PDA

View Full Version : Исторически въпрос свързан с Освобождението ни от Османско робство



Wax
04-23-2012, 19:42
Та повдигна се дискусия днес в часа по История, както и след него за това дали без помощта на България развоя на Руско-Турската война е щял да бъде различен за нас, както и за другите държави под Османско робство?

Подвъпрос свързан с основния - Ако бяхме пропуснали Турците през Шипченския проход, какъв е бил шанса армията от другата страна да бъде разгромена?

И накрая - България се е освободила с Руска помощ или Русия е освободила България с българска помощ?

D1esel
04-23-2012, 19:44
Русия ни е освободила.

D1esel
04-23-2012, 20:00
Нашата история е много смешна. Сори, че го казвам. На Запад хората също имат много смешни истории... Всяка държава, където и да се намира на света е най-великата... Както и да е, според мен най-великата нация, ако говорим за нации, са тези, където се отнасят хуманно както към хората, така и към животните. България определено не е велика нация по този мои критерий.

PainMonopoly
04-23-2012, 20:55
Не смятам, че турската армия е можела да разгроми руската и да спечели войната, но една загуба при Шипка би забавила настъплението на руската армия. Забавяне би било нежелателно, защото все пак в края на краищата руската офанзива не достига Цариград поради натиска на западните велики сили. Представете си този натиск да се беше засилил когато само северна България беше освободена?

PainMonopoly
04-23-2012, 20:59
Нашата история е много смешна. Сори, че го казвам. На Запад хората също имат много смешни истории... Всяка държава, където и да се намира на света е най-великата... Както и да е, според мен най-великата нация, ако говорим за нации, са тези, където се отнасят хуманно както към хората, така и към животните. България определено не е велика нация по този мои критерий.

Поредното мнение където си чешеш пръстите... къде хвърли отношението към животните при защитата на Шипка?

Нашата история не може да се мери с историята на Франция примерно, защото реално погледнато от нашата история не е произлязло нищо, което да е оставило траен отпечатък върху цивилизацията. Но защо изобщо трябва да се сравняваме с някого? Нашата история може да не е важна за целия останал свят, но какво значение има, когато е изключително важна за нас?

Wax
04-23-2012, 21:12
Точно затова. Един мой съученик твърди, че Русия въобще не би била повлияна от тва.

montana6
04-23-2012, 21:23
Нашата история не може да се мери с историята на Франция примерно, защото реално погледнато от нашата история не е произлязло нищо, което да е оставило траен отпечатък върху цивилизацията. Но защо изобщо трябва да се сравняваме с някого? Нашата история може да не е важна за целия останал свят, но какво значение има, когато е изключително важна за нас?

Да, и аз не мисля, че е редно да сравняваме историите на държавите. Историята е една и тя се пише от всички. Просто всяка държава си има особености. Какво значи, че някоя история може да не е важна за останалия свят? Всички живеем на една планета и събитията са свързани и влияят малко или много на всички.


Нашата история е много смешна. Сори, че го казвам.

Такива изказвания правят хора, които не познават историята на страната си. Хвани прочети "Български хроники" на Стефан Цанев и е доста вероятно да си промениш мнението.

DarkTemplar
04-23-2012, 21:41
Според някои източници зимата на 1877-1878 г. е била ужасяваща и Руската армия (макар и уж привикнала на студ) е имала много сериозни проблеми с преминаването на Балкана. Тук местните са им оказали голяма подкрепа с провизии и преки маршрути.

Макар и най-митологизираната и със сериозно значение, според мен битката при Шипка не е била най-важната. Реално дългата, но успешна обсада на Плевен е наклонила везните в полза на армията на Александър II. Иначе в тази война освен руснаци са се били и доста финландци, румънци, сърби, черногорци, а много рядко се споменават. Руската армия е била с по-модерно въоръжение и по-добре подготвена от османската. Към края на войната тя е и доста по-многобройна. За разлика от набралата сили Царска Русия, Османската империя е била една архаична система, изтощена икономически и политически, която Франция и Англия изкуствено са поддържали, за да държи Босфора и Дарданелите и да не позволява излаз на останалите велики сили към топлите морета и коравия стокообмен, който е текъл там.

