии на мозъка му, който изобщо не е в час. Доживях да видя човек, който ще обвини България, че не може да си хване гадже :D Всякакви има...

Аз ще пробвам да се реализирам тук след като завърша и ако не стане до да кажем 5 години след завършването ми ще погледна на запад. Тъкмо ще имам и някаква практика и опит с живота.

DS
06-10-2012, 02:49
Говоря за държавите в ЕС, уж се имаме за голямата работа! Кво да им гледам на арменци, македонци, сърби и румънци и те берат душа кат нас!
Не съм фен на мамалигарите /Румънците/, но няма как да си изкривя душата да кажа, че пътищата им не струват! Миналата седмица пътувах Варна - Букурещ и смея да твърдя, че сме силно изостанали в нашата отсечка!
Не защото българите сме некадърни и идиоти, а защото нямаме държава, нямаме държавници които да мислят за страната, а не за собствения си джоб! За това вечно пътищата ще са в или за ремонт, за това ще се продават заводи за стотинки, за това ще има корупция, за това ще има болно здравеопазване!

Обичам родината, винаги ще я нося в сърцето си и моите деца ще бъдат възпитани на същото!
Мразя държавата заседнала в някъв измислен преход, където свободата е превърната в свободия, ценностите в ценизъм и политиката в нарцисизъм!



Дали съм прав или греша... не знам! Аз съм просто човек, който търси правилния път!
Респект!

DisappointedDreamer
06-10-2012, 09:03
Наистина е плачевно положението. Живея в Швеция, и миналото лято пътувах с кола от тук до България. Е, няма такава огромна разлика. Колкото повече слизахме на юг, толкова по-плачевно беше положението. Докато стигнахме Сърбия и направо ти се искаше да се хвърлиш от някой мост - хората просто облечени, начумерени, изморени, отчаяни, пътищата гола вода, цялата страна една сива, ужас с една дума. В България е същото положение, само дето там се мяркат скъпите коли и богатите къщички/апартаменти, а и да не забравяме - огромните наполовина празни молове, от които никой почти не пазарува, тъй като е ужасно скъпо, а за по-малко пари могат да намерят по-хубави дрешки.

Nakadah
06-10-2012, 10:41
^^ Какво по-точно имаш под предвид "просто облечени"? Не знаех, че има богати апартаменти в България, ама научавам нещо ново всеки ден...


Ето ви на вас нещо за размисъл. Защо подяволите в България е толкова важно да говориме английски? Защо подяволите Българите в България използват английски думи вместо Български и защо се опитват да говорят на английски в собствената си държава? Къде другаде по света това би било прието? А дали няма да те напсуват ако почнеш да говориш на друг език в Англия, Америка, Канада или Австралия?

DisappointedDreamer
06-10-2012, 18:43
Просто облечени - протрани дънки и изчистена, стара тениска. И да, има такива. Не си интересен :)

BrokenInnocence
06-10-2012, 22:08
Ето ви на вас нещо за размисъл. Защо подяволите в България е толкова важно да говориме английски? Защо подяволите Българите в България използват английски думи вместо Български и защо се опитват да говорят на английски в собствената си държава? Къде другаде по света това би било прието? А дали няма да те напсуват ако почнеш да говориш на друг език в Англия, Америка, Канада или Австралия?

Опа, напълно съм съгласна и ей това ме учудва и мен все повече и повече. Всички започнаха да вкарват лафове на английски, да си говорят на английски, да си коментират на английски. И тоя форум е само поредния пример с всичките им "колко съм саднат" и други подобни глупости. Да не говорим във великия Фейсбук колко пъти съм виждала българи да си водят дискусия на английски. Защо, по дяволите и кви са тея глупости? Или любимото ми е някой като ми се върне с акцент отнякъде щото видите ли забравил за 2 години българския и не си спомня как се казваше "чадър" ами ми вика "ох, забравих, как беше... Umbrella". Такива обикновено ги питам дали си спомнят какво значи "Майната ти!".

Иначе по темата. Заминах, за да уча. От 6 години съм в чужбина и понякога ей така като ми стане скучно се замислям "А бе дали пък нямаше да ти е по-добре да си беше останала в България. Тая чужбина все едно е голяма работа... навсякъде хората са същите, навсякъде има боклуци, навсякъде има хора дето ще те гледат накриво все едно си им изял закуската." Ами не, нямаше да ми е по-добре. Обичам да живея навън, обичам да пътувам. За 6 години съм живяла/учила в 3 държави, доста различни една от друга, и всеки път си ми е кеф. Не живея с илюзиите на повечето, че като си навън едва ли не си Господ и живота ти е уреден завинаги. Била съм предостатъчно пъти дискриминирана и знам, че където и да отида все ще съм емигрант. Е и? Виждала съм доста и от добрите и лошите страни на "чужбината" и навън все си ми харесва. Не искам да се прибера в България, защото родителите ми са пръснали повече пари отколкото имат, за да ме пратят да уча в чужбина и ако се върна, дори да си намеря що годе хубава работа с това дето го уча, пак няма да се възвърне инвестицията и парите им ще са отишли напразно. Обичам България, не я плюя и не плюя по българите дето излизат извън нея или по тея дето решават да останат, всеки си решава сам и си живее с последствията, нито едното не е лесно. Харесвам си държавата и винаги си я защитавам някой като почне да ми мрънка колко било зле, ама пък и ако трябва да съм честна нищо не ми липсва. Мнението на форумката по-горе за пореден път затвърди наблюденията ми, че някои хора просто не могат да живеят в чужбина, имам много приятели, които са по същия начин - хубаво им е, ама все нещо им липсва и не е същото като вкъщи. Не ми липсват местата/хората дето цял живот съм ги виждала, не ми липсва храната, даже приятелите не ми липсват, чувам си ги редовно и си прекарваме супер като се прибирам и се видим, но не ми е най-голямата трагедия в живота, че не ги виждам постоянно или че са на n-километра. Тъжно ми е само за семейството ми, защото съм единствено дете и знам на тях колко им е трудно. И уважавам хората, които ми казват "Аз никога няма да напусна България", хора като майка ми, която всеки път като й кажа "Ти ще дойдеш да живееш при мен в чужбина." и тя ми отговаря "Мами, много те обичам, ама нали знаеш,че мен само насила могат да ме накарат да живея извън България." Та тъй де...

P.S. А онея глупости написани по-горе за заплата от 5000 евро... вярвайте им, няма лошо, те в чужбина само това чакат - някой емигрант да дойде, та да започнат да му сипват парите в скута.

DS
06-11-2012, 02:21
+1 наборке! ;о)

Nakadah
06-11-2012, 08:18
Просто облечени - протрани дънки и изчистена, стара тениска.

Не всички можеме/искаме да се разхождаме с армани по улицата... Човек се облича по начина по който му е удобно, а не по този по който некой си там му казва, че трябва. Какво точно лошо пък има с исчистена тениска? Да не би да трябва цялата му тениска да му е изписана с Ferrari и Ducatti? Ти с 10см ток ли ходиш ежедневно по улиците?


И да, има такива.

Къде по точно ги видя тези така наречени богати апартаменти? И какво по-точно е богат апартамент? Как въобще 1 апартамент ще е богат и престижен като това нещо апартамента е най-голямата дупка в която някой може да се мъчи да живее? Намираш се в блок с още Х апартамента, апартамента е с лимитирано пространство без двор на който да излезнеш и да седнеш. От всички страни имаш съседи които ти блъскат на главата, нямаш и 1 минутка спокойствие, трябва да се съобразяваш с всички около тебе и тн. Нямаш никаква свобода! Как по-точно става 1 апартамент богат? Надявам се, че не го казваш това само защото имаш/имала си апартамент в България...

Защо никой не говори за къщите в България? Къщите в София които порутвате и кварталите които разваляте с строенето на блокове за да може цялата селяния да имигрира в София. Защо Българина толкова много обича блоковете?

Искам да отбележа, че не говориме за апартаменти намиращи на места като New York. Макар написаното отгоре пак да важи, нещата са малко по-различни...


Не си интересен :)

Не, не съм интересен и никъде не съм се опитвал да бъда. Аз съм обективен и се аргументирам вместо да пиша заучени фрази. Но ето още нещо над което да се позамислите малко. Защо всеки дрънка глупости като "не си интересен", "не ти отива" или пък "не ти се получава"? Какво е точно значението на тези изрази? Защо някои Българи много обичат да ги използват тези изрази? Да не би с тези изрази да се опитвате да кажете на човека срещу вас, че сте някво величие? Да не би да се опитвате да го обидите по някакъв начин? А ако е така защо се опитвате да обидите? Избиване на комплекси ли е? А може и да не е, все пак хората използващи тези изрази не са комплексари.

michel1
06-11-2012, 14:03
Мога да кажа защо ще напусна - защото с висше не мога да си намеря работа от цяла година!!! Канят ме на интервюта само за някакво мизерно заплащане - за 400 лева ли да работя, че то един сервитьор взима повече!
Защото тук най-известните ни личности са простаци като Галена, Преслава и други такива селяндури.
Знам, ще кажете, че в САЩ и Англия известните им също са боклуци, да, но аз там не искам да ходя, а в страна, където най-слушаната музика е поп-рок и рок, където певците сами си пишат текстовете, а не като нашите, които не могат.

А тези с носталгията мога да ги разбера само ако са заминали преди 2005-та. Тази дупка, в която се превърна България от 2005-та насам няма нищо общо с онази хубава страна от 90-те и 2000-2004. Тогава всичко беше прекрасно, тогава нямаше толкова простотия. България 2005-2012 няма нищо общо с България 1992-1994 и 2000-2004. Как може да изпитам носталгия по сегашната България? Та аз тази носталгия по България от тогава и сега си я изпитвам и то тук, в БГ. Но сегашната България е все едно друга държава.

Я чуйте някоя чалга или поп песен от 2002-2003 да видите колко по-хубави и непросташки са от сегашните, я вижте снимки на някой български град от 2000-2003-та да видите колко по-скромно и приятно са облечени хората и колко по-малко е застроено и няма молове!

И все сте големи патриоти, пък ходите да цоцате парите на европейците! Яко бяхте патриоти щяхте да искате да си върнем земите на Велика България, която е била много по-велика и българска от тази измислената Дунавска България.

DisappointedDreamer
06-11-2012, 16:18
Не всички можеме/искаме да се разхождаме с армани по улицата... Човек се облича по начина по който му е удобно, а не по този по който некой си там му казва, че трябва. Какво точно лошо пък има с исчистена тениска? Да не би да трябва цялата му тениска да му е изписана с Ferrari и Ducatti? Ти с 10см ток ли ходиш ежедневно по улиците?


