PDA

View Full Version : МОМИЧЕ СЪМ И СЕ СТРАХУВАМ ДА РОДЯ.



tomita
06-04-2012, 13:30
Не съм бременна,но въпросът за раждането винаги ме е плашил много.Момиче съм и е нормално след време да стана майка.На почти 20 години съм.Изчетох и изслушах много истории за раждането по естествен път,за всичките физически травми и най-вече за психическите.Останах шокирана.Истината е ,че много се страхувам да родя по естествен път,изобщо не трая на болка.Сега ще кажете "Като му дойде времето ще си промениш мнението и сама ще поискаш да родиш естествено",но не.Аз не искам да раждам по естествен път.Поради много причини искам секцио.

1.Ако може да ми кажете предимствата и недостатъците на този вид раждане (секцио) и през кой етап от бременността жената избира как да роди?

Искам да чуя всякаква информация от запознати с въпроса хора.Благодаря ви много!

Joc
06-04-2012, 13:33
нали знаеш, че не е задължително да раждаш... осинови си чаве ;)

tomita
06-04-2012, 13:38
Не казах,че не искам да раждам,казах ,че не искам да е по естествен път.Интересува ме информация относно секциото.Пишете по темата!Благодаря!

rusoto_baby_f
06-04-2012, 15:01
И аз бях на същото мнение до скоро.Не търпя на болка и до скоро все казвах, че когато дойде момента да си имам дете, ще родя секцио.
Но една позната роди така и възстановяването и продължи много по дълго от когато родиш нормално, та си промених мнението малко.
В днешно време е въпрос на личен избор как да родиш.
Недостатъците на секициото според лекарите са , че това е коремна опреация-една от най-кървавите-срязва се коремната стена, мускулите.
Още недостатъци
риск от тромби, следователно белодробна и всякаква друга емболия
риск от загуба на много кръв
винаги има сраствания след това, които съвсем не са безопасни
риск от възпаления, гноене и отхвърляне на конците
риск при последваща бременност от разкъсване на матката при шева
риск от шок за бебето при рязкото изваждане от майчиното тяло
риск да му срежат я глава, я нещо друго със скалпела
риск от предозиране на упойка

Предимства: Известен психически комфорт за майката, която мисли, че е по-безопасно за бебето..и, че не усеща болка.Секциото е спасителен изход, когато нещо се обърка в хода на нормално раждане - т.е - спасява живот понякога.

kalpazanka
06-04-2012, 15:03
Ще се самоцитирам от една скорошна тема


Така, тва, дето ги режат без упойка, му се вика епизиотомия. Изчаква се да дойде следващата контракция и на върха й /когато болката е най-силна/, се реже. Идеята е, че не се усеща болката от разреза, а само от контракцията и ако нямаш време да направиш упойка, това те спасява.
Аз самата след като присъствам на раждане, просто в този ден не искам да погледна мъж, камо ли гол такъв. Травмиращо ми действа. :D
Иначе относно раждането- и цезаровото, и естественото си имат предимства. При естественото се възстановяваш по-бързо /е, ако имаш епизиотомия, ще се въргаляш месец и половина при опит да станеш от леглото, ще ти дърпат конците, ще ти е гадно, но няма да имаш болка от операция, няма да си отделена от бебето и ще си го захраниш естествено. Ако си с цезарово, ще ти го дадат след около 6 часа, а докато си под действието на упойката, акушерката вече ще го е захранила с биберон и сухо мляко./
Ако си родила с цезарово, няма да имаш никакви разкъсвания по шийката, тя ще си остане както при нераждала, няма да имаш ектропион /раничка му вика народа/, няма да има дисплазия на епитела на шийката, оттам ти пада в някаква степен риска от РМШ, няма да ти се разтегне влагалището, няма риск да те зашият на e*ем страна и да станеш отдолу като попски ръкав, нямаш риск в късна възраст /като те заобливат онези вълни и ти отпадне естрогеновото влияние върху съединителната тъкан/ от десцензус, пролапс и т. н. Въпросът е да преодолееш боденето в гръбнака. :)

Накратко е това. Ако имаш още въпроси и чуденки- питай. :)

ShtrudeL
06-04-2012, 15:17
Добре дошла в клуба.


