PDA

View Full Version : И сега какво да избера?



Nutella♥
04-21-2012, 19:11
Тази година съм 7 клас и съответно ще кандидатствам.Въпросът е там,че се колебая - МНОГО! От една страна искам много да уча испански и съм се ориентирала към ГРЕ"Георги Сава Ръковски" - Бургас и ако отида в това училище е възможно и приятелка да дойде с мен.От друга страна обаче алтернатива ми е и немската (ГПНЕ "Гьоте").Там съм чувала,че дават степендии (или нещо такова) на по-добрите ученици и ги пращат направо в Германия след завършване на 12 клас.Също съм чувала,че и училището е доста добро.Чудесна възможност,но там едва ли ще си имам дружка.Да знам ще кажете - там ще срещна много хора,но аз не мога да се отпусна докато не усетя,че съм сред "моите хора".Какво според вас ще е най-доброто решение?Говорих с майка ми - тя каза испанската.Говорих с баща ми - немската. :D Не изключвам и варианта,че може да не ме приемат в нито едно и от двете,но не не знам как да ги подредя на листа с желания.

П.П. - знам,че сигурно има милион такива теми,но повечето не сте от Бургас и обсъждате други училища или пък в темата за седмокласниците се говори предимно за оценките. :) ако все пак решите - заключете я!

nIkEnCeTy_bE
04-21-2012, 19:19
Ммм шанса да заминеш да учиш в Германия, отколкото в Испания е много по-голям. Немският е по-често срещаният език, където и да работиш, ще ти го искат, заедно с английският. По разговорен е и така. Трудна е малко граматиката, но в Германия живота е добър, образованието и стандарта на живот. А стипендията е и много добра възможност и така. За Испания не мога да кажа за образование, но не е много развита страна, мисля. Иначе лично аз много харесвам испанският, но бих избрала немският, и съответно Германия за продължаване на образованието си. Колкото до приятелката, спокойно. Всеки започва наново след 7ми клас и мога да ти кажа, че е много по-добре да си без хора от старото ти даскало. В началото докато намериш приятели, свикнеш с обстановката и така е трудно, но се преодолява.

bog4eto
04-21-2012, 19:25
Аааа, стига глупости, ей!
Заради едната приятелка не си съсипвай бъдещето- щом немският ти харесва, щом училището дава възможности-там!
А това с отпускането само ще си дойде, когато си сред приятни хора на готино място.
Това- по твоите думи, иначе не знам как са училищата и на какво ниво са.

П.с. Съвет- гледай освен с езици и в друга област да имаш интерес.

Lucho
04-21-2012, 20:10
1. Немският е гаден език. Който е учил испански да сподели, но немският е труден.

2. Заради приятели не се подвеждай да учиш нещо, което не ти харесва. Учи това, което ти се иска и с което имаш бъдещи идеи да се реализираш (не че няма да си промениш мнението още 250 пъти до завършване на гимназията).

bog4eto
04-21-2012, 20:19
Лъчо, немски уча и наистина е труден, НО откъм лексика си прилича много с английски и който е учил му е идея по-лесно. Едно време и испански учих- сравнително по-лесен, но ми стои беден, бля.

Иначе Испания не е бедна страна и точно испански се говори на адски много места. И все пак животът в Германия или при другите немскоговорящи ми се струва в пъъъти по-добър.

Nutella♥
04-21-2012, 20:26
Ето тук е проблема - аз искам да уча повече испански,имам голямо желание да науча този език.Интересно ми е!Но си имам едно наум и за немския,и за него имам едно наум,макар че предпочитам испански.Само,че ако има такава добра алтернатива като пращане в Германия просто адски се колебая кое да избера.

bog4eto - а да ми предложиш нещо в някоя друга област. :)

SmilezZz
04-21-2012, 20:42
Щом ти харесва повече испанския и имаш повече желание да изучаваш тоя език - действай. По - добре е да изучаваш това, което искаш и ти харесва, отколкото нещо други , само защото имаш възможност да отидеш в Германия.

Все някога през живота си ще имаш тая възможност да посетиш различни държави.

nIkEnCeTy_bE
04-22-2012, 10:46
Да, но Германия е по-развита държава, и то не само за образование. За мен испанският е език, който просто да го учиш за удоволствие, защото е страхотен, и един ден да посетиш Испания, но не да живееш там. Колко хора заминават в Испания да учат висше, и колко в Германия?

bog4eto
04-22-2012, 15:56
Щом имаш желание за испански- испански. Човек трябва да учи с кеф!
Което не ти пречи да поогледаш мнения за у-щата, хората а-у. Какво се учи предимно(ако при вас я има тази опция) освен езици, дали може И испански, И немски. :) Упсех.