Къде по точно ги видя тези така наречени богати апартаменти? И какво по-точно е богат апартамент? Как въобще 1 апартамент ще е богат и престижен като това нещо апартамента е най-голямата дупка в която някой може да се мъчи да живее? Намираш се в блок с още Х апартамента, апартамента е с лимитирано пространство без двор на който да излезнеш и да седнеш. От всички страни имаш съседи които ти блъскат на главата, нямаш и 1 минутка спокойствие, трябва да се съобразяваш с всички около тебе и тн. Нямаш никаква свобода! Как по-точно става 1 апартамент богат? Надявам се, че не го казваш това само защото имаш/имала си апартамент в България...

Защо никой не говори за къщите в България? Къщите в София които порутвате и кварталите които разваляте с строенето на блокове за да може цялата селяния да имигрира в София. Защо Българина толкова много обича блоковете?

Искам да отбележа, че не говориме за апартаменти намиращи на места като New York. Макар написаното отгоре пак да важи, нещата са малко по-различни...



Не, не съм интересен и никъде не съм се опитвал да бъда. Аз съм обективен и се аргументирам вместо да пиша заучени фрази. Но ето още нещо над което да се позамислите малко. Защо всеки дрънка глупости като "не си интересен", "не ти отива" или пък "не ти се получава"? Какво е точно значението на тези изрази? Защо някои Българи много обичат да ги използват тези изрази? Да не би с тези изрази да се опитвате да кажете на човека срещу вас, че сте някво величие? Да не би да се опитвате да го обидите по някакъв начин? А ако е така защо се опитвате да обидите? Избиване на комплекси ли е? А може и да не е, все пак хората използващи тези изрази не са комплексари.

Няма нищо лошо в това да си ИЗЧИСТЕНО облечен. Но между изчистено и ПРОСТО има огромна разлика. А, отиди в Белград и погледни хората минаващи по улиците, и после се върни и ми кажи в лицето, че не са просто облечени.
И не, и аз ходя изчистено облечена - дънки и тениска без надписи. И не, не ходя с 10 см ток. Тц.

Това че на теб не ти харесва да живееш в апартамент, не означава че на другите не им харесва. Може би не всички искат да имат двор и веранда. И може би не всички съседи ти "блъскат главата и не ти остават 1 мин спокойствие". Това че при теб е така, е друг въпрос. И нямах предвид богат, а скъп. Айде, изяж ме задето съм сбъркала.

Въобще не се опитвам да те обидя. Ти просто се правиш на интерес, а такъв в действителност въобще не си.

DisappointedDreamer
06-11-2012, 16:21
Или любимото ми е някой като ми се върне с акцент отнякъде щото видите ли забравил за 2 години българския и не си спомня как се казваше "чадър" ами ми вика "ох, забравих, как беше... Umbrella". Такива обикновено ги питам дали си спомнят какво значи "Майната ти!".



Това беше страшно тъпо изказване от теб. И аз съм прекарала 7 години от живота си зад граница, като последните 4 в Швеция. И наистина забравям как някои думи са на български. Мога да ги кажа на английски и на шведски, по дяволите дори и на италиански, но не и на български. И не е защото не искам, а защото просто българския въобще не го практикувам освен когато пиша в този форум и с брат ми си казваме лека нощ вечер. Нямам възможност за практикуването му - нито с други българи, нито пък с четене на български книги. Какво, ще ми отрежеш главата ли? И какво толкова те бърка в кривото черво, че имат акцент? Да не би да е нещо лошо?

Когато не практикуваш даден език, то много лесно го забравяш.

Иначе съм съгласна с всичко друго, което каза. И аз защитавам държата си, когато някой я обиди, и аз възхвалям планините, равнините и морето ни. Обичам си страната. И на мен не ми липсва нищо или никой от там, освен може би родителите ми - напуснах ги на много малка възраст, но рано или късно трябваше да го направя - дали на 15 или на 18 е все тая. Чувам си ги обаче всеки ден, след няколко дена ще си ги видя, и ще прекарам цялото лято с тях и това е. Същото е и с приятелите. И тук ми харесва, и тук имам всичко и нищо не ми липсва. Далеч съм от мисълта, че като дойдеш в чужбина всичко е в пъти по-добро - разбира се че не. Аз най-добре трябва да го знам, при положение че съм живяла в 4 различни страни. Навсякъде си има и плюсове и минуси. Никой няма да те посрещне с разтворени обятия и червеното килимче, натиквайки ти банкноти в джоба когато пристигнеш в чужбина.
Но няма да се върна в България. Родителите ми са блъскали толкова пари и нерви, и ако се върна в Б-я, просто ще си отрежат главите и двамата. Пък и в България никой или нищо не ме задържа. И аз обичам да пътувам и смятам точно това да направя, преди да реша къде окончателно да се установя.

DS
06-11-2012, 16:23
Мога да кажа защо ще напусна - защото с висше не мога да си намеря работа от цяла година!!! Канят ме на интервюта само за някакво мизерно заплащане - за 400 лева ли да работя, че то един сервитьор взима повече!

И все сте големи патриоти, пък ходите да цоцате парите на европейците! Яко бяхте патриоти щяхте да искате да си върнем земите на Велика България, която е била много по-велика и българска от тази измислената Дунавска България.


Всички на оръжие! :D

Ние цоцаме от европейската цица и даваме на България! Ти вземи пусни полата на майка си и почвай да работиш лентяй такъв! Висшист ми бил не му се работи кво да е!...
Сервитьорите по-малко ли си хора от тебе?!



Това беше страшно тъпо изказване от теб. И аз съм прекарала 7 години от живота си зад граница, като последните 4 в Швеция....
Тази тема е за масовото навлизане на английския език в България, не за българите които живеят навън! За нас е нормално да ги мешаме :)

x7aZzy
06-11-2012, 18:03
DisappointedDreamer, по-принцип си една от малкото потребителки, чиито мнения не ме дразнят. Но в тази тема се изказваш доста ограничено (с извинение - "Но между мен и другите хора има огромна разлика." - ето това ме разсмя). Права си за много неща, за много не си, но самият начин, по който си налагаш мнението, е неприятен. Не го приемай като лична нападка, а като конструктивна критика.

Какво лошо има хората да са просто облечени и да не живеят в "богати апартаменти"? Аз лично проблем не виждам. Толкова сме се прехласнали по "Европата", че не виждаме по-надалеч от носа си. Хората са си хора навсякъде. Има лицемери, използвачи, некадърници, мързеливци и т.н. по цял свят. Не е само в България.
А проблемът с реализацията си го има навсякъде. Ако си свестен и кадърен, ще успееш. Шансът за това е по-голям в чужбина, но както казаха преди мен - никой няма да ти хвърля пари наготово.
Усещам се, че пиша празни приказки и преповтарям предишни мнения. Просто няма какво повече да се каже по темата - да, в България е кофти, но това не значи, че в чужбина е рай.

Та.. Защо напуснах родината - стана малко на шега. Никога не съм искала, дори не съм се и замисляла да уча в чужбина. Но получих езикова диплома и реших да се пробвам в пет университета (колкото да ми е чиста съвестта, че не съм го учила този език напразно). После съвсем изключих за това, животът ме грабна, вече бях приета в Софийски, докато един ден ми се обадиха на работа да ми кажат, че съм приета във всички университети и трябва да отговоря до един месец. Тотално бях забравила, но като се окопитих реших да се пробвам - с идеята, че винаги мога да си се върна, ако не ми харесва. И сега осем месеца по-късно ми е добре, много си харесвам специалността, имам си работа, намерих си компания, с две думи - оправям се. Но си мисля, че и в България щях да съм си добре. Щастието не зависи от това къде си, а всеки си го носи в себе си. Има хора, които където и да са, никога няма да са доволни. Аз предпочитам да съм от тези, които където и да живеят, ще се усмихват.

DisappointedDreamer
06-11-2012, 18:09
Не го приемам като лична нападка, напротив. :) Колкото за реализацията и това че е ужким рай извън Б-я вече споменах, че съм съгласна.


Но в тази тема се изказваш доста ограничено (с извинение - "Но между мен и другите хора има огромна разлика." - ето това ме разсмя).

Сега видях какви съм ги писала 8-) божкеле.. Изглежда губя и способността си да се изразявам правилно.



Тази тема е за масовото навлизане на английския език в България, не за българите които живеят навън! За нас е нормално да ги мешаме :)

Така е да, но Броукън иносенс обиди точно тези, които пребивават в чужбина:



Или любимото ми е някой като ми се върне с акцент отнякъде щото видите ли забравил за 2 години българския и не си спомня как се казваше "чадър" ами ми вика "ох, забравих, как беше... Umbrella". Такива обикновено ги питам дали си спомнят какво значи "Майната ти!".

Ето и коментара и. Ти казваш че е нормално, и съм съгласна, но питам нея защо така мисли.

michel1
06-11-2012, 18:35
Ние цоцаме от европейската цица и даваме на България!

Ама така не е честно! Като вземаш пари от там, ще си плащаш данъците там и там ще ходиш на почивка! То иначе всеки може! Това е все едно в БГ да се домъкнат някакви араби и да ни вземат парите и да почнат да си ги харчат в своите родини.

michel1
06-11-2012, 18:36
Ето едно искрено мнение от един друг сайт. Един човек, който не се страхува да заяви, че не е патриот:



Родих се в грешната държава

В последните години силно намразих България. Никога не са ми харесвали нашите обичаи и гадната ни народна музика. Като я чуя ми се повдига. А за поп-фолка и известните ни личности да не говоря! Не ми харесва и българския манталитет всеки да ти се бърка в живота и това да се бием с някаква преувеличена мания за величие и 1300 годишна история. Единствено ми харесва българската кухня. И не, не пиша тази история, за да оплюя родината, а да ви кажа, че ми е писнало от хора, които ме критикуват за това, че не обичам страната си. Разберете го - не може всички да сме патриоти! Както има хора, родени в грешния пол, така има и хора, родени в грешна държава.

Чудя се как може по другите държави да е пълно с хора като мен, които не си харесват родината, а в България всеки е патриот, всеки я обича. Как става тази работа не ми е ясно, явно сме като индийците - повечето живеят като скотове, в пълна цигания, обаче са много горди и се смятат за велик народ. Ами аз като заминах от БГ открих държавата от сънищата ми, която е реална и то в Европа - красива природа, климат като нашия (с 4 сезона), тучни зелеин поляни, гори, с краисви градове с катедрали и дворци. Имам и истински приятели - местни, които ме приеха и за разлика от "приятелите" ми в България не са злобари и гадняри.

Да допълня - хубава природа има не само в БГ! Ама не, на нас и говната ни са със златна коричка! Щото сме "великите българи", в чиито вени тече кръв от над 50 етноса (прабългари, татари, монголи, славяни, гърци, кумани, турци и т. н)

x7aZzy
06-11-2012, 20:03
Ама така не е честно! Като вземаш пари от там, ще си плащаш данъците там и там ще ходиш на почивка! То иначе всеки може! Това е все едно в БГ да се домъкнат някакви араби и да ни вземат парите и да почнат да си ги харчат в своите родини.

Стана ми любопитно - какви пари от България? Ако "някакви араби" се вредят от всичките политици и мафиоти до някакви български пари, искам да го видя.



