PDA

View Full Version : Журналистика



zvezdichkaaa
05-28-2012, 13:25
Здравейте, тази година завършвам 11 клас и естествено се замислям към какво да се ориентирам да следвам, за да мога да започна да се подготвям по някакъв начин.
За втора матура се насочих към англ. език.
Първоначално бях решила да се пробвам с психология, после се насочих към българска филология, но с течение на времето почнах да се ровя за двете специалности и изглежда нямат голяма реализация тук.Ето защо си мисля напоследък за журналистиката.Най-вече, защото обожавам да пиша, да изказвам мнение и дискутирам.
Въпроса ми е някой от вас следва ли?Какви съвети може да ми дадете да се подготвя.Кои университети са най-удачни за тази специалност, според вас(говоря главно за София, но съм отворена и за други предложения стига да не е по Черноморието).
Благодаря!

ParadOx
05-28-2012, 14:10
Разгледай учебните планове на СУ, УНСС (което не ти го препоръчвам много за журналистика) и други уни-та, които си харесала и виж дали самите предмети, които се изучават са ти интересни. Журналист може да станеш с почти всяка завършена специалност. Аз също завършвам 11 клас тази година и съм се насочила към журналистиката, но напоследък повече клоня към това да уча психология.
:)

zvezdichkaaa
05-28-2012, 18:10
Много харесвам Психологията, но каква реализация има тя в България?Почти никаква изглежда.
За УНСС знам защо не ми препоръчваш, а СУ?

ParadOx
05-28-2012, 19:28
Не ми схвана мисълта
Може да следваш психология/социология/история и т.н и след това нищо не ти пречи да работиш като журналист ако това искаш :)

Zorin
05-31-2012, 19:06
ФЖМК на СУ не е лошо, доколкото съм чувала, но въпросът с реализацията в България ми е малко мъгляв и на мен. НБУ също е много добър вариант (ако имаш средствата, разбира се) поради факта, че е частен университет и имат хубава база, гост-лектори, а и хубава програма по журналистика, медии и реклама.
Успех!

Colouring
06-03-2012, 10:23
И мен някак ме влече журналистиката, но ме спира това, че в България едва ли ще има реализация, пък и вече не останаха истински журналисти, които си разбират от работата и са честни спрямо себе си и хората. Не съм решила още..
Ще се радвам и други да пишат и да дават съвети.

alikeunusual
09-19-2012, 16:40
здрвейте. тъй като поначало журналистиката всяка година е сред най-желаните специалности, бих искала да препоръчам един много полезен и добре структуриран курс. подготовката е обширна, но целенасочена, получавате основните знания, които ви трябват за кандидатстване в СУ и НБУ. академично есе, творческо писане, упражнения и подготовка за устния изпит, работа в екип, прожекции на филми, образователни клипове и т.н.

центърът, за който говоря е http://www.facebook.com/passshep и на страницата можете да намерите информация за дейността + телефони за записване за курса.

офисът се намира на алабин 10б, което е на доста централно място в софия, близо до съдебната палата. учебният център предлага и курсове за матура.

успех на всички кандидатстващи!

snejankaAa
12-27-2012, 11:09
Някой би ли ми казал какви предмети, не с точност, но горе долу, се изучават по тази специалност ?

paradosou
12-27-2012, 14:47
И мен ме интересува всичко около специалността. Скоро някъде ми попадна, че преди няколко години в СУ са изтеглили тема за писмен "Косата ми лилава", интересна история. ;д

Wednesday666
12-27-2012, 14:49
Тая година пробния писмен беше свързан нещо с компютрите - "На един клик разстояние" беше темата.
На редовния не помня точно какво беше, обаче беше нещо за тийн-овете, не съм много сигурна.

snejankaAa
12-27-2012, 18:15
А някакви друга информация около тази специалност, по подробно ако някой знае да сподели. :-)

Markuss
12-27-2012, 18:44
Не знам къде има специалност журналистика, но знам, че има специализация такава, отделно от специалността, в която ще си. Аз сега следвам българска филология и специализирах журналистика тази година, което се води двугодишен курс, с който ще си набавиш и кредитите, които (поне в моя университет ПУ искат такива) ти трябват, за да завършиш успешно (споменатите кредити можеш да набавяш и като записваш избираеми дисциплини, но както казах не зная в другите университети дали искат). На мен ми остава още една година от българската филология и една година от журналистиката, и когато завърша, ще се дипломирам два пъти - като журналист и като филолог. Моят съвет е, ако действително искаш да се занимаваш с журналистика е, да запишеш българска филология. Понеже за да бъдеш журналист ти трябва да знаеш: как да съставяш текст (хубави текстове, не тези от училище :д), да знаеш как да работиш с него, да имаш дар слово (богат речник), да имаш елементарни познания в реториката. Това са само малка част от това, което ще получиш като филолог, което ще ти е само в + в специализирането ти като журналист. Ъъъъм, ако имаш някакви въпроси прати лично, че не влизам, да проверявам, кой какво е отговорил :)