PDA

View Full Version : Равносметка



IseeDEADbodies
05-15-2012, 19:38
Първо искам да отбележа, че най-вероятно повечето от вас ще сметнат темата за скучна и, мисля че сега е удачния момент да натиснат Х-а.

За малкото от вас които може би ще прочетат написаното до край, ето го и него :

Снощи докато циклих пред компа, а и сега пак се замислям за едно нещо. Скоро ставам на 21 (скоро, скоро... 3 месеца) и някак си неволно започнах да си правя равносметка как се е развил живота ми до момента. Какво се е случвало с мен до момента, какво съм постигнал, колко неща съм пропилял в него, сещате се за какво става дума. Та в тези си размишления стигнах до извода, че живота ми не се е развил така както съм искал, къде по моя вина, къде по стечение на обстоятелствата. Първият случай в който живота ми кривна от "плановете ми за него", беше когато не успях да кандидатствам след 7ми клас, защото прекарах почти цялото лято в болница и нямах възможност да се явя на изпитите. В последствие на което на следващата година ми беше толкова все едно къде ще уча и в крайна сметка влязох в определено едно от не най-елитните училища в града - това определено беше първият случай в който разочаровах родителите ми.
След започването на Средното нещата сякаш се влошиха. Баща ми когото изключително много ценя и уважавам, не спираше да ме критикува. За всяко едно мое действие той намираше кусури, нищо никога не беше достатъчно добро за него. Критики относно училището, вярно не бях отличник, но не бях двойкаджия или тройкаджия. За това, че съм бил тотален непукист, че живея ден за ден, че не съм имал каквато и да е амбиция в живота. Дори в деня в който завърших с приличен успех и взех матурите си с оценки "много добър", това пак не беше достатъчно за него, за да ми каже едно просто "Гордея се с теб". Тъкмо обратното - засилиха се. Записах задочно в местния университет, което определено не беше желанието ми и си беше видна саможертва от моя страна, поради финансовите затруднения които изпитвахме по това време. Малко след това започнах и да работя. Уви явно и това не беше достатъчно добро за него. Продължавах да съм едва ли не "провал" в неговите очи. (Доста се фокусирах върху семейните премеждия, за това..) До тогава, честно казано нямах и много приятели, да не кажа че изобщо нямах такива. Което до някъде е смешно, защото около мен винаги е имало хора, но може би самият факт, че често сменях компаниите допринасяше за това. Поради една или друга причина, хората както идваха в живота ми, така и го напускаха - изведнъж. Но дори и това не ме сломяваше духом. В интимен план нещата също не бяха цветущи. Една приятелка (гадже), с която изкарах почти година и в последствие се опитвах да заменям с други - естествено без успех. След известно време се появи ново момиче, нова компания.. всичко сякаш беше така както исках - хора които мислех, че мога нарека приятели, момиче с което мислех, че ще бъда доста дълго време... уви нещата се развиха в друга насока, а именно разбито сърце и предаден от един от хората които мислех за приятели.
Така се стигна до средата на вече изминалата 2011 година, в която бях твърдо решен, че ще променя живота си. Поднових контакти с някои хора от миналото (макар че и това не запълни "дупката" от нуждата за истински приятел) и в същото време бях сменил няколко работни места, университета също вървеше добре. Единственото което исках беше отново да изпитам "щастието от любовта". Е и това не закъсня, макар отново да беше поредната "фалшива аларма", с момичето не се задържахме особено много (само няколко месеца). Лятото свърши, по-голямата част от компанията ми отиде да учи в други градове, бях останал без работа, критиките от баща ми отново се завърнаха и това сякаш малко по-малко започна да ме събаря. Така и си отиде 2011та. До момента през 2012та нещата не са много по-различни. Все още копнежът да намеря истинските приятели на които мога да разчитам в трудни моменти, а не просто да знам, че има с кого да прекарам няколко часа от деня си, продължава да го има. Разочарованието което виждам в очите на баща ми продължава да е там, макар все още доброто развитие на нещата в университета и много голямата вероятност отново да започна работа (чакам потвърждение до няколко дни). Едно нещо обаче се промени, вече не изпитвам такава нужда да имам момиче до себе си. Да, има моменти в които това ми липсва, но определено не съм изпаднал в депресия поради факта, че съм необвързан. Въпреки всичко, изпитвам някаква празнина в себе си, поглеждам себе си, погледам и хората около мен и... изпитвам някаква завист. А сякаш не е редно, вместо да се радвам за тях, за това че примерно учат това което искат (и най-вече, че е извън тоя смотан град), че те наистина имат тези "истински приятели" за които говорех (докато аз все оставам просто един от компанията), че са намерили човека до себе си с когото се чувстват наистина добре (гаджето. Въпреки, че споменах, че не изпитвам ЧАК такава нужда) и някои други неща (които няма смисъл да намесвам), та нали малко или много ми се водят "някакви по-близки" от масата която познавам. Не, аз изпитвам завист, и не мога да си обясня защо.
И за финал само ще кажа следното : Не казвам, че живота ми е ужасен или нещо подобно. Не се оплаквам от живота си, или че съм нещастен от начина по който живея. Просто е по-различен от представата ми за него от преди 3-4 години да кажем. Не съм изпаднал в депресии или каквото и да било, живота ми ще се преобърне поне още 984375834 пъти, така че бъдещето е напред, просто трябва да се протегна и да го сграбча. Това беше просто споделяне на тази равносметка, която на базата на всичко споделено мога да съкратя в едно изречение - Въпреки нещата които куцат в живота ми, въпреки нещата които не са се развили по начина по който съм искал и всичко друго което може да се сведе под графата "отрицателни", аз оставам позитивен. Щастлив съм с живота си, макар и да е в лек застой в момента. Вярвам, че един ден всичко ще се нареди, нещата ще стоят така както аз искам и ще бъда двойно и тройно по щастлив от този момент.
Защото ако изгубя вяра, че това може да се случи... ще изгубя себе си !
Апелът който искам да отправя към вас с тази тема, с всичко това което изписах е следния - Не губете вяра ! Не спирайте да преследвате мечтите си и да търсите това което искате ! Не спирайте да го правите и знайте, че един ден то наистина ще се случи !