D1esel
04-23-2012, 22:45
Такива изказвания правят хора, които не познават историята на страната си. Хвани прочети "Български хроники" на Стефан Цанев и е доста вероятно да си промениш мнението.

Напротив! Ако не бях чел щях да видя колко е велика държавата ни. Но точно защото съм чел съм на друго мнение :) Историята ни е смешна! И все пак има с какво да се гордеем в нея, разбира се. Мисля, че има с какво да се гордеем... И все пак ... смешна е.

ohluv
04-23-2012, 22:55
Поредното мнение където си чешеш пръстите... къде хвърли отношението към животните при защитата на Шипка?

Нашата история не може да се мери с историята на Франция примерно, защото реално погледнато от нашата история не е произлязло нищо, което да е оставило траен отпечатък върху цивилизацията. Но защо изобщо трябва да се сравняваме с някого? Нашата история може да не е важна за целия останал свят, но какво значение има, когато е изключително важна за нас?

Може и да не е много,и да не сме свързани пряко,но кирлицата не е ли пак нещо "дадено" на света ?

ohluv
04-23-2012, 22:58
Според някои източници зимата на 1877-1878 г. е била ужасяваща и Руската армия (макар и уж привикнала на студ) е имала много сериозни проблеми с преминаването на Балкана. Тук местните са им оказали голяма подкрепа с провизии и преки маршрути.

Макар и най-митологизираната и със сериозно значение, според мен битката при Шипка не е била най-важната. Реално дългата, но успешна обсада на Плевен е наклонила везните в полза на армията на Александър II. Иначе в тази война освен руснаци са се били и доста финландци, румънци, сърби, черногорци, а много рядко се споменават. Руската армия е била с по-модерно въоръжение и по-добре подготвена от османската. Към края на войната тя е и доста по-многобройна. За разлика от набралата сили Царска Русия, Османската империя е била една архаична система, изтощена икономически и политически, която Франция и Англия изкуствено са поддържали, за да държи Босфора и Дарданелите и да не позволява излаз на останалите велики сили към топлите морета и коравия стокообмен, който е текъл там.

Преди войната Османската империя е закупила ново оръжие от Германия,Англия и САЩ,а предимство са били крепостите и дефанзивните възможности,който са имали.

PainMonopoly
04-23-2012, 23:17
Може и да не е много,и да не сме свързани пряко,но кирлицата не е ли пак нещо "дадено" на света ?

Нещо е. Но не се надъхвайте прекалено много заради това. Кирилицата днес е азбука на 300 милиона души, но не заради България, а заради мощта и влиянието на Русия.

Но за мен лично няма никакво значение, че в Казахстан пишат на кирилица. За мен е важно, че АЗ пиша на кирилица, това е брилянтно планирана азбука за МОЯ език. Няма нужда от мегаломания, няма нужда от илюзии за величие, но самоуважението е част от всеки успял индивид, група или народ.

PainMonopoly
04-23-2012, 23:19
Напротив! Ако не бях чел щях да видя колко е велика държавата ни. Но точно защото съм чел съм на друго мнение :) Историята ни е смешна! И все пак има с какво да се гордеем в нея, разбира се. Мисля, че има с какво да се гордеем... И все пак ... смешна е.

А ти защо сипеш помия при всяка възможност по всеки признак за национална гордост? Усърдието с което го правиш показва, че искаш да ни комуникираш някакво послание? Сега имаш възможност да го изпишеш в прав текст, с прости думи, в едно изречение. Защо го правиш?

D1esel
04-23-2012, 23:53
А ти защо сипеш помия при всяка възможност по всеки признак за национална гордост? Усърдието с което го правиш показва, че искаш да ни комуникираш някакво послание? Сега имаш възможност да го изпишеш в прав текст, с прости думи, в едно изречение. Защо го правиш?

Прав си, пич, така е. Малко ще ми е трудно в едно изречение, щото не мога. Но казвам в прав текст: Да се гордееш с това, че цар Симеон е бил велик и да обвиняваш турското робство и турците затова, че сме бедни и смотани е мелко казано погрешно. Не понасям агресивни хора, а именно те са най-големите националисти. Чули оттук-оттам, че сме били велики, но без да са прочели и една историческа статия, та камо ли учебник или енциклопедия. А ако прочете човек ще се усъмни в гениалността на българското племе и величието. Дразня се на такива хора. Трябва да се гордеем с добродетелите си сега, а не със смешните велики, не загубили никакви битки ебливи българи....

