PDA

View Full Version : Струва ли си да имаш кола, ако си студент в София



Little_Lady93
05-18-2012, 19:08
Това лято ще работя около 3-4 месеца и имам други спестени пари, та се чудя има ли смсъл да си взема някоя кола втора ръка за около 5 хиляди. Градския транспорт ми се вижда ужасен, но за сметка на това с тия цени на бензина и дизела...
Кажете някакво мнение; някой от вас има ли кола и колко му излизат месечно разходите за гориво?

PainMonopoly
05-18-2012, 20:04
Винаги е хубаво човек да има кола, но да се предвижваш с кола в София е доста нерви и в някои случаи не си струва.

Много зависи от това къде ще живееш, къде ще следваш и къде евентуално ще работиш. Ако можеш да се придвижваш с метро, колата е напълно безполезна. Ако има директен автобус, до голяма степен също. Но ако примерно живееш в Дървеница и работиш на Симеоновско шосе, пеша ще стигнеш по-бързо отколкото с автобус, така че определено кола би ти била от полза.

NomNomNom
05-18-2012, 21:13
Не си струва, ако не е на метан ( а и него го вдигнаха), и евентуално на газ, ще ти одере кожата само за гориво, ако ти е далеч работата.
Гр. транспорт е окей, метрото много помага ( дано можеш да го ползваш).
Горивото са грешни пари, както и квартирата.

Кажи къде искаш да живееш + къде да работиш?

MaLyKoLiU
05-18-2012, 21:31
То да беше само горивото...
Винетки, застраховки, поддръжка...
В последно време все повече си мисля, че да имаш кола, да не се лишаваш от храна и т.н. , да плащаш сметки вкъщи, трябва да получаваш поне 1200 лева заплата...
Примерно аз този месец получих ~650 лева заплата...
145 платих вноска за лаптопа, 125 за ток, 15 за интернет, отидох до магазин за дрехи да си взема една обикновена тениска и се върнах със 75 лева по-малко... това са общо ~360 лева и ми останаха 300 лева за ядене за целия месец, тоест по около 10 лева на ден, които не са много.
И всичкото това при положение, че нямам кола, не плащам наем и не пуша, ако пуша по кутия на 2 дена това са още 75-80 лева...

Little_Lady93
05-18-2012, 21:31
Най-вероятно ще живея в студентски, а ще уча в СУ. Работата не е ясно още къде ще бъде.

NomNomNom
05-18-2012, 21:36
От студентски има път навсякъде. Удобен при това.
Освен, ако не си за Горна баня/Люлин/Надежда

PainMonopoly
05-18-2012, 21:50
СУ е много широко понятие. :Д

Ако си в Ректората и си с кола, сигурно ще имаш драми с паркирането.

Little_Lady93
05-18-2012, 21:53
Ами не знам къде се помещава ФМИ. Най-вероятно ще уча компютърни системи.

MaLyKoLiU
05-18-2012, 22:11
Ами не знам къде се помещава ФМИ. Най-вероятно ще уча компютърни системи.
http://vbox7.com/play:cf99e69f :lol:
http://vbox7.com/play:9b7e65ef
http://vbox7.com/play:cc891a91

Suiadan
05-18-2012, 22:18
семинарията, няма къде да паркираш, общо взето си е шит, с автобус ще ти е по-ок, но пък колата ти дава независимост да си щъкаш до родното село...

Little_Lady93
05-18-2012, 22:29
Моля, моля, не съм от село! Освен да не съм разбрала кога Бургас си е сменил статута на "село".

Suiadan
05-18-2012, 22:34
ми така като те гледам си се засилила към най-голямото...

UpSurd
05-18-2012, 22:38
И аз го обмислях, но се отказах. Ако не друго, градския транспорт в София е супер в сравнение с други градове.

r19
05-18-2012, 22:48
Най-добре отиди, поживей малко и ако изпиташ нужда си вземи.
Някоя малка количка с газ е добър избор.

psychopath
05-18-2012, 22:59
Така...няма да се заяждам на тема Студентска гад. ;д

Ако имаш възможността да си го позволиш, без да се лишаваш или да предпочиташ варианта, въпреки лишенията - окей.

