PDA

View Full Version : Майка алкохоличка....



CherryBell13
05-16-2012, 18:32
Здравейте, искам да споделя моят проблем и ако някой има идея как да се справя или ако можете да ми дадете съвет ще съм ви много благодарна. Майка ми е алкохоличка и я помня така откакто бях на 5, напиваше се всяка вечер и с баща ми се караха постоянно, първата ми мисъл като чуя "мама" е нейният образ държащ чаша с алкохол. Напоследък нещата се влошиха. Дядо ми (баща й) се разболя от рак и почина. Беше пияна над ковчега му и щеше да го събори, след това баща ми се разболя от рак на ларинкса и сега не може да говори. Тя отива пияна на работа в болницата и щяха да я изгонят, а не сме в добро положение с парите, даже сме много зле. Имам и по-голям брат, той живее с баба ми, тя не ме иска защото вече се разболя заради майка ми, брат ми не му пука за мене и ме обвинява за всичко. Страх ме е във всеки един момент баща ми да не я набие. Заставала съм пред нея и съм поемала ударите заради нея. Тя ме е удряла, обиждала и заплашвала. Не си признава, опитвали сме да я лекуваме с хапчета. Нарочно се правеше че ги пие за да пие алкохол, тайно съм й сипвала билки в храната, мислех че ще свърши някаква работа. Другото е когато мама не е пияна тати е пиян и я обвинява, че тя е. Често когато тя е пияна ние седим гладни, защото тя не е наготвила нищо. Вече има едно предупреждение от работа защото отиде пияна и не можеше да седи на краката си. Ако още един път я хванат пияна ще я изгонят, а баща ми каза, че ще се изнесе. Когато се опитаме да говорим тя отрича. Викали са полиция и в нас. Вече ми писна. Днес сутринта беше пияна, отиде на работа и се прибра 2 часа след работното й време пияна, оплю ме и ме обвини че крада и че друсам (което никога не бих направила). Не знам вече какво да правя. Знам, че за някой не звучи като толкова голям проблем, но на мен ми е изключително трудно. Притеснявам се къде е, дали е пияна, дали тати я е видял, дали я е набил, дали кучето е добре, дали имаме какво да ядем. Не мога да понеса всичко това. Ако има значение на 15 съм и благодаря на тези които са прочели.

Navunka
05-16-2012, 23:00
Purvo se izvinqvam za latineca no sum ot telefona, utre shte go prefurlq na kirilitsa.
Taka edinstvennoto koeto moga da ti kaja e da se primestish da jiveesh pri nqkoi rodnina, shtom sobstvennata ti maika se durji taka sus tebe nqmash rabota tam, nai mnogo da zagazish zaredi tqh, .Tujno e da se chetut takiva neshta no jivota e takuv, za nqkoi e truden za drugi ne chak tolkova.

mimsssssss
05-17-2012, 07:03
С теб си пишем от известно време, ама не знаех че нещата са толкова сериозни. Ако може да ти е една идея успокоение - може и да са по-лоши. Ама знам, че това не променя факта, че имаш проблем.
При мен нещата са били сходни, само дето само баща ми е бил такъв. Решението беше да не живеем заедно. Бях по-малка от теб когато го бях намерила мъртво пиян. Обадих се на негов приятел и той дойде с линейка. Заведоха го в психиатрична клиника, в отделението за наркомани и алкохолно зависими. Клиниката уж беше добра, не знам си какво - те ги пускат по цял ден да се шматкат след първата седмица престой. Излизаха, пиеха по кафетата, прибираха се в клиниката и си взимаха лекарствата, другият ден пак същата. Имаше два смъртни случая докато баща ми беше там. Накрая реши да си се прибере. Нещата си продължиха.
Според мен ако тя не осъзнава какво става и няма капка съзнателен разсъдък - не можеш да направиш нищо. Освен да траеш и да търсиш подрекпа в близки, друго не виждам. Ако имаш някоя леля, чичо, големи братовчеди и т.н. - най-добре живей с тях. Не си прецаквай годините за изгубена кауза.
Относно това, че сте зле с парите - учи, влез в училище със стипендия и всичко ти е ок. А за готвенето, това че майка ти не готви, не значи че ти не трябва да готвиш и да стоите гладни. На 15 си все пак, една мусака отнема не повече от 1 час.