D1esel
04-23-2012, 23:58
Българите, говоря за прабългарите, най-вероятно са били сбирщина от племена, които са минавали покрай разни селища и са обирали хората там. Това е факт, който ние никога няма да признаем. Те и славяните определят нашия ген. Затова половината българи проявяват характер предимно на славяните- добри, чувствителни, умни и нерешителни, а другата част, макар и да нямат никакви качества - с самочувствие до небето, наглост и лошотия - пълен напред. Знам какво говоря.
А и е доказано, но не се говори много за това, просто историците не смеят, за да не бъдат линчувани, че прабългарите произхождат от афганистанците и иранците...

Ако си видим начина на мислене, музиката и изкуството, както и народните обичаи, ще разберем от къде произхождаме. Тук живеят възможно най-свестните и добри хора, заедно с възможно най-наглите и лоши. Лошите надделяват и ще унищожат и останалото човешко в българите.

Wax
04-24-2012, 05:41
Просто ще помоля някой с малко правомощия да му спре достъпа до форума, просто да не се налага да му четем дебилските и прости постове, и да му спестите излагацията.
Предлагам да се пусне отворена анкета, която да е отворена и да се зачитат гласовете на тея с над 300 мнения, за да изключим възможността да си прави фейк-профили - за това дали да се банне дизела, и после евентуално да се уточни за колко време.

RagioL
04-24-2012, 07:20
Напротив! Ако не бях чел щях да видя колко е велика държавата ни. Но точно защото съм чел съм на друго мнение :) Историята ни е смешна! И все пак има с какво да се гордеем в нея, разбира се. Мисля, че има с какво да се гордеем... И все пак ... смешна е.

Чел си бил хаха.
Ето ти нещо малко да не се мъчиш много "Сага за древните българи"-Петър Добрев 130 стр. е.

PainMonopoly
04-24-2012, 08:12
Прав си, пич, така е. Малко ще ми е трудно в едно изречение, щото не мога. Но казвам в прав текст: Да се гордееш с това, че цар Симеон е бил велик и да обвиняваш турското робство и турците затова, че сме бедни и смотани е мелко казано погрешно. Не понасям агресивни хора, а именно те са най-големите националисти. Чули оттук-оттам, че сме били велики, но без да са прочели и една историческа статия, та камо ли учебник или енциклопедия. А ако прочете човек ще се усъмни в гениалността на българското племе и величието. Дразня се на такива хора. Трябва да се гордеем с добродетелите си сега, а не със смешните велики, не загубили никакви битки ебливи българи....Като за начало тук не виждам агресивни и радикални националисти? Преди имаше, но вече не влизат.

Плюс това ти скачаш в другата крайност. За да се гордееш със страната си не е задължително да я смяташ за най-великата. Аз знам, че е имало и възход и падение, но мисълта за падението не ми пречи да се гордея.

А да наричаш българите смешни е все едно да наричаш себе си смешен. Колко жалко е това?

ohluv
04-24-2012, 08:34
Прав си, пич, така е. Малко ще ми е трудно в едно изречение, щото не мога. Но казвам в прав текст: Да се гордееш с това, че цар Симеон е бил велик и да обвиняваш турското робство и турците затова, че сме бедни и смотани е мелко казано погрешно. Не понасям агресивни хора, а именно те са най-големите националисти. Чули оттук-оттам, че сме били велики, но без да са прочели и една историческа статия, та камо ли учебник или енциклопедия. А ако прочете човек ще се усъмни в гениалността на българското племе и величието. Дразня се на такива хора. Трябва да се гордеем с добродетелите си сега, а не със смешните велики, не загубили никакви битки ебливи българи....

