PDA

View Full Version : баща ми................



betunka
04-28-2012, 17:14
оооф хора писна ми от баща ми! тази година съм 7ми клас и както предполагам знаете ми трябва висока оценка.. моята е покрай 5.30.. искам да кандидатствам в чуждо езиковата гимназия, която се има за една от най-елитните в града ми, съответно трябва и висока оценка.. но аз ще имам 5, смисъл гд добър успех и знам че ще ме приемат, но баща ми... постоянно ми казва,че няма да ме приемат, да се приготвям за Вела Пискова ( едно от най-тъпите училища а и най-пропадналото ).. вбесява ме.. всеки път му казвам да престане щото ме дразни, няма как да не ме приемат с моя успех, и той пак започва да се заяжда и да ми лази по нервите -.-
друг проблем, отново свързан с него, е че ми няма никакво доверие..например един път класната ни повика целия клас следобед да боядисваме стаята, защото бяхме ожулили стените..тъй като съм 1ва смяна, аз се прибрах учих и към 16:30 тръгвах.. и тогава баща ми започна да ме разпитва къде отивам.. аз му обясних, че класната ни повика и той не ми повярва и започна да ми говори, че някой път ще ме хване и ще загазя, че постоянно го лъжа и тем подобни.. а няма никакво основание да го прави, аз нито пуша, нито пия, не излизам вечер, даже почти не излизам, най-много някой петък след училище.. имало е още много други случаи в които ми се е правил на интересен, че ще ме хване някой ден и т.н. след което аз му казвам като толкова не ми вярва да ме проследи, и естествено последва скандал.. имам по-голяма сестра, която по принцип ме подкрепя и ме защитава пред него, но сега отиде да учи в друг град и няма с кой да споделя проблемите си..

xNirvanAx
04-28-2012, 17:21
Случайно да се познаваме с теб? :lol:

По темата: Защо му обръщаш внимание? Като искаш да отидеш в английската - отивай!

Иначе смятам, че е съвсем нормално да се притеснява за теб и да се съмнява, като се има в предвид какви са днешните момичета.. :D

betunka
04-28-2012, 18:55
не знам, няма да се учудя, ако се познаваме :D

еми аз се опитвам да не му обръщам внимание ама просто не мога.. той като почне да ми говори на главата само, че няма да ме приемат и ми идва да го фрасна с един тиган по главата :D:D

Wikito
04-28-2012, 19:00
спокойно още 20 дни остават :дд

Nakadah
04-29-2012, 08:21
и ми идва да го фрасна с един тиган по главата

Брааааааааааааааааааво!

DisappointedDreamer
04-29-2012, 08:48
и ми идва да го фрасна с един тиган по главата

:lol: :lol:

Игнорирай го. Миналата година кандидатствахме за гимназия в 10-ти клас, и брат ми беше с по-слаб успех от мен и баща ми цяло лято не спря да ми говори как няма да приемат брат ми, колко ниска му била оценката и т.н., като накрая го приеха. Мисълта ми е, че щом ти си сигурна че ще те приемат, просто си замълчи, игнорирай го и си имай едно наум - ако те приемат, ще можеш да го опровергаеш.

Колкото до излизанията - и там приложи същата тактика. Игнорирай го. Няма смисъл да си блъскаш главата в стената, заради баща ти и дреболиите, за които той се хваща.

xNirvanAx
04-29-2012, 11:34
ми идва да го фрасна с един тиган по главата :D:D

:razz: :razz:

draid
04-29-2012, 15:58
Разглезено лапе. Баща и я дразнил... Алоо ти знаеш ли къде ще си, ако го няма тоя човек да те тика напред и да те субсидира. Айде малко по-внимателно с родителите. 7 клас и вече всичко знае и може.