Благодаря за вниманието, лека вечер.

SisiStrange
05-15-2012, 19:55
Прекалено много внимание обръщаш на баща си. Като виждаш, че не е способен да те оцени, какъвто си, започваш да си затваряш очите за коментари и толкоз. Ако майка ми беше реагирала така на баба ми (подобно отношение, малко по-лошо даже), сега щеше да е доста по-щастлив човек. Ти гледай ти да си доволен от себе си.

Аз си вървя горе долу по план на това, което очаквах от себе си. Та за равносметка трябва да съм много доволна. Уча, каквото искам, имам прекрасен човек до себе си и вече работя нещо близко до специалността ми. За жалост, в България нещата са такива, че ако ще на главата си да се покатериш от усилия, има голяма вероятност да си разочарован. Кариерно общо взето за сега съм малко разочарована. Малко. Ще видим.

Ilikeliljon
05-16-2012, 09:09
Знаеш ли опитай се наистина да не чакаш от баща си похвали. Вече си достатъчно голям, за да имаш самочувствието, че се справяш. Относно другото имаше една мисъл, живота е това, което минава, докато си правим планове за него. Споко и карай напред не се вманиачавай да следваш определен план, защото, когато се случи нещо с него ще се чувстваш разочарован и неуспял.

IseeDEADbodies
05-16-2012, 09:35
Не, далеч съм от "вманиачавенето". В смисъл такъв, няма човек който да не си прави най-бегли планове, какъв би искал да бъде живота му след Х време. Не правя трагедии, че има разминаване между "плана" и "реалността". До някъде е нормално, не може всичко да стане така както го "планираш" поради простата причина, че тия неща зависят от ужасно много фактори. А и пак казвам - аз не съм недоволен от живота си.
Колкото до проблема с баща ми... ами да ти кажа не мога. С годините това се е превърнало като фикс-идея за мен, едва ли не цел в живота. И е доста трудно да го оставя настрани. Колкото до самочувствието.. имам си го, просто искам да му покажа, че греши.

SmilezZz
05-16-2012, 10:03
За всичко съм съгласна с тебе и шапка ти свалям, че въпреки всичко, си запазил човешкото в себе си. Само едно нещо не ми харесва - обръщаш прекалено много внимание на баща си и вземаш неговите думи доста навътре. Щом забелязваш, че той не иска и няма намерение да се гордее с теб - спираш да му обръщаш внимание и това е.

Имаш си работа, университет - можеш да се издържаш сам, така че. И още нещо: в този живот трудно се намират истински приятели, да не те притеснява факта, че поради една или друга причина се чувстваш сам. Рано или късно всичко ще се оправи, особено щом имаш воля и желание да постигнеш целите си.