In*The*Face
05-17-2012, 10:58
Стана ми тежко от темата ти, защото си още малка, а си поставена в подобна ситуация, в която трудно издържат и зрелите хора. Алкохолизъм не се лекува принудително. Т.е, ако майка ти не приеме факта, че е зависима и сама не пожелае помощ, няма как. Ако се чувстваш тормозена, винаги можеш да се обърнеш към агенция закрила на детето, но това е алтернативно решение в много краен случай, тъй като, ако от там преценят ще те настанят в общо помещение или приемно семейство, което е сериозен стрес за теб самата. Обърни се към близки роднини. Който и да е голям, който може да те изслуша и да ти помогне. Ако имап нужда да говориш - на среща съм. Имам и познат в Русе, ако положението стане крайно. Това, което можеш да направиш сега е да пуснеш тема тук http://arka.bulboard.com/viewforum.php?f=10 , където пишат много хора от семейства на зависими. Това пък е телефона на Националния център по наркомании и алкохолизъм, който е безплатен за консултации 0800 133 22 . Звънни там и задай въпросите които те вълнуват, защото ще получиш адекватна информация. Желая ти успех и сила.

iwwo_
05-17-2012, 10:58
За жалост такива хора лечение не намират, предлагам ти сега да учиш, да вземеш хубаво образование и когато навършиш 18 години да се изнасяш без да му мислиш от вашите. Започни нов живот някъде, в друг град примерно ? Или защо не друга държава? :) Айде със здраве и успех в живота.

CherryBell13
05-17-2012, 16:44
Стана ми тежко от темата ти, защото си още малка, а си поставена в подобна ситуация, в която трудно издържат и зрелите хора. Алкохолизъм не се лекува принудително. Т.е, ако майка ти не приеме факта, че е зависима и сама не пожелае помощ, няма как. Ако се чувстваш тормозена, винаги можеш да се обърнеш към агенция закрила на детето, но това е алтернативно решение в много краен случай, тъй като, ако от там преценят ще те настанят в общо помещение или приемно семейство, което е сериозен стрес за теб самата. Обърни се към близки роднини. Който и да е голям, който може да те изслуша и да ти помогне. Ако имап нужда да говориш - на среща съм. Имам и познат в Русе, ако положението стане крайно. Това, което можеш да направиш сега е да пуснеш тема тук http://arka.bulboard.com/viewforum.php?f=10 , където пишат много хора от семейства на зависими. Това пък е телефона на Националния център по наркомании и алкохолизъм, който е безплатен за консултации 0800 133 22 . Звънни там и задай въпросите които те вълнуват, защото ще получиш адекватна информация. Желая ти успех и сила.
Благодаря ти. Нямаме много роднини. Лелята на мама не иска да ми помогне имам и чичо от страна на баща ми но ми е неудобно да го занимавам. А това за закрила на детето- ако още един път съседите викнат полиция заради скандал социалните ще дойдат и ще вземат не само мен, а и брат ми. Сега майка ми е трезва, но баща ми не е и не иска да говори с никого и вика на всички, ще се опитам сега да поговоря с майка ми. Трудното е, че не си признава, че е зависима. Призна си, че се е напила когато отиде на работа, но не си признава това, че е алкохоличка и казва, че я обиждаме и че лъжем, а ние искаме само да й помогнем. Иначе сега наистина се опитвам да уча здраво и да отида в друга държава, мисълта да се махна от тук ме кара да уча повече. Благодаря на всички за коментарите и за подкрепата на In*The*Face

In*The*Face
05-17-2012, 17:12
Не съм сигурна, че разговорите с нея от твоя страна, ще имат някакъв ефект. Дори и пияна, в нейните очи ти си недорасло дете, което не разбира трудностите на живота. При всички положения обаче не можеш да загубиш. Дори колкото по-директна си, толкова по-добре, особено когато е трезва. Кажи й как се чувстваш, че се страхуваш, че не се чувстваш добре у дома, че с това поведение те подлагат на психически тормоз. Всичко, което мислиш, просто го излей. Все пак нищо не губиш. Какво може да стане? Да се ядоса, да се разкрещи, да те удари?! Няма да е за пръв път, но пък все пак може да има ефект.

CherryBell13
05-17-2012, 17:58
Преди малко говорих с майка ми. Говорех спокойно, но и загрижено, отначало когато и казах че снощи се напи тя отрече, но и припомних как се държеше с мен и й казах, че не ми е приятно. Призна си и каза, че го прави заради баща ми и брат ми. Поговорихме и за работата й и каза, че вече на работа е перфектна и я попитах, защо не може и вкъщи да е така. Замълча, след това й казах как когато е трезва е майка мечта и действително е така, но когато е пияна става неузнаваема. После тя обърна темата за баща ми, но й казах, че неговият характер си е такъв и не можеш нищо да му кажеш. Обясних й, че ще стане по-лошо и че искам да й помогна, мисля, че имаше малък ефект и дано да е така и за нататък, но ако след няколко дена се повтори не знам.

