PDA

View Full Version : въпроси за паркиране на автомобил



fatcat
04-09-2012, 14:00
на коя скорост трябва да остане колата след като е паркирана?
ръчната при какви условия се налага и докрай ли се дърпа задължително?
защо някой слагат камъни пред гумата си да не им тръгне колата, нямат ли ръчна?
има ли нещо друго, което трябва да знам? спомням си,че някой ми беше казал, че се обръщат гумите към тротоара в студа, защото можело ръчната да замръзне и да стане фал?!

мерси на сериозно отговорилите

pafch0
04-09-2012, 14:25
Във всеки случай колата се оставя на първа скорост и при вече доста стръмен наклон се дърпа и ръчната.
Аз принципно я оставям хем на скорост , хем и с дръпната ръчна.

А колкото за гумите към тротоара, поне на мен са ми казвали че това се прави когато евентуално някой сгафи с паркирането зад теб и те удари, колата да използва бордюра като опора и да не тръгне към предната кола и най-опасното да излиза в лентата за движение.

А тия глупости които са ти казвали за ръчната са напълно невярни. Ръчната спирачка фактически е задната (барабанни).
Като дръпнеш ръчката, опъваш жилото което пък напряга накладките в главината. И от там , просто е невъзможно да замръзне ръчната.

Единствено поради еди какви си обстоятелства , течност в тръбопровода на жилото например - тогава има някаква минимална вероятност да захапе жилото и ако си упорит/а и дърпаш да го скъсаш.


Камъни се слагат ако наклона е прекалено стръмен и самото паркиране на скорост и ръчна е недостатъчно. И крайния вариант ако действително има проблем с ръчната. (Скъсано жило, износени накладки..)

П.п. И ръчната разбира се че се дърпа докрай. Като дърпаш ръчната се чува щракане.
Това са зъби които задържат жилото на ръчната опънато. Колкото по-нагоре е ръчната, толкова по-силно е спирачното усилие. За да си сигурен/а опъваш догоре ръчната и нямаш проблеми :)

Едит2: Ти книжка имаш ли? Или инструктора ти е бил пълен идиот и не ти е обяснил тези работи.. :O Преди да те пуснат да караш където и да било още в първия час трябва да са ти ги обяснили тези работи.. това е основата едва ли не на "шофьорлъка". Все едно да не са те учили как да палиш колата или да спираш :D

k-t s
04-10-2012, 13:26
Общо взето по-горе всичко ти е обяснено,но да кажа,че ми се е случвало през зимата наистина ръчната поради незнайно каква причина не можеше да се отпусне (явно наистина замръзва) и това с гумите към тротоара пак може да свърши работа ако не си я дръпнал именно за да не замръзва.

ForzaFelipe
04-10-2012, 15:37
Ръчната не може да замръзне???Сигурни ли сте?Зимата в големият сняг знаете ли колко хора тътреха задни гуми в снеговете защото бяха направили грешката да дръпнат ръчната на светофара ;) Ръчната може да замръзне повярвайте.
Аз лично като паркирам я оставям на 1ва без ръчна (то не че държи моята много де...)
Това за гумите за първи път го чувам,аз лично ако съм на склон завъртам предните към тротоара и дори и да мръдне малко че спре в тротоара.


Тъкмо сме на тема паркиране да ви светна нещо.Ако спирате някъде където може да ви вдигнат колата прилепете гумите за тротоара и няма как да ви я вдигнат щото не могат,е може да ви праснат глоба и да ви сложат скоба,но хич не е приятно да си загубите деня в търсена на колата си...

r19
04-10-2012, 20:03
Ръчната замръзва!Помислете като се намокри това жило с вода дали пък няма да замръзне?
Общото правило е да спрете, така че да не пречите на никого.
Друго неписано правило е, че е ако спрете , така че запушите някой да оставите колата на 2ра - 3та скорост, без ръчна, за да може евентуално да ви избутат малко колата, ако ви няма и немогат да излезнат.

pafch0
04-11-2012, 00:27
Вече никой не обяснява неписаните правила.. малко хора ги знаят и те само си ги спазват.

Инструкторите са виновни че си мелят глупостите от помагалата и ЗДвП , те пак хубаво да си ги мелят правила и маркировки , но и същественото , практиката.. и тия работи трябва да ги кажат.

