PDA

View Full Version : ЕСЕ



Ashenvale
04-18-2012, 14:47
Разбрах я оная снимка, темата ми е >> как звучат днес укорите на паисий <<
Обаче нямам ни най малка представа какво да пиша ://///////
хелп ме ?

Ashenvale
04-18-2012, 14:50
Лично за мен укорите на Паисий въжат и с пълна сила в двадесет и първи век.
В днешно време в един свят с бързо напредващи технологий и постоянно навлизащата и увеличаващата се употреба на чужди езици,на много от нас родния ни език се струва лесен и всякаш не намираме потребност да го изучаваме по задълбочено,но има много неща с които не сме запознати и именно за това е нужно по-подробното му изучаване.


Помогнете ми за нАТАТАКА

Ashenvale
04-18-2012, 14:53
Лично за мен укорите на Паисий въжат и с пълна сила в двадесет и първи век.
В днешно време в един свят с бързо напредващи технологий и постоянно навлизащата и увеличаващата се употреба на чужди езици,на много от нас родния ни език се струва лесен и всякаш не намираме потребност да го изучаваме по задълбочено,но има много неща с които не сме запознати и именно за това е нужно по-подробното му изучаване.
Често пъти ми се е случвало,а навярно и на много от вас,да сбъркам ударение,да допусна правописна грешка,да обърквам предлозите..и много други такива "малковажни" грешки.Вярвам,че на всеки,му се е случвало да обърка дума,да забрави запетайка, или друг препинателен знак.Все повече започва да се наблюдава как в писмената си реч,човек допуска множество правописни грешки.Всякаш ни се струва,че понеже езика ни е майчин,ние го знаем перфектно,но истината е съвсем друга.Именно за това ,че той е "език майчин на мойте деди" ние трябва да се постъраем да го владеем ако не перфектно,то поне в едни общоприети граници.Да се стараем да разбираме и да знаем,а не както сега на много места се получава,може би повече или по-малко от учениците да изпитват затруднения при писане и четене.Именно в такива случай човек трябва да се замисли над думите на монаха....точно в такива моменти тези укори добиват актуалност.С нашето желание да изпъкнем с знанието на чужди езици,ние един вид загърбваме родния,превръщаме се в онези неразумни люде,за които Паисий така пламенно пише.Но ние не трябва да се "отричаме" от родното и да считаме перфектното знание на езика си за маловажно.Защото все пак знанието на родния ни език все някога ще се окаже полезно.Като българи ние трявба да ценим родното и да жадуваме за него,но все пак не трябва да се отричаме от бъдещето.Защото не чуждите езици са врагове на нашия,а самите хора.Хората които се отричат от родния език,хората които не владеят дори елемнтарното му ниво.Тези хора които пишат грешно,хората които не спират да употребяват чуждици и заемки.Да знанието на чуждите езици е плюс,но нима наплива на чуждици и заемки в нашия език е плюс? Надали..едва ли Паисиий е мисли това за плюс като е писал своята история..Надали и Вазов е смятал че нашия език ще изгуби крастотата си,когато го е защитил така пламенно чрез свите стихове..Ние се намираме в българия и поне от обща култура трябва да збаен да четем и пишем на родния си език.А и е срамото да завършип училище и да не можеш да четеш и пишеш,например.
Загърбваики родния език,не се ли превръщаме,в малкия човек които катери стълбата,и в името на успеха продава и душата и идеалите си.Още от раждането си в тази страна,несъмненно в нас е останала частица от старите идеали,и загърбваики езика си,а един народ без собствен език не е народ,не загърбваме ли и родината та си..един вид не отричаме ли дори и делото на Братята и техните ученици...

Ashenvale
04-18-2012, 14:53
Мерси ..........

EinGutesKind
04-18-2012, 15:26
Прочети "История славянобългарска" и разсъждавай, не е голяма философия.

BadAss
04-18-2012, 19:01
и си оправи правописа..

BadAss
04-18-2012, 19:01
и пунктуацията

michel1
04-18-2012, 19:32
Прекрасно, великолепно!