Аз, дори и да ми издържат колата...с метро ще стигам по-бързо, при всички положения, да не говорим, че няма къде да я паркирам. (Особено, когато съм в Ректората).
В момента просто не ми трябва кола, освен че нямам излишни пари за нея. Карта за градския транспорт ми върши перфектна работа.

TheManTheLegend
05-19-2012, 06:40
Ооо ше ставаме колеги :D
И аз имах голямо желание лятото като поработя + със спестените пари да си взема една полицейска астра за 3 бона само че откакто взех книжка станах наясно с доста неща :D
То не е само да сипваш бензин и да върви. Застраховки винетки екоданъци... Глоби ако направиш нарушение. Консумативи-филтри, накладки, гуми, амортисьори понякога. Ако нещо се счупи трябва да го замениш. Акомулатора държи 3 години и струва 120 кинта. Хич не си е работа :D
И аз като кольо изчислявах че в днешно време един българин за да може да поддържа най-обикновена кола и да живее нормално са му нужни над 1000 лева доход.

Иначе до колкото знам ФМИ е на 10 минути път с автобус от студентски, което означава че ако ходиш с кола няма да е далече=> няма да даваш много за бензин. Но ти си решаваш де.

TheManTheLegend
05-19-2012, 06:41
А като си момиче прекарваш вечерта в леглoта на различни колеги и сутринта даже ще те закарат без да ти искат пари :D

yakuza_
05-19-2012, 07:03
Хвани си богат тъпкач, те спират където си искат.

Живея на 2 км от ВИНС-а (засичали сме го) и ми трябват 30 мин да стигна, трябва да закъснявам за изпит или да валят чепове, че да отида с автобуса, откога ходенето стана такава мъка ?

NomNomNom
05-19-2012, 07:26
Хеее, събираме се хора за ФМИ здраво.
А не беше ли специалността Информационни системи ?

Иначе, и аз мислех сега да изкарам книжка, и след това да си взема кола, но предпочитам парите да ги вкарам в нещо по-смислено (лаборатория).
Помисли си дали наистина си струва.

machoka
05-19-2012, 08:35
Не ги слушай джонките дето се тъпчат в автобуса ;P ест, че ще ти препоръчат това..

ти возила ли си се в градския в софия? смърдящи чичовци, НИКОГА няма места в пиковете часове се буташ като животно, зиматаааа зимата мръзнеш по спирки, влезеш вътре ЛЕД, права се буташ, пак мръзнеш, отделно всякви криминални елементи крещят викат, трошат.. ако случайно решиш на такси - ще ти отрежат главата в задръстванията.. а и ако по принцип решиш с таксита да се придвижваш - по-евтино ще ти е да зареждаш гориво.
Опция е с метрото, макар и там да е блъсканица, поне е редовно. Но дори да ти върши работа, нищо не ти пречи да си имаш кола, защото София не е Бургас и ще видиш, че ще трябва да минаваш огромни разстояния, не е като всичко да е на 'главната'. Отделно, че ти трябва и карта за цялата мрежа, което пак си е някакъв разход.

Ест, че колата ти е опция - кво като има задръствания? На топло си зимата, на прохлада с климатик лятото, надупваш си музиката и си ПИЧ, по всяко време ти е налична, напълно независима си. В студентски можеш да спираш навсякъде, единствения недостатък е къде ще паркираш като си на лекции - но и за това си има доста варианти. Ще те открехна.

EinGutesKind
05-19-2012, 08:56
Не, не си заслужава да имаш кола. Градският транспорт си е супер

Little_Lady93
05-19-2012, 16:19
Оф искам кола... ама ако може да я спечеля от някъде :D

TheManTheLegend
05-19-2012, 18:21
Може бе, ходи на работа и спечели пари :D

Little_Lady93
05-20-2012, 05:49
Това и ще правя.... след 11 дние почвам и 3 месеца и половина съм без почивен ден :D

LovEsIckk
05-20-2012, 10:15
ХАХАХАХ
остави дали ще ти е по джоба, но ще ти бъде ли по шофьорските умения?
смяташ ли, че може да се оправяш с кола в София?