Историята ни през последните 200 години не е била една от най-розовите,все още има много хора,който мислят като бабите и дядовците ни,а и сме демократична страна едва от 22-23 години.А малко или много робството си е оставило трайна следа.Някой някъде беше казъл,че нещата се оправят,но много бавно.Смешното при нас българите е,че чакаме винаги някой друг да ни оправи :D

D1esel
04-24-2012, 09:31
Просто ще помоля някой с малко правомощия да му спре достъпа до форума, просто да не се налага да му четем дебилските и прости постове, и да му спестите излагацията.
Предлагам да се пусне отворена анкета, която да е отворена и да се зачитат гласовете на тея с над 300 мнения, за да изключим възможността да си прави фейк-профили - за това дали да се банне дизела, и после евентуално да се уточни за колко време.

Викаш, другарски съд :razz:

D1esel
04-24-2012, 09:34
Чел си бил хаха.
Ето ти нещо малко да не се мъчиш много "Сага за древните българи"-Петър Добрев 130 стр. е.

Чел съм Божидар Димитров, акад. Иван Ванчев и др. Но както и да е, имал съм възможността да разговарям с един археолог още преди 7-8 години, който вече не е сред живите. Той ми каза, че далеч не сме толкова велики, колкото се мислим днешните българи, както и не са велики гърците, които се мислят за древните елини, а нямат нищо общо с тях. Иначе по земите ни има много археология от древни, умрели цивилизации. Той ми каза, че прабългарите произхождат от там, дори езикът ни има адски много думи, които произхождат от там и сам в българския език от всичките славянски ги има. Даде ми пример с обич и куче.

D1esel
04-24-2012, 09:37
Като за начало тук не виждам агресивни и радикални националисти? Преди имаше, но вече не влизат.

Плюс това ти скачаш в другата крайност. За да се гордееш със страната си не е задължително да я смяташ за най-великата. Аз знам, че е имало и възход и падение, но мисълта за падението не ми пречи да се гордея.

А да наричаш българите смешни е все едно да наричаш себе си смешен. Колко жалко е това?

Няма крайни националисти, но ИСКАМ ДА НАУЧА ВАС, НОРМАЛНИТЕ, ДА НЕ СЕ ПОДВЕЖДАТЕ ОТ ПРИМИТИВНИ ХОРА! ДА ИЗПОЛЗВАТЕ ГЛАВИТЕ СИ И ДА НЕ СЕ ДАВАТЕ! Виж депутатите - прости и нагли, сигурен съм, че не знаят Атанас Далчев кой е дори... А в същото време много наистина умни хора работят за 400-500 лева като чиновници или продават зеленчуци на пазара... Там, където живея има пазарче, където един човек продава зелки. По образование е ядрен физик. Архонд Слави Бинев, Павел Чернев... По-умни ли са от него? Не, но са по-нагли! А умните се оставяме да ни водят простаците! МОЛЯ ТЕ, УМЕН ЧОВЕК СИ, ОПИТАЙ СЕ ДА РАЗБЕРЕШ ТОВА, КОЕТО КАЗВАМ. НЕ ГО ПРИЕМАЙ, АКО ИСКАШ, НО СЕ ОПИТАЙ ДА ГО РАЗБЕРЕШ!

D1esel
04-24-2012, 09:43
Историята ни през последните 200 години не е била една от най-розовите,все още има много хора,който мислят като бабите и дядовците ни,а и сме демократична страна едва от 22-23 години.А малко или много робството си е оставило трайна следа.Някой някъде беше казъл,че нещата се оправят,но много бавно.Смешното при нас българите е,че чакаме винаги някой друг да ни оправи :D

Обикновено ни оправят мъжествените културисти-депутати, премиери и т.н., като Павел Чернев, Слави Бинев, Искра Фидосова, Цецка Цачева и Бате Бойко... Това, че имаме премиер, който го наричаме "бате" е доказателство за това, коооооолко велика нация сме...

Разберете, турското робство не е било робство! Просто сме живели на територията на Османската империя. Данъците десятък и кръвен данък са ги плащали, както българи, така и гърци, турци, сърби... Това е истината. След като толкова много хора българи чорбаджии е имало, имали са кръчми, магазии, ферми... Това не е робство. Робство е владичеството над индианците и афроамериканците в САЩ. Робство е днес, когато българи отиват да берат селскостопанска продукция в Испания и им вземат личните карти. Това е робство! Робство е в днешно време, когато теглим пари от кредитните институции. Робство е, когато след 10-15 години ЕС реши, че няма да има нужда от личните книжни карти, а всеки от нас да има вграден чип, вместо лична карта. А чипът ще има биометрични данни, джипиес. Т.е. ще могат да ви отвличат за донорство много, много по-лесно. Помнете ми думите! Това ще се случи! Мислете ме за луд, ама и Магелан са го смятал иза луд.

