PDA

View Full Version : Помощ по философия спешно



shaokahn
05-31-2012, 06:48
Можете ли да ми помогнете със следните задачи и есе:

1. Прочетете посочените характеристики и ги разпределете, така че да характеризирате какво е характерно за мистичната и какво за рационалистичната нагласа.

Ирационален,интуитивен,ана лизиращ,подреждащ,формулир ащ закони,организиращ,склонен към екстаз и еуфория опознаващ чрез озарение и интуиция,нечувствителен към уникалното,склонност към обобщения,чувство за отвъдното,преживяване на възвишен копнеж,емпатия и сливане с другия,допир до вечността,управление чрез ума,механично познание,уеднаквяване,стре меж към предсказуемост,вяра в чудеса,касифициране,ирацио налност,свръхестествено знание,знание за бог,усет за собствената душа,тайнознание

Какво е мистичната нагласа и какво е рационалистичната?? И какво е характерно за тях?

2. Прочетете посочените характеристики и ги разпределете, така че да характеризирате какво е характерно за романтичната и прагматичната нагласа

Поетична чувствителност,деловитост, рационалност,мечтателност, проява на фантазия,рационалност,реал изъм,култ към миналото,сантименталност,с тремеж към печалба и успех,кариеризъм,схващане че времето е пари,стремеж към професионална кариера,идеализъм,култ към семейстовто и дома като нещо самоценно,семейството и дома като изразяване на просперитет и добър имидж в обществото,търсене на изгода,интерес към абстрактното,обърнатост към бъдещето,планиране и постигане на цели,оптимизъм,ценност на приятелството,характерна нагласа на женското начало,характерна нагласа на мъжкото начало,интелектуализъм,дей ственост,оценяване на красотата във всяко нещо и радост от мига,липса на интерес към абстрактното,стремеж да бъдеш,стремеж да имаш

Какво е романтична и какво прагматична нагласа? И какво е характерно за тях??

3. Напишете есе на тема:
Кое е по-ценно в човека-суровата строгост на ума или поетичната чувствителност

Не успях да открия това есе никъде и нищо не се сещам в момента по темата


Ако може да ми помогнете ще съм много благодарен

Blab
05-31-2012, 07:06
мистична:
чувство за отвъдното Ирационален интуитивен склонен към екстаз и еуфория опознаващ чрез озарение и интуиция преживяване на възвишен копнеж емпатия и сливане с другия допир до вечността вяра в чудеса ирационалност свръхестествено знание знание за бог усет за собствената душа тайнознание

романтична:
Поетична чувствителност мечтателност проява на фантазия сантименталност идеализъм култ към семейстовто и дома като нещо самоценно интерес към абстрактното оптимизъм ценност на приятелството характерна нагласа на женското начало интелектуализъм оценяване на красотата във всяко нещо и радост от мига стремеж да бъдеш
//За обърнатостта/култа към бъдещето/миналото не съм сигурна. (по-скоро не съм съгласна)

gandalfepi4
05-31-2012, 09:04
За същото есе съм се изказал в една тема с подобно заглавие малко по-долу във форума.

Rebirthing
06-01-2012, 16:39
За пореден път се убеждавам с какви глупости ви пълнят главата...

Мистична нагласа:

Ирационален, интуитивен,склонен към екстаз и еуфория, опознаващ чрез озарение и интуиция, чувство за отвъдното, преживяване на възвишен копнеж, емпатия и сливане с другия, допир до вечността, вяра в чудеса, свръхестествено знание, знание за бог, усет за собствената душа,тайно знание.

Рационалистична нагласа:

Анализиращ, подреждащ, формулиращ закони, организиращ, нечувствителен към уникалното, склонност към обобщения,управление чрез ума, механично познание,уеднаквяване, класифициране.

2.

Романтична нагласа:

Поетична чувствителност, мечтателност, проява на фантазия, култ към миналото, сантименталност, ,идеализъм, култ към семейстовто и дома като нещо самоценно, интерес към абстрактното, обърнатост към бъдещето, оптимизъм, ценност на приятелството, характерна нагласа на женското начало, оценяване на красотата във всяко нещо и радост от мига, стремеж да бъдеш.

Прагматична нагласа:

Деловитост, рационалност, реализъм, стремеж към печалба и успех, кариеризъм, схващане, че времето е пари, стремеж към професионална кариера, ,семейството и дома като изразяване на просперитет и добър имидж в обществото, търсене на изгода, обърнатост към бъдещето, планиране и постигане на цели, характерна нагласа на мъжкото начало, интелектуализъм, действеност, липса на интерес към абстрактното, стремеж да имаш.

Есето ще трябва сам да си го напишеш, но честно казано тази тема дори не заслужава да се пише цяло есе по нея. Това, че ти примерно намираш за по-ценно качество еди какво си, не значи, че и аз съм на същото мнение, а малко са хората които могат да погледнат обективно нещата. Така де, не си представям един прагматик да оцени проявата на фантазия като по-ценно качество от това да си реалист, примерно. От друга страна единствената насока която мога да ти дам е да пишеш, че не бива да се изпада в крайности и трябва да има баланс между аналитичният ум и чувствата, и емоциите.

shaokahn
06-05-2012, 06:25
Есето било по-скоро като теза и трябва да й отговоря на следните въпроси: 1. Мислим ли е напълно изоиран и самостоятелен човек? 2. Дали Робинзон Крузо е пример за човек, който може да оцелее сам, без общество? 3. Възможно ли е нашето мислене и нашата духовност без обществото и културата? 4. Може ли човек да израсне физически без помощта на родителите си? 5. Може ли човек да придобие човешкия си облик без възпитание? 6. Защо Аристотел определя човека като ''обществено същество''? 7. Не е ли абстракция да се говори за отделния човек като за напълно самостоятелен? 8. Коментирайте мисълта:''Всеки трябва да има право и възможност да бъде самият себе си''. 9. Как бихте коментирали мисълта на Сенека:''Питаш ме какво според мен трябва да избягваш най-старателно. Тълпата.'' 10. Може ли да се каже, че човешкият индивидуализъм нараства в хода на човешката история? 11. Може ли мисълта на Сократ ''Познай себе си'' да се разбира като стъпка към индивидуално самосъзнание? 12. Считате ли, че християнската идея за ценноста на личния избор и свободната воля са идейна основа на индивидуалистичната нагласа? 13. Как съдейства Ренесансът за оформяне на индивидуализма? 14. Вярно ли е да твърдим, че идеята на Декарт за човека като субект, властващ чрез мисълта и знанието над природата, развива индивидуалистичната нагласа? 22. Коментирайте мисълта на Е. Фром:Егоизмът е недостиг на любов към другите,но най-вече към себе си.

gandalfepi4
06-05-2012, 11:22
Абе брато нали ти казах вече да погледнеш другата тема? Половината ти въпроси ги има там баси, виж на кои е отговорено вече и ако има нови си ги постни отделно, не може чак толкова да си мързелив при положение че молиш за помощ от други