PDA

View Full Version : Много дразнещ проблем с колата



Furious?
05-10-2012, 11:57
Който ще да вярва , обаче от известно време всеки път,когато карам , в момента , в който изляза , ме хваща ток от дръжката на шофьорската врата, но само отвън.Преди не го бях забелязал , защото основно караше брат ми.Някой да има идеи откъде мама му стара идва това може би статично напрежение ?

error92
05-10-2012, 20:03
Въх...такъв проблем за първи път чувам...върви при някой да я погледне, странно ми се струва да те удря ток от дръжката...като те удря колата запалена ли е ?

draid
05-10-2012, 20:26
Нищо странно няма, често срещано явление е. За да не те хваща ток, първо се хвани за вратата с ръка (метала) и тогава стъпвай на земята. Навремето имаше ако сте забелязали на лади и москвижи едни гумени висулки на задната броня, те бяха за това :)

dimitar_ak
05-11-2012, 06:00
Просто материята с която са тапицирани седалките е изкуствена и те наелектризира. Неприятно е, но няма никакъв проблем с колата ти. Решение е да сложиш на седалките някакви калъфи.

Furious?
05-11-2012, 20:54
Нищо странно няма, често срещано явление е. За да не те хваща ток, първо се хвани за вратата с ръка (метала) и тогава стъпвай на земята. Навремето имаше ако сте забелязали на лади и москвижи едни гумени висулки на задната броня, те бяха за това :)

Удря ме ток , когато съм излязал от колата , и хващам дръжката да се затвори

r19
05-12-2012, 19:54
Статично електричество...
Колата няма нищо общо в случая.
Като малък не си ли докосвал приятел ,който в същия момент се пуска по пластмасова пързалка?Това е същият този "ток"?
Незнам, ама трябва бая да си се търкал в тези седалки, че чак статичен ток да събереш...

error92
05-13-2012, 09:04
Статично електричество...
Колата няма нищо общо в случая.
Като малък не си ли докосвал приятел ,който в същия момент се пуска по пластмасова пързалка?Това е същият този "ток"?
Незнам, ама трябва бая да си се търкал в тези седалки, че чак статичен ток да събереш...

Именно за това ми се стори странно...вземи ги смени тия губери с нормални седалки :D

Furious?
05-13-2012, 10:11
Кви губери , брат ми.Става дума за Ауди А5 четвърто поколение с кожена тапицерия.И четете ли какво казвам ?ТОва става само на мястото на шофьора , само от тази врата ме хваща ток.

r19
05-13-2012, 11:47
Мии значи си въобразяваш, че те удря ток..
При автомобилите тока е 12 волта(неможе да се усети от човешкото тяло!)

Furious?
05-14-2012, 19:21
Не си правя ташак.Хвана ли вратата , ток ме хваща

draid
05-15-2012, 22:46
Мии значи си въобразяваш, че те удря ток..
При автомобилите тока е 12 волта(неможе да се усети от човешкото тяло!)

Усещането няма общо с волтовете, а главно с ампеража, та недей говори глупости.

r19
05-16-2012, 20:45
Хахах и какъв ампераж има в колата гу'син разбирач :)
Щото като хвана акумулатора за двата полюса и не усещам нищо..., сигурно съм някой свръх човек.. :D ,или пък има скрити тайни акумулаторчета вързани към дръжката на вратата ...

GLaDOS
05-20-2012, 11:12
Може да е нещо от токовете във врата.
А за антистатик лента е малко смешно да се сложи на това Ауди :D

kolegata88
05-20-2012, 13:37
Иииии това е много гадно и аз съм имал същия проблем със един камион.Само гледай като зареждаш бензин да не се допираш до колата да не литне някоя искра :D.Не разбрах от какво е но мисля че идва от калъфа на волана.Ако имаш смени го или го свали в краен случай и пробвай дали ще те бие тока

Ilikeliljon
05-21-2012, 17:01
Мии значи си въобразяваш, че те удря ток..
При автомобилите тока е 12 волта(неможе да се усети от човешкото тяло!)

Аз от коли не разбирам, ама я си долепи езика до полюса на 12 волта батерия и пак приказвай, ако не усетиш нищо.

