PDA

View Full Version : Литература по програмиране



michel1
04-30-2012, 16:55
Здравейте, къде в София мога да си купя литература по програмиране за HTML, Java и т.н.? Има ли някакви книжарници, които да продават тези неща? Не искам да ходя на пл. Славейков, там се чувствам като на бит пазар с тези сергии и търся алтернатива.

MrCreeper
04-30-2012, 17:09
http://uroci.net/uroci/8/CSS-%D0%B8-HTML.html

Ъначе джава или джаваскрипт?

michel1
05-01-2012, 12:43
Мерси ама не искам сайтове!
Хайде кажете някоя книжарница де!

Chacho
05-01-2012, 13:13
Ами в Ciela, тази в Mall оf Sofia (99% съм сигурен, че там се намира Сиелата, ма може и в CCS да е) имаше доста книги. HTML, CSS, Java, PHP, Apache, MySQL, т.н. Разнообразни езици с разнообразни цели. Също така има и университетски учебници, които не са само за езици, но и насочени към идеи (процедурно, обектно-ориентирано, логическо, функционално програмиране, структури от данни, т.н.)

michel1
05-01-2012, 15:05
Мерси, Chacho!
А някой знае ли курсове по програмиране къде дават? Казаха ми в СМГ ама там е само за ученици.
По принцип мога да мина и онлайн курс безплатно, обаче предпочитам да се запознавам с нови хора със същите интереси. ;)

Chacho
05-01-2012, 15:09
Ми в студентски град ми раздаваха обяви за курсове по Java. В разни школи предлагат курсове, не съм запознат с имената. В Телерик мисля, че има. Може да питаш NomNomNom, тя може да има някво инфо. Иначе в някой университет надали ще те върнат, ако отидеш да присъстваш, но дотам - прекараните часове никой няма да ти ги признае и няма да получиш документ за това.

MaGuSs
05-01-2012, 18:40
Няма никакъв смисъл да си харчиш парите за 4-5 книги тука дето ще ги четеш 2-3 седмици и ще си още на А-б-в-г...

Аз съм учил от ето този сайт всичко. Много добре го обясняват всичко на български език на видео клип. Ти всъщност гледаш какво прави човека и го слушаш и ще разбереш.

http://videotutorials-bg.com/lessons.php

В уеб езиците, както и в програмните всичкото е малко теория и много практика. Всъщност гледайки ти тези уроци и правейки това на компютъра си докато го слушаш ти и се упражняваш. Упражняваш гледане,слушане,разбиране и писане едновременно докато при книгата само четеш и преписваш кода...

Всъщност аз научих HTML и CSS за 1 месец и едновременно започнах и да разработвам и сайтове. Лесно е и свикваш с човека, който ти говори. Всъщност интересно е, защото ако си мислиш, че е някаква скука само да слушаш един и същи човек, който ти плямпа там пред компа по часове, НЕ е вярно ! Понякога се отклоняват авторите и от темата и пускат някои шеги и ти просто няма как да не се пукнеш от смях. И пак ще кажа, че при книгата не е така. Пълна скука е там да четеш. В смисъл, че не е като да четеш някоя литературна книга, романи и тем подобни.

Успех ;)

Chacho
05-01-2012, 19:31
Няма никакъв смисъл да си харчиш парите за 4-5 книги тука дето ще ги четеш 2-3 седмици и ще си още на А-б-в-г...

Аз съм учил от ето този сайт всичко. Много добре го обясняват всичко на български език на видео клип. Ти всъщност гледаш какво прави човека и го слушаш и ще разбереш.

http://videotutorials-bg.com/lessons.php

В уеб езиците, както и в програмните всичкото е малко теория и много практика. Всъщност гледайки ти тези уроци и правейки това на компютъра си докато го слушаш ти и се упражняваш. Упражняваш гледане,слушане,разбиране и писане едновременно докато при книгата само четеш и преписваш кода...

Всъщност аз научих HTML и CSS за 1 месец и едновременно започнах и да разработвам и сайтове. Лесно е и свикваш с човека, който ти говори. Всъщност интересно е, защото ако си мислиш, че е някаква скука само да слушаш един и същи човек, който ти плямпа там пред компа по часове, НЕ е вярно ! Понякога се отклоняват авторите и от темата и пускат някои шеги и ти просто няма как да не се пукнеш от смях. И пак ще кажа, че при книгата не е така. Пълна скука е там да четеш. В смисъл, че не е като да четеш някоя литературна книга, романи и тем подобни.

Успех ;)

Личи си, че не си хващал книга досега.