In*The*Face
05-17-2012, 18:02
Ако се повтори, пиши тук, ще го мислим. Сега дишай малко и прекарай една спокойна вечер.

draid
05-18-2012, 05:32
Тъжна тема наистина. Алкохолизма е бич, пък и с тоя пусти рак. Напиванията на баща ти вероятно са причинени от безсилие и примиреност с обстановката, но майка ти ще да е проблем. Реални няма какво да направиш за да помогнеш ми се струва обаче, сега сте говорили и всичко е ок, но това не се лекува с разговори за съжаление. Дано нещата се подобрят, ако има някакви проблеми пиши да помагаме.

CherryBell13
05-18-2012, 19:10
Е не. Снощи говорехме сега пак е пияна. За няма и половин час :Х Не мога да повярвам. Не знам вече какво да правя.

antineutral
05-18-2012, 19:12
Имало ли е ситуация или условия, в които майка ти не пие и не посяга да пие?

SuNsEt
05-18-2012, 19:34
Моят баща е шизофреник и не,не се шегувам.Проблемът се появи,когато бях 6 клас и от тогава се наложи да порасна бързо,нещо,което се е случило и на теб.С майка ми сме живели в страх,заплахи,ножове и лудости...накрая тя едва успя да се разведе с него,а от брака им останах само аз и дълг от 5 бона,който мама трябва да изплати заради него. Още по-интересното е не съм го виждала от 2-3 години ,а единствените,които ме търсят са данъчните,за да ми напомнят,че ако той умре преди да си е изплатил дълговете(нови дългове,около 7 бона ли са,не помня) аз ще трябва да ги плащам,защото съм наследница.
Е...вече съм на 18 години и приех нещата такива,каквито са...гледам да се справям и да съм в помощ на майка ми и така.Ние също нямаме пари ,а ме чака бал и още какво ли не...Само майка ми си имам и никой друг.Не знам какво бих правила,ако не беше тя.
Та...да,твоят проблем наистина е сериозен,но знай ,че както страдаш ти,така страдат и други хора .За това недей да се срамуваш от това,което ти се случва.
Моят съвет към теб е да учиш много здраво и при възможност И да работиш.Стипендията от даскало с почти нищо няма да ти помогне. Говори с баба си,защото това са пълни глупости...да не те иска заради майка ти/или каквото беше там/. Баба ти е ДЛЪЖНА да се погрижи за теб,дори и ако това означава да ти дава по 1 лев на ден. Задължително поискай помощ от близки,ама задлъжително! Направи го ако не за вашите,то поне заради самата теб. Обясни на близките си ,колко ти е трудно и ги накарай да проумеят,че се нуждаеш от помощ. Колкото до родителите ти... ако не се обичат,не искат да са заедно и една от причините да правят тези неща са самите те,то ... по-добре да живеят разделено. Хвани брат ти за ухото и му налей малко акъл в тиквата.Как може да остави сестра си просто ей така...Вие двамата с брат ти трябва да отворите очите на ваще и да се погрижите за животите си,защото е много хубаво ,че се имате. Аз например нямам нито брат,нито сестра,нямам на кого да разчитам...Така,че мила моя,оправи си отношенията с роднините,баба ти и брат ти .
Надявам се да успееш,ако има нещо винаги можеш да ме потърсиш на ЛС и дори ако е нужно ще ти помогна с каквото мога,стига да кажеш какво.

ronyrony
05-18-2012, 19:47
бъдете силни

CherryBell13
05-19-2012, 06:39
Да, когато отидохме да живеем при баба ми не пиеше, защото баба държеше всички пари и стоеше постоянно при нея. SuNsEt много ти благодаря за съвета и за подкрепата.

CherryBell13
05-26-2012, 16:50
Приятели, публикували са написаното тук във вестник. Сега тя знае, че съм го написала аз и стана скандал, не знам вече. Мислех си, че мога тук да споделя какво ми е, но не мислех, че ще го публикуват във вестник. Страх ме е какво ще стане.

dreamwalker
05-26-2012, 17:23
Нямам думи. Кой, за бога, го е публикувал във вестник?

Lunin
05-26-2012, 17:30
Изпрати майка си в клиника !

CherryBell13
05-26-2012, 17:44
Писах e-mail на вестника. Не можем да я изпратим в клиника, защото ще я изгонят от работа и после никой няма да я вземе и трябва прокурорско решение. Сложно е, но тати каза, че не можем.

nelito2903
06-04-2012, 07:32
Оправиха ли се нещата? :)

kalpazanka
06-05-2012, 06:51
Разбра ли се кой ти е "помогнал"?

CherryBell13
06-08-2012, 17:52
Нещата се пооправиха. Не е пила от доста време и калпазанке вестник Телеграф направи всичко, преди седмици писах на е-мейла им, но не ми отговориха.