А тези с носталгията мога да ги разбера само ако са заминали преди 2005-та. Тази дупка, в която се превърна България от 2005-та насам няма нищо общо с онази хубава страна от 90-те и 2000-2004. Тогава всичко беше прекрасно, тогава нямаше толкова простотия. България 2005-2012 няма нищо общо с България 1992-1994 и 2000-2004. Как може да изпитам носталгия по сегашната България? Та аз тази носталгия по България от тогава и сега си я изпитвам и то тук, в БГ. Но сегашната България е все едно друга държава.

Мале, рядко се случва, ама успя да ме ядосаш.

Тогава всичко беше прекрасно! Тогава всичко беше прекрасно!!!

На колко си години? Всъщност няма значение - и на 12 да си, не те оправдава.

Какво ще кажеш за тежките валутни кризи от 1993 и 1994? А за финансовата дестабилизация? През 1996 левът стигна до 460 лв. за 1 долар, а лихвата - над 300%. Ама нали всичко било прекрасно! Особено дълбоката криза от 1997. Като за финал хиперинфлацията - цената на долара е 3000 лв. Цените се променят по няколко пъти на ден, ама чакай - всичко е прекрасно!

Оф, изпуснах си нервите. Много, много, ама много мразя, когато хората говорят явни глупости.
Обясни ми какво беше прекрасно тогава.

За мен прекрасно беше детството ми, но едва ли на родителите ми им е било особено забавно. Спомням си в каква мизерия съм живяла и, повярвай ми, не беше приказка. Държавата беше докарана до фалит, дори и да не сме го разбирали (говоря за поколението на 90-те). Честно казано, нямам спомен нито за инфлацията, нито за дестабилизацията, била съм дете, не ми е пукало. Беше ми хубаво, но няма какво да се лъжем - детството в по-голямата си част е прекрасно. За мен единственото прекрасно нещо от този период.

opasno.blizo
06-11-2012, 20:35
Не всички можеме/искаме да се разхождаме с армани по улицата... Човек се облича по начина по който му е удобно, а не по този по който некой си там му казва, че трябва. Какво точно лошо пък има с исчистена тениска? Да не би да трябва цялата му тениска да му е изписана с Ferrari и Ducatti? Ти с 10см ток ли ходиш ежедневно по улиците?



Къде по точно ги видя тези така наречени богати апартаменти? И какво по-точно е богат апартамент? Как въобще 1 апартамент ще е богат и престижен като това нещо апартамента е най-голямата дупка в която някой може да се мъчи да живее? Намираш се в блок с още Х апартамента, апартамента е с лимитирано пространство без двор на който да излезнеш и да седнеш. От всички страни имаш съседи които ти блъскат на главата, нямаш и 1 минутка спокойствие, трябва да се съобразяваш с всички около тебе и тн. Нямаш никаква свобода! Как по-точно става 1 апартамент богат? Надявам се, че не го казваш това само защото имаш/имала си апартамент в България...

Защо никой не говори за къщите в България? Къщите в София които порутвате и кварталите които разваляте с строенето на блокове за да може цялата селяния да имигрира в София. Защо Българина толкова много обича блоковете?

Искам да отбележа, че не говориме за апартаменти намиращи на места като New York. Макар написаното отгоре пак да важи, нещата са малко по-различни...



Не, не съм интересен и никъде не съм се опитвал да бъда. Аз съм обективен и се аргументирам вместо да пиша заучени фрази. Но ето още нещо над което да се позамислите малко. Защо всеки дрънка глупости като "не си интересен", "не ти отива" или пък "не ти се получава"? Какво е точно значението на тези изрази? Защо някои Българи много обичат да ги използват тези изрази? Да не би с тези изрази да се опитвате да кажете на човека срещу вас, че сте някво величие? Да не би да се опитвате да го обидите по някакъв начин? А ако е така защо се опитвате да обидите? Избиване на комплекси ли е? А може и да не е, все пак хората използващи тези изрази не са комплексари.

По скоро заради това ТУК (http://www.http://www.teenproblem.net/forumhttp://www.teenproblem.net/forumhttp://www.teenproblem.net/forumhttp://www.teenproblem.net/forumhttp://www.teenproblem.net/forumhttp://www.teenproblem.net/forumhttp://www.teenproblem.net/forum.com/bg/invitation/bylink/36849)

michel1
06-11-2012, 21:26
x7aZzy, 1992-1994 бяхме много по-добре от 1995-1997.

А специално за 2001-2004 не можеш никога да отречеш, че бяхме по-добре икономически от 2005-сега. И не, не е само заради световната криза, защото при нас кризата започна да се задава още 2005-та, много преди световната и започна не като финансова, а като политическа с идването на власт на кабинета Станишев.

А за културата няма какво да говорим - много по-хубави ТВ предавания имаше през периода 1992-2004! Въобще тогава имаше някакви наченки на премерена култура, но от 2005-та насам се опростачихме съвсем!

x7aZzy
06-11-2012, 22:05
x7aZzy, 1992-1994 бяхме много по-добре от 1995-1997.


О, моля те, вземи се образовай!
Или най-малкото прочети какво написах.

Наистина периодът 2001-2005 (така нареченото начало на стагфлацията) беше сравнително спокоен и без големи сътресения. Пълни заведения, много туристи, съживяване на икономиката - не отричам. Само дето още не мога да разбера защо толкова пари се изляха в строителството, а не в производството. За политика не ми се говори. Не съм компетентна.

За мен нито един от периодите, за които стана дума, не е "прекрасен". По-скоро ги категоризирам на "зле" и "много зле".

michel1
06-11-2012, 22:20
А аз не мога да разбера защо вече не е като тогава /за 2001-2004/5 говоря/, искам пак да е като тогава. Сега е толкова гадно всичко, и икономиката, и културата, и народа се е озлобил! Ако нещата не станат пак такива като тогава заминавам от тук!!!!

x7aZzy
06-11-2012, 22:23
Имаш супер детското мислене.
Не знам и аз защо ти се връзвам.

michel1
06-11-2012, 22:34
Не е детско, просто знам какво беше тогава и знам какво е сега. Държавата яко затъна в ла*на след идването на власт на Станишев, а Борисов сякаш продължава неговия план за съсипване на държавата.

Според мен единствените правителства след 89-та, при които се живееше поносимо и се почувствахме поне наполовина като бели човеци бяха тези на СДС и НДСВ /1997-2001 и 2001-2005 съответно/. Тези преди и след тях са тотален провал.

Лошото е, че стигнахме до там, че на следващите избори ако не са ГЕРБ, КБ ще спечелят. А и двете партии заслужават никога повече да не спечелят изборите.

inverno
06-11-2012, 22:51
Не проумявам защо само се тъпче на едно място в тази тема. Идеята и беше опорочена или по-скоро се разми ( Не мога явно да намеря по-точен израз ). Ясно се различават от пръв поглед два лагера - хора , които искат да са щастливи и го правят, и такива, които където и да са - пак ще са недоволни за него ( колежката x7aZzy загатна отчасти ). Другото е (което всъщност не може да се прецени от пръв поглед, но определено НЕ Е задължително да се свързва с характера на човек ( опредено обаче се правят първоначални асоциации) ) доколко всъщност е " пробивен " човек.

Всеки е недоволен понякога и се чувства онеправдан ,въпроса е до колко да го показваме и какво правиш, за да променим това. Какво правя Аз за себе си и какво правя ,за да съм пълноценна личност ( идва и въпросът каква ни е всъщност представата за пълноценност .. ) .
Сигурно само заради тази част от форума влизам - интересно ми е какво мислят нашите сънародници (извън приятелският ни кръг) за нас - хората , които са напуснали Родината.
Нещата ,които прочитам тук - вариращи от " трудно ли е да се успее в.. ? " през " всичко е розово и супер в чужбина и живот си живеят" до " майната им,че са избягали (страхливци,дезертьори ..? и аз не знам как да го опиша - сигурно имат обща идея хората извън граница :) ) са в голямата си част наивни,абсурдни и контрастни с реалността . Но това е нормалн0 - все пак това е тийн форум, а не лекция по Балканистика в Хайделбергския университет ( професор Българин преподава там, изключително ерудиран човек, не знам пак защо дадох такъв пример : ) ). Очаква се да има такива мнения - пътят на съзряването всеки го е минал, или ще го мине (ако е късметлия ;д ) . Сигурно след 2-3-4-5 години повечето хора, на които са дело сега повечето коментари ще си спомнят (малко вероятно) каква им е била позицията и ще се усмихнат под мустак (който има).

Много глупости наговорих, просто исках да кажа ,че темата се е изчерпала :)

michel1
06-11-2012, 23:11
Не знам как ще прозвучи, но със сигурност знам, че искам децата да растат в чужбина. Просто ако са родени и израсли като европейчета, а не като българчета ще имат шанс за по-висока култура и по-голям шанс да имат по-обширно мислене. Защото там, където отивам няма улични кучета, няма поп-фолк. И там ги има всякакви, факт е. Обаче шансовете ти да успееш там са по-големи. Тук с моята Бизнес администрация не мога да си намеря нищо без възки, а там ми предложиха работа, нищо, че нямам опит.

Изводът е един - всеки да се спасява както може и както иска. Вие не сте никои, че да се бъркате в избора на хората. Ако искат ще казват, че са румънци/гърци или ще се опитват да минат за местни в чужбина, тяхно право е. Ако искат ще си сменят имената/фамилиите с местни, за да ги приемат по-добре. Това е избор, който всеки прави за себе си. Ако прабългарите мислеха като някои в тази тема още щяхме да яздим коне из степите на Азия.

babati
06-12-2012, 00:33
Майкъл, ти си трагичен случай. България ти е виновна, че не ти и връзват момичетата. Проблема е в теб, защото си люзър. Където и да отидеш, ще е без значение. Бездомни кучета има в цяла Европа. Хора, които ги тровят, също. Жалко е, че не можеш да се видиш колко си глупав. А и да ти кажа: На всички е ясно, че си озлобен кретен, най-вероятно от турско произход. Явно ти пречим тук. Е лоши новини: Вие се изнесохте преди нас. Сори.

babati
06-12-2012, 00:40
x7aZzy, 1992-1994 бяхме много по-добре от 1995-1997.

А специално за 2001-2004 не можеш никога да отречеш, че бяхме по-добре икономически от 2005-сега. И не, не е само заради световната криза, защото при нас кризата започна да се задава още 2005-та, много преди световната и започна не като финансова, а като политическа с идването на власт на кабинета Станишев.

А за културата няма какво да говорим - много по-хубави ТВ предавания имаше през периода 1992-2004! Въобще тогава имаше някакви наченки на премерена култура, но от 2005-та насам се опростачихме съвсем!


Общо взето хайде бягай да си прекопваш тютюна в родопите, че ще пуснеш слюнка от злоба срещу България. Гледай си Кюрдистана, който е станал с тея 25 милиона Кюрди в Турция и с нас не се занимавай.

