PDA

View Full Version : Някакви съвети .. HELP ME!!



DanieLa_SmiLe
05-31-2012, 14:15
И така.. казвам се Даниела.. и имам 1 проблем. Сега съм 11. клас и все още не знам с какво искам да се занимавам в бъдеще. Попринцип съм много отговорно момиче, уча в езикова гимназия и успехът ми е 5,60 (тази година се поизложих първия срок, но да се надяваме че втория ще продължа традицията си да завършвам всяка година с 6.00) .. но това няма толкова голямо значение. Харесват ми почти всички предмети в училище, интересно ми е.. уча си уроците ден за ден и за контролни само си преговарям.. НО за жалост много бързо променям решенията си. Миналата година се бях насочила към медицина или фармация, тъй като обичам биологията; но се отказах от тези специалности заради ХИМИЯТА - не ми е толкова лесна и интересна ( доста самокритична съм-задачите ми куцат);химията трябва да се разбере, а на мен не ми е толкова приятна.. Иначе фармацията ми харесва като специалност и се взимат добри пари. Но вече няма за кога да се готвя.Всички, които ще кандидатвстват в МУ ходят на уроци от началото на 11. клас.. а аз почти го завърших.. Ох.. Дали имам шанс за точно 1 година да се подготвя?

Харесват ми специалностите Международни отношения, Финанси,Администрация и управление (УНСС), Българска филология, Право, Туризъм, Биотехнологии.. Искам в бъдеще да работя нещо интересно и да вземам повечко пари. С каквото се захвана, да се надяваме,че ще се справя,защото съм доста амбициозна..

Физиката ми е най-омразният предмет.. с нея категорично не искам да се занимавам повече .. :Д

Извинете,ако сте изгубили от времето си да четете изповедта ми, НО имам нужда от съвети; моля някои по-запознат да изрази мнението си :Д ... Разкажете от вашия личен опит учите ли висше, кои университети в София са добри. Изобщо всичко за кандидатвстването, за реализацията и т.н.

БЛАГОДАРЯ ЗА ВНИМАНИЕТО! Помогнете ми с някакви съвети, ако желаете :) Моля, без излишни комплексарски мнения

doomkillerr
05-31-2012, 19:46
Здравей и добре дошла във форума! Като се замисля, когато бях на твоите години и аз не бях много ориентиран какво искам да уча и какво ще работя за вбъдеще. В училище бях в икономическа паралелка и по ред причини се насочих и Висше да запиша нещо с икономика. Така и стана - кандидатствах с икономика и ме приеха специалност "Счетоводство и Контрол". Завърших "бакалавър" след това и "Магистратура". Сега обаче като се замисля, може би съм сгрешил до някъде в избора си, въпреки, че за нищо не съжелявам. Веднага давам пример, какво имам предвид. След завършването се оказа адски трудно в "майка" България, човек да почне работа, без стаж, пък било и то Вишист... Тъй като имам интереси в компютърната сфера ме е малко яд, че не записах специалност свързана с програмиране или информационни технологии. Най-хубаво е човек да работи такава работа, която му носи и вътрешно удоволетворение и му харесва да я работи, а не просто защото трябва да изкарва пари. За това е хубаво да съчетаеш двете неща по възможност. Една година за подготовка за кандидат студентски изпит е достатъчно време. Аз на времето се подготвях сам и то в рамките на 2-3 месеца (лятната ваканция) след 12-ти клас, просто защото не се бях ориентирал на време какво искам. Съвет какво да запишеш не се наемам да ти давам! Ти сама трябва да си решиш, без да се влияеш от мненията на хората покрай теб!

П.С. - В момента работя, но нито е по специалността ми, нито в сферата в която имам интереси. Ама няма как - трябва да се бачка, пък било и каквото има за момента. Все пак трябва да гледаме оптимистично в бъдещето и да не спираме да се развиваме, както физически, така и интелектуално! Както имаше една реклама - "не става само с ядене - трябва и акъл"! :)

Cold_Tearsss
06-01-2012, 02:33
Офффф, тока спря, та на ново трябва го пиша.. :@


Иначе фармацията ми харесва като специалност и се взимат добри пари. Но вече няма за кога да се готвя.Всички, които ще кандидатвстват в МУ ходят на уроци от началото на 11. клас.. а аз почти го завърших.. Ох.. Дали имам шанс за точно 1 година да се подготвя?

