PDA

View Full Version : Кандидатстване с информатика



screw the rules
05-08-2012, 12:05
Здравейте, така сега след като взема матурите ( в което съм убеден на 90% ) остава да измисля с какво точно да кандидатствам за висше, мисля си като начало да е информатика, най-малкото защото от 8 до 10ти клас имах 5 и 6ци само по ИТ , другата причина е че както се казва в това съм най-силен. Имам обаче няколко въпроса.. ако може от такива дето са влезли с тази специалност, ако не поне с запознати с това. Първия ми въпрос е, някой знае ли самия изпит много ли е труден и то е ясно че има доста математика, ама г/д какво включва изпита като цяло ? Ако си си взел задължителния изпит с добра оценка , или пък с по-слаба.. гледат ли ти оценките от дипломата за средно образование и кои по точно , тоест ако оценката ми от изпита мога ли да вляза направо с нея, или пък ако дипломата ми е добра мога ли да вляза без изпит ?

Chacho
05-08-2012, 15:14
Я преди да те съветваме ни кажи бързичко, хареса ли си университет?

Математиката е върху всичко, което се изучава в гимназиалния курс.

От дипломата обикновено се гледа само математиката, но може и за нея да си затворят очите, ако си карал матура. В СУ например оценката от дипломата се удвоява, а оценкате от изпита - утроява. Накрая се събират и получаваш състезателния бал.

И много сериозно се замисли дали информатиката е за теб. Много по-различна е от ИТ.

screw the rules
05-08-2012, 15:21
Я преди да те съветваме ни кажи бързичко, хареса ли си университет?

Математиката е върху всичко, което се изучава в гимназиалния курс.

От дипломата обикновено се гледа само математиката, но може и за нея да си затворят очите, ако си карал матура. В СУ например оценката от дипломата се удвоява, а оценкате от изпита - утроява. Накрая се събират и получаваш състезателния бал.

И много сериозно се замисли дали информатиката е за теб. Много по-различна е от ИТ.

За жалост в Търновския :( , знам че е по-различна , но просто информатиката по ме влече ако мога така да кажа, тоест каквото и друго да уча , ще го уча просто само и само да завърша висше, а не защото искам ! Матурата ми няма да е по математика, а годишните оценки по математика 8-12 или от 9 не съм сигурен от кога се смятаха, под 4 нямам в смисъл само 9 клас беше 4 , а другите години бетон 5 :Д !

NomNomNom
05-08-2012, 15:27
Чачо, оценката от дипломата се взима само веднъж *

Иначе, изпит по математика се държи и за ТУ, и за СУ, и във ВТУ. И диплома сигурно ще ти искат.
Информатиката не виждам как може да те влече.
Висше, само заради висшето, не виждам как ще ти влезе в употреба, освен ако не си някой програмист на свободна практика, или някакъв собствен бизнес, етц.
Ако учиш информатика и учиш като хората, можеш да изкараш повече пари, от колкото ако го завършиш само ей така.

screw the rules
05-14-2012, 08:10
Имам само още 1 въпрос, значи мисля да кандидатствам с комютърни науки и ако там не се получи с философия, защото там мога да вляза без проблем с дипломата, но искам да попитам за компютърните науки как да си изчисля бала, смятам математиката от дипломата ( но не знам от кои години ) + оценката от изпита и някои от другите предмети взимат ли се ?

draid
05-14-2012, 09:07
Малка поправка искам да внеса. Ти не кандидатстваш с информатика, а за нея. Кандидатстването става с Математика. Така че може да имаш и 9-ки по ИТ, но ако математиката ти куца, просто забрави.

screw the rules
05-14-2012, 14:32
Днес като звънях в университета да попитам за тия работи ми казаха че за комп.науки се взима първо оценката от изпита по математика и се удвоява, а после се взима и оценката от дипломата за средно по информатика или ИТ .. поне така ми казаха от там! Имам предвид че не мисля да кандидатствам точно с Информатика, защото доста трябва да си на ти с математиката, докато в комп. науки пак има математика, но не е чак толкова много !