Стягай багажа и заминавай. Много жалко, че турската кочина не ти е дала паспорт (защото тези, които останахте тук половин милион турчета нямате паспорт затова седите) да заминеш като другите навлеци. Стягай багажа и изчезвай. Няма да ни липсваш.

А отгоре на всичкото си крайно неграмотен като всеки един тютюнев да не казвам какъв. Велика България се е намирала на територията на днешните Украйна и Русия и сме нямали ние Българите, които сме дошли тук, никога общо с тази държава. А да не говорим, че сега сме много повече Славяни отколкото стари Българи. Егаси глупака...

Човек без мозък в главата си е обречен, ако ще и на Луната да живее.

DS
06-12-2012, 01:07
Няма смисъл да се обясняваме за разни глупости кое е честно и кое не е! Как преди беше хубаво, а сега не е!...



Та.. Защо напуснах родината - стана малко на шега. Никога не съм искала, дори не съм се и замисляла да уча в чужбина. Но получих езикова диплома и реших да се пробвам в пет университета (колкото да ми е чиста съвестта, че не съм го учила този език напразно). После съвсем изключих за това, животът ме грабна, вече бях приета в Софийски, докато един ден ми се обадиха на работа да ми кажат, че съм приета във всички университети и трябва да отговоря до един месец. Тотално бях забравила, но като се окопитих реших да се пробвам - с идеята, че винаги мога да си се върна, ако не ми харесва. И сега осем месеца по-късно ми е добре, много си харесвам специалността, имам си работа, намерих си компания, с две думи - оправям се. Но си мисля, че и в България щях да съм си добре. Щастието не зависи от това къде си, а всеки си го носи в себе си. Има хора, които където и да са, никога няма да са доволни. Аз предпочитам да съм от тези, които където и да живеят, ще се усмихват.

Радвам се да чета постове като този! Как хора независимо от трудностите /сигурен съм, че е имало и тежки моменти/ с усмивка крачат бодро напред! Ето такива хора са достойни Българи! Независимо къде сме, България е в нас!
Искам да те попитам как виждаш бъдещето, до колкото е възможно? Обратно в България или не?


п.п. babati поздрави за аватара! Райджъл от фарскейп :D

babati
06-12-2012, 02:15
Така е уникален. И се отнасяй с необходимото уважение. "I am Rygel the XVI, Dominar to over 600 billion subjects. I don't need to speak to you!" ;)

BrokenInnocence
06-12-2012, 04:46
Така е да, но Броукън иносенс обиди точно тези, които пребивават в чужбина

Не. Обидих тези, които като излязат за малко от страната и много бързо забравят и родния си език, и откъде са тръгнали и веднага започват да ми се правят едва ли не на чужденци 'щото видите ли е толкова по-яко. Истината е, че в колкото и държави, където и по света да живеем си оставаме българи. Езика ни е прекрасен, роден език трудно се забравя. Когато човек иска да го практикува намира начини. И аз нямам много българи около мен, случвало ми се е повече от година почти да не обеля дума на български, но си чета книги на български и познавам куп българи, живеещи в България, които имат с пъти по-беден речник от моя и съм горда с това и с чудесния си роден език и наляво-надясно им обяснявам на чужденците от къде ни идва азбуката, как изглежда, как се произнасят буквите, даже на български думи ги уча и като чуят някоя дума идват да ми се хвалят, че са разбрали, че някой си в автобуса говорел на български. Не знам защо на толкова много българи им е скучен ли, нещо друго ли, собствения им език, че по улицата в България чувам българчета да си говорят на "Yes,bro", а същевременно съквартирантката ми индийка с широка усмивка да ми казва "Да, човек". И тук е мястото да спомена, че другите, които обидих са точно тези пък дето не са напускали страна за друго освен за екскурзия, ама им е много гот да използват английските лафчета, 'щото така са толкова по-яки, кво ще се занимават с тъпите изтъркани български фрази.

Доколкото съм запомнила от твои постове във форума си на 16 (?) години, ако си от 7 години в чужбина значи си напуснала сравнително малка. Прочети ми поста, може и по-горния отново ако не те мързи и се замисли дали ситуации като твоята съм имала предвид като съм го писала. *повдигане на вежда и намигване* Хах, може пък да не мога да се изразявам като хората на български в края на краищата, ама нищо де, то е 'щото живея в чужбина. :)

DisappointedDreamer
06-12-2012, 07:11
Разбрах те. С този си пост изясни всичко :) да, на 16 години съм, 7 години съм прекарала зад граница, от 0-1 г. възраст, после от 6-8 г. и накрая от 12 до 16 и продължавам да пребивам извън страната. Иначе съм напълно съгласна с теб. И аз ги уча мойте на български думички, и на азбуката, казвам и откъде идва, празници като Баба Марта им обяснявам и раздавам дори мартенички 8-)

BrokenInnocence
06-13-2012, 00:23
Разбрах те. С този си пост изясни всичко :) да, на 16 години съм, 7 години съм прекарала зад граница, от 0-1 г. възраст, после от 6-8 г. и накрая от 12 до 16 и продължавам да пребивам извън страната. Иначе съм напълно съгласна с теб. И аз ги уча мойте на български думички, и на азбуката, казвам и откъде идва, празници като Баба Марта им обяснявам и раздавам дори мартенички 8-)

Хахах, дам, много се радват на мартеничките. Преди време бях дала една на преподавателка-американка, тя си я носи чак до лятото. :D

arhimedooo
06-13-2012, 23:10
Ще заминавам скоро в чужбина и няма да се връщам. Ще уча висше и ще работя. Може би не в мястото където ще завърша висшето си. Може дори да го разпределя в различни страни. Не знам.

Ще замина, защото ще получа по качествено образование и ще имам по-добре платена работа, в по-хубава обстановка, с повече възможности. Няма да се върна, защото не си заслужава. Това, което ще уча тука не е развито, пък и да се развие ще бъде зле - както всичко наоколо. Ще се занимавам с наука. Тук има много неща, които не са в ред и няма и да се оправят. От кучетата, през дупките, през (поне за София) гадни контрольори, през некадърни шофьори с купени книжки, през надути кифли и гъзари, наркоманчетатата, липсата на реализация, ниските заплати, кражбите, корупцията, престъпността, почти задължителният живот на кредит, предпочитането на хората с "връзки" пред хората с умения, злобата, завистта, неспособността за промяна на хората, неприветливостта, мръсотията ( и тенденцията, че дори е готино да е мръсно), изсичането на зелени площи и на дърветта по улиците, неспазваните обещания, простащината, расизмът, също така е вярна и мисълта споменавана и по-горе с общата идея, че българският казан в ада няма дявол да ги ръчка вътре, а сами се дърпаме, мачкането на слабите.

Ще замина, защото съм по-добър от останалите и вярвам, че ще постигна мечтите ми с желание и труд. Ще замина, защото вярвам в едно по-добро бъдеще, но не и за това на Блгария. Ще ми липсва природата и тук таме някои нещата, които, ако не са по-налко от негативните, то не са им конкурентоспособни.Хубава а България е илюзия. Няма и да се тормозя напразно, че да я постигна - няма смисъл. Не сме дорасли, като народ да имаме хубава държава. Пък и за мен държавата е нещо много абстрактно. Мисля в по-голям мащаб. Искам да помогна не на страната ми, а на човечеството. Смятам, че ще постигна тази си мечта. За мен има 2 неща важни в живота на човека - да остави поколение ( по възможност поне 2 деца), както и да направи нещо значимо за целия свят.Ще замина, защото се трудих за това да изляза извън граница и да уча, за да сполуча ;) Ще замина, защото тук никой нямаше доверие в мене - всеки се съмняваше, но каквото казах и зависеше от мене го направих. Напукн на всички ще успея. За тези, които се имаха за повече от мене, но накрая се изясни кое как седи. Не че го разбраха, де.

Съжалявам за всичките пропиляни възможности, които съм имал, но съм пропуснал, защото други хора са ме спъвали. Съжалявам за приятелите, които ще оставя тук, но ще преживея тази раздяла, пък и тя не означава, че ще ги забравя. Който ми е дал ръка - ще му подам и аз. Съжалявам, че всичко тук се разпада, защото беше хубаво място, а сега не е.

Ще засегна и темата с циганите малко. Имам приятели - много добри. Бил съм в гета при техни роднини. Косъм не ми е паднал от главата, но забелязах друго нещо. Говорят същото, което "ние" за тях - българите това, българите онова. Онзи българин не ми плати, а му работих цял ден и т.н. Ако те крадат, за да живеят, то "ние" крадем, защото не ни се дава и сме алчни. Расовата дискриминация е много глупаво нещо. А тази маса хора, ако се впрегне да работи здравата на пълния и капацитет, то вярвам, че могат да се постигнат чудеса :)

Не ме разбирайте погрешно. Чужбината не е рай и не е място, където Аз няма да им проблеми, нито пък е място, където хората си нямат проблеми, но със сигурност е място, където проблемите са по-малко, реализацията е по-висока, условията и стандартите за живот са по приемливи. Искам да имам семейство и да съм сигурен и спокоен за него, доколкото мога. Искам да мога да го изхранвам и да го обличам. Искам да давам шансове на него, на приятелите ми, на подчинените ми(евентуално) и на обикновените хора.

За мен твърдението "тука е гадно, а там хубаво" си е в най-общи граници, че дори и в много по-тясни, абсолютно вярно :)

DS
06-14-2012, 01:18
Ще заминавам скоро в чужбина и няма да се връщам. Ще уча висше и ще работя. Може би не в мястото където ще завърша висшето си. Може дори да го разпределя в различни страни. Не знам.
***
Ще замина, защото съм по-добър от останалите и вярвам, че ще постигна мечтите ми с желание и труд.
***
За мен твърдението "тука е гадно, а там хубаво" си е в най-общи граници, че дори и в много по-тясни, абсолютно вярно :)

... Виждам голяма решителност, но и голяма надменност!
Не знам дали си излизал от Б-я, въобще дали си живял сам!
Ще си позволя да ти дам само 1 съвет: Приготви се не за проблеми, а за големи проблеми извън България!

Успех ти желая!

arhimedooo
06-14-2012, 10:06
... Виждам голяма решителност, но и голяма надменност!
Не знам дали си излизал от Б-я, въобще дали си живял сам!
Ще си позволя да ти дам само 1 съвет: Приготви се не за проблеми, а за големи проблеми извън България!

Успех ти желая!