Шанс имаш, но забрави за социален живот и почвай още от сега. Фармацията я съсипаха от всякъде за реализация в България, пък и там е яко химия само това зубкаха, пък и трябва после да се изнасяш, че в близкото и следващите десетилетия ще е препълнено с новоизлюпени фармацевти, който няма къде да работят. Медицина, ако вашите могат да те крепят до към 26-30 или да бягаш в Германия, пък и трябва да си мазохистка или яко ентусиастка. Медицината си е призвание...



Харесват ми специалностите Международни отношения, Финанси,Администрация и управление (УНСС), Българска филология, Право, Туризъм, Биотехнологии.. Искам в бъдеще да работя нещо интересно и да вземам повечко пари. С каквото се захвана, да се надяваме,че ще се справя,защото съм доста амбициозна..

Физиката ми е най-омразният предмет.. с нея категорично не искам да се занимавам повече .. :Д

Международни - доколкото знам има доста преспективи, но трябва хората от форума дето следват това да си кажат тежката дума.

Финанси - познати? Нямам си идея....

Администрация и управление (УНСС) - Американският в Благоев, но там вашите трябва да имат пари, че таксите са космически или да спечелиш стипендия. Иначе и СУ е вариант, но не съм се интересувал и не знам...

Българска филология - Учителка по Български?

Право- Мега, мега, мега или контакти....

Туризъм - самоубийство, още от сега си тегли куршума.... по-добре някъде в чужбина, Торино FTW

Биотехнологии - СУ другаде не знам да има, но базата май е лоша...

Иначе с Биология можеш да кандидатстваш като мед. сестра или другите хубави специалности, ако си и от Немска гимназия направо си уцелила шестица.

Това е от мен. :P

kalpazanka
06-02-2012, 12:26
Фармацевтите до няколко години изведнъж ще станат множко заради пиленцата, които са учили задочно в Украйна и се връщат насам, развявайки заветната диплома.
Химията надали ще ти е проблем, ако действително си мотивирана. Лично на мен в даден момент вече преходите и електронните баланси ми бяха занимателни. В началото шокът и ужасът бяха големи, но си влязох "в коловоза" и темпото на учене дойде от само себе си. По въпроса дали е късно- фикс идея ли ти е да те приемат още първата година? Много мои познати не са успели да станат студенти от раз, но това не им пречи да са мотивирани и да си учат, без да правят гимнастиките с Украйна и Ниш.

Ти самата трябва да си наясно какво искаш да работиш, защото от фармация /през медицина/ до международни отношения разликата е Балкан.

NomNomNom
06-02-2012, 12:32
Парите са в информационните технологии и частния бизнес.
Всичко останало е яко, но не е толкова доходоносно, ако нямаш късмет+ невероятни умения, а понякога и връзки.
В ИТ-то и без късмет, и без образование, и без знания, можеш да взимаш над 500лв месечно, прави си сметката.
На другите места те искат завършил, или поне приет, и не плащат така добре, ако за теб е важно.

airboy
06-08-2012, 20:53
Аз съм фармацевт. Заплатите са добри и самата работа (ако си в аптека) по никакъв начин не е свързана с химията :P Единственото по-гадно е при кандидатстването, когато се учи доста. Кандидатстудентския по биология също не е никак лесен, учебниците трябва да се учат почти дума по дума, даже химията там е по-приятна..можеби защото е по-логична. Иначе аз съм чувал хора, които са ги приемали без да държат кандидатстудентски изпит, обаче се минава през чужбина.. Познавам момиче, което беше половин семестър в Сърбия и след това си се прехвърли фармация в Пловдив и тя никак не си пада по химията, но ето на останаха и само държавните изпити и ще се дипломира. Така че гадното е само при кандидатстването. След това ще завършиш :) Фармацията сега е популярна професия (хората винаги ще си купуват лекарства.. ) Можеш да работиш не само в аптека, но също и като дистрибутор, като асистент и в производството на лекарства. Възможно е и да отидеш в чужбина, макар че заплатите са хубави и в България :)