PDA

View Full Version : Тема-помощник за срещите, въпросите и срамът



In*The*Face
05-29-2012, 12:04
По мои скромни наблюдения едни от най-често пусканите теми, са и тези които вълнуват най-много тинейджърите. А именно "Как да се харесам", "Как да призная, че го/я харесвам", "Какво да говорим и как да се държим на първа среща" и "Срам ме е / нямам самочувствие". И понеже неотдавна започнах да препрочитам учебник, в който се засягат всички тези терзания, свързани с първата любов, самооценката и т.н, ще се опитам в няколко отделни абзаца да обобщя със съвети какво следва да се направи в такива ситуации. Умишлено няма да използвам цитати, а ще се опитам да кажа най-важното на простичък език, без ненужна терминология.
И така...

Как да се харесам:

Първото и най-важно нещо е да бъдете себе си. Без значение дали истинската ви същност е противоречива с предпочитанията на някого. Ако не ви харесват, такъв - какъвто сте, значи просто не си заслужава старанието.

Друго, също толкова важно е някои от интересите на отсрещния да съвпадат с вашите. Не зависимо дали става дума за спорт, кино, телевизия, стил музика или каквото и да е друго. Ако имате поне едно общо хоби, то може да се превърне в опорна точка за изграждане на интересите. Всеки запален фен, на каквото и да е, обича да обсъжда пристрастията си с друг, който може да отвърне на това. Опознайте добре човека към когото са насочени емоциите ви и открийте допирните ви точки с него.

Оставете притеснението зад себе си. Лесно е да се каже, но не е толкова трудно и да се направи. Защото, колкото и глупаво да звучи именно притеснението е един от най-големите врагове при нормалната комуникация. Ако всеки път, в който се заговорите с него/нея, бузите ви почервеняват, стомаха се свива, пулсът се очестява - просто затворете очи, поемете дълбоко въздух и си представете, че пред вас не е човекът, когото сте си набелязали, а един нормален пич, с който имате какво да си кажете.


Как да призная, че го/я харесвам:

В самото начало, не го казвайте, а го показвайте. Следете реакциите на отсрещния и сами ще разберете дали симпатиите са взаимни. Ако смятате, че са - преминете към действие.

Няма нищо страшно да поемете инициативата. Покана за разходка или кафе, не е попречила на никого. Факт е, че има опасност от отказ, но така или иначе няма какво да губите. Ако ви откажат, значи може би трябва да насочите влечението си към друг човек, ако пък се съгласят - поемете нещата в свои ръце.

Комплиментите са нещо хубаво, но когато връзката е преминала на един малко по-сериозен етап. В самото начало, когато на преден план е флирта и опознаването, комплиментите могат да стреснат другия, за това не е хубаво да се прекалява страх. Прекалява обаче, не значи, че не трябва да ги има. Ако ви се прииска да му/й кажете колко добре изглежда днес например, просто го направете.

Ако вече пред вас няма съмнения дали човекът от среща има симпатии, бъдете откровени и признайте вашите. "Много ми е приятно с теб", "Прекарвам си чудесно" или "Наистина те харесвам" са съвсем безобидни и нормални изказвани, които обаче са достатъчно красноречиви. Няма нищо страшно в това да признаете на някого чувствата си, ако вярвате, че те са взаимни.

Какво да говорим и как да се държим на първа среща:

И ето, вече сте уговорили първата си среща. Абсолютно нормално е да ви обзема някакво притеснение или дори паника, но гледайте бързо да се отървете от нея. Много често се пускат теми от рода на "за какво да си говорим". Една от най-погрешните стъпки е да си пишете сценарии. Каквото и да намисляте предварително, по всяка вероятност, няма да успеете да осъществите когато дойде моментът. Притеснението ще ви изиграе лоша шега и всичко което до преди минутка сте си мислили ще се изпари от главата ви за секунди. Това от своя страна ще ви повлияе още повече и за това най-добре е изобщо да не го мислите.

Моментът дойде, ето срещу вас е и вашият човек. Последен шанс да поемете дълбоко въздух и да се отпуснете. Едва ли ще успеете, но аз да си кажа. В представите на всеки идеалната среща е различна. Можете да започнете с разходка. Говорете си за каквото ви хрумне. От любимото ядене, до последният филм който сте гледали, до мечтите и амбициите ви и местата които бихте искали да посетите. Просто си представете, че разказвате тук във форума за себе си.

Задавайте въпроси, за да поддържате диалог, а не монолог. "Днес гледах реклама на новият филм на Брус Уилис. Май ще бъде интересен. Ти какви филми предпочиташ?". Схемата е много проста. Казвате 2-3 изречения за себе си и задавате въпрос по същата тема. "Ами аз обичам комедии", "Да, аз също. Последно гледах еди кой си, ти гледал/а ли си го?". И така разговорът се развива. Той/тя научава нещо за теб, а и ти за него/нея.

В една от темите се породи спор по въпроса за следваща уговорка, но аз оставам на мнение, че това е нормалния завършек на една среща. Ако сте си прекарали добре, ако смятате, че и на другият му е било приятно, съвсем спокойно можете да се разделите с нещо от рода на "Изкарах си супер. Ще се радвам да се видим пак. В събота времето ще е слънчево и можем да се разходим до еди къде си" или "В киното ще дават еди кой си филм, можем да отидем заедно".


