PDA

View Full Version : Висше- българия или чужбина



tman
05-20-2012, 09:48
Искам да уча икономика и евентуално да се реализирам в България, но всеки знае нивото на образование тук. Няма съмнение, че в чужбина то ще е по- качествено. Въпросът ми е дали изобщо има смисъл да уча навън ако ще се връщам и ако да, кои са най- добрите заведения за това. Знам, че темата е многократно предъвквана, но все пак моля за помощ. Благодаря предварително.

commonsense
05-20-2012, 19:40
За коя държава по-специално?

slicky
05-21-2012, 12:29
не експертно мнение ти давам: ако имаш пари иди да учиш извън БГ; ако нямаш- бакалавър тука, магистър(може и докторантура) на Запад. И икономиката е много обширно понятие- кажи какво по точно искаш да учиш( има финанси, счетоводство, бизнес администрация и т.н.)

xoxi
05-21-2012, 13:51
Аз смисъл не виждам. В България не се цени много образованието.
Преди не много време даваха по новините една българка, учила в Англия, с не знам си колко дипломи, завършила еди-кой си университет... и тук никъде не я искат на работа.
Защото нали разбираш, ако шефа ти е със средно, а ти с магистърска степен, няма как да стане просто.
По-добре си "учи" тук, ако искаш и да работиш тук.

slicky
05-21-2012, 14:09
Аз смисъл не виждам. В България не се цени много образованието.
Преди не много време даваха по новините една българка, учила в Англия, с не знам си колко дипломи, завършила еди-кой си университет... и тук никъде не я искат на работа.
Защото нали разбираш, ако шефа ти е със средно, а ти с магистърска степен, няма как да стане просто.
По-добре си "учи" тук, ако искаш и да работиш тук.

Относно това момиче 1 много важен факт не беше споменат. Говориха, че завършила Оксфорд с отличие и т.н., НО не казаха колко пари е искала като заплата. И после какво се оказа-искала 15 000 лева на месец. Е, няма кой да ги даде толкова много пари и за това е безработна/

windowlicker
05-21-2012, 15:36
Това е много интересно за това момиче. Аз наскоро четох една статия, че примерно 80% от българските работодатели имали средно или по-малко образование. Тъжното в случая, че хората с висше и повече явно не искат да развиват собствен бизнес.
Иначе и според мен няма много смисъл да се учи в чужбина само защото е чужбина ако така и така си решил да се връщаш.

scrooper
05-21-2012, 15:48
Това е много интересно за това момиче. Аз наскоро четох една статия, че примерно 80% от българските работодатели имали средно или по-малко образование. Тъжното в случая, че хората с висше и повече явно не искат да развиват собствен бизнес.
Иначе и според мен няма много смисъл да се учи в чужбина само защото е чужбина ако така и така си решил да се връщаш.
Всеки иска собствен бизнес, по нашите ширини той често не зависи от образованието.
Няма лошо да си бачкаш в чужбина.

slicky
05-21-2012, 18:08
^ Естествено, че не е лошо, но идеята е да се учи нещо, което има някаква реализация, а не просто да се отиде в чужбина, защото е чужбина. То като се замислиш както уж има много възможности

MooDy
05-21-2012, 19:05
Ще използвам темата за да питам....
Има ли някой тук, който да е учи в Лондон и още по-специално в King's College. Ако има може ли да даде малко повече информация за университета и града. Доволни ли са? Поносими ли са разходите за живот? Как са ги приели... Всичко за което се сетите.
Могат да се включат и тези, които не са от там, но знаят нещо повече.

windowlicker
05-21-2012, 19:54
ми аз не уча там, но знам как да използвам google и като напиша "българи в Kings college" и ми излизат доста добри съвети от форуми.

Nakadah
05-22-2012, 06:54
икономиката е много обширно понятие- кажи какво по точно искаш да учиш( има финанси, счетоводство, бизнес администрация и т.н.)