MagicSmiles23
04-29-2012, 17:10
Разглезено лапе. Баща и я дразнил... Алоо ти знаеш ли къде ще си, ако го няма тоя човек да те тика напред и да те субсидира. Айде малко по-внимателно с родителите. 7 клас и вече всичко знае и може.
Философе,логически тя вече е 8 клас.

draid
04-29-2012, 19:44
Философе,логически тя вече е 8 клас.

Ако ще и 9 клас да е, това не променя с нищо факта, че е дете. Докато родителите Ви издържат нямате право на мнение. А ти по-добре си дръж езика зад зъбите, след като никой не те е питал.

А това, че някой е изровил тема от преди 2 години изобщо не променя факта, че тя се е държала зле.

MagicSmiles23
04-30-2012, 05:44
Ако ще и 9 клас да е, това не променя с нищо факта, че е дете. Докато родителите Ви издържат нямате право на мнение. А ти по-добре си дръж езика зад зъбите, след като никой не те е питал.

А това, че някой е изровил тема от преди 2 години изобщо не променя факта, че тя се е държала зле.
Тя?!?А защо мислиш че проблема е в нея?Родителите не грешат ли?

П.С-Национално законодателство

В нашата страна за дете се приема всеки човек на възраст под 18 години. Ако си под 18 следващите редове ще ти бъда полезни! Ако си по- голям разкажи на по- малките от теб!
Освен твоите родители или настойници държавата също трябва да се грижи за теб и да те закриля. Всички видове закрила, които можеш да получиш са описани в специален закон – Закон за закрила на детето.


Какво представляват законите?

За да живеем всички заедно в нашата държава имаме нужда от правила, които всеки един от нас трябва да спазва. Тези правила се наричат закони. Ако някой наруши закона, това означава, че той извършва престъпление, а престъпленията се наказват. Законът, който определя твоите права и отговорности се нарича Закон за закрила на детето. Той е създаден да защитава твоите най- висши интереси, за да растеш и да се развиваш в най- добра възможна среда.


Какво се разбира под най- висши интереси на детето?

Това са твоето здраве, образование, твоята нужда да се чувстваш сигурен и защитен! Това е основата, на която се градят твоите права! Много важно е да знаеш, че никой няма право по какъвто и да било начин да вреди на твоето здраве, да те наранява или да те лишава от правото ти да ходиш на училище! Не забравяй, че ти също нямаш право да причиняваш болка на другите!


Защо трябва да знам правата си?

Когато знаеш правата си няма да допуснеш някой да се възползва от теб! Ако все пак това се случи ще знаеш къде и как да получиш помощ и закрила!


Правата на детето

Всички ние сме различни - външният ни вид, езика, на който говорим, религията, мнението ни, средата, в която живеем, нашите родители. Това не ни пречи да учим и да играем заедно. Тези различия ни правят уникални и еднакво ценни като хора. Независимо дали имаме увреждане или сме деца от малцинствата всички ние имаме еднакви права и никой не може да се отнася несправедливо към нашата уникалност!



Какво не трябва да забравяш?

1. Всички деца имат право да бъдат закриляни!

2. Всяко дете трябва да бъде зачитано и уважавано!

3. Всяко дете има право да расте в семейна среда или по възможност най- близката до нея!

4. Всички хора, които взимат важни решения за детето, трябва да поставят на първо място неговите интереси!



Право на закрила

Ти имаш право на закрила при твоето израстване и развитие.

Никое дете не бива да бъде подценявано или унижавано.

Всички деца имат правото да ходят на училище и да учат важни за тях неща.

Когато си болен имаш правото да получиш помощта и грижите, които са ти нужни.

Мислите и вярата на всяко дете се зачитат. Ако си от малцинство, имаш право да използваш собствения си език и да изповядваш религията, към която принадлежиш.



Закрила срещу насилие

Никой няма право да те насилва, тормози, обижда или пренебрегва!

Никой няма право да те принуждава да вършиш вредна за теб работа!

Никой няма право да те принуждава да просиш!