Срам ме е / нямам самочувствие:

Срамът и самочувствието са взаимно свързани неща. Всичко произлиза от правилната настройка и самооценка. На прост език казано, ако повярвате, че сте готини и другите ще го повярват. Както някъде вече бях споменала, да се срамувате пред хората е като да се страхувате пред кучета - надушва се от километри. Ако сами не се приемате на сериозно, не може да очаквате това от другите.

Самочувствието само по себе си често е свързано с недостатък или нещо, което самите вие не харесвате у себе си. Прическа, стил на обличане, формата на веждите ако щете. Ако има такова нещо у вас - променете го. Сменете някои от дрехите си в гардероба или пък просто измислете други съчетания, а не добре познатите от типа "Днес ще облека тъмно сините дънки и зелената тениска", сякаш те неизменно вървят в комплект. Ще се изненадате, че и най-малката промяна може да повдигне както настроението, така и самочувствието ви.

Грозни хора няма! Неписан факт, но факт. Само се замислете на колко странни двойки е попадал погледът ви и сами ще се убедите. Дебел и непривлекателен мъж, със сексапилна мадама или обратното. Покажете същността си. Който се влюби в нея, ще се влюби и във външността, пък било то и според вас да не сте красиви или привлекателни. В очите на някой може да сте много повече от това.

Просто застанете пред огледалото и се взирайте в качествата и красивите си черти. Очите, косата, устните - каквото и да е, то е там, част от вас и го има. Ако сте момиче - подчертайте го. Черен молив, червило - каквото и да е. Ако сте момче - дрехите правят чудеса. Все пак всички сте чували комплименти от рода на "тази блуза подчертава очите ти". Забележете хубостта в себе си и наблегнете на нея.




Получи се малко дълго, но искрено се надявам да бъде полезно, пък било то и на един, единствен човек.

Kavichki
05-30-2012, 07:54
Не разбрах целувката дали е задължителна. Изобщо от значение ли е целувката на първа среща?

SmilezZz
05-30-2012, 08:24
Не разбрах целувката дали е задължителна. Изобщо от значение ли е целувката на първа среща?

Според зависи.

По темата:
Браво за темата. Би била полезна, но надали в момент на притеснение някой ще се сети какво е чел или да си "изведе" някакъв цитат, за да се почувства сигурен. Иначе наистина е много добра темата, полезна и всичко.
Отново браво за положения труд.

In*The*Face
05-30-2012, 10:43
Не разбрах целувката дали е задължителна. Изобщо от значение ли е целувката на първа среща?

Според мен лично задължителни неща няма. Целувката, особено когато е първа с този, конретния човек е един особено интимен момент. Когато той дойде, няма как да объркаш. Затишието, взирането в очите на другия, плахата му усмивка - всичко това няма как да бъде друго, освен подсказка, че времето е настъпило. От бързане в такива моменти, полза няма. Моментът може да настъпи още при първата среща или пък да не дойде до 5-тата. Но когато стане се усеща и единственото, което можем да направим е да му се отдадем.

valdesbg
05-30-2012, 16:34
Очаквайте и мой коментар по темата. Скоро.

YoAnA_kiiss
05-30-2012, 16:48
Страхотна тема !! Браво на авторката ! :)

valdesbg
05-30-2012, 19:55
За жалост колкото и да се стараем да съберем информацията на едно място - хората винаги ще си пуснат новите теми. Защото е много по лесно да пуснеш темата и да ти сипят отговора на готово, отколкото да ровиш по знайни и незнайни километрични постове.

Отделно че има някои неща, с които аз не се съгласявам. Но.. не е беда. Главното е че подобен род теми са обречени, защото "Чукча не читатель, чукча писатель!"

Irti
05-31-2012, 05:31
Колкото и да се изписва и да се чете, ако не се отпуснеш сам нищо няма да стане. Плюс това ще се прочете темата и този, който я е чел ще я забрави, когато види момиче на среща за пръв път.

Вместо да се взирате в огледалото си представете, че момичето/момчето е ваш приятел от дълги години и че с нищо не се различа от хората, които ви заобикалят.

In*The*Face
05-31-2012, 11:07
За жалост колкото и да се стараем да съберем информацията на едно място - хората винаги ще си пуснат новите теми. Защото е много по лесно да пуснеш темата и да ти сипят отговора на готово, отколкото да ровиш по знайни и незнайни километрични постове.

Отделно че има някои неща, с които аз не се съгласявам. Но.. не е беда. Главното е че подобен род теми са обречени, защото "Чукча не читатель, чукча писатель!"

Информацията няма как да бъде събрана на едно място, ако ще поста да е и 100 километра. И съм съгласна, че такива теми ще продължават да бъдат пускано, но все пак има хора, които не са регистрирани, които просто четат или които биха се притеснили да зададат някой от въпросите си, защото знаем какви отговори се срещат, та от тази гледна точка, аз пак повтарям, че според мен, дори и на 1 човек да е от полза, е достатъчно. Ясно е, че не всичко от написаното може да се приложи, ясно е, че когато дойде моментът за първата среща, дори и прочетено десетки пъти, информацията може да се изпари, но все пак има хора, които могат да запомнят и приложат нещо и то да им е от полза. Или поне се надявам.