RagioL
04-24-2012, 10:30
Чел съм Божидар Димитров, акад. Иван Ванчев и др. Но както и да е, имал съм възможността да разговарям с един археолог още преди 7-8 години, който вече не е сред живите. Той ми каза, че далеч не сме толкова велики, колкото се мислим днешните българи, както и не са велики гърците, които се мислят за древните елини, а нямат нищо общо с тях. Иначе по земите ни има много археология от древни, умрели цивилизации. Той ми каза, че прабългарите произхождат от там, дори езикът ни има адски много думи, които произхождат от там и сам в българския език от всичките славянски ги има. Даде ми пример с обич и куче.

В крайна сметка не показа какво и е смешното на българската история. Четири някогашни велики държави на два континента с едно име.

D1esel
04-24-2012, 10:48
В крайна сметка не показа какво и е смешното на българската история. Четири някогашни велики държави на два континента с едно име.

Хан Аспарух, най-мъжественият от всичките мъжествени синове на мъжествения Кубрат, заедно със всичките си мъжествени войници идват и най-мъжествено завладяват територията, населена с педалите славянски племена. Завладяват ги, започват да ги контролират, е*ат ги, раждат се деца от тях, които са бъдещата българска нация. Ама славяните, макар и педали са умни, имат богат език, за разлика от мъжествените прабългари, които боравят с 200-300 думи, половината от които са свързани със секса, създават азбуката (все пак Кирил и Методий са си чисто славянски имена).

Това на практика е историята, която учим в училище. В учебниците, от чиста академичност, това е написано така:

Хан Аспарух, най-храбрият от всичките велики, чесни, умни синове на мъдрия Кубрат, заедно с всичките си храбри, честни воини идват най-величествено и храбро сключват най-доброволно славяно-българска държава (макар, че не знам кой сключва доброволно договор за държава с хора идващи от майна си райна, но както и да е...) Те започват заедно да да градят една мощна и велика държава, от най-чистосърдечната любов между тях се раждат деца, има смесени бракове, от тях се ражда бъдещата българска нация. Славяните съвсем спокойно приемат да бъдат наричани българи и да загубят своето наименование. (Но и те са си виновни, защото не са се обединили в една държава, а са били разединени в много и най-различни племена, което е улеснило прабългарите). Българският език (макар и с малкото примеси от прабългарския) се нарича български, нищо че е славянски до ден днешен. Създават азбуката, приемат православието. (Заради, което сега сме бедни, щото ако бяхме католици - папата щеше да ни пази)

NaOH
04-24-2012, 11:15
Всъщност, в случая съм съгласен с Дизела. Не знам дали троли или не, но казва истината. :)
В българските учебници по история се разказва всичко от много изкривена гледна точка - едва ли не обожествяват владетелите и ни изкарват ние едновременно най-добрите и най-силните, и най-страдащите (заради турското "робство").
Нито реално сме били толкова велики, мъдри, начетени и прочие, нито толкова страдащи заради неволите. Били сме държава на 3 морета - дали това е станало с мир? Всичко е било кървища, боеве и всякакви други лайна.
Паднали сме под турско робство - турците са виновни, трябвало е да ни оставят! Имали сме кофти политика, не сме могли да се защитаваме и са ни завзели, били сме просто част от една по-силна империя. Управлявали са ни, изпълнявали сме законите им и наредбите им, точно както ние сме карали нашите подчинени народи да изпълняват нашите.
Цялата тази наша история е жестоко изкривена през призмата на величието, точно както македонската. Прочетете книги от независими източници.
А по темата за освобождението - ние просто сме били косвена победа на руската армия в тази война. Руснаците не са тръгнали да ни освобождават, а са воювали срещу Османската империя. Освободили са целия Балкански полуостров (до Цариград) от Османската империя, а ние сме се възползвали от ситуацията, заедно с румънците, сърбите и черногорците. Ако я нямаше тази война, в момента щяхме да бъдем независима част от съюзна република Турция и да не бъдем повлияни от целия комунистически период, но това е друга тема. Учебниците ви учат на много грешна история.