MaGuSs
05-02-2012, 17:56
Това не те засяга, хващал ли съм или не съм е мой проблем.
Аз изказвам мнение за литературата по програмиране - не СТРУВА !
Това е само харчене на пари и научаване на минимални знания.

anonymous546178
05-02-2012, 22:17
^хващал си грешната литература значи... HTML и CSS не са нещо сложно, с което можеш да се хвалиш, че знаеш.. принципно.. Истината е че има много стойностна литература по програмиране.. много малко от нея е на български, а тези които все пак са на български 100% не е писана от българин.. Тъй че, ако решиш да се занимаваш с някой по-сериозен език за програмиране, някоя книжка няма да дойде зле... По темата, за джава има много книги, но повечето не стават.. нека пише някой, който е чел нещо добро, и да ти препоръча конкретно заглавие. Курсове в София има в Телерик

Cold_Tearsss
05-02-2012, 22:26
Това не те засяга, хващал ли съм или не съм е мой проблем.
Аз изказвам мнение за литературата по програмиране - не СТРУВА !
Това е само харчене на пари и научаване на минимални знания.

Пич, и аз знам Английски, ама за преводач не ставам. ;) Чачо много точно си го написа.

asp1r1n94
05-02-2012, 22:59
това (http://www.mediafire.com/?yzqjgzfyzlh) или нещо на български (http://www.introprogramming.info/intro-java-book/)

anonymous546178
05-03-2012, 06:41
по-горната книга "въведение в Java" горещо НЕ препоръчвам.Една от най-неподходящите книги за целта

lmao
05-03-2012, 19:52
да не правя реклама като пускам сайта, но всички видеота от курсовете на Телерик се качват безплатно в нета и много лесно можеш да ги намериш.
Специално да научиш HTML и CSS не мисля че ти е нужна книга, а по скоро практика, информация има предостатъчно в интернет.

ohluv
05-03-2012, 22:45
по-горната книга "въведение в Java" горещо НЕ препоръчвам.Една от най-неподходящите книги за целта

Защо?Според мен си има одстатъчно примери и обяснения плюс,че има задачи.

Chacho
05-03-2012, 23:40
@Magus, все ми е тая дали ще хванеш. Просто съветваш другите да не го правят, а очевидно си некомпетентен. По Youtube клипчетата повечето обяснения са детски и се консумират много бързо и с четене, и с гледане. Без значение е откъде ще подхванеш. Тия туториалчета са най-ниското ниво и ще го намериш в първите страници на коя да е книга. Лекциите на университетите (Станфорд например) са по-качествени, но само с лекции не става. А хората, които говорят в тях, са описали нещата по-подробно в книгите. Това са хора, които са измисляли принципите, които са измисляли езиците, които са нещо непостижимо за теб като мислене към момента.

Второ, книгите далеч не са скучни. Ако хванеш небезизвестната "Програмиране=++Алгоритми" на Наков, в нея има дори есе на тема "Какво е леймър", което е достатъчно хумористично описано.

Трето, ако си достатъчно сериозен, не ти е нужно някой да ти го поднася на тепсия или да ти дава сдъвкана и изплюта информация.

Четвърто, книгите са много по-подходящо структурирани, в повечето случаи са и безкрайно по-подробни от една поредица видеота.

Пето, не е нужно да даваш кой знае колко пари за книги, стига да си подбереш малко и качествени.



Но нищо, явно най-къси пътища в графи, спираловидни обхождания на матрици, изграждане на покриващи дървета и сортиране на списъци от опашки се разглежда в туториалите. Хах...

anonymous546178
05-04-2012, 21:09
^ "Но нищо, явно най-къси пътища в графи, спираловидни обхождания на матрици, изграждане на покриващи дървета и сортиране на списъци от опашки се разглежда в туториалите" всъщтност има туториали и за това.. които са доста полезни, всъщност.. Ако имаш голямо желание да ги видиш, пиши ми на лично, ще потърся сайта
Относно “въведение в програмирането с джава“ на пръв поглед изглежда добре, дори отлично.. но направих грешката да почна да уча по “въведение в програмирането с С #“, която е писана по същия начин като тази и мога да ти кажа че не става.. книгата на брата на Светлин Нанков, която Чачо изкоментира е добра попринцип, относно джава.. търси нещо на чуждестранен автор

Chacho
05-04-2012, 21:34
Има, но не се водят туториали. Има клипове, които разглеждат отделни проблеми и са добри за справка. Аз си ги разглеждам по време на сесия, когато се чудя кво аджеба не схващам. Задачите и теорията, които има в учебниците, ми спестяват толкова много време киснене пред компа, което ще ме разори, ако измервах в пари.

MaGuSs
05-05-2012, 01:29
НЕ барай книжките на Наков :D, за тях нищо не съм казал. Признавам Telerik са добри и посещавам лекциите им. Но няма нужда да ме караш да седна да прочета книга. Както и аз не Ви карам да седните пред компа да се зомбите пред видео уроци. За мене така е по-лесно да чуя кода- да си го представя и т.н., отколкото да го чета. Когато аз сам си разбера кода тогава научавам що и какво, а не по логиката на автора на книгата.

Това си е мое мнение. Спрете да ме коментирате...

Chacho
05-05-2012, 01:41
Един възприема по-добре по един начин, друг - по втори. При мен е обратното. Авторът иска книги, не е нужно да му налагаме да гледа видеота.