Furious?
05-22-2012, 08:19
Добре , как ще е от волана ? Той не може да се наелектризира , да не е булана.Обаче е логично да е само нещо , което прави водачът , защото само от тази врата хваща ток.Срам ме е да я водя колата в сервиз

trabi_bs
05-22-2012, 08:37
Може да има кабел който да дава отечка във вратата, и затова да усещаш ток само на нея

kolegata88
05-22-2012, 08:39
Удря го статично електричество.Кви кабели кви оттечки кви 5 лева.Не се правете на будали.

Furious?
05-22-2012, 11:54
И кво е решението ? Да сложа някаква почти невидина лента да премахва електричеството ?

prosto_chovek
05-25-2012, 23:41
не носи толкова изкуствени дрешки :) не е задължително да е от колата, може да е от теб. Напрежението в акумулатора не е толкова силно, пък и няма да те удари така, дори и да беше. дерзай :)

Irti
05-27-2012, 05:49
^ Ще го удари малко по-силно. Хвани с две жици полюсите на един акумулатор и виж какво е усещането.

Статично електричество всеки път? Дръжки..

dimitar_ak
05-28-2012, 06:58
Разряда от статично електричество не е 12V, а може да достигне до 20kV. Не е опасен за човека, защото е мигновен и има само неприятна реакция. Подобен разряд е изключително опасен за модерната електроника и при производството на чипове и електронни изделия се използват различни видове защити и заземяване. Решението за колата е подобно - заземяване, премахване на изкуствената материя, влага (за натрупване на електрически заряд е нужно материалите да са сухи).

Furious?
05-29-2012, 17:13
Значи направих си известни опити с познати и семейство и ето какъв е резултатът.Ако карам аз , когато излизам , независимо къде пипам вратата отвън , дали за дръжката дали не , ме удря ток.Обаче ако кара друг , него не го хваща.А пък ако се возя до шофьора , ток не ме удря.Според мен става дума за статично електричество , обаче защо ме хваща само когато карам.Стилът ми на обличане е спортно-елегантен.Нося само ризи и панталони.Как ме хваща от тях , не знам

Lav40
05-29-2012, 22:54
Статично електричество....няма друго обяснение за случая ти :)

А в отговор на няколко други мнения,че 12волта не били нищо :D Искате ли демонстрация как само с помощта на акумулатора,гаечен ключ се ЗАВАРЯВА за блока? :D

r19
05-30-2012, 11:46
Никъде не съм казъл че 12 волта са нищо!
Обясних, че 12 волта дори да се хванеш за + и - на акумулатора неможеш да ги усетиш изобщо с ръка.
Правете разлика... или пробвайте лично. ;)

storex
05-30-2012, 19:45
Аз мога да кажа, че почти всеки път, когато карам колата на баща ми, чиито седалки са с тапицерия от изкуствен плат някакъв, също ме хваща ток като докосна вратата отвънка. Иначе моята си кола е с полукожа и не ми се е случвало досега, т.е. обяснението ми е, че това се случва заради тапицерията на седалките... Но след като казваш, че твоята е кожа, няма друго обяснение освен да се наелектризирваш от дрехите си ;))) Странното е, че пък ти се случва като слизаш само от шофьорската врата... МИсля, че единственото, което може да те успокои е, че не си единствения с тоя проблем ;)) Успех, дано си решиш проблема и ако това се случи, докладвай :)))

Furious?
05-31-2012, 15:55
Да не давам излишни надеждни , но малък престой на топло със загасен двигател оправя проблема :D

ForzaFelipe
06-12-2012, 00:04
И на мен ми се случва,ама свикнах..

DS
06-12-2012, 01:20
Аудито ти е Трансформърс и не го кефиш! :D

Мисля че е нещо по облеклото ти: обувки, бельо, панталон, гривна...

ForzaFelipe
06-12-2012, 11:00
Охх как бих искал моето лъвче да се окаже трансформър..ама на..май не е :D

koshtramba
06-15-2012, 19:11
Мажи си ръцете с крем за ръце с глицерин и няма да те хваща ток. ( Тва си го измислих, ама може и да действа :D )

AnOHuMeH
06-16-2012, 09:35
Ако дръжката на вратата е пластмасова, няма как да те хваща ток от нея.