Целият този блог дава друга гледна точка върху историята ни, интересувайте се и ще намерите информация.
http://sparotok.blog.bg/

bootyboy
04-24-2012, 11:35
ееей Глобал Филмс

PainMonopoly
04-24-2012, 13:20
Няма крайни националисти, но ИСКАМ ДА НАУЧА ВАС, НОРМАЛНИТЕ, ДА НЕ СЕ ПОДВЕЖДАТЕ ОТ ПРИМИТИВНИ ХОРА! Д

Работата е там, че ти изказваш доста крайни и обидни мнения, което само по себе си е примитивно. Тоест се опитваш да насадиш у нас противоположното на шовинизъм и мегаломания: национален нихилизъм. Само че аз като цяло не виждам особен проблем с шовинизма, но виждам огромен проблем с нихилизма.

PainMonopoly
04-24-2012, 13:29
Разберете, турското робство не е било робство! Просто сме живели на територията на Османската империя. Данъците десятък и кръвен данък са ги плащали, както българи, така и гърци, турци, сърби... Това е истината. След като толкова много хора българи чорбаджии е имало, имали са кръчми, магазии, ферми... Това не е робство. Робство е владичеството над индианците и афроамериканците в САЩ. Робство е днес, когато българи отиват да берат селскостопанска продукция в Испания и им вземат личните карти. Това е робство! Робство е в днешно време, когато теглим пари от кредитните институции. Робство е, когато след 10-15 години ЕС реши, че няма да има нужда от личните книжни карти, а всеки от нас да има вграден чип, вместо лична карта. А чипът ще има биометрични данни, джипиес. Т.е. ще могат да ви отвличат за донорство много, много по-лесно. Помнете ми думите! Това ще се случи! Мислете ме за луд, ама и Магелан са го смятал иза луд.

Турското робство не е било робство, защото не сме били роби. Роби са били циганите в Румъния до 19 век - имало е закон, който постановява, че всеки циганин е роб. Тоест друг човек се разпорежда с неговия живот или липсата на такъв.

Но ок, не е робство. Това е просто една дума. Ако искаш точна дума, бих го нарекъл геноцид. В рамките на османската империя, ние и всички останали християнски народи сме били поставени в такава позиция, че развитието ни да бъде задушено, раждаемостта да е ниска, смъртността да е висока и да липсва всякаква организация в рамките на нацията, тъй като няма аристокрация, която да я поведе. Чел съм някъде, че населението на България и на Англия в края на 14 век е било около 2 милиона. 19 век населението на Англия е вече 60 милиона, докато на новоосвободеното Княжество България - милион и половина.

Защо геноцид? Очевидно не са ни наблъскали в газови камери, това би била бърза смърт на народа, бърз геноцид. Това е представата за геноцид на повечето хора. Турците за сметка на това са ни обрекли на бавна смърт, продължаваща векове и поддържана от същите тези турци поколения наред.

Причини за това може да измислите всякакви, включително, че сами сме си били виновни. Но това НЕ ОПРАВДАВА действията на чуждия нашественик от НАША ГЛЕДНА ТОЧКА (която е единствената важна в случая, не съм длъжен да се поставям на мястото на някакъв варварин). Не можеш да реабилитираш турската доминация. Откажи се.

PainMonopoly
04-24-2012, 13:34
Руснаците не са тръгнали да ни освобождават, а са воювали срещу Османската империя. You don't say!

Трагичното в случая е, че България е на стратегическо място и благодарение на това всякакви чужди орди отправят лакоми погледи насам. Гърци, татари, турци, руснаци, сърби, французи, англичани, германци, американци, всички искат точно тяхното влияние да има почва на наша земя.

Далеч съм от мисълта, че руснаците са ни освободили от братска любов, просто са искали да установят марионетно управление. Но също така е факт, че това е част от голямата игра на надмощие, която както ни отне свободата, така и ни я върна, но не съвсем.

