PDA

View Full Version : Английски или немски ??



mariqanastasova
06-02-2012, 08:43
За училището съм категорична ,но за езика не -АЕ или НЕ... Който има опит да казва ...

kalpazanka
06-02-2012, 08:45
Хм, кой клас си?
Принципно е добре да са в "комплект".

mariqanastasova
06-02-2012, 08:52
7 клас съм..Минаха изпитите...Ще пиша на 1во желание строителен техникум ,паралелка-архитектура и строителство ,но има 2 различни езика ..с немски или английски ...

SunT
06-02-2012, 09:06
Аз предпочитам английски.. но една г-жа каза, че за строителния немски или руски, защото техническите неща били на тия езици.

mariqanastasova
06-02-2012, 09:14
Аз предпочитам английски.. но една г-жа каза, че за строителния немски или руски, защото техническите неща били на тия езици.

Благодаря много !

Ukhtar
06-02-2012, 09:21
Не съм особено запознат колко точно се учат езици в строителен техникум, но ако искаш да владееш и двата - пиши немски.

Английския се учи от интернет и телевизия.

the_world_around_me
06-02-2012, 17:49
Ако си учила английски досега , по -добре пиши немски :) Съгласна съм с Ukhtar . Или най-добре да учиш и 2-та едновременно

DesireToFire
06-02-2012, 17:55
Аз съм за английски. По-добре да знаеш 1 език, но да си е на повече от прилично ниво.

alexsdreamm
06-02-2012, 18:52
Аз съм с Немски и Английски (мразя немския) ..но...тъй като има безброй онлайн курсове по англ ти препоръчвам немския. И по немсски си има курсове и ала бала нооо граматиката а и малките тънкости е хубаво да се учат задълбочено. Докато английския е навсякъде! Музика,филми, табели, реклами..ВСИЧКО! И в момента да те изпуснат в Америка или Англия-ще се оправиш без проблем :)

Allex
06-02-2012, 19:50
Записвай немски.. само че, ще трябва да си учиш всички думи с определителните членове, защото после като започне граматиката ще ти е трудно...
Английски навсякъде...:))

bReAk3R
06-02-2012, 22:10
Едното се учи от другото. Приличат си думите малко и по изговор, и при писане. Ся като знам английския (не целия естествено) учих малко немски ей така от един речник и ми беше по-лесно от обикновенното. Иначе не ме кефи езика и не продължих...

eilhar
06-02-2012, 22:13
НЕМСКИ!
Граматиката е трудна, но научиш ли немски - английския ще ти е като песен.
+ английски можеш да научиш винаги, дори от гледане на телевизия, но немския се търси все по-често.
Та - немски, като трябва да знаеш и английски. :)

commonsense
06-04-2012, 19:36
И аз така мисля, Немски- поради изброените вече по-горе причини!

notlike
06-04-2012, 19:51
Пиши немски на всяка цена като първи език. Английския все някак ще го учиш, не гарантирам високо ниво, но ще го знаеш. Немският не се научава ей така - казвам ти го от опит. Завършвам 10 клас в езикова гимназия с първи език английски, знам го достатъчно добре, но немският ми е повече от сакат. Помага ми само това, че гледам спорт на немски и съм чел малко пресата им. Разбирам нещата, но не мога да вържа 2 изречения!

blackdiamondd98
06-05-2012, 10:44
И аз сега ще кандидатствам и ще съм с немски поради същите причини,изброени по-горе.. Просто няма смисъл до сега ,ако си учила английски да влизаш с него . По-добре запиши немски , а английският е навсякъде около нас :) Успехче ..

dreamwalker
06-06-2012, 18:08
Английски! Подкрепям DesireToFire.

the sniper guy
06-06-2012, 18:41
Аз съм за немски!!!!!

WPotter
06-06-2012, 18:42
Попринцип е по-хубаво английски,но ако искаш и двата да ги учиш - пиши немски и си ходи на уроци някъде по английски..

ParadOx
06-07-2012, 14:21
Немски!!!.

zlatko98
06-07-2012, 17:30
7 години съм учил интензивно немски и честно да ти кажа след него английския е като детска игра. ПО- добре научи немски първо. Пък и английски има навсякъде - все някак ще го научиш.

