PDA

View Full Version : Метод Табата



xXxAngerfisTxXx
04-28-2012, 17:37
Вярно ли е че при Табата ефекта е най-голям ? 20 секунди супер повторения с максимална скорост, 10 секунди почивка, след това пак, точно 7 пъти. Няколко минути така било по-добре от часове тренировка ? Вярно ли е ? Също четох че при бягането Табата била най-подходяща за горене на мазнини - 20 секунден спринт, ама спринт не лигавене, после 10 секунди почивка, пак 20 секунди спринт, и така 15 минути се равнявали на няколко часа нормално бягане. А и с Табата имало afterburn ефект, и метаболизма се засилвал. Мисля довечера като бягам да пробвам, но не знам дали са глупости или истина. Някой пробвал ли е ?
http://www.burnfatandgainmuscle.com/wp-content/uploads/2011/09/afterburn-effect.jpg

awerw
04-28-2012, 18:40
Не са глупости, пробвай.

xXxAngerfisTxXx
04-28-2012, 18:46
довечера ще пробвам. 8 серии по 20 секунди як спринт и 10 секунди почивка

awerw
04-28-2012, 18:52
защо довечера, а не примерно сутринта или следобяд

xXxAngerfisTxXx
04-28-2012, 18:58
Щото тогава ме мързи, а и вечер нямам ко да прая ;d а и мисля че малко се надценявам че ще издържа но ще видим

awerw
04-28-2012, 19:01
според мен не е практично късно вечерта да ги правиш......

xXxAngerfisTxXx
04-28-2012, 19:04
е то сутрин е най-добре, но не ми се става рано. Лятото имаше един период в който в 5 часа сутринта ходих да бягам до припадък в парка, после на лостове в даскало и така до 6 и 30 - 7. После през целия ден бях дроб

awerw
04-28-2012, 19:12
ама сутринта се яде бе ванка ;д те хората вярно казват, че закуската е най-важна

xXxAngerfisTxXx
04-28-2012, 19:21
аз ям на обяд и вечер... сутрин като видя ядене и ми се драйфа ;d

awerw
04-28-2012, 19:25
ееееее, ама ако си спортист трябва да хапваш

ZipFail
04-28-2012, 21:51
Вярно е, ама не е за начинаещи.

Пък ако искаш кавито и да е резултати(и най-вече мускулна маса) сутрин трябва да ядеш, задължително.

xXxAngerfisTxXx
04-28-2012, 22:08
побвах го сега с бягане, става яко влиза, обаче на 4-тата серия взех да издъхвам. Направих ги де, но накрая със бавно бягане щото силите ми изчезнаха... за пушач не е зле

bathory
04-28-2012, 23:48
Тренировката е 4 минути, а не 15.. За начинаещ може да я модифицираш според възможностите си, най-лесно е като увеличиш почивката с поне още 10 секунди или да намалиш времето за работа. Може да правиш различни тренировки с този метод, спринтовете са най-убиващи, ама и клековете с щанга не падат по-далеч... хахах
Табата със спринтове не е за всеки... :))

xXxAngerfisTxXx
04-29-2012, 08:10
доколкото разбрах просто трябва като тренираш да го правиш максимално бързо, с максимални усилия за кратко време. След това почивка, и пак така. Мисля че времето между сериите не е толкова важно колкото правилното изпълнение. Довечера вместо 10 секунди почивка ще ги направя 20, така поне ще издържа без проблем.

bathory
04-29-2012, 13:45
Така е. За тези 20 секунди даваш всичко от себе си, после почиваш (10сек в оригинал) и това се повтаря 8 пъти. Без никаква подготовка не е хубаво да се залавяш веднага с табата, но ти си знаеш. Прави се най-много 2-3 пъти в седмицата. :) Големи резултати има, аз миналото лято така се изчистих, но преди това имах 6 месеца стаж на стадиона.. хах

xXxAngerfisTxXx
04-30-2012, 21:47
Такаа успях горе долу да напрая табата, то не паднаха загрявки, спринтове, но някъде на 4-тата взех да се пъна много и да намалям, та увеличих времето за почивка на 35 секунди. Направих ги и за финал една пълна обиколка на игрището на спринт, защото усетих че ми останаха някви силички. С 300 зора го направих. Добре ама като се прибирах взе да ми причернява яко, краката взеха да омекват и се разтреперах целия. ся ми е някво замъглено и треперя. Що така става ? Вярно не съм бягал на спринт отдавна, попринцип си правя леки кросчета но днеска направо се озорих мн яко.

awerw
05-01-2012, 06:14
кръвното ти е паднало и може би си бил обезводнен до една степен, ама то така става като тренираш през нощта

Ukhtar
05-01-2012, 07:38
Табата със спринтове е най-тежкото. Аз като го правих за пръв път, на петия спринт щях да колабирам на алеята в парка /щото и не бях бягал от време оно/.

Прави ги с клекове или тръстъри. И не повече от веднъж-два пъти на седмица.

iziskanmladej88
05-01-2012, 08:16
става за фат лосс, има и по-добри начини де но табатата отнема най-малко време
мускули не очаквай да качиш, а и шанса да ти попречи на тренировките в залата(ако правиш такива) е доста голям

maistorluk
05-01-2012, 17:41
Става ли преди това за да се изтощиш малко да си направиш нормални упражнения каквито ще правиш и в зала и след това табата защото когато си най-изтощен и можеш да го издържиш тогава има най-големи резултати. Ако някой знае за програмата stopwatch може да му пратя с файл какво си правя аз всеки ден.

hous3mus1c
05-02-2012, 11:45
Според мен вместо да пускаш тема тук трябваше да прочетеш статии за Табата във всички възможни сайтове, например мма българия бб теам и тн. където пише, че спринтовете са една от най тежките тренировки, практикувани САМО от атлети на високо ниво и после сам да се сетиш що ти причернява..

xXxAngerfisTxXx
05-03-2012, 07:36
вече не ми причернява, въпроса е че на 3-тия спринт почвам да забавям и си дигам recovery time-а на 20 секунди, а на петото съм дроб... правя си едноминутна почивка и пак спринт... така още 3 пъти и съм готов. Надявам се скоро да мога да го правя както трябва

ZipFail
05-03-2012, 14:09
Колко хора ти го казаха - табата със спринтове е само за много напреднали спортисти. Щом правиш такива големи почивки значи натоварването ти е прекалено голямо. Пробвай със клекове, напади, лицеви опори и тогава влизай в дълбоките води.