Ако някой те принуждава да проституираш, да продаваш тялото си за пари, в замяна на храна, облекло и др. или те заплашват и насилват незабавно потърси помощ и закрила!

Ако някой се опита принудително да те въвлече в религиозна секта (виж меню Речник) имаш право на закрила!





Право на изразяване

Всички деца имат правото да казват това, което мислят и чувстват. Ти имаш право да изразяваш мнението си по всички въпроси, които те засягат.

Твоето мнение трябва да бъде зачитано при взимането на всички решения, свързани с теб - в къщи, в училище, от властите и в съда.



Право на информиране и консултиране

Ти имаш право да бъдеш информиран и да бъдеш съветван от Отделите за Закрила на Детето за всичко, което засяга теб или твоето семейство.

Ако е необходимо можеш да бъдеш информиран и съветван (консултиран) без знанието на родителите или хората, които се грижат за теб. Твоето посещение в Отдела за закрила на детето може да бъде запазено в тайна, ако специалистите преценят, че е най – добре за теб.



Защита на религиозни убеждения

До 14 годишна възраст родителите ти избират религията, която да изповядваш. От 14 до 18 годишна възраст със съгласието на твоите родители или настойници можеш сам да направиш своя избор.

В случай на неразбирателство между теб и родителите ти по религиозни въпроси можеш да се обърнеш за подкрепа и съдействие към отделите за закрила на детето.



Право на изслушване в съда

Ако твоите права и интереси се решават чрез съд, ти имаш право да бъдеш изслушан.

Преди да бъдеш изслушан социален работник ще ти помогне да получиш необходимата информация, за да формираш мнението си. Той трябва подробно да ти обясни, какво ще се случи след като разкажеш какво мислиш и чувстваш пред съда. Социалният работник трябва да ти обясни също какво ще се случи с теб и твоите родители, когато съдът изпълни (се съобрази с)твоите желания.

След като ти представят нужната информация, ще бъдеш изслушан в подходяща за теб обстановка и в присъствието на социалния работник.

Ти трябва да бъдеш уведомен за взетото от съда решение.

Решенията в съда не могат да бъдат разгласявани без твоето съгласие, ако си навършил 10- годишна възраст.



Твоите задължения и отговорности

Освен правата ти имаш и задължения. Твоите задължения са към родителите ти или хората, които се грижат за теб. Те носят най-голяма отговорност за твоето отглеждане и възпитание. Затова ти трябва да зачиташ тяхното мнение и да ги уважаваш. А твоите родители трябва да спазват твоите права.

Друго твое задължение и отговорност е училището. В България образованието е задължително до 8- ми клас. Ходенето на училище е твое право и отговорност.

Една от най- важните отговорности, която важи за всички е зачитането на правата на другите хора. Както ти, така и другите имат права – уважавай ги и ги спазвай!



ТВОИТЕ ПРАВА ТРЯБВА ДА БЪДАТ ЗАЧИТАНИ!

В случай на нарушаване на твоите права Ние трябва да знаем. Потърси правата си, сподели с нас, за да направим най-доброто за твоята закрила.

sapphire5
04-30-2012, 08:34
http://prikachi.com/images/800/4533800o.gif

draid
04-30-2012, 17:37
Тя?!?А защо мислиш че проблема е в нея?Родителите не грешат ли?

П.С-Национално законодателство

В нашата страна за дете се приема всеки човек на възраст под 18 години. Ако си под 18 следващите редове ще ти бъда полезни! Ако си по- голям разкажи на по- малките от теб!............

Преди много време съм прехвърлил 18 години. Ти добре си се подготвил с тези закони, но в случая те нямат никакво отношение. Тук под внимание се взема държанието на детето спрямо родителя.

antineutral
04-30-2012, 17:41
Тук под внимание се взема държанието на детето спрямо родителя.
Съгласен съм с теб, но с едно допълнение - и това на родителя към детето. То не е пионка и новобранец на служба. Нито пък родителят е пън или магаре за товари.