Считам се за един от най-ненадменните хора, като цяло :) Просто виждам нещата така както са :) Ходил съм в Италия на екскурзия с мои съученици. Лично според мен е отврат там. Ходил съм и в Гърция на почивка с родителите ми. Там съм видял само курортно градче, но пътищата поне са яки. Много българи имаше и не се чувствах много извъ нстраната. Има някои работливи, други мързеливи гърци, но като цяло не съм запознат много с тази страна. Живял съм сам по формата на отиване на море с приятели - без родителите ми. Честно казано ми е мечта да живея без родителите ми, така или иначе. Там където ще ходя да уча ще познавам поне 2-3 човека, с които съм учил и един познат. Приятелката ми ще я оставя тука и после ще дойде, надявам се. Пък и да отида без да познавам никого - пак няма да е от значение. Бързо ще се запозная с много хора. Иначе проблемите са навсякъде - няма спор. Мисля, че ще са по-малки проблемите в чужбина и най-вече, тъй като там всичко е по-културно, по-лесно разрешими. Тук трябва да се притеснявам от малките неща, като да не бе бутне някой на улицата, да не се прибирам по късно до нас, да не ме натупа някой, защото съм го гледал накриво и т.н. Там сигурно ще са по-сериозни, но не ме плаши това особено :)

Мерси за пожеланието! :)

arhimedooo
06-14-2012, 10:09
Макар че, като се замисля, роднините ми и приятелите ми като знам какви проблеми са имали тук - едва ли ще бъде по-тежко там :)

dimitar_ak
06-14-2012, 11:51
Аз винаги съм разсъждавал, че навън няма какво да правя, но от няколко години съм на коренно противоположно мнение. Отдаде ли ми се възможност махам се без да се обръщам назад. Какво ме дразни ли? По-лесно ще ми е да кажа какво не ме дразни. У нас нищо не функционира както би трябвало. Ако си нормален и се опитваш да живееш по правилата като истински европеец ти просто си обречен. Трябва или да станеш балканец с овче мислене и да се слееш с тълпата, или да си стегнеш багажа.

HollyGolightly
07-05-2012, 21:26
: ) А възнамерявате ли да се върнете? Например аз догодина заминавам да уча в Германия, но планирам след магистратурата си да се върна и да поработя тук. А вие?

Заминах, защото родителите ми решиха, че за нас бъдеще в България няма. Вече 3 години живея в САЩ и не мога да кажа, че съжалявам. Не смятам да се връщам, може би на екскурзия да , но не и за постоянно.
На мястото където живея други българи няма, така че на повечето хора им е интересно като им разказвам някои работи. Всичките ми приятели се научиха да казват "Здрасти, как си" и да отговорят с "Добре" ,за съжаление обаче пиятелят ми си остана само с едно "Да" :D , а от българската кухня най-много им харесва мусака както и баница :)

Anonyss
07-06-2012, 10:41
Камъка си тежи на мястото :)

Arista
07-06-2012, 20:19
Ако някой ви каже, че в чужбина е трудно, не му вярвайте! Чудовищно трудно е!!!

Абсолютно съм съгласна с някои от горните коментари - за това, че винаги ще си дискриминиран и като цяло защо са заминали.

Много хора ме накараха да се чувствам виновна, че заминах. Безкрайни спорове съм водила, които винаги завършват с "Ами защото можещите и интелигентни хора като теб заминават, затова България е на това дередже" ...

Защо заминах ...?
Заминах, защото вярвам, че заслужавам повече.
Вярвам, че семейството заслужава повече - пълна безплатна лекарска грижа и спокойни старини.
Вярвам, че бъдещите ми деца заслужават да израснат в една адекватна среда.
Вярвам, че заслужавам адекватно заплащане за уменията си.

Наскоро четох едно изказване на Дейвид Камерън относно България - човекът, които впрочем не харесвам особено, доста ни оплю, но беше до болка прав. Много силно впечатление ми направи какво каза, не мога да цитирам дусловно, но беше нещо от сорта на ... В една държава хората са най-важни и трябва на първо четене тях да направим щастливи. За какво са им на гладуващите пенсионери, озлобените млади хора, пълните с деца домове, глутниците озъбени кучета, първобитно живеещите цигани и милионите бездомни магистрали. Защо строят магистрали и метро докато народа мизерства и гладува.

До тук нищо не споменах за корупцията, но това е една безкрайна тема, в която няма да се впускам.

Тъжно ми е, но един път се живее и аз вярвам, че моето бъдеще не е в България.
Засега не страдам от патриотизъм.

windowlicker
07-06-2012, 21:17
Arista, със всичко съм съгласна, само да знаеш, че Камерън не го е казал това. Има един българин, който ги пише всичките тези "интервюта." Аз съм му голяма фенка, защото има много истина в тях. Иначе злобарите ще си останат злобари. Аз последно като си бях в бг и имаше един дето като ми зададе въпрос и аз като отговоря и вече си беше подготвил как да се заяжда :lol:

PainMonopoly
07-09-2012, 22:46
Главната причина ме е срам да я напиша. :Д

Освен нея си мислех, че ще получа добро образование, ще науча още един език и ще бъде като цяло интересно изживяване.

Обаче ако знаех какво ме чака, никога нямаше да замина.

scrooper
07-10-2012, 11:05
Главната причина ме е срам да я напиша. :Д

Освен нея си мислех, че ще получа добро образование, ще науча още един език и ще бъде като цяло интересно изживяване.

Обаче ако знаех какво ме чака, никога нямаше да замина.
Кажи си де, нали сме анонимни :)
И какво толкова ти се е случило в чужбина?

PainMonopoly
07-10-2012, 16:41
Ще стане искрено и лично. :Д

Случи ми се, че очакванията ми се оказаха грешни. Образованието може и да е добро, но за съвсем други цели. Програмата се оказа ужасно теоретична и няма нищо общо с това, което исках да правя. А относно езика - ненаучаем е. Вече съм година и половина почти тук, уж имам сертификат, а пак нищо не им разбирам като ми говорят.

Иначе че беше интересно, беше, но не съм сигурен, че си струваше.

inverno
07-11-2012, 20:13
Ще стане искрено и лично. :Д

Случи ми се, че очакванията ми се оказаха грешни. Образованието може и да е добро, но за съвсем други цели. Програмата се оказа ужасно теоретична и няма нищо общо с това, което исках да правя. А относно езика - ненаучаем е. Вече съм година и половина почти тук, уж имам сертификат, а пак нищо не им разбирам като ми говорят.

Иначе че беше интересно, беше, но не съм сигурен, че си струваше.

Е как каква да е причината...любов,любов - варен картоф :D Още 1 завалия тръгнал без език да гони вятъра за тоя дет духа (игра на думи :Д). Не ми казвай дали налучках ;д

PainMonopoly
07-11-2012, 23:31
Не ми казвай дали налучках ;дНяма. :Д

mikko123
07-12-2012, 17:00
Аз още не съм напуснал и даже се очертава да започна работа тук, а така ми се иска да се преместя да живея другаде.
Надявам се след като поработя година-година и половина да емигрирам в чужбина. Мечтата ми от много време е да живея, уча и работя във Франция. 8)

alexilaiho61
07-20-2012, 16:56
Защото,България не осигурява необходимите условия за нормален и спокоен живот.Замислете се, дали ако държавата осигуряваше въпросния живот за народа си,той би напуснал родния си край ?

alexilaiho61
07-20-2012, 16:57
Няма да сбъркаш !

werii
07-27-2012, 13:31
Аз ще уча в чужбина или поне се надявам. Не виждам бъдеще за себе си в България, наполовина българка съм, тка че няма смисъл да се правя на голям патриот :D. Обичам природата на България, но хората, образованието и въобще организацията ни куца яко. Тук всеки мисли за себе си и не се интересува от другите. Била съм свидетел на доста такива грозни сцени, но няма да коментирам.. Гледам новините вчера и показваха за ново построените къщи в с. Бисер и как хората започнали да се карат, щото за едни имало, за други не.. Е сериозно ли бе хора? Радвайте се, че къщите ви не са паднали, и че през това време докато на онези хора са строили къшите вие сте имали къде да живеете.. Ето тази злоба и егоизъм в българския народ не разбирам. Вярно, има и много свестни хора, но са малшинство, за жалост. Друга причина, която ме кара да не се чувствам добре тук е, че българите не харесват чужденците, от личен опит го казвам и от опит на мои приятели чужденци. Тези "качества", точно те ме отказват от всякаква възможна реализация тук.

Supermassive____
07-27-2012, 13:45
Определено животът не е лесен,особено за нас-БЪЛГАРИТЕ! Всеки търси по-добър живот за себе си и по-добра реализация, за това повечето бягат на вън.Имаше една фраза "Обичам Родината-Мрзя Държавата!" Според мен лично е много вярна!

crazyy13
07-27-2012, 21:47
Не беше мой избор .. Бях на 13 а майка ми вече около 10 години беше в Белгия а баща ми от 3 . Така че те вече имаха друг живот там и си идваха само лятото . И един прекрасен ден просто казаха че и ние (аз и брат ми) ще отидем да живеем при тях. В началото можете да си представите какъв ужас беше, но сега след като вече 2 години съм тук и виждам какво се случва в бг (за мен най-вече образованието) съм благодарна че ме "измъкнаха" от там и сега имам шанс за реализация и диплома която важи в цял свят. ;)

Amore-Mio*
07-28-2012, 11:00
Не съм напускала България все още, но ако не образованието, то след това ми се иска да живея в Англия. Даже с настоящия ми приятел си имаме такива планове, които се надявам да станат реалност, някой ден. Вярвам , че извън нашата страна - нещата стоят по доста различен начин. Ясно е, че както всяко нещо си има минуси, чужбината също има. Но те се преодоляват с времето мисля.

PS: Беше ми интересно да прочета мненията ви.

mikko123
08-04-2012, 09:30
Ще я напусна, защото България сега няма нищо общо с онази, която беше преди 9-10 години. Тогава всичко беше по-добре, бяхме по-добре от Румъния, а от няколко години те са по-добре от нас. Та дори Хърватска са по-добре икономически и взимат по-високи заплати от нас, а дори не са в ЕС. Заплатите уж растат, пък ги облагат с повече такси и по-високи данъци и като се тегли чертата покупвателната ни способност дори е спаднала за десет години. Пикът беше 2002-2006, тогава България дръпна най-много, но от 2007-ма до сега е пълен упадък, въпреки ЕС. Според мен упадъкът започна още ПРЕДИ световната криза, при правителството на Станишев, а ГЕРБ колкото и да се опитват да закърпят положението по-лошо става. Правителствата на СДС и НДСВ определено бяха по-успешни, колкото и да ме е срам да го призная (защото мразя всички политици и партии). А сега сигурно за 20 години ще се редуват все БСП с ГЕРБ!

От днешна България нищо няма да ми липсва в чужбина (освен кухнята), защото тя просто не е тази България в която растях преди десетина години и никога няма да бъде същата. :(

То и какво да ми липсва - хилядите молове "нацвъкани" на всеки ъгъл ли, експанзията на чалгата, чалгаризирането на всяка телевизия и всеки стил музика, преекспонирането на хора като НиЛо, Златките и пр., презастрояването на всеки сантиметър ли, Б.Б. в ролята на премиер, или пък преди него Станишев като премиер, закриването на култови радиостанции и замяната им с отвратителни бози въртящи 2-3 песни или бълващи само реклами?

