PDA

View Full Version : Кандидатстудентски...



nickelbackk
04-28-2012, 06:25
Здравейте пълнолетници! Горещo се надявам да ми помогнете! Възможно ли е да ми изпратите линкове на примерни кандидатстудентски изпити по ВСИЧКИ предмети, като задължително по БЕЛ, математика, биология и география или просто да ми кажете къде мога да намеря примерни такива - (в кой сайт). Освен това, моля, който е запознат да ми даде някаква информация за българската филология и по - добра ли е икономиката като учение и реализация от нея? Изобщо споделете от свой опит всичко което би било добрe да знам за след гимназиалния етап и специално - ако знаете - за българската филология и нейната професионализация! Предварително благодаря!

NomNomNom
04-28-2012, 09:34
Ами, за българската филология - отзивите не са добри. Можеш да станеш преподавател + частни уроци, което може да е добре, но трябва да ти е излязло име преди това.
Можеш да пишеш книги, да станеш критик, но тук трябват средства и връзки.
Друга филология харесай - английска, френска, немска, кореистика и т.н. - преводачите взимат добре, но виж с коя имаш шанс да се реализираш - заклети преводачи от английски на български - много.
Икономика/Стопанско управление - общи специалности, но винаги можеш да работиш като консултант - да продаваш разнообрази услуги вкл. застраховки, мрежова техника, мобилни услуги, абе каквото си харесаш.
Имай в предвид, че има твърде много икономисти и голяма част си остават продавачи.
Мениджмънт - това е за магистратура, не за първо образование, не ставаш ей така шеф от нищото.
Право/Медицина/Журналистика - изпуснал си влака, кандидат-студентските изпити са тегави - по история, бел, химия, биология..
Счетоводство - от счетоводители винаги ще има нужда, но е супер досадна работа, да стоиш по цял ден и да правиш документация.

Влез в сайта на Софийския, влез в графата факултети - има толкова разнообразни неща, но имай в предвид, че в някои резлизацията е толкова ниска като процент, трябва да се замислиш дали имаш хъса, връзките и уменията за да се реализираш.

И, разбира се, най-лесният вариант е да влезеш информатика/математика и информатика/нещо компютърно, където не е висок приемният бал ( ако ти е слаба математиката). Така ще знаеш, че никога няма да останеш на улицата, след 5г. няма да можем да наваксваме с кадрите в ИТ, ще са ни малко, там ще има хляб, докато не паднат комуникациите.

Chacho
04-28-2012, 12:37
Само да вметна две неща. Българска филология и журналистика се препокриват общо взето, като първото дори е по-добър вариант. Повечето редактори са с филология.
На журналистика можеш да се явиш по всяко време, достатъчно е да имаш оригинално мислене и политическа/социална загриженост.

nickelbackk
04-28-2012, 13:53
Аз ОБОЖАВАМ литературата, а също и всичко българско, традиционно и свято.. От всички неща, които учим, БЕЛ е това, което ми е на сърцето, справям се и с други, но това обичам. Дълго време размишлявам върху варианта българска филология, макар да ми остава много до изпитите. Пуснах темата с цел да потърся помощ, да видя мнения и да да разбера правилно ли ще постъпя ако се насоча в тази посока.. или не..:)

NomNomNom
04-28-2012, 14:43
Ти хубаво ги обожаваш, ама се замисли дали ще можеш да се грижиш за семейството си с това (ако възнамеряваш да имаш ).
Иначе, Теологията е яка специалност, с подобна на твоята насоченост, само че не само към родното, но и към божественото.

r19
05-15-2012, 12:19
NomNomNom кой университет имаш в предвид под нисък приемен бал(лесно влизане)за информатики/компютри? :)

NomNomNom
05-15-2012, 14:15
Всичко, различно от ФМИ - КН,СИ,Информатика и ТУ - КСТ, Телекомуникации - се влиза лесно в тези специалности.

r19
05-15-2012, 15:51
Ясно :)
Благодаря!