:razz: :razz: :razz:

xoxi
05-22-2012, 07:41
Относно това момиче 1 много важен факт не беше споменат. Говориха, че завършила Оксфорд с отличие и т.н., НО не казаха колко пари е искала като заплата. И после какво се оказа-искала 15 000 лева на месец. Е, няма кой да ги даде толкова много пари и за това е безработна/

Ами ще иска, защо да не иска?! Момичето е учило, учило, учило... за да може след това да се прехранва със знанията си.
Отново ще спомена за хора със средно образование, които взимат горе-долу толкова на месец (познавам такива, но няма да давам точен пример). Такива работи стават само в България.

Nakadah
05-22-2012, 07:51
Отново ще спомена за хора със средно образование, които взимат горе-долу толкова на месец (познавам такива, но няма да давам точен пример). Такива работи стават само в България.

Успех да стават само в България! За да правиш пари не ти трябва висше образование, а разум!!!

xoxi
05-22-2012, 07:54
Успех да стават само в България! За да правиш пари не ти трябва висше образование, а разум!!!

Да, но само в България големи пари могат да се изкарат без капка разум И без образование.

Nakadah
05-22-2012, 08:00
Да, но само в България големи пари могат да се изкарат без капка разум И без образование.

Отново ще ти го кажа!!! Не ти трябва образование за да правиш пари! И не, не е само в България това човек да е на висока позиция без да има умствения капацитет за нея...

Ти така някога да си живяла извън България? Много обичате да говорите на изуст...

xoxi
05-22-2012, 08:27
Явно не разбираш аз какво имам предвид.
Или аз не мога да го обясня като хората.
Нищо айде.

tman
05-22-2012, 17:58
Реших да е в България. Бизнес не се прави с добро образование, а с работа и ум. Просто няма смисъл за едната диплома толкова средства и нерви да се изхабяват. В крайна сметка всичко си зависи от мен. Не трябва да се вярва на глупости ала "Учи, мама, за да не учиш."

kindergarden
05-22-2012, 18:08
аз съм кандидатствала в King's и ми е първото желание
надявам се на есен да съм там, така че ако наистина някой има наблюдения за този университет да сподели :D:D

scrooper
05-22-2012, 21:34
аз съм кандидатствала в King's и ми е първото желание
надявам се на есен да съм там, така че ако наистина някой има наблюдения за този университет да сподели :D:D

Останала съм с впечатление, че в Кингс приемат всички (с парички).

Nakadah
05-23-2012, 05:23
Явно не разбираш аз какво имам предвид.
Или аз не мога да го обясня като хората.
Нищо айде.

Аз много добре знам какво ти се опитваш да напишеш и съм ти отговорил, но проблема е, че ти не знаеш какво ти казваш... Ти пишеш научени на изуст фрази които ги чуваш по улицата които нямат и капка истина. В България е много готино е така винаги да дрънкаш и да плуеш без да си имаш и най-малка представа от нещата... А пък после защо ли не можели да постигнат нищо...

Сега нещо друго, не съм запознат с тази Българка която искала 15к заплата и какво точно е учила нито ми се рови да намеря, но 15к няма кой да и даде няма значение къде е... Защо ми е на мене да наема няква си там надута овца която има мания за величие понеже завършила кво ли не знам си там като мога да наема някое нормално момиче завършило съвсем нормален университет и ще върши същата работа за 13 пъти по-малко пари!???

Към автора,

Ако ето това ви учат в България:

И икономиката е много обширно понятие- кажи какво по точно искаш да учиш( има финанси, счетоводство, бизнес администрация и т.н.)
Ти препоръчвам доста силно да не учиш икономика в България.

windowlicker
05-23-2012, 05:50
Реших да е в България. Бизнес не се прави с добро образование, а с работа и ум. Просто няма смисъл за едната диплома толкова средства и нерви да се изхабяват. В крайна сметка всичко си зависи от мен. Не трябва да се вярва на глупости ала "Учи, мама, за да не учиш."

В такъв случай изобщо не ти трябва висше...

windowlicker
05-23-2012, 06:42
И ще добавя и малко примери как и в САЩ има хора които са без образование и без разум според мен и са богати и известни:

http://en.wikipedia.org/wiki/Perez_Hilton
http://en.wikipedia.org/wiki/Kim_Kardashian
http://en.wikipedia.org/wiki/Heidi_Montag

1n5ub0rd1na73
05-23-2012, 10:43
Но имат нещо друго?

