PDA

View Full Version : ЗАДАЧИ ПО ФИЗИКА - PLS HELP!



sladkataamore
04-16-2012, 14:47
Много ми трябват решенията на тези задачи. Проблемът е, че са доста, но моля, който може да реши, каквото може, защото аз си нямам представа какво трябва да се прави. :(
1. При поставянето на световния рекорд на дълъг скок 8,95м, лекоатлетът Майк Пауъл отскача с начална скорост = 10м/с. с колко метра резултатът на Пауъл се различава от максималната теоритично възможна дължина на скока при тази начална скорост, ако нямаше съпротивление на въздуха?
2. Далечината на полета на футболна топка е L=24m. Колко е големината на началната й скорост, ако ттопката се намира във въздуха t=1,6s?
3. От равномерно издигащ се балон е пуснато тяло, което достига Земята след време t. На каква височина ще се намира балонът в момента на падане на тялото върху Земята? Да се счита, че след падането на тялото скоростта на балона не се променя.
4. Снаряд е изстрелян с начална скорост под ъгъл α спямо хоризонта. след колко време той ще се намира на височина h<v0кв . sinαкв/g и какво е неговото хоризонтално отдалечаване от точката на изстрела в този момент? Съпротивлението на въздуха се пренебрегва.
5. Определете максималната височина на издигане на снаряд, изстрелян със скорост v0 под ъгъл α спрямо хоризонта. На какво разстояние от точката на изстрелване ще падне снарядът? Определете големината на скоростта в точката на падане и ъгъла, който те сключват с хоризонта. Съпротивлениео на въздуха се пренебрегва.
6. Самолет пикира със скорост v0 под ъгъл α спрямо хоризонта и на височина Н от него пада предмет. Като се пренебрегне съпротивлението на въздуха, да се определи:
а) след колко време предметът ще падне на земята;
б) какво разстояние ще измине хоризонталната проекция на тялото от момента на пускането до момента на падането му на земята;
в) големината на скоростта на предмета в момента, когато той достига земята и ъгълът, който тази скорост сключва с хоризонталната равнина.
7. Снаряд, изстрелян от оръдие под ъгъл α=30 градуса спрямо хоризонта, попада в цел, която се намира на хълм и се вижда от мястото на оръдието под ъгъл γ=10 градуса спрямо хоризонта. Разстоянието от оръдието до проекцията на целта върху хоризонталната равнина, на която се намира оръдието, е d=7 km. Определете големината на началната скорост на снаряда. Съпротивлението на въздуха не се отчита.

Моля, помогнете ми! Много ще съм ви благодарна! :) :) :)