D1esel
04-24-2012, 13:53
PainMonopoly, благодаря ти, че отговаряш така подробно и обособявайки се на факти. :) Не насочвам към нихилизъм. Просто искам да покажа на хората, че за да се променим към по-добро трябва да си знаем истинския произход, да си осъзнаем грешките и да ги коригираме.

Интересно ми стана това, което каза за броя на населението. Наистина не знаем какъв е бил битът на хората през времето на Османската империя - не знаем колко деца са имали, нито нищо... Интересно ми е това, което каза. Бих искал да прочета цялата статия, ако е статия в интернет. Пробвай да го намериш плийс :D

PainMonopoly
04-24-2012, 13:59
Беше една енциклопедия, която четох преди години.

Сигурен съм обаче, че може да се намери такава информация и другаде.

RagioL
04-24-2012, 17:12
Хан Аспарух, най-мъжественият от всичките мъжествени синове на мъжествения Кубрат, заедно със всичките си мъжествени войници идват и най-мъжествено завладяват територията, населена с педалите славянски племена. Завладяват ги, започват да ги контролират, е*ат ги, раждат се деца от тях, които са бъдещата българска нация. Ама славяните, макар и педали са умни, имат богат език, за разлика от мъжествените прабългари, които боравят с 200-300 думи, половината от които са свързани със секса, създават азбуката (все пак Кирил и Методий са си чисто славянски имена).

Това на практика е историята, която учим в училище. В учебниците, от чиста академичност, това е написано така:

Хан Аспарух, най-храбрият от всичките велики, чесни, умни синове на мъдрия Кубрат, заедно с всичките си храбри, честни воини идват най-величествено и храбро сключват най-доброволно славяно-българска държава (макар, че не знам кой сключва доброволно договор за държава с хора идващи от майна си райна, но както и да е...) Те започват заедно да да градят една мощна и велика държава, от най-чистосърдечната любов между тях се раждат деца, има смесени бракове, от тях се ражда бъдещата българска нация. Славяните съвсем спокойно приемат да бъдат наричани българи и да загубят своето наименование. (Но и те са си виновни, защото не са се обединили в една държава, а са били разединени в много и най-различни племена, което е улеснило прабългарите). Българският език (макар и с малкото примеси от прабългарския) се нарича български, нищо че е славянски до ден днешен. Създават азбуката, приемат православието. (Заради, което сега сме бедни, щото ако бяхме католици - папата щеше да ни пази)

Носим името българи не славяни. Славяните имали богат език, ХА това ли са мижавите доказателства. Славяните са били разпокъсани племена, мирен но сравнение с българите по примитивен народ. Византийците са използвали славяните за роби.
Да ти е минавало през ума че ако славяните не са се обединили щяха да са византийски роби.
Ти дори не си написал реалната титла ,която е Кан а не Хан. Титлата хан използвана за български владетел е един типичен пример за глупостта нахвърляна в българските учебници за която ти говориш.

Wax
04-24-2012, 20:05
А по темата за освобождението - ние просто сме били косвена победа на руската армия в тази война. Руснаците не са тръгнали да ни освобождават, а са воювали срещу Османската империя. Освободили са целия Балкански полуостров (до Цариград) от Османската империя, а ние сме се възползвали от ситуацията, заедно с румънците, сърбите и черногорците. Ако я нямаше тази война, в момента щяхме да бъдем независима част от съюзна република Турция и да не бъдем повлияни от целия комунистически период, но това е друга тема. Учебниците ви учат на много грешна история.


Прав си. Точно това днес ни обясни и госпожата по история и подкрепи моето мнение, че на Русия не им е пукало особено за съдбата на България и другите поробени страни, а просто са воювали срещу турците. Да, би било добре да имат съюзници. По това време егото на руснаците е било толкова високо, че не им е била нужда помощ. България се е възползвала от отслабналата армия на Турция по повод нападенията от Русия на Турция по азиатската страна и изтегляйки част от войската си, двете по-големи армии били тези на двамата паши в Плевен и Пловдив. Като битката при Плевен не е могла да спре армията на единия паша, то това означава че ако на армията на Пловдивския паша се позволи да мине през шипченския проход, това би означавало моментален погром за Руските войски идващи през Свищов.

Битката при шипка е била важна стратегическа точка не само за освобождението на България, ами за изхода на цялата тази война.