Anonys
04-30-2012, 19:07
Все пак е родител. Ако и ти беше, щеше така да се притесняваш за детето си. Той не го прави с лоши намерения, а само да ти помогне. Езиковата гимназия е най-добрият избор, така че не оставяй неговите неосъществени мечти да те съсипят !

betunka
05-02-2012, 12:05
само не ми е ясно, защо всички ме нападнахте......... никъде не съм казала, че не обичам баща си или нещо от тоя род, напротив много съм му благодарна за грижите към мен, защото много мой приятели нямат бащи или имат, но те не се интересуват от тях.. казвам просто, че понякога ме дразни като постоянно ми повтаря и натяква, че няма да ме приемат и така един вид "ме кара да се чувствам кофти" .. онзи ден например си смятах оценките за годината, гд колко ще ми е общия успех и той ме попита какво получих и аз му казах, че зависи какво ще ми пише госпожата по история, но иначе се получава 5.40 и тогава той ми каза : ахаха добре, ще видиш английската на куково лято.. е на вас ще ви е приятно ли някой да се държи постоянно така?! -.-

Anonys
05-02-2012, 15:06
Хаха :D Той бъзика ли се с теб ? Повечето ще ги приемат с бал около 28... Ако ти го каже още веднъж, присмей му се :)

TheSunShineGirl11
05-02-2012, 18:56
И аз съм 7-ми клас, и аз имам същият проблем. ;) Баща ми не спира да ми натяква, че няма да вляза в езиковата, която искам и ми прави планове за Софийския университет o.O Споко, игнорирай го просто. Аз се научих. ;) Имай си вяра! Като влезеш сам ще види, че си отговорна и вече ще ти има доверие. :)

marin4itu
05-02-2012, 22:20
Ти пък си влез там, където искаш, и после му го натяквай! Аз бях много по-зле от теб в седми клас (нищо, че беше доста отдавна). Нашите много се притесняваха, че няма да мога да вляза в езикова гимназия. В крайна сметка аз се стегнах и си влязох в езикова, дори я завърших с нормален успех от 4.90. Не е много, но аз съм си доволна.

SmilezZz
05-08-2012, 18:02
За да влезеш в дадено училище , не са от значение цялостния ти успех, а успеха ти от НВО (Национално външно оценяване) и балообразуващите предмети.

beach.ch
05-08-2012, 18:20
Според мен баща ти просто се притеснява за теб. Ти порасваш и започваш сама да ставаш отговорна за себе си, докато той още не е готов да те пусне да взимаш своите решения. Вместо да си крещите и да се карате, опитайте се да поговорите спокойно или пък ако толкова ти няма доверие, започни малко по малко да го градиш, показвайки му едновременно с това, че можеш да мислиш и да се грижиш за себе си. Относно успеха ти, не го мисли толкоз, квото има да става ще става :)

Gerch
05-09-2012, 20:35
а ле кви са тия дърти 28 годишни в teenproblema вече им е малко късно за тийнейджъери :Д

mimess93
05-09-2012, 20:54
Малката............. да ти имам проблемите !!! Само това ще ти кажа ! ..
Gerch ако на 28 годишните викаш "дърти" , значи не си в час нещо ..
Побъркахте се и вие вече ..

rosy_99
05-10-2012, 13:29
майка ми е такава! Аз съм в 6 клас но понеже уча в математическата гимназия в нашия град и трябва да ходя на всяко едно математическо съзтезание (да поддържам рейтинга на гимназията :D) и ако случайно съм сред първите места (до 5-6) тя ми казва че или съм имала късмет или че съзтезанието е било елементарно. Дори когато видяхме че са ме приели, каза че са ми дали няколко точки да вляза (понеже тя беше учителка в тази гимназия и я напусна същата година в която ме приеха) Но аз се научих да я игнорирам и си продължавам напред! Пробвай......