Little_Lady93
05-20-2012, 11:20
Абсолютно :)

TheManTheLegend
05-20-2012, 11:39
Имайки предвид фактите:
-има книжка от няколко месеца е
-на 18 е (19 макс)
-не е живяла в софия
-МОМИЧЕ Е
силно ме съмнява :D :D :D
особено заради последното :D

LovEsIckk
05-20-2012, 11:44
aз имам книжка от 1 година и с ръка на сърцето си признавам,че в София не бих се оправила ;)

TheManTheLegend
05-20-2012, 11:47
аз във Варна се оправям защото го знам наизуст, ама ако отида в софия при напълно непознати обстоятелства ще ми е много тегаво. Най-малкото бих искал да поживея 1 година да поопозная пътищата и тогава. То не си е работа хем да мислиш за посоката да не се изгубиш, хем за непознатите пътни условия. Ако е някой опитен шофьор ще се оправи вероятно.

Little_Lady93
05-20-2012, 12:23
Това пък изобще не ме притеснява, ще се оправя. А градският транспорт е просто отвратителен...

TheManTheLegend
05-20-2012, 12:41
ако може да сепътува с метрото пък е супер

Suiadan
05-20-2012, 12:59
Пф, пишман-шофьори; или можеш да караш, или не, всичко друго е говна, ма от тия, миризливите. Моят съвет е: не давай 5 бона за първа кола, и без тва ще я счупиш много скоро :) 2) Кола в София си е удобство, откъдето и да го погледнеш, най-малкото ще си една идея по-самостоятелна - кеф ти Витоша, кеф ти Полски Тръмбеш. Сметни си още +200 кинта наааай-малко към доходите и си прецени сама.

Furious?
05-20-2012, 21:26
Зависи.Имам кола , но честно казано не я ползвам прекалено много.В центъра е абсурд да се спре , освен ако няма някакви тайни , които не знам.Обаче си е удобство особено през зимата и ти позволява да не се съобразяваш с никого.Но по ника си жена - повече такива шофьори не искам :Cool

ledenakrasota
05-21-2012, 09:22
Не, не си заслужава да имаш кола. Градският транспорт си е супер

Защото не си от София. Тук е голямо улеснение. През почивните дни си хващаш дружките и ходите където пожелаете. В центъра е проблем да си намериш място за паркиране на обед през седмицата. ;D

TheManTheLegend
05-21-2012, 09:58
Кви 200 кинта бе мой, то 200 кинта месечно излизат таксите, консумативите, данъците, сервиз ако нещо се развали и т.н. Имам предвид че на година излизат поне 1500 кинта общо :D
Отделно бензинеца.

Suiadan
05-21-2012, 11:34
да, излизат ти, ако караш танк... VW Polo 1997 - годишни разходи около 350 лв, месечни около 200 на дизел.

cunt
05-21-2012, 11:38
Така...няма да се заяждам на тема Студентска гад. ;д

Ако имаш възможността да си го позволиш, без да се лишаваш или да предпочиташ варианта, въпреки лишенията - окей.

Аз, дори и да ми издържат колата...с метро ще стигам по-бързо, при всички положения, да не говорим, че няма къде да я паркирам. (Особено, когато съм в Ректората).
В момента просто не ми трябва кола, освен че нямам излишни пари за нея. Карта за градския транспорт ми върши перфектна работа.

студенски е най-голямата чекия просто
като минавам от там с колата разни селяни спряли по средата на пътя но коммент просто :d
ко

kindergarden
05-21-2012, 12:40
абе много надъхани шофъри има ей! :D
Мен лично супер много ме е страх да карам в София дори и баща ми да седи на седалката до мен :D:D Не съм го и правила
едно е да си карам из моя роден градец друго е в тая джунгла, където всеки кара като богоизбран
отделно,че е супер нервиращото.... :D

ohluv
05-21-2012, 12:47
Ако не си карал преди в София си е стрес,никъде другаде в страната няма такова движение и да тя е момиче :D

TheManTheLegend
05-21-2012, 14:14
Момиче... nuff said :D

Suiadan
05-21-2012, 19:39
Какво прави shadow4e? Чувам, че се срещате, а не съм я виждал скоро?Не знам, питай я, нямаш ли номер, фейс, скайп нещо? Не може да я обичаш вечно, пък да нямаш връзка с нея...