Или нарояването на хиляди скапани сайтове за (уж безпристрастни, ама не!) новини, светски клюки, запознанства - кой от кой по-тъп и комерсиален и малоумните коментари под статиите, постоянно увеличаващият се трафик от коли в градовете, упадъкът на селата, изсичането дори на млади и здрави дървета по улиците, които не са опасни без да се засаждат нови и т.н....? Тези неща, с които за съжаление свикнахме да живеем няма как да ми липсват.

SHPAIdURmeN
08-13-2012, 21:52
Хора не мога да разбера къде живеете в кой век, година :D . Забравете миналото и мислете за настоящето, както и за своето бъдеще макар да не е сигурно за някой но човек сам си изгражда пътя (така че от него зависи да ли ще е сигурно)... Понякога човек се учи от миналото понякога НЕ. Ако се тупа ме в гърдите с нашета велика история(затова и сме на това диридже) и докато се огледаш са минали години и се разбира че нищо не си направили и гордейки се с великата Ни история, и така си умираш накрая.....

Al3ksandra
08-16-2012, 19:06
Само не забравяйте една "малка" подробност.. Всичко става бавно и трудно, с много упоритост и пот. Първо, където и да сте българи, НАВСЯКЪДЕ ама НАВСЯКЪДЕ е ТРУДНО!!! Защото това е чужбина. За да се ориентираш и специализираш някъде на работа за четирицифрена сума евро, трябва не просто да имаш сертификатите.. трябва да го УМЕЕШ и да се ДОКАЖЕШ. Ако не успееш да се докажеш, е възможно дори в чужбина да се наложи да живееш като скот! Способните и адаприращите се оцеляват. Просто в България няма реализация, няма шансове хората да живеят по-добре, дори в момента става все по-зле. Но поне разликата е, че в чужбина парите ще ти стигат да ядеш, да си плащаш сметките и наема на апартамента и за дрехи, т.е. малко повече от в България. Като се замисля, в България всеки човек вече има заеми, има проблеми от безпаричие, мрънка за това че няма пари, единици са тези които ( свързани с полу- и нелегални дейности) могат да оцеляват и да живеят добре. Не подттиквам никой към, нищо, просто изразявам мнение. Ето и още едно сравнение. В България имах много по малко от това което тук, имах стар очукан компютър, нямах пари за ремонта му даже. Имах малко и грозни дрехи. Нямах пари за едно кафе както се казва, един излишен лев. Даже ако се разболеех и ми се наложеше да ида на лекар, недай си боже, трябваше да се лиша от парите за ядене за да си платя прегледа и лекарствата... Просто не искам да си спомням. А в случая нашите ми пращаха редовно пари от чужбина и пак не ми стигаха =( Просто реших да избягам от скотския си начин на живот. И така сега вече имам дрехи, изглеждам добре, мога да се храня по 3 пъти на ден, здравословно, имам си и нормален, хубав лаптоп. Не , не мислете че хората в чужбина си живеят живота. Мислете за тях че просто оцеляват! Оцеляват и получават найстина такава парична сума, за каквато са работили(когато се докажат). И разбира се не ги крадат някакви мафиоти и така на татък. А дори и да ги крадат, парите им стигат. Ето това е. Виждат как се живее, живите примери вървят всеки ден около тях и те се учат. Не мислете, че ние българите сме все знаещи и родени научени.
А във връзка със тези който ще ме упрекнат, че и в България се живее добре и се взимали пари, не вярвам. Да ме хване за ръка и да ме води и на документи да ми го покаже, пак ще се съмнявам... Ето сега и съвета ми към младите, и имаши потенциал към успех момичета и момчета е, да излизат от страната.. и да се захващат упорито с прехранването си, не да чакат на мама и тати. :) Успехи.. Мисля че няма смисъл да пиша повече..

PyCoKoCkA93
08-18-2012, 18:40
Понякога човек се учи от миналото понякога НЕ. Ако се тупа ме в гърдите с нашета велика история(затова и сме на това диридже) и докато се огледаш са минали години и се разбира че нищо не си направили и гордейки се с великата Ни история, и така си умираш накрая.....

Ако я нямаше тая история,днес нямаше да те има теб,нямаше да говориш български и щеше да се казваш Ахмед или нещо от сорта.Защото миналото до голяма степен предопределя бъдещето.имаш ли желание,можеш да извлечеш + от всички минали факти и събития и да ги приложиш ТУК И СЕГА,за да живееш по-добре и да бъдеш по-щастлив.Ама като не знаеш кога е създадената българската държава,кои са Христо Ботев,Васил Левски,Неофит Рилски,Неофит Бозвели,Иларион Макариополски,Георги Раковски,Панайот Хитов,Филип Тотю и т.н и т.н,НЯМА как да направиш нещо.Няма как да приложиш нещо,за което дори не знеш,че се е случило...

Както и да е,отдалечих се от темата.На този етап не смятам да напускам страната.Ще си изкарам образованието тук,след това ще търся професионална реализация.Не мисля,че чужбина е за мен.Прекалено много уважавам всички наши обичаи,нрави,традиции,дори и простотията ни.И езиците не ми се отдават особено.Мисля,че с упоритост и желание имаш шанс за развитие,стига сам да го поискаш.Не всичко е черно-бяло.Животът е такъв,какъвто си го направиш.Ако си с отрицателна нагласа,където и да идеш,все ще си нещастен и недоволен,дори и петцифрена сума заплата да имаш.Ако цениш малките жестове и се радваш на елементарното,можеш и тук да живееш и с 2 и 200,както се казва.Всеки сам решава за себе си.Не може да съдиш някого за това ,че заминава или не от родината си.Можеш да го съдиш единствено за това,ако забрави откъде е тръгнал и демонстративно парадира,че е еди-какъв си чужденец.Единствено това не го разбирам. :)

mikko123
08-19-2012, 16:41
Тя българската история си е чисто разтягане на локуми, дори и съшита с бели конци.
И другите народи са така, но на нас все някой ни е виновен. И сме били 1300 години. Да ама през 500+ през тях ни е нямало на картата, държава България е нямало!!! Така че не са никакви 1300 години! И стига с тези отвратителни турци, те не са хора, че да се обсъждат. Смятам, че ако нашите земи сега принадлежаха на румънци и сърби, България щеше да е много по-красива държава. Сърбите след война са на нашето ниво, а преди войните бяха доста по-добре от нас. За румънците да не говорим - то култура, то обичаи - много по-хубави от нашите. Единственото хубаво на БГ е кухнята.

radi023
08-19-2012, 17:54
Защото в БГ мацките обичат само парите и подаръците ти, а мъжкото приятелство е двулично и неистинско. Като ида в чужбина изобщо няма да общувам с родни капути. Те тука лъжат и мажат та там ли няма?

Защото тук всички жени приличат на чалга кифли, а ако си пич ТРЯБВА да си някъф напомпан мутроподобен за да те харесват. Иначе мацките не те и поглеждат, дори да имаш красиво лице и благ характер. На запад и слабите и високи момчета си намират мацки.

Защото тук ми предлагат заплата 400-600 лева за висшист!

Защото Балканите са земетръсна зона и след вчерашното земетресение още треперя. Полша, Чехия, Скандинавието, Франция и UK са слабо сеизмично активни. Затова ще бягам в UK или Fr.




Боже мили! Ще ходиш в чужбина заради сеизмичната активност? Не знам да се смея или да плача! Ако смяташ, че в чужбина няма "капути" като българските жестоко се лъжеш. И казваш, че не искаш да общуваш с българските емигранти защото "лъжат и мажат" с какво смяташ, че са по-различни от хората в Испания, Гърция или пък Германия или пък камоли от теб. "Чалга-кифлите" ги има навсякъде просто не са "чалга".


По темата: Напуснах я защото баща ми работеше в Испания известно време и сега ни взе при него. Дали възнамерявам да се върна? Иска ми се, но времето ще покаже :)

Game_Fan98
08-19-2012, 22:09
Малък съм да правя избори,но мисля да се преместя.
Знам,че е гадно да напуснеш страната,щото имам роднини в
Германия,и ми е ужасно гадно когато 2 ми братовчеди си тръгнат,
но все пак тук е ужасно.Чалгата ще е на мода тук докато свят светува,
в даскало (а и не само там)циганите са около 65% процента от хората,да си го признаем-ТАКА Е!
Решил съм си,щом стана на 18,си взимам дърмите и заминавам към някоя друга държава.

martin97
03-15-2013, 20:54
Аз съм на 15 години и вече имам ясна представа какво искам да правя с живота си,който след висшето си образование планирам засега да прекарам в Стокхолм,Швеция(може и Малмьо,Гьотебор,Упсала).При ятелите ми казват "в България нямаме никакво бъдеще" "заплатите са ниски" "няма пари".Аз имам един лаф,който гласи "всеки човек е виновен за своето финансово щастие и нещастие".Пък какво означава "нямаме никакво бъдеще"?Ние сме виновни ,за това което сме!Аз не бих емигрирал,защото в България е пълна беднотия или корупцията(и двете неща ме дразнят,но и в Швеция ги има,може би не като в България,но ги има.),а защото искам да опозная скандинавската култура,да науча шведския език,да заживея там и да започна да работя като зъболекар.(може да ви прозвучи тъпо,но аз искам това!)Може и да не успея,може и да не замина в Швеция,животът ми може да се промени и да пожелая да остана да се развивам в България,но Швеция винаги ще бъде опция!

DisappointedDreamer
03-15-2013, 22:13
^кликни ми като дойдеш тук :Д

Fisherman
03-16-2013, 06:39
Празни приказки на 15 кво знаеш? Колко дълаг път те чака.

Sneeuwvlokje
03-16-2013, 08:29
Миналата седмица имах следния разговор с годеника ми(той е холандец, живеем в Холандия):
Аз: И все пак е опасно да минаваш през лош квартал през нощта...
Той: Какъв лош квартал?!
Аз: Амиии, наркомани, черни хора, престъпници...
Той: Наркоманите си пушат кротко в кафенетата, черните спят през нощта, 'щото работят денем, к'ви престъпници?!
Аз: *jaw drop*
Той искрено не можеше да разбера защо мен би ме било страх да изляза през нощта самичка...

martin97
03-16-2013, 10:11
^кликни ми като дойдеш тук :Д

Задължително!!! :P

martin97
03-16-2013, 10:12
Празни приказки на 15 кво знаеш? Колко дълаг път те чака.
И защо реши,че са празни приказки,рибарю?

Horrificus
03-17-2013, 21:54
Не съм напуснал България. Обиколил съм повечето европейски страни, да не кажа всички. Ако ще се изнасям, ще е единствено и само в Германия.

onlygiirl
03-18-2013, 20:46
Не съм я напуснала,още съм малка,но все ми се иска да уча в чужбина и се надявам да ме приемат някъде-Англия/Америка и не вярвам да се върна.И да,обичам родината си,просто няма никакъв шанс за реализация. :)

mimsssssss
03-19-2013, 23:14
Не съм напуснал България. Обиколил съм повечето европейски страни, да не кажа всички. Ако ще се изнасям, ще е единствено и само в Германия.

