PDA

View Full Version : Противозачатъчни срещу акне?



titkos
06-03-2012, 17:56
Най-големият виновник за появата на акне са произвежданите в повече мъжки полови хормони (андрогени).
Андрогените "карат" мастните жлези по кожата да отделят повече мазнина от обикновено, която, смесена с излющените от горния слой мъртви клетки, запушва порите. Под този "капак" се създава един рай за бактериите, които пък възбуждат инфекциозни гнезда и така върху лицето цъфват силно възпалени гнойни пъпки. Антиакне ефектът на противозачатъчните таблетки е отдавна доказан. Но днес в аптеките вече се продават и специални противозачатъчни таблетки, които освен, че предпазват от забременяване, успешно "потушават"и акнето. При това новите хапчета въобще не приличат на старите противозачатъчни "хормонални бомби". Те са ниско дозирани (съдържат минимална доза естроген) и освен това са обогатени с антиандрогенни съставки, които успешно намаляват въздействието на мъжките хормони върху мастните жлези. 50% от жените, които са пили "вълшебните" хапчета, след 3 месеца вече са се справили с акнето.

Какво знаете вие по въпроса? Ако някоя има опит, нека сподели.

shishi
06-03-2012, 18:14
тези хапчета се пият само ако ти ги е предписал дерматолог но сигурно имат 1161616 странични ефекти и едва ли са толкова безвредни колкото ги представят. по-добре отиди на дерматолог защото акнето не е 100% от хормоните. аз съм чувала че някво момиче имало проблеми май със жлъчката и от тва се е получило акнето. ся ще дойдат хора които са имали подобрение от хапчетата но не е добре да ги пиеш на своя глава

mblaq1233
06-03-2012, 18:18
да шиши е прав/а.Аз също се боря с акнето от доста време,но знам от сестра ми че това с противозачатъчните не е много добра идея.Тя ги е пила,но е получила мисля странични ефекти.Да,изчистило се е донякъде,ама на каква цена?И най-важното-първо се изследвай за да разбереш дали хормоните са ти проблема,и тогава вече се консултирай със съответния лекар.Успех и не прави нищо на своя глава :))))

mblaq1233
06-03-2012, 18:30
Ти иначе с какви продукти се бориш с тази ужасия? :Д

ALetterFromTheSky
06-03-2012, 18:38
Aз пия, не заради акне, но наистина май малко се поизчистваш, не съм имала нещо сериозно, но сега ми излзиат по-малко пъпчици. За странични ефекти-нямам , но ги бях спряла и качих малко килца

SisiStrange
06-03-2012, 18:42
Чистят кожата, но аз не бих започнала само заради това. Опитай нещо по-традиционно. Памучетата със спирт помагат много. На колко си? Ако караш пубертет, ще изчезнат почти от самосебе си по някое време.

bog4eto
06-03-2012, 18:47
Всякакви такива неща смятам за адски тъпи.
Противозачатъчните НЕ са измислени, за да се маха акне.
Мислете малко. За всичко си има начин и то, ха, дори правилен.

Glam0rous
06-03-2012, 19:05
Помагат да, ако това е причината. Но без лекар и изследвания е абсурд да решиш кои от 100-те вида ще са подходящи за теб. А от там идват и страничните ефекти.

rusoto_baby_f
06-04-2012, 01:33
Без да се консултираш с лекар и да ги пиеш на своя глава съм против.
Иначе, да помагат.Аз лично ги пиех когато бях на 15 за да ми се регулира цикъла и да ми се изчисти акнето.Но ми бяха предписани от лекар.

kalpazanka
06-04-2012, 06:28
С противозачатъчни се лекува поликистозната болест на яйчниците, един от компонентите на която е акне!
Не за всяка пъпка се изписват тези гадости!
Авторке, ти изчерпа ли всички възможни медикаменти, та се спря на най-отвратителния вариант?!

MaLkaTa_LaDy
06-04-2012, 06:55
Възможно е дерматолог да ти препоръча противозачатъчни за лекуване на акне. Зависи колко е сериозно. Но предполагам, че няма право да изписва противозачатъчни, това го прави гинеколог.
Сега по същество... Аз имах огромен проблем с акнето и съм се мазала с какви ли не глупости и си направих няколко извода: Трябва първо да излекуваш причината - при мен това беше нередовния цикъл. И за това противозачатъчните ми помогнаха адски много. Но си има и други фактори - вече излизам от пубертета, храната, с която се храня, колко вода пия и т.н. И чак тогава имат значение кремчетата, които поддържат кожата чиста.
Та ако имаш сериозен проблем - иди на дерматолог и на гинеколог. Ако нямаш - недей въобще да мислиш за противозачатъчни.

