PDA

View Full Version : Ако искате помощ по испански..



djipsito
04-17-2012, 19:55
Отварям ви темата, ако има такива, които учат испански и не вдяват или имат даскали, които не знаят да обесняват като хората.

Не правя темата, за да ви правя домашните, а да ви обесня ако нещо не разбирате или ако искате да си проверите домашните.

naty0
05-04-2012, 17:59
може ли да ми помогнете в превода на това изречение :) bien guapo que salgo!! xaxa y si no díselo tu Maria
просто не намерих точен превод никъде даже и в Google translate :D

djipsito
05-04-2012, 20:47
Отговорих ти в ЛС-то :)

Chacho
05-04-2012, 21:09
К, тука има посещаемост само докато пишеш домашните.

Иначе евала за темата! Дано има хора, които наистина да се интересуват.

djipsito
05-04-2012, 21:33
Донякъде се радвам, че не е имало, щото и време нямах. После щяха да ме изядът с парцалите що пускам тема като не им отговарям ;д

Да си стои сега, който иска да пита ;д Мен ми прави кеф хих ;р

ewinkatta
01-13-2013, 08:42
Ще ми обесниш ли как стоят нещата с времената индикативо субхонтиво че от 3 години не мога да ги зацепя ;д

pepa97
01-13-2013, 15:24
Може ли да ми обясниш миналото време по испански.

djipsito
01-13-2013, 22:07
Ще ми обесниш ли как стоят нещата с времената индикативо субхонтиво че от 3 години не мога да ги зацепя ;д

Испанския е от езиците, които използват времената и наклоненията когато говорят за реалността или за нереалното и недействителното. С примери ще ме разбереш.

MODO INDICATIVO - тва се превежда като изявително наклонение и по принцип ако използваш глаголите в индикативо, означава, че изразяваш реалността. Глаголите в тва наклонение се използват, за да потвърдиш нещо със сигурност. Например: Мисля, че Е вярно. Няма спор, че ИДВА. Знам какво СТАВА. Знае, че ОТИВАМ. (глаголите с главни букви са в modo indicativo).

MODO SUBJUNTIVO - тва е "условно наклонение" и може да изразява заповед, съмнение, желание, съвет, разрешение... нещо, което не е задължително истина и реалност.
Например: Съмнявам се, че ЩЕ ДОЙДЕ. Искам да ДОЙДЕШ утре.

Ще ти дам примерите и на испански с еднакви глаголи в двете наклонения, ако нещо не разбираш, кажи, въпреки че се опитвам да го обесня колкото се може по-просто.

Indicativo - Creo que ES verdad.
Subjuntuvo- No creo que SEA verdad.

Indicativo- Es indudable que VIENE.
Subjuntivo- Dudo que VENGA.

Indicativo - Sabe que VOY.
Subjuntivo- Quiere que VAYA.

djipsito
01-13-2013, 22:10
Може ли да ми обясниш миналото време по испански.

Кое от всички минали времена в испанския ? :)
Доста са. Между другото тва е едно от нещата, които най-трудно се учат. Не самото спрежение, а кога се използва всяко време.