In*The*Face
05-16-2012, 10:23
Много хубава тема! Една от малкото. Не познавам баща ти, за това само мога да предполагам, но има родители, които използват такъв метод на възпитания, смятайки, че е мотивиращ, стимулиращ да постигаш още и още. Не знам дали случая е такъв, не знам и дали е правилно, но едно е сигурно родителите ти те обичат такъв, какъвто си. Може би просто и те са имали някакви представи, които не са се припокрили, защото все пак всеки родител иска най-доброто за детето си. Или почти всеки. Това какво училище си завършил, в днешно време няма никакво значение. И преди години нямаше, дори напротив. Аз се набутах да уча в елитна гимназия, в която оценките се изкарваха с много учене, а в последствие момчета и момичета, завършили на село бяха прияти на по-предни класирания от мен. Не заради знания, а заради висок бал. Така че това е без каквото и да е значение. По-важното е, че следваш. Още по-важното е, че знаеш какво искаш. Много хора просто не знаят към какво да се стремят. При теб не е така, което значи, че рано или късно ще постигнеш желаното. Що се отнася до приятелите, това че някой има много такива, не значи, че има истински. Както пее моят скъп приятел Спенс "първите се броят на пръсти, а вторихите хм...еб* ти". Звучиш като осъзнат и стойностен човек и аз съм сигурна, че един ден, годините на застой ще са просто спомен от миналото. Не искам да звучи успокояващо, защото е очевидно, че ти нямаш нужда от това. Просто споделям мнението си. Съвсем чистосърдечно.

Hilary_
05-16-2012, 10:40
Винаги в живота се намират хора, които да те критикуват, недоволстват, изискват и всичко останало, но както вече си го извел като извод - не трябва да се впечатляваш толкова. Много рядко животът, който си представя всеки един се развива по начина, по който иска. Погледни го от друга страна - тези упреци ги използвай като стимул да промениш нещата. А това дали някой одобрява това или не не трябва толкова да те вълнува. Животът си е твой.

Ilikeliljon
05-16-2012, 10:47
Не, далеч съм от "вманиачавенето". В смисъл такъв, няма човек който да не си прави най-бегли планове, какъв би искал да бъде живота му след Х време. Не правя трагедии, че има разминаване между "плана" и "реалността". До някъде е нормално, не може всичко да стане така както го "планираш" поради простата причина, че тия неща зависят от ужасно много фактори. А и пак казвам - аз не съм недоволен от живота си.
Колкото до проблема с баща ми... ами да ти кажа не мога. С годините това се е превърнало като фикс-идея за мен, едва ли не цел в живота. И е доста трудно да го оставя настрани. Колкото до самочувствието.. имам си го, просто искам да му покажа, че греши.

Ако има нещо, което се опитват да си повтарям е, че не можеш да убедиш някой, който предварително е решил да мисли по даден начин. Тоест няма абсолютно никакъв смисъл да разубеждаваш баща ти, че греши. Той може да не го разбере, ако ще и богат бизнесмен да станеш и ако направиш една лоша сделка ще ти каже ето не се стараеш достатъчно, губиш пари. Ако някой иска да види и една дума вече е много...

IseeDEADbodies
05-16-2012, 10:58
^ Имаш право сякаш. А и честно казано, до сега не се бях замислял върху това което In The Face каза. Но в крайна сметка това е едно от главните неща които ме карат да "бутам напред", и може би това ми помага да не се отказвам от това което наистина искам. Въпреки всичко както казах - това ми е като цел в живота и няма да се откажа да я постигна. Било то с повече или по-малко "обръщане на внимание".

djipsito
05-16-2012, 21:20
In*The*Face го каза.. Критиките на баща ти не означават, че не се гордее с теб, просто си играе на психолог и те надъхва. Ще е хубаво ако поне знае къде е границата и кога да спре, за да не се получи обратен ефект, да си втълпиш някви работи и да се получи това, което НЕ искаш..

Баща ми също го прави, майка ми също.. Мога от 6 до 21:00 да ме няма в нас, защото уча, а когато имам време или съм решила да пропусна един ден, изчиствам всичко и навсякъде, а като се приберат почват да ме нареждат ква мърда съм била, само щото не съм направила цигари...

Изкарват ме извън контрол, ама не им обръщам внимание. Вече все по-рядко го правят, сигурно щото ги виждам само сутрин преди да тръгна и вечер преди да легнат..

Аз ако направя равносметка на моя живот досега.. има неща, които не съм си ги представяла точно така, ама все пак не съжалявам, защото в крайна сметка постигнах един вътрешен мой мир и усещам, че съм такава, квато винаги съм си се представяла. Като човек.. Очаквах да имам поне една читава любов, ама явно ще е по-нататък. Не ме сдухва тва.

Стреми се към тва, което искаш да бъдеш и не позволявай да ти влияят много. А целите, които си поставяш, гледай да са колкото се може по-реалистични и колкото е възможно по-малко да зависят от други хора. Също - не си поставяй граници и рамки, щото ако се обърка нещо по пътя и не стане когато си очаквал, само ще се демотивираш.. А идеята не е тази.

Бих те посъветвала като постигнеш някоя цел да се възнаградиш сам с нещо, което обичаш да правиш, а не си правил отдавна. ;р Поддържай стимула.