Искам да чуя всякаква информация

Това ти (ни) е грешката. х)

mlakniwe
06-04-2012, 15:28
Момче съм и не разбирам много, но доколкото знам сега повечето раждат с операция, за да си спестят мъките от естественото раждане, няма нищо вредно и опасно в това, освен че ще стоиш по-дълго в болницата-аз съм роден със секцио и двете ми братовчедки родиха със секцио, ако раждаш по естествен път има по-голям риск за бебето според мен, защото може да се задуши от пъпната връв или някви подобни, имам позната роднина, която роди по естествен път и бебето и се увреди, понеже не са го изкарали както тряя+това раждането е продължило дълго и с големи болки, тъй, че по сигурно е с операция и по безболезнено

DisappointedDreamer
06-04-2012, 15:41
Абе, зависи от много неща. Братовчедка ми роди по естествен път преди година и половина. И тя и щерка и живи и здрави бяха, а раждането мина толкова бързо че тя дори не го е усетила. Естествено била е с упойка. Но нямаше никакви усложнения. Обикновено секциото се препоръчва за близнаци и за случаи в които раждането по естествен път крие опастност за живота на бебето и на майката. Иначе почти всички лекари насърчават родилките да родят по естествен път.

http://chick-chat.org/index.php?topic=261.0

Чети:

" Бебо в осмия месец беше седалищно и дори ми бяха назначили вече операцията, така че изчетох и там тонове литература, както и говорих с раждали жени. Оказва се, че болката от операцията е ако не същата, то дори по-голяма - просто е в следствие, а не по време на раждането. Възстановяването отнема минимум месец, а може да стигне и до година. Рисковете от усложнения, тип инфекции и други такива гадости, са ПЪТИ повече, отколкото при нормалното раждане."

Та, зависи си от много неща.

xoxi
06-04-2012, 15:53
И аз винаги съм се чудела ако мога да избирам, какво ще избера. Ужасявам се и от естествено раждане и от секцио, но във форуми, от познати, от телевизията и т.н., съм чувала, че естественото е много по-емоционално изживяване за майката, за това и повечето жени го предпочитат.
Повечето жени, които са родили секцио казват, че при тях е имало усложнения, иначе е щяло да родят по естествен начин.
Мен лично не ме плаши болката, плаши ме това, че и в двата случая нещо ще може да се обърка.
Иначе интересно предложение е и раждането във вода.

Аз ако раждам някой ден по естествен начин, препочидам да бъде във вода. Не ме кефи мисълта да се разкрача на някой стол на метър и нещо във въздуха и под мен да има метален/пластмасов съд. Плашещо е, депресиращо е.

ShtrudeL
06-04-2012, 16:04
И аз бях на същото мнение до скоро.Не търпя на болка и до скоро все казвах, че когато дойде момента да си имам дете, ще родя секцио.
Но една позната роди така и възстановяването и продължи много по дълго от когато родиш нормално, та си промених мнението малко.
В днешно време е въпрос на личен избор как да родиш.
Недостатъците на секициото според лекарите са , че това е коремна опреация-една от най-кървавите-срязва се коремната стена, мускулите.
Още недостатъци
риск от тромби, следователно белодробна и всякаква друга емболия
риск от загуба на много кръв
винаги има сраствания след това, които съвсем не са безопасни
риск от възпаления, гноене и отхвърляне на конците
риск при последваща бременност от разкъсване на матката при шева
риск от шок за бебето при рязкото изваждане от майчиното тяло
риск да му срежат я глава, я нещо друго със скалпела
риск от предозиране на упойка

Предимства: Известен психически комфорт за майката, която мисли, че е по-безопасно за бебето..и, че не усеща болка.Секциото е спасителен изход, когато нещо се обърка в хода на нормално раждане - т.е - спасява живот понякога.

