PDA

View Full Version : Усещам, че си пропилявам живота



IWannaBeSedated
05-09-2012, 19:46
Здравейте! Трудно се реших да пусна тема, но е по-добре да чуя някой съвет или мнения.
С всеки изминат ден животът ми се вижда все по-скучен и по-скучен. Животът ми минава в училище, а оттам - в нас. Не си мислете, че зубря по цял ден или нещо такова. Напротив, напоследък все повече се застоявам пред компютъра, отколкото да седна и прегледам домашното за половин час. На ден седя по около 5-6 часа, освен ако брат ми не си е вкъщи, когато пък гледам телевизия пак по толкова време. Определено това не ми е приятно, искам да си намеря някакво друго занимание, но честно казано не мога да си намеря хоби, което да ми доставя удоволствие. Дори вече и музиката, която слушам, ми омръзва.
Притеснявам се дори да се запиша на някакво извънкласно занимание. Страх ме е, че хората ще ме отхвърлят и няма да ме уважават, че само ще си губя времето. Трудно ми е дори да се запознавам с нови хора, непрекъснато си мисля, че не правя добро впечатление, интересувам се какво си мислят другите за мен. Опитвам се да бъда непукист, да не ми пука за мнението на другите, но не ми се получава.
Искам да бъда по-социална, да не съм толкова притеснителна, да не прекарвам живота си пред компютъра, а да си намеря занимание, което да ми бъде интересно и да ми се удава, но сякаш нещо ми пречи. И не знам как да го преодолея.

п.п: може би искам прекалено много неща и сигурно ще си остана само с мрънкането, но все пак

fenasf
05-09-2012, 20:15
Ти си още дете и това не са реални проблеми. След 2-3 години ще си много по-социална и т.н. Животът ти едва започва сега и вместо да висиш на компа и пред телевизора, събирай се с приятели.

mimess93
05-09-2012, 20:29
Проблема ти е там че "мислиш" . Мислиш, че хората няма да имат добро впечатление за теб, мислиш , че няма да се справиш е едно извън класно занимание, мислиш че живота ти е скучен. МНОГО МИСЛИШ.. ДЕЙСТВАЙ. Всичко, което не ти харесва, което не ти доставя удоволствие го зачеркни и го замени с нещо, което обичаш.. С хор, които те обичат.. Разбираш ли. Живеем един път и не трябва този един живот да го пропиляваш в "мисли" и то глупави. Не го пропилявай. ДЕЙСТВАЙ..

ss9
05-09-2012, 20:29
Ти си още дете и това не са реални проблеми. След 2-3 години ще си много по-социална и т.н. Животът ти едва започва сега и вместо да висиш на компа и пред телевизора, събирай се с приятели.

Изобщо не е така, ако до 17-18 годишен не си се научил да се събираш с други хора, никога няма да се научиш ;) Навиците се изграждат в тези години..

dreamwalker
05-10-2012, 05:48
^
Точно така. Трябва да се отървеш от предразсъдъците си - в този случай те ти пречат. Твоят живот е в ТВОИТЕ ръце. Не го пропилявай. И не си казвай "утре ще го направя". Започни от днес. Например сега ако си пред компютъра, докато четеш това, изключи го и си прегледай домашните или уроците - ще се почувстваш по-добре.

SmilezZz
05-10-2012, 12:31
Няма какво да му мислиш и да се вкарваш във филми. Извънкласните заниманията и хобитата са доста полезни, погледнати от всяка страна - не му мисли. Там ще намериш хора, с твоите интереси и запознанството ще бъде по-лесно и интересно. И си вдигни самочувствието, защото ми се струва, че нямаш достатъчно такава. Не му мисли много и бъди себе си. Не си слагай някаква маска, която не можеш винаги да задържиш там.

commonsense
05-12-2012, 08:08
Колко познато.. И все пак, не се отчайвай толкова де. Седенето пред компютъра може да не е чак толкова безполезно (не и ако седиш само във Фейсбук, Туитър и незнам си още какви глупави сайтове..). Интернет може да бъде толкова полезен- чети актулни статии, обогатявай си общата култура, бъди подготвена по актуалните теми, за да можеш да изказваш мнение, когато някой повдигне някаква тема.
Моят най-голям съвет- ако имаш регистрация във фейсбук непременно я изтрий. В началото може да е трудно, защото всички ние сме свикнали той да е част от ежедневието ни, но после се свиква. Нямаш си представа каква лоша услуга ти прави този сайт. На първо място, изяжда ти без полза цялото свободно време (от както аз си изтрих моя профил имам толкова повече време да върша полезни за мен и за личността ми дейности, които ме обогатяват и ме карат да се чувствам по-пълноценна), второ научаваш огромно количество безполезна информация за живота на другите (дори не можеш да си клюкариш с приятелки, защото всичко всички го знаят). Трето все по-трудно ти е да общуваш очи в очи с хората, да се изразяваш, да бъдеш личност. По-плах си в живите разговори, защото си свикнал да се криш зад профила си и на живо се чувстваш ''гол'' и уязвим.
Друг съвет, за да не се притесняваш толкова, можеш да участваш в някаква дейност, някакви тренировки/курсове, където всички са напълно непознати за теб. Пробвай да се държиш отпуснато както се държиш у дома или с най-близките ти приятелки, може пък да се окажеш забавен човек и да спечелиш симпатията на другите, да намериш сродни души със същите проблеми и позиции, ако пък не те харесат и се държат грубо винаги можеш да си грабнеш шапката и повече нето да ги чуеш нито да ги видиш. За да се ориентира какво му е интересно да прави и кое му се отадава, човек трябва просто да опитва различни работи. Няма как да знаеш ей така без да си се опитал.

MisS kApRiZz
05-12-2012, 14:31
Не се притеснявай от мнението на хората.Това си е ТВОЯ живот и само ТИ можеш да решиш какво да правиш с него.Какво те интересува какво мислят другите?Излизай по-често, намери си занимание, което на ТЕБ ти харесва.Помисли си какво би ти било интересно и с желание ще го правиш - рисуване, пеене, танци....Има толкова неша, които можеш да правиш, без другите да останат с лошо впечатление за теб.И какво лошо има в това да имаш развлечение?Ако искаш да успееш в този живот какво ще ти помогне?Твоите действия или мнението на хората!

P.S. - Намали времето пред компютъра и телевизора.