BrainlessROCKBABY
06-08-2012, 08:08
пхахах, аз немския мога да го науча колкото суахили примерно.. английски, upvote both hands

ChubbyBunny
06-08-2012, 08:17
Аз сега ще уча и двата езика, но до 7 клас предполагам (ако си го учила от 1ви клас) си научила дотолкова английски, че да си го говориш добре. Пък и той е по-лесен за научаване. Препоръчвам ти немски, защото е по-труден и ще ти е много полезен в бъдеще :)

Gerry905
06-09-2012, 16:32
Ако си учила английски до сега - немски. Мисля, че даже ще държите изпит накрая на годината по езика, познавам едно момиче, което е с архитектура в Строителния техникум в Бургас и сега на 20 ще държи изпит по английски.
Успех!

doitlikeadude.
06-09-2012, 17:13
Немски. За втори може английски.

emi4ka__98
07-08-2012, 18:59
АНГЛИЙСКИ !!!! За втори става немски.

~*~DaRk GiRl~*~
07-08-2012, 19:40
Според мен давай английски, пък за втори нека да бъде немски.

Gerry905
07-09-2012, 09:19
По принцип съм за английския, но той е сравнително лесен. Аз го научих от телевизията, филмите и отделно в Интернет правих тестове за граматики и като срещна непознати думи си ги пиша в един речник. Обаче немският и той наистина ще ти трябва щом си в строителен техникум. Той е по-труден ако не се лъжа има и падежи, гадни правила и т.н. За първи език запиши него, поне да понаучиш нещо, да има кой да ти предава, защото от Интернет, повярвай ми, специално немски не можеш да научиш на добро ниво. По-нататък мисля, че ще може да се избира и втори език (в 9 клас май) и там вече можеш да избереш английски.

Chacho
07-09-2012, 09:44
Без английски няма как да се справиш и съм почти сигурен, че ще ти е по-важният от двата езика. Стига да не отидеш да живееш в Германия. Немският е хубав за втори език. Техническата литература я има и на английски, не се притеснявай. Може би руската е по-трудна за откриване в превод. Запиши немски в гимназията и си намери частни уроци по английски, за да дръпнеш повече на англ. Немският е доста по-лесен откъм граматика, много по-подреден е и е падежен, затова ще ти е полезно един такъв да ти мине през ръцете. По английски пък лесно можеш да добиеш прилично ниво, но всеки е на прилично, ще е добре да имаш по-завидни умения. Безупречна граматика, изключително богата лексика и приемливо произношение трябва да са ти цели. Като си изкараш след това разни тойфели, йелтсове, 3ти кеймбриджски сертификати, сатове, ще ти се открият разни врати. Но като го развиеш в някоя техническа насоченост, тогава ще видиш истинската полза.

Anichkaxxwee
07-11-2012, 17:59
Ако си учила досега английски, ти предлагам да учиш немски, защото немският е сложен език и трябва да се осъвършенства(поне аз така мисля). А пък и английският вече е навсякъде - в песните, по табели и тн .. Но изборът си е лично твой

mMemories
07-12-2012, 10:56
АНГЛИЙСКИ!

SÜß
07-15-2012, 17:13
И двете .
Но захванеш ли се с немския .. знай , че граматиката е трудна :)

neverbackdownx
07-27-2012, 17:07
И двете ги уча, вървят ми и двата езика, но за предпочитане английски, все пак се говори в целия свят, но и немският не е за изключване, ти решаваш! :)

chrisy26
08-02-2012, 10:25
английски

rarbitch
08-15-2012, 22:30
Много ясно че немски!