Glam0rous
06-04-2012, 10:26
Всъщност ако има проблеми с акне на хормонална основа трябва да отиде на ендокринолог. Гинекологът не му е работата да оправя пъпки, въпреки че може да предписва същите лекарства.

BrokenInnocence
06-04-2012, 16:44
В продължение на около 2 години ги пих, бяха ми предписани от ендокринолог и действително ми се изчисти лицето. Доста се притеснявах, че като ги спра ще ми се появят пъпки, но не се появиха, тъй че определено мога да кажа, че съм доволна. Но лошото е, че не успях да мина без страничен ефект - появи ми се малко целулит по бедрата, но не е болка за умиране, с редовни упражнения, масажи и много вода се маха.

MaLkaTa_LaDy
06-05-2012, 06:26
Всъщност ако има проблеми с акне на хормонална основа трябва да отиде на ендокринолог. Гинекологът не му е работата да оправя пъпки, въпреки че може да предписва същите лекарства.
Естествено, че не. На ендокриногола работа ли му е? Просто гинеколога както казаха лекува поликистозни яйчници, което е една от честите причини за по-сериозно акне.

kalpazanka
06-05-2012, 06:33
^Мда, ама поликистозните яйчници могат да се дължат на друга ендокринна патология от своя страна! Затова ИМА СМИСЪЛ ходенето при ендокрилоног!
Абе вие биология не учите ли?!

Glam0rous
06-05-2012, 08:07
Всеки проблем на хормонална основа е работа точно на ендокринолога. Още повече, че при проблем с хормони акнето е една от най-безобидните прояви.

MaLkaTa_LaDy
06-05-2012, 08:26
Абе вие биология не учите ли?!
Вече не.
И това, което казвам съм убедена в него от личен опит. Имах проблем с хормоните, ходих на изследвания, които ми ги разчете гинеколожката ми, а не ендокринолог.

Glam0rous
06-05-2012, 08:29
Защото са били дали отражение върху яйчниците ти, а не върху лицето. Те вече са от неговата компетенция.

kalpazanka
06-05-2012, 11:17
Вече не.
И това, което казвам съм убедена в него от личен опит. Имах проблем с хормоните, ходих на изследвания, които ми ги разчете гинеколожката ми, а не ендокринолог.
Не знам, аз бих била по-спокойна пролактина и тироидните да ми ги разчете ендокринолог.

titkos
06-05-2012, 14:21
Възнамерявам в най-скоро време да си направя хормонални изследвания, защото почвам да си мисля, че оттам идва проблемът при мен. На 20 съм и вече опитах какво ли не, външно и вътрешно. Не ми се иска да рискувам да се обезобразя чрез химични пилинги, ако причината за акнето ми е много по-надълбоко.

kalpazanka
06-07-2012, 06:30
Възнамерявам в най-скоро време да си направя хормонални изследвания, защото почвам да си мисля, че оттам идва проблемът при мен. На 20 съм и вече опитах какво ли не, външно и вътрешно. Не ми се иска да рискувам да се обезобразя чрез химични пилинги, ако причината за акнето ми е много по-надълбоко.
Или драскаш на лично, или ще ти напиша изследванията и изискванията тук. :)

titkos
06-08-2012, 19:17
Напиши ги тук. :)

kalpazanka
06-09-2012, 06:57
Такаааам, знаеш ли как се броят дните от МЦ? Ако не, питай или провери, защото това има значение при половите хормони.
Естрадиол, лутеинизиращ и фоликулостимулиращ хормони се изследват между 3-5ти ден от МЦ. Прогестеронът се изследва на 21-вия ден. Заедно с прогестерон може да си пуснеш и пролактин, но предния ден не трябва да ядеш сладко и тлъсто, не трябва да си правила секс, не трябва да си се ядосвала/карала/стресирала, сутринта преди изследването трябва да си спокойна и да си лежала 15 минути преди вземането на кръв, не трябва да си си вземала душ /докосването на гърдите и подмиването на гениталиите ще ти вдигнат пролактина!/, не трябва да си пила кафе.
В произволен ден /в смисъл без значение МЦ/ си изследваш ТСХ, фТ3 /не е към каса/ и фТ4. Излезе ли нещо нередно при тях, пускаш ТАТ и МАТ /също не са по ЗК/.
Кръвна захар, холестерол и триглицериди не споменавам, щот трябва да са ти изследвани при профилактиката.