PDA

View Full Version : Университет?



mimsssssss
05-12-2012, 03:24
Питам, тъй като съм съвсем неориентирана по въпроса, а и не ме засяга мен, а мой познат.
Не знае много добре български, но иска да учи в България, тъй като обучението е в пъти по евтино, а университетите са акредитирани и ги признават в Европа.
Специалността да е свързана с ИТ, но обучението поне 70% да е практика. Тоест ако са учебници и литература, не иска. Не мисля, че има значение от формата на обучение, все пак и различните унита предлагат различни неща, та ако може малко инфо ще съм благодарна :)

GregoryHouse
05-12-2012, 06:29
НБУ ..........

draid
05-12-2012, 23:24
Чакай ти висше с 70% практика, нали трябва да има някаква основа....

mimsssssss
05-13-2012, 00:52
Е, да речем изкуствата, кулинарията и разни други си има доста практика. Аз за това питам, не съм много навътре в нещата, трябва ми конкретна специалност, по която не ти бухкат книгите и да те карат да си разваляш зрението...

TheBeliever
05-13-2012, 10:31
Докато стигнеш до практиката трябва да си "избухал" доволно количество книжки. Като не иска учебници, няма да ходи да учи.

selenium
05-13-2012, 11:41
Е, да речем изкуствата, кулинарията и разни други си има доста практика. Аз за това питам, не съм много навътре в нещата, трябва ми конкретна специалност, по която не ти бухкат книгите и да те карат да си разваляш зрението...

Объркал е професията. Ако стане ИТ специалист, ще стои по 8 (и повече) часа на компютър, ако книгите развалят зрението, не знам как ще се справи с монитора.

В България (а и по-света) няма да намериш университет с 70% практика. Отиваш в университета, не за да пиеш по кръчмите вечер, а за да практикуваш каквото си научил. Като иска практика сяда и практикува.

Ако не иска да учи теория, да седне на прочете две книги и да се хваща директно на работа. В тая сфера може спокойно да си работиш и без специално образование, стига да имаш нужните умения. А доста от тях се добиват с практика.

NomNomNom
05-13-2012, 14:51
Не знам дали сте погледнали, дали ако е чужденец трябва да плаща целите такси в държавните /3000лв примерно на сем./.
Много е претенциозен иначе.
Да ходи в техническия, там ще си прави измервания по цели нощи. :Д

Sh@d0w
05-13-2012, 15:49
Да ходи в техническия, там ще си прави измервания по цели нощи. :Д

ahaha +1 8-)

draid
05-14-2012, 09:08
Не знам дали сте погледнали, дали ако е чужденец трябва да плаща целите такси в държавните /3000лв примерно на сем./.
Много е претенциозен иначе.
Да ходи в техническия, там ще си прави измервания по цели нощи. :Д

В техническия изобщо няма да стигне до измерванията....

mimsssssss
05-15-2012, 13:18
Таксите са си нормални, той е с българско гражданство. Това за учебниците не е до разваляне на зрението или не, а трудността при четене, което не е гладко.
Иначе относно това, че иска с практика, не го намирам за капризничене, а за изискване. Всеки си търси това дето иска, та така.

NomNomNom
05-15-2012, 14:26
Ами практика - сядаш вкъщи и програмираш, или отиваш наработа.
Това, дето го уча - упражнявам си се сама, вкъщи, защото ми е по-лесно така.
В нашите университети бакалавърските програми НЕ са практически ориентирани, имаш теория и общо образование по темата.
После с магистратурата градиш, имаме хубави магистърски програми във фми.
Да ходи в Дания, там лесно се влиза, лесно се излиза, издръжката е само притеснителна.
Мога и колежи/университети да препоръчам.
Тук за ИТ яките уни-та са СУ и ТУ, ама няма да му се понравят.

Иначе, правилно казаха, че не ти трябва образование за да си в ИТ-то. Ако си про в областта си, няма как да ти откажат.
А про не се става с киснене в унито, в унито не ти наливат всичко с черпак.
Сам трябва да си скъсаш задника от четене, за да се отличаваш.
А човека казал ли е какво точно иска да прави ? - c++/c,c#, pearl, java; javascript, css, php; sql ; администриране на unix/linux, windows, или др ос; мрежи; телекомуникационна техника; хардуер?

Защото в някои насоки клони за СУ, в други за ТУ.

mimsssssss
05-15-2012, 14:52
Αми той се двоуми между един Атински и някой в България, главно заради парите. Ама като гледам май за Българският няма да е. А в Гърция без димплома могат да те вземат на кафе, в някой супермаркет или да продаваш в някой магазин дрещки. За другите места си искат диплома, та и препоръки от професори от унито дето си учил. Иначе за упражняването вкъщи - тва си е ясно, не е нещо дето просто го искаш, а е важно и да го можеш и знаеш преди всичко. Той си се занимава, ама за да го вземат на работа се иска и хартийка - диплома. Иначе мерси на всички, аз му казах че общо взето и българите даже не остават в България да учат, а какво остава чужденци да ходят там... общо взето нивото е добро в малко унита, а там шега не бива... и както казаха някой - иска се четене на книжки.