JuStElly
08-16-2012, 23:31
Зависи какъв език си учила до сега. Не прави грешката да запишеш немски,ако си учила английски,защото двата езика са от едно езиково семейство и много ще се бъркаш.. В крайна сметка няма да научиш нито единия. Английския е много по - разпространен и ако до сега си го учила,записвай английски.

vladislavcheto
08-19-2012, 10:27
Зависи какъв език си учила до сега. Не прави грешката да запишеш немски,ако си учила английски,защото двата езика са от едно езиково семейство и много ще се бъркаш.. В крайна сметка няма да научиш нито единия. Английския е много по - разпространен и ако до сега си го учила,записвай английски.
Извинявай за израза,но ти чуваш ли си?Или никога не си училa един от двата езика или не знам.....Просто това е един силно разпространен и много глупав мит!В английският език няма глаголи с делими представки,правилните глаголи в Past simple и Past participle завършват на -ed,а в немския,ако окончанията на глаголите не са типичните в сегашно време,глаголът се счита за неправилен и има много други разлики,сега няма да изброявам.Така че следващият път недей да се изразяваш неподготвена,защото си смешна ;) ......но то е така - като си фен на Джъстин Бийбър,затъпяваш :D ...

XxStupidMuffinxX
08-19-2012, 12:07
немски

kalpazanka
08-19-2012, 12:28
И двете .
Но захванеш ли се с немския .. знай , че граматиката е трудна :)

Те това е.

HollyGolightly
08-19-2012, 19:42
За училището съм категорична ,но за езика не -АЕ или НЕ... Който има опит да казва ...


Запиши немски, след това английският ще ти се стори много лесен и по-лесно ще го научиш. И аз бях като теб и учих 2 години засилено немски, сега вярно че не ми трябва ама благодарение на това научих английският много по-лесно.
бтв моята г-жа есе казваше "Почти всеки който говори немски знае и английски, но са много малко хората които знаят английски, и гоеорят перфектно немски" просто немският е много по-труден.

irrationalDecision
08-20-2012, 05:50
Аз съм за английски. По-добре да знаеш 1 език, но да си е на повече от прилично ниво.


A не е ли далеч по-добре в днешно време да знаеш 2, пак на повече от прилично ниво? Ако човек примерно е учил английски от 1 до 7 клас и после почне от нулата с немския, какво ще му попречи да знае на ниво и двата? Наученото за 7-8 години по английски го надгражда с неинтензивни курсове, с четене на книги и гледане на филми без subs и накрая си полага без проблем изпит за сертификат. Немския го учи като основен 5 години в гимназията и там също докарва нещата до сертификат. В моето даскало масово има дванадесетокласници с ниво С1 по немски (DSD) и с ниво C1 по английски (CAE).

stefko1996
08-20-2012, 10:22
Английски

foreveryoung.
08-31-2012, 01:04
АЕ :D

MsMiracle
08-31-2012, 16:50
Най-добре ще е немският да ти е първи, а английският втори. Т.е. паралелно учене.
Английския не виждам защо да го пишеш като главен език, то ако ще искаш да изкарваш сертификат, все ще трябва да тръгнеш на уроци. Иначе няма да стане.
Пиши си немски, Германия е моторът на Европа. Инглиша щеш-не щеш ще можеш да го говориш така или иначе. А и съм почти сигурна, че до сега само него си учила, което ти дава едно добро ниво на владеене.

И не ти препоръчвам да слушаш съвети от типа "пиши АЕ, по-добре да знаеш 1 език но на прилично ниво", в днешно време английският е нещо, за което никой не пита, просто се приема, че го знаеш. Не ти е никакъв плюс пред другите, само с него не става.
Трябва ти още поне един, да не кажа два.

WhatTF*ck
08-31-2012, 21:35
За мен по добре е немски !

Horrificus
09-01-2012, 01:57
най-голямата глупост, която моеш да направиш е да запишеш АЕ за първо език. ако запишеш немски ще знаеш 2 езика много, ако запишеш АЕ първи ще знаеш само АЕ. ас бях и в такава гимназия, че си изкарах ц1 на немски, дето е макса, възможен още 12 клас... сега знам 2 езика и имам сертификат по немски за максимално ниво и само да пратя едно писмо и отивам да уча в германия където си искам, дето е страна номер1 в света. ама щот искам да напрайм нешто за Родината ше останем тука

mrankoniiii
09-03-2012, 18:47
Учи този който си учила до 7 клас , защото иначе ако не ти вървят езиците ще затънеш с напълно не познат език

А Л И С А
09-03-2012, 20:10
Колкото повече езици можеш да говориш, толкова по-добре! Аз бих те посъветвала немски, защото все в АЕ имаш познания.