По-добре недей казва всички, че са 50. Освен като пътуваш и минаваш/прелиташ през някои да не казваш, че и там си бил/обиколил си ги? Аз България не съм обиколила, ти Европа... ехе, изказванията на някои потребители хич не са с мярка.

minchorna
03-20-2013, 07:53
По-добре недей казва всички, че са 50. Освен като пътуваш и минаваш/прелиташ през някои да не казваш, че и там си бил/обиколил си ги? Аз България не съм обиколила, ти Европа... ехе, изказванията на някои потребители хич не са с мярка.
Има google street view ...и аз ги обиколих всичките за 1 час :D

slava1
03-21-2013, 20:51
Заминах в Англия най-вече заради образованието си..защото това,което искам да се занимавам професионално..не е много развито и добре платено в България.В момента уча танци,това ми е мечтата и искам да се занимавам и с това :) Не бих се върнала обратно в България,защото както вече казах там това не е развито,няма да се и развие а и заплатите са на нулево ниво!!

pepelqnkata
04-08-2013, 20:06
Между другото казвам, че няма смисъл да се махате, ако не сте кой знае колко образован и си намерите работа за 700 плюс лева да речем. Обаче ако ви се налага да работите за 450 лева :D ви съветвам да проверите дали случайно не търсят носачи на пица.

Повярвай ми в чужбина е много по добре особено отвът океана. В Америка работя като охранител и получавам по 4000 долара на месец което прави 6000 лева а тука един охранител взима мизерните 300 лева максимум 600 сега кажи как да останеш тук ?? ;)

Nakadah
04-09-2013, 05:32
Повярвай ми в чужбина е много по добре особено отвът океана. В Америка работя като охранител и получавам по 4000 долара на месец което прави 6000 лева а тука един охранител взима мизерните 300 лева максимум 600 сега кажи как да останеш тук ?? ;)

Айде бе! $4к като охранител... Я разкажи колко ти струва да живееш в тази прекрастна Америка.

draid
04-09-2013, 10:53
И какво, американската мечта, да работя като охранител... не мерси.

Fisherman
04-09-2013, 11:46
Не съм я напуснала,още съм малка,но все ми се иска да уча в чужбина и се надявам да ме приемат някъде-Англия/Америка и не вярвам да се върна.И да,обичам родината си,просто няма никакъв шанс за реализация. :)
Ти мойто момиче си мързелива,а не че тука няма реализация

klimatronik
04-15-2013, 19:33
Ти мойто момиче си мързелива,а не че тука няма реализация

За 200 лв и кокоши трън в задника ли?

klimatronik
04-15-2013, 19:35
И какво, американската мечта, да работя като охранител... не мерси.

Що ? Тук и с 2 висши - береш ягоди. А учените взимат 10 пъти по-малко пари.

SpiritInBlack
04-15-2013, 19:38
Трябва да го промениш на защо смятате да напуснете България или да не я напуснете.Мнозинството тук са хлапетии ,чиито евентуални напускания са били всичко друго , но не и тяхно решение.

klimatronik
04-15-2013, 19:50
Мнозинството тук са хлапетии ,чиито евентуални напускания са били всичко друго , но не и тяхно решение.

Еми правилно са им говорили родителите!

ForzaFelipe
04-16-2013, 00:38
Аз още съм си в България,но желанието ми,особено последните месеци,да напусна тази държава е огромно и съм сигурен,че скоро ще се случи.До преди 1 година никога не съм го мислел,винаги съм си казвал,че винаги ще си остана в тази държава и ще успея тук,но реалността се оказа друга..Сигурно защото последната година започнах да чета и следя политиката и резултат от това е налице.Желанието ми да остана тук е по ниско и от 0,защото както много млади хора,не се чувствам че тази държава ме иска..Всичко което се случва в управлението на тази държава говори че не се искат младите хора да останат тук.Желанието на всеки да лъже,мами,краде е толкова голямо,че буквално ми се догажда като видя мутрите на така наречените "политици"...Това са едни гнусни лапачи,който единствено могат да крадат,крадат и лъжат...90% от тях заслужават да влязат в затвора,но това никога няма да се случи естествено..Досиета,лични нападки,обвиняване кой е виновен и кой не са просто жалките опити да замажат очите на хората...Хората прогледнахме,но какво видяхме...Това което започна толкова добре,завърши със същия сценарии,свалихме уж престъпниците,а сега пак ще се върнат...и как може нещо което в някой държави се преминава за 5-10 години,при нас протича 23 години...23 години на "преход"...Това е просто жалко и смешно...Да не говорим,че в моя град,с който аз съм много горд,замира последните годи и то главоломно...и защо,защото парите за градовете не се разпределят по равно,а по усмотрение на ГЕРБ в конкретния случай.Нямам нищо против град като Бургас,напротив,но това беше брутално пренасочване на средства в град,който партията лидер си харесва.Еми при тези обстоятелства,как да искаш да останеш тук,да не говорим за заплати,обучение и тем подобни още...Те просто ни гонят от нашата държава...а щом не ни искат,аз няма какво да правя тук и при първа възможност ще напусна тази държава,но където и да отида,ще казвам че съм горд българин.
"Обичам родината, мразя държавата!" - ...

DS
04-17-2013, 00:07
+1
съгласен съм с ForzaFelipe, пожелавам ти успех братле!

whitediamond
04-17-2013, 02:05
Поради доста причини,но ще изброя неща ,които особено ме дразнят.

1.Писна ми да ме дискриминират в собствената ми държава! Писна ми от различни индивиди от цигански произход,които по никакъв начин не допринасят за държавата ни,а само я развалят. Писна ми да ми казват,че трябва да се съобразявам с тях,да им помагам и така нататък . Не желая да такива хора да живеят на моят гръб.
2. Писна ми от крадливи политици !
3. Писна ми от беззаконието и анархията в държавата !

Nakadah
04-17-2013, 05:50
Що ? Тук и с 2 висши - береш ягоди. А учените взимат 10 пъти по-малко пари.

Много си малка да го разбереш, ама човек завършил рисуване и философия няма как да си намери добре платена работа. Има висше както и висше...

Второто което, е тези така наречени учени какво точно са направили, че да си заслужат парите? Ти въобще знаеш ли каква е работата на тези прословати учени? Седът си на гъза и се оплакват...


Те просто ни гонят от нашата държава...
Или пък ние сами си се гониме?


Поради доста причини,но ще изброя неща ,които особено ме дразнят.

1.Писна ми да ме дискриминират в собствената ми държава! Писна ми от различни индивиди от цигански произход,които по никакъв начин не допринасят за държавата ни,а само я развалят. Писна ми да ми казват,че трябва да се съобразявам с тях,да им помагам и така нататък . Не желая да такива хора да живеят на моят гръб.
2. Писна ми от крадливи политици !


Интересно ми е в коя държава си където тези 2-те точки не важът.

klimatronik
04-17-2013, 08:31
Много си малка да го разбереш, ама човек завършил рисуване и философия няма как да си намери добре платена работа. Има висше както и висше...

Второто което, е тези така наречени учени какво точно са направили, че да си заслужат парите? Ти въобще знаеш ли каква е работата на тези прословати учени? Седът си на гъза и се оплакват...


Или пък ние сами си се гониме?



Интересно ми е в коя държава си където тези 2-те точки не важът.

Не ме слагай в женски род.
Единствените професии и образование , с които можеш да се реализираш, с аджеба сигурна работа и доходи са медицина, Военно морското, архитектура до някаква степен и туй то. Всичко друго е... ташак работа.
Претъпка се с икономисти и прависти.
Държавата - България в момента е пред ръба. Или въобще не може да се нарече ,че имаме такава.
Университетите са в окаяно състояние! Голяма част от преподавателите да не кажем,че са пенсионери. Приемат кандидат студенти лесно , турчета на едни места си плащат да не ги късат, а на други и това не правят.. и се в края бълват хиляди завършили ,,висшисти'' .
Но не ! Кадърни хора отиват в чужбина , за да учат. След това се връщат в БГ с желанието с получения опит да завъртят някой бизнес у родната си земя , но веднага се провалят и я напускат за винаги.
Не разбираш ли, че с 500 лв, дори 1000, на убийствена работа... не се гледа семейство !
Тук се преуспява само с връзки, мръсни игрички и подкупи...
Циганите скитат по улиците и изнудват стари пенсионер... А ти как си се представяш с 200 , 300 лв пенсия , без да те издържа някой ?
А учените и кадърните хора , които напускат България, защото тук няма работа за тях... в чужбина им постилат червен килим.. и ги търсят под камък и листо, защото знаят, че точно от такива хора се нуждае ... бъдещото развитие на държавата им!!!

anonymous708973
04-17-2013, 09:02
Не ме слагай в женски род.
Единствените професии и образование , с които можеш да се реализираш, с аджеба сигурна работа и доходи са медицина, Военно морското, архитектура до някаква степен и туй то. Всичко друго е... ташак работа.

Не знам дали говориш за България или за чужбина, но за чужбина това твърдение е просто абсурдно, за България също не е вярно.
Вземи се информирай как фирми, които в момента дават работа на стотици човека, са започнали от едно малко гаражче и Лада.

Факт е, че в държавата положението е трагично, но не можеш да ограничиш успелите до 4 професии.
Аз съм ще заминавам в чужбина това лято.

Едит: Сега прочетох и медицина. МЕДИЦИНА?! Нелепата област, в която личен лекар си клати краката и взима пет бона от въздуха, а кардиохирургът - под 1000 лв, ако няма частна практика?! ТОВА ли ти е сигурното? Че да захвана един личен лекар да стана, живот ще си живея.

klimatronik
04-17-2013, 09:42
Не знам дали говориш за България или за чужбина, но за чужбина това твърдение е просто абсурдно, за България също не е вярно.
Вземи се информирай как фирми, които в момента дават работа на стотици човека, са започнали от едно малко гаражче и Лада.

Факт е, че в държавата положението е трагично, но не можеш да ограничиш успелите до 4 професии.
Аз съм ще заминавам в чужбина това лято.

Едит: Сега прочетох и медицина. МЕДИЦИНА?! Нелепата област, в която личен лекар си клати краката и взима пет бона от въздуха, а кардиохирургът - под 1000 лв, ако няма частна практика?! ТОВА ли ти е сигурното? Че да захвана един личен лекар да стана, живот ще си живея.
Не се вкарвай във филми . То така се отваря фирма , от гаражче и Лада - ми айде успех ти пожелавам. Отваряй фирма.
Не всеки човек има този нюх и не всеки има тези качества за успешна реализация, но хората са различни и на много държава не им осигурява работа за желаната професия.
Не казвам ,че не става, но е в пъти по-трудно и невъзможно , от колкото в западни държави.
Медицината не е за всеки. Хирурзите взимат също сравнително малко... дори подигравателно малко! Болниците винаги изпитват недостиг на лекарства и технологии! Но имат сигурна работа, докато другаде риска от безработица е голям.
Така... заминаването в чужбина е личен избор на всеки! Никой няма право да съди емигриралите ! Тук може да има работа за някои, но за другия няма. Тук средната класа е унищожена . Това исках да кажа. Никой няма право да съди!