MooDy
05-23-2012, 12:58
ми аз не уча там, но знам как да използвам google и като напиша "българи в Kings college" и ми излизат доста добри съвети от форуми.

Естествено че първо съм търсил в Гугъл, но резултатите от там бяха малко и с информация, която вече я знам... както и да е..


Сега се сетих още нещо, което исках да попитам.. Свързано е с извънкласните дейности. Знам, че са много важни, но къде се пишат? Тоест в мотивационното писмо ли или има отделна графа. И трябва ли да ги "докажеш" по някакъв начин тези изяви. Тоест ако си участвал примерно в училищния парламент или други организации искат ли някакво уверение.. или пък в БЧК примерно мисля, че им дават само членски карти, но едва ли това искат да видят?! И има ли голямо значение дали се се занимавал 1, 2 или 3 години с тази дейност или организация или по-важното е да го има просто.

windowlicker
05-23-2012, 15:25
Но имат нещо друго?

Перез какво точно има? Перез не Парис. Иначе другите две виждам защо мъжката част биха ги харесали. Всъщност третата наистина е хубава. Ето още примери за такива известни и богати дето дори и за гледане не стават: Jersey Shore най-вече снууки.
Moody, разбирам смущението ти, но ако си погледнеш първия въпрос: каксте приети, всичко ми кажете.... много несериозно звучи. Все едно нищо не си проверил. Сега по-скоро биха ти отговорили.

kindergarden
05-23-2012, 16:46
Останала съм с впечатление, че в Кингс приемат всички (с парички).

доста ти е грешно впечатлението
искат ми и на двете матури над 5.50 за разлика от други университети където искат диплома 4 или 5 :)
а таксата е както на другите университети ;)

tman
05-25-2012, 08:19
В такъв случай изобщо не ти трябва висше...

:D Прав си, но все пак не искам единствената ми подготовка да е Zoo Tycon.

MooDy
05-25-2012, 09:21
доста ти е грешно впечатлението
искат ми и на двете матури над 5.50 за разлика от други университети където искат диплома 4 или 5 :)
а таксата е както на другите университети ;)

А знаеш ли какви други оферти са пращали и за каква специалност си. На сайта им имаше изискване към българите да имат 5,50 по ПОВЕЧЕТО предмети, което не знам какво ще означава. Дали това включва ЗИП-овете... Иначе да има изискване само за матурите ми звучи много добре :)

И ти като вече кандидатствал можеш ли да поясниш как стои въпроса с извънкласните дейности, който зададох горе?

kindergarden
05-25-2012, 19:21
ами мисля, че офертата им е тази повечето предмети с 5.50 (аз съм кандидатствала за mathematics with management & finance)
консултантката ми от интеграл каза,че имали предвид 70% от оценките в дипломата да са с над 5.50
но при нас дипломата се образува от три групи предмети: общообразователните, профилиращите и матурите... като не е ясно какво разбират под 70% от предметите... но аз от училище имам по всичко 6 и ми остават само матурите

за извънкласните дейности и аз си мислех,че са много важни, но се оказа, че не са чак толкова жизненоважни :D когато си пишеш мотивационното писмо, се споменават тези неща, но е хубаво да не се оливаш много,защото има строги изисквания за дължината.... набляга се на това, защо искаш да учиш това, което искаш, и защо в този университет :)

MooDy
05-26-2012, 09:19
значи може да пиша че съм работил дълги години за червения кръст, без това да е вярно?!
Това отнася ли се и за препоръката, тоест отдават ли му голямо значение или е само формалност?
А иелтс/тоефл кога е най-добре да се карат.. колко време е нужно г/д за да се подготвиш и кой е по-добрия вариант?
А иначе аз се интересувам най-вече за Бизнес и Мениджмънт курса, ако има значение..

И един по-личен въпрос... Ако всичко мине успешно и заминеш как мислиш да се издържаш там.. все пак Лондон е един от най-скъпите градове.. ще имаш ли осигурено общежитие и знаеш ли колко би ти стурало една година там (само разходи за живот) :):)