П.п. Лично аз засега никога не съм бил свидетел да замръзва на някой ръчната. Нито на баща ми , нито на мен.

dimitar_ak
04-11-2012, 05:28
При мен подсигуряването на колата се е превърнало в навик и рядко се замислям за действията, които извършвам. Обикновено когато гася двигателя крака ми е още на спирачката. Включвам на 1-ва и тогава отпускам спирчания педал. Ако усетя напрежение и невъзможност колата да е застопорена само с двигател, тогава изтеглям и ръчната. Всичко това са механични движения. шофьор съм от 1993-а.

Irti
04-11-2012, 05:50
Дори да не се намокри ръчната замръзва и не можеш да тръгнеш. Лош навик е да се научиш да я дърпаш. Да не замръзва цялата кола можеш под двигателя да сложиш една най-нормална си крушка да свети и няма да имаш проблем (ако си в гараж топлината от една крушка е просто напълно достатъчна). Поне при дизела. При другите не знам.

И аз съм, като dimitar_ak. Спирам, гася, отпускам съединителя и после спирачката. Мръдва много леко и после спира. Все на първа.

Опъваш я нагоре, ама гледай все пак да не я скъсаш. :D Не твърде силно..

Ръчната замръзва, ама за една минута на светофар при работеща кола.. трудно. И защо ще пускаш ръчна на светофар? Неутрално на предавките - отпускаш съединителя и държиш спирачката..

Ако искат да ти вдигнат колата ще ти я вдигнат. Не им се занимава.. едно по яко мотокарче и да видиш как пак ще я търсиш. Просто ги спазвайте тези закони..

Камъните допълнително подсигуряват, ако сменяваш гумите примерно или ебаваш нещо зад тях. Когато паркираш на равно няма смисъл от тези неща. Някой и ръчна пускат и камъни слагат и все..

r19
04-11-2012, 07:45
Мда, и на мен ми е инстикт спирането като Irti i Dimitar.
Другото е ,че при голям байр и издухана кола се е случва колата да неможе да се задържи само на 1ва скорост.
Почва да си тръгва,и затова ръчната или камък задължително.

ForzaFelipe
04-11-2012, 13:36
И аз съм като вас с паркирането.



Ръчната замръзва, ама за една минута на светофар при работеща кола.. трудно. И защо ще пускаш ръчна на светофар? Неутрално на предавките - отпускаш съединителя и държиш спирачката...

Тази зима помниш ли как температурите стигаха до -20?Аз лично бях свидетел в големите снегове и като паднаха до -15 как един си беше дръпнал ръчната на светофара и след това тътреше задни гуми.Аз лично ръчна ползвам само ако спра някъде по някой по стръмен баир или нещо такова,на светофар пускам неутрална и държа спирачката,но примерно баща ми спира и дърпа ръчната на светофарите.

fatcat
04-20-2012, 10:52
да разбирам, че с 2 думи правилата звучат - на първа и ако е под наклон ръчна?
това с въртенето на колелата или поставянето на камък ако няма ръчна или не е достатъчна в случая?

Irti
04-20-2012, 13:21
Въртенето на колелата към тротроара? Може, но какво става, ако той е нисък? Ще набере и ще го прескочи, ако е далеч от него, ако е близо.. ще се удари и ще спре.

Просто правило ще ти кажа (за наклон говорим): Ако е с предницата към наклона на първа, ако е със задницата на задна. Слагаш един камък, ако те е страх. Или без камък и се раздвижи малко по-рязко в колата, за да видиш дали е застопорена. Просто задължително колата да се оставя на предавка обратна на наклона! Това е.

Ако е равно цъкаш първа и я заеби.

MaGuSs
04-21-2012, 22:41
Просто правило ще ти кажа (за наклон говорим): Ако е с предницата към наклона на първа, ако е със задницата на задна. Слагаш един камък, ако те е страх. Или без камък и се раздвижи малко по-рязко в колата, за да видиш дали е застопорена. Просто задължително колата да се оставя на предавка обратна на наклона! Това е.

Ако е равно цъкаш първа и я заеби.

Автоматика му е майката :D Оставаш на P и дърпаш ръчната ...

Nakadah
04-23-2012, 00:03
Автоматика му е майката :D Оставаш на P и дърпаш ръчната ...

От кой американски филм го видя това бе чадо мое?

MaGuSs
04-30-2012, 09:48
От кой американски филм го видя това бе чадо мое?
Карал съм на баща ми мерцедеса С220, защо ?!?

kolegata88
05-20-2012, 13:12
Интересна тема :) не мисля че има какво да се коментира по нея.лятото дърпате ръчната зимата паркирвате до тротоара или слагате камък