Chacho
04-17-2013, 09:43
Бая са ви странни представите за платежни професии.

Deadlock
04-17-2013, 10:48
Едит: Сега прочетох и медицина. МЕДИЦИНА?! Нелепата област, в която личен лекар си клати краката и взима пет бона от въздуха, а кардиохирургът - под 1000 лв, ако няма частна практика?! ТОВА ли ти е сигурното? Че да захвана един личен лекар да стана, живот ще си живея.

Защо пък личните лекари да си клатят краката? И вземи стани, да, да видиш какъв безгрижен живот е.

girlwithblueeyes
04-17-2013, 11:48
Личните лекари далеч не си клатят краката . През кабинетите им минават над 100 човека всеки ден . Болни , нервни деца все мрънкащи и немрънкащи . Отделно посещения по домовете не си е малко .

whitediamond
04-17-2013, 12:20
Интересно ми е в коя държава си където тези 2-те точки не важът.

В България съм,засега ...

anonymous708973
04-17-2013, 13:23
О, ужас! Мрънкащи и недоволни хора. Тц, тц.
Как ви се струва да си до лакти в нечий гръден кош, да му виждаш биещото сърце, да слагаш стентове и да вадиш тромби от аорта и да получаваш 900 лв?
А тия посещения по домовете се правят тооооолкова рядко, че нямам думи.


Не се вкарвай във филми . То така се отваря фирма , от гаражче и Лада - ми айде успех ти пожелавам. Отваряй фирма.

Аз говоря за конкретна фирма, не си правя вятър на устата :)

girlwithblueeyes
04-17-2013, 13:27
Естествено че хирурзите имат много по тежка работа . Но това не значи че и личните лекари само си клатят краката .

klimatronik
04-17-2013, 17:55
Те хирурзите не ,че имат по- тежка работа , ами по- рискована от на личните , макар че не може да се каже и така.
Всеки си специализира отделна област.
Я вземи някой хирург да лекува болни от всякакви болести - ми не става

klimatronik
04-17-2013, 18:11
О, ужас! Мрънкащи и недоволни хора. Тц, тц.
Как ви се струва да си до лакти в нечий гръден кош, да му виждаш биещото сърце, да слагаш стентове и да вадиш тромби от аорта и да получаваш 900 лв?


Ам ,чякай малко.. то това , ако го прави с желание и му е кеф си е съвсем нормално.
Ако не му е кеф няма да се занимава с тази работа..

Nakadah
04-18-2013, 08:13
некадърен пост

Първо ми казваш как човек с 2 висши беше вишни, после ми обесняваш как образованието в България е боклук. Та значи, този с 2 висши не може повече от това да беше вишни и за това и бере вишни.

Останалата ти част от поста също е некадърна, но темата е била предъвката няколко милиона пъти.


Не се вкарвай във филми . То така се отваря фирма , от гаражче и Лада - ми айде успех ти пожелавам.

А как се отваря фирма бе пичке? С S65 и къща в Бояна в часта която има канализация и с предпочитане да е пред резиденцията?

Ти си тоя дето си във филмите!!!


В България съм,засега ...

Заглавието на темата е: "Защо "напуснахте" България". Искам да ти обърна внимание на думата "напуснахте"! Много критики имаш, ама 1 ред не можеш да прочетеш. Не ми трябваше много, за да ви дам пример как даден човек в България не говори Български. После пантерка решава, че трябва ме цитира по темите...


Ам ,чякай малко.. то това , ако го прави с желание и му е кеф си е съвсем нормално.
Ако не му е кеф няма да се занимава с тази работа..

Много му е кеф на 1 хирург когато твоя живот е на масата пред него. Много ще му е кеф когато те направи сакат или просто те утрепа.

Аааа, понеже говореше как в чужбина постилят червен килим на Българите което е меко казано смехотворно ще ти кажа какво точно трябваше да направи 1 Българка която е била хирург в България за известно време тука на континента на мечтите. Нищо особено... Само и трябваше 10 години училище и много късмет...

klimatronik
04-18-2013, 08:52
Първо ми казваш как човек с 2 висши беше вишни, после ми обесняваш как образованието в България е боклук. Та значи, този с 2 висши не може повече от това да беше вишни и за това и бере вишни.

Останалата ти част от поста също е некадърна, но темата е била предъвката няколко милиона пъти.



А как се отваря фирма бе пичке? С S65 и къща в Бояна в часта която има канализация и с предпочитане да е пред резиденцията?

Ти си тоя дето си във филмите!!!



Заглавието на темата е: "Защо "напуснахте" България". Искам да ти обърна внимание на думата "напуснахте"! Много критики имаш, ама 1 ред не можеш да прочетеш. Не ми трябваше много, за да ви дам пример как даден човек в България не говори Български. После пантерка решава, че трябва ме цитира по темите...



Много му е кеф на 1 хирург когато твоя живот е на масата пред него. Много ще му е кеф когато те направи сакат или просто те утрепа.

Аааа, понеже говореше как в чужбина постилят червен килим на Българите което е меко казано смехотворно ще ти кажа какво точно трябваше да направи 1 Българка която е била хирург в България за известно време тука на континента на мечтите. Нищо особено... Само и трябваше 10 години училище и много късмет...
хахахаххахаха. Ти си било много лудо джоре.
Един човек никога няма да стане хирург без да си харесва работата.

Относно за учените , които им постилат червен килим не виждам нищо смехотворно.
Да , представят ни като циганска нация, но на доброто качество мръвка държат .
Относно за висшето - всичко зависи от самия човек, но как очакваш един висшист да си намери лесно работа като е пълно с такива.
И с основание ще твърдя, че всички млади хора, които знаят език и имат възможност да заминават в чужбина - да го правят и да не връщат.
А средна класа в Бг не съществува.

Chacho
04-18-2013, 09:20
А средна класа в Бг не съществува.

Я виж София.

klimatronik
04-18-2013, 10:42
Я виж София.

В Сф, Варна, Пл, Бургас. само на теория.. за мен това не е средна класа

whitediamond
04-18-2013, 11:52
Заглавието на темата е: "Защо "напуснахте" България". Искам да ти обърна внимание на думата "напуснахте"! Много критики имаш, ама 1 ред не можеш да прочетеш. Не ми трябваше много, за да ви дам пример как даден човек в България не говори Български. После пантерка решава, че трябва ме цитира по темите...

Да,видях заглавието. В темата пишат доста хора,които все още са в България. Ти в чужбина ли си,за да пишеш в тази тема?
Как си направил сметка,че не знам български,да не би да пиша на китайски ?

Nakadah
04-18-2013, 16:49
blah

Най-лесно е да не ти отговарям повече. Очевидно е, че не вдяваш...



Как си направил сметка,че не знам български

Като например отговори в тема която не е за тебе или пък, че отговори като чели не живееш в България...


Ти в чужбина ли си,за да пишеш в тази тема?

ДА!!!

klimatronik
04-18-2013, 17:00
И в коя държава си по-точно?
То и там не е лесно, ако човек е без образование.
Я иди в кралство Монако или Германия..
Друг свят!
Кризата, ако ще срива ЕС и развитите държави , та то БГ ще става Сомалия.
Аз ще се пробвам в България, но знам какво е положението.
Как простите стават все повече , а управляващите все по-прости.

draid
04-18-2013, 17:11
О, ужас! Мрънкащи и недоволни хора. Тц, тц.
Как ви се струва да си до лакти в нечий гръден кош, да му виждаш биещото сърце, да слагаш стентове и да вадиш тромби от аорта и да получаваш 900 лв?
А тия посещения по домовете се правят тооооолкова рядко, че нямам думи.

Аз говоря за конкретна фирма, не си правя вятър на устата :)

Нещо се бъркаш, лекар не ставаш за да вземаш пари и да забогатяваш, това не е важното. Как бих се чувствал в твоя случай ли ? Вероятно щастлив, че помагам на човека и мога да му спася живота, това не се купува с пари ;)

klimatronik
04-18-2013, 17:14
Нещо се бъркаш, лекар не ставаш за да вземаш пари и да забогатяваш, това не е важното. Как бих се чувствал в твоя случай ли ? Вероятно щастлив, че помагам на човека и мога да му спася живота, това не се купува с пари ;)

За съжаление вече не малко са лекарите, които бачкат само за парите си...

Supermassive____
04-18-2013, 23:13
В България всичко е под всякаква критика. За какво въобще си говорим :д Който има възможност, да си стяга куфарите и да заминава на вън. Тук в нашата държавица се е видяло, че оправия няма да има. Да живееш и да работиш за единия хляб не си струва.

abvgde93
04-22-2013, 10:08
чета ви и усещам голяма злоба към България в повечето постове? Каквото и да си говорим факт е ,че почти всичко в държавата е много зле. Като почнем от заплатите , минем през боклука по улиците , бездомните кучета , циганите , мафията и т.н.., дълга и широка. Преди години обаче ,живота не е имал нищо общо с днешният. Не винете само "България" , затова ,че нашият живот е толко зле. Родината си е родина , има какви ли не хубости , история и т.н. Просто ние българите сме проостт народ и ние си го правим така. И не са виновни само хората от парламента и т.н. Те са в основата , но от голяма част и ние сме си виновни. И мойте роднини са в чужбина , ест, и аз скоро ще се пробвам да се установя при тях , но никога няма да забравя какъв съм , от къде съм и така нататака...........................

klimatronik
04-22-2013, 10:33
чета ви и усещам голяма злоба към България в повечето постове? Каквото и да си говорим факт е ,че почти всичко в държавата е много зле. Като почнем от заплатите , минем през боклука по улиците , бездомните кучета , циганите , мафията и т.н.., дълга и широка. Преди години обаче ,живота не е имал нищо общо с днешният. Не винете само "България" , затова ,че нашият живот е толко зле. Родината си е родина , има какви ли не хубости , история и т.н. Просто ние българите сме проостт народ и ние си го правим така. И не са виновни само хората от парламента и т.н. Те са в основата , но от голяма част и ние сме си виновни. И мойте роднини са в чужбина , ест, и аз скоро ще се пробвам да се установя при тях , но никога няма да забравя какъв съм , от къде съм и така нататака...........................

Българите не са прости , но за теб не мога да кажа друго.

kalpazanka
04-26-2013, 07:12
Странно що намесихте хирурзите и *мизерните* :lol: заплати, а не включвате избора на екип и подмасовото вземане.

Много удобно да плюете по джипитата, без да имате хабер от доболнична помощ. Че и болнична такава.

anonymous708973
04-26-2013, 12:44
Изборът на екип си е нещо прекрасно :)