PDA

View Full Version : Разликата между диабет и затлъстяване



AilinBaby
05-01-2012, 17:09
Каква е разликата между диабет и затлъстяване ? Защото в които и да е супермаркет има щанд само за диабетици, аз си мисля, че е едно и също със затлъстяването ? Които знае да коментира :)

DisappointedDreamer
05-01-2012, 17:11
Захарният диабет (diabetes mellitus; от гръцки: διαβαίνω, „преминавам“), често наричан и само диабет, е болест, характеризираща се с повишено ниво на кръвната захар (глюкоза) в организма, което се дължи на отслабената реакция на клетките към инсулина или на недостатъчното му произвеждане в тялото.

Захарният диабет има множество разновидности, но най-разпространените форми са 3:[3][4]
Захарен диабет тип 1: дължи се на неспособността на тялото да произвежда инсулин
Захарен диабет тип 2: дължи се на неспособността на клетките да реагират на инсулин, понякога в съчетание с понижено производство на хормона
Гестационен диабет: проявяващ се по време на бременност
Всички форми на диабет могат да бъдат контролирани чрез изкуствено внасяне в тялото на инсулин, а диабет тип 2 - до известна степен и с други медикаменти. В същото време, с изключение на гестационния диабет, който обикновено изчезва след раждането, диабетът е хронично състояние, което обикновено не може да бъде излекувано. При диабет тип 1 са правени опити с трансплантация на пакреас, но с ограничен успех.

__________________________________________________ __________________________________________________ _________

Затлъстяването е болестно състояние, при което индексът на телесната маса е 30,0 или по-висок.[1] Затлъстяването е резултат от нарушено равновесие между енергийния внос чрез храната и енергоразхода на индивида. Честа причина за това състояние е свръх храненето, т.е. прием на повече от необходимата за основната обмяна и за двигателната активност енергия.

Не знам кой нормален човек не различава двете.

AilinBaby
05-01-2012, 17:17
аз пак не разбрах разликата ;д ..ами вредно ли е тогава да се яде храната на диабетиците (като не си диабетик) ?

DisappointedDreamer
05-01-2012, 17:21
Няма нещо наречено "храна на диабетиците". Просто диабетиците трябва да избягват прекалено сладките и захарните неща, тъй като страдат от болест, която се характеризира с повишено ниво на кръвната захар (глюкоза) в организма.

AilinBaby
05-01-2012, 18:32
Няма нещо наречено "храна на диабетиците". Просто диабетиците трябва да избягват прекалено сладките и захарните неща, тъй като страдат от болест, която се характеризира с повишено ниво на кръвната захар (глюкоза) в организма.

за тебе може и да няма, но попитаи утре за такъв щанд и ще видиш сам/а :) , иначе с две думи диабета е болест-затлъстяване?

AliceSw
05-01-2012, 20:57
Диабетиците не могат да разграждат нормално захар...не ядат тази, която си слагаш в кафето, затова при храните за диабетици има такива, които са нискокалорични...потресена съм...то не е необразован, ама това...

draid
05-01-2012, 22:24
Диабета е заболяване свързано с неправилно функциониране на щитовидната жлеза и нарушаване производството на инсулин, който регулира кръвната захар в организма. Диабета може да бъде вроден или придобит. Първият вид може да се срещне при абсолютно всеки, както при човек 50 кг, така и при такъв 150. Същото се отнася и за възрастта. Вторият вид е тъй наречения придобит или наричан още старчески. Той се проявява обикновено при хора над 50г, а затлъстяването може да бъде предпоставка за неговото появяване. Последното изречение е единственото общо между двете неща. Диабета е много сериозна болест, която е не лечима.

В щанда за диабетици има храни с ниска захар или липса на такава, те не могат да ядат захар поради посочените по-горе причини.

Не мога да повярвам, че може да има човек който си мисли че диабет и затлъстяване е едно и също. Това е все едно стрий и астма да е едно и също.

DisappointedDreamer
05-02-2012, 11:52
за тебе може и да няма, но попитаи утре за такъв щанд и ще видиш сам/а :) , иначе с две думи диабета е болест-затлъстяване?

Диабете не е болест застлъстяване.

И аз съм потресена. То бива бива, ама....

kalpazanka
05-02-2012, 12:49
Зависи за кой тип диабет иде реч. Ако е втори тип, не е рядкост да е придружен със затлъстяване, което е и причина за нарушената глюкозна обмяна, тъй като мастната тъкан има много по-малко инсулинови рецептори.
Най-общо се касае за увреждане на бета-клетките на панкреаса, които са разположени на островчета /Лангерхансови острови/.


Аз също съм потресена от това, което изчетох.

Kettch0
05-24-2012, 17:23
Хорското незнание няма граници... ;xx Останах без думи като прочетох просто.
Диабетиците не са "затлъстяли хора" освен ако казваш на 55 кг момиче с височина 170 че е дебело.
Аз съм ДИАБЕТИЧКА от 4 годишна ;) Нямала съм проблеми с килограмите.