PDA

View Full Version : ЧЕХИЯ и СЛОВАКИЯ



michel1
05-28-2012, 21:35
Това го видях в един друг форум и понеже един приятел иска да заминава за Прага ще питам вместо него тук:


Здравейте, мисля да емигрирам, защото в БГ вече няколко месеца не мога да си намеря работа. Още повече сега, след земетресението. Но както и да е - имам няколко въпроса относно Чехия и Словакия /питам по-специално за Прага и Братислава, но не само./:

В Чехия и Словакия може ли българи да се устроят по-добре от колкото в по-западните държави? Как се отнасят с чужденците? Лесен ли е чешкият език за научаване? А словашкият? Много ли са мразовити зимите им? Имат ли хубави английски/американски университети с клонове там?

bootyboy
05-28-2012, 21:44
ходил съм в Чехия и Словакия преди 15 години и от малкото което видях ми хареса повече Словакия и големите магазини за храна, щото тогава тук нямаше такива за др не знам

michel1
05-28-2012, 22:13
До колкото съм чувал там популярната им музика няма нищо общо с балканските поп-фолк ритми, което е ОГРОМЕН плюс според мен.

DesireToFire
05-29-2012, 17:49
Отношението към българи е страхотно. Аз бях в Словакия 2 седмици по програма на разменни начела. Не съм усетила никакво пренебрежително отношение от който и да е. Още повече, че сме много подобни, да не кажа почти еднакви по култура и прочие. Като бях там се чувствах просто като в град в България, който не съм посещавала досега. Езикът не е труден, специално за българите. Има много подобни думи, или такива с еднакви корени. За престоя си там почнах сравнително да им разбирам, даже гледах филми на словашки без да усещам като голям проблем че не разбирам всичко. Смисъл идеята се хваща, остава само да се научи останалото. Нямат собствена азбука, с латински букви са, така че и това няма да е допълнително затруднение. И наистина там не знаят какво е чалга или поп фолк :Д

michel1
05-30-2012, 16:36
Почти като тук, но без улични кучета, Б.Б. и Пайнер - звучи супер оферта! :grin:

DS
06-14-2012, 23:52
Една от страните в които съм живял е Чехия!
Беше 2008-2009 изкарах около година там.
1. По-добре Чехия от колкото Словакия! Не ми се обяснява в момента, но на кратко по-голяма част от промишлеността работи в Чехия, автомобилни заводи и заводи за техника. Инфраструктура, култура...
2. Относно езиците са доста близки като цяло, но ще ти отнеме време да "превключиш".
3. Дали е по-лесно да се адаптираш в Чехия вместо някоя източноевропейска държава... силно относително!
4. Зимата е Студена, но не и да пукнеш от студ! ;)
5. Относно университетите... имат доста по-добра база от Б-я :D Американски или не - все тая!

Съвет:
Чехия е добра дестинация ако излизаш за 1ви път от Б-я! По-добър стандарт, сравнително лесен за научаване език, по-добра култура!
Аз лично живея вече повече от година в Испания и съм много по-доволен тук! Още по-добър стандарт, още добра култура!

п.п. все още имам достатъчно приятели които живеят в Чехия, ако си твърдо решил мога да ги питам как са нещата в момента там!

DisappointedDreamer
06-15-2012, 15:25
В Чехия общо взето приемат българите много добре. Лесно можеш да се реализираш, езика е лесен за научаване, защото както казаха по-горе, точно като словашкия има еднакви думички или еднакви корени. Бързо ще се справиш и ще разбираш почти всичко за година-две. Зимите им са студени, но няма да пукнеш. Трябват ти малко по-топли дрешки.

Специално аз имам втора братовчедка там. Нейната майка е първа братовчедка с баща ми. Често ходим там. Та, те са там от може би 20 години вече, като си имат къща, апартамент, мерцедес и какво ли още не. Мъжът и работи като зъболекар там, в момента ще се пенсионира, ще даде зъболекарския си кабинет (който притежава) под наем, и си е уредил живота. Търсят наистина много зъболекарски кадри, хубава и спретната държавичка е. :)