Това съвсем ме отказа от раждане, защото по естествен път няма да е. Мерси. ^^

ULTIMATE
06-04-2012, 16:46
Четете още литература на тая тема, тогава не само няма да искате да раждате, ами и да видите бебе сигурно. Странно е как когато медицината е доста по-развита от преди 10 години, 20 години, 50 години, векове назад сте с такива предрасъдъци спрямо раждането. Да, вярно е, аз съм мъж няма как да изпитам болката и всички трудности на едно раждане и т.н., но да се оплаквате от раждане по естествен път и то само защото сте се наплашили от информация взета от интернет, телевизия, познати и т.н. Това, че при някой е имало даден проблем, това че е продължил еди си колко време, не е повод за притеснение, че и при вас ще е така. Стегнете се малко. В днешно време нито мъжете сме мъже, нито жените са жени.

SisiStrange
06-04-2012, 17:32
Аз ще си родя естествено. Точка. Предпочитам да си родя като всяка друга жена, след 2-3 дена да си стана и да си изляза, а не да се свестявам месеци. Племенницата на най-добрия ми приятел има белег на бузката, защото е раждана със секцио и са я порязали със скалпела. Не искам подобни ужасии и с моето бебе. Искам да съм в съзнание, да си попищя на воля, а после да го гушна и да си ревем дружно.

DisappointedDreamer
06-04-2012, 18:06
Така е - това със скалпела също го има. Ами усложнения с близнаци? Майка ми заради това е имала секцио. Зависи от много неща.

SisiStrange
06-04-2012, 18:35
E, aко има опасност за мен или бебето(бебетата), да, тогава няма да имам избор. Но при наличието на такъв, определено бих родила естествено. :)

DisappointedDreamer
06-04-2012, 18:48
Мда мда. И аз си мисля да бъда така. Само да не ми цъфнат едни близнаци 8-)

Djenka
06-04-2012, 20:00
Има доооооооста време докато изобщо мисля за деца, но сега съм на мнение, че трябва да се ражда естествено - нали затова са жените, за да родят с мъките и т.н., а не да ти направят една операция и да си имаш вече бебе.

DragonLady
06-04-2012, 20:20
За себе си съм решила да е със секцио поради ред причини от сорта на тесен таз, доста слабо телосложение и тн.
Свекърва ми е родила така и двамата си сина ( и тя е била доста слабичка ) и при нито едно от двете раждания не е имала проблеми. Децата са си здрави без никакви недъзи, увреждания и тн.

anonymous708973
06-04-2012, 20:27
Оф, с тия близнаци. От страна на майка ми има бая близнаци в рода - да чукам на дърво, ама неща близнаци. Още повече, че все момчета, а с 2 момчета не се виждам.

Доскоро бях абсолютно убедена, че аз искам цезарово/секцио/както там му се вика (абе, операция). Една позната на майка ми избра този вариант с локална упойка - тоест, само коремът е безчувствен, иначе си е в съзнание. Доста добър вариант ми се виждаше, но... искам и второ дете със сигурност, а ако второто пак е с операция, вече не може да мине с лепене на разреза, а трябва с шиене. Хич не ме кефи идеята за белег.
Естественото раждане вече е доста улеснено предвид обезболяващите, които направо си парализират болката. Периодът за възстановяване е доста по-кратък, ама, от друга страна, мисля, че тоя вариант разширява влагалището в дългосрочен план, което не ми харесва. Да не говорим, че жената на братовчед ми ме наплаши с един куп гнусни сценарии от рода на изпускане заради напъните и прочее, което ми звучи страшно излагащо. Братовчедка ми пък си беше втълпила, че от напъните можело да й се отлепи ретината, затова избра операция.

Знам ли... ще се решава един ден тоя въпрос.

DisappointedDreamer
06-04-2012, 20:31
Еднояйчните близнаци не се наследяват, докато двуяйчните се наследяват. Аз съм двуяйчен близнак, и баща ми и той е. Та, шанса аз да имам двуполови близнаци е огромен. Та затова. А при такива случаи почти винаги препоръчват секцио. И аз така съм родена. Едно че съм била с краката напред, друго че тоновете на брат ми са били почти незабелижими и много слаби, и се е наложило веднага да ни изкарат.

И да, това с изпускането е напълно възможно. В Б-я пък ако имаш проблеми с очите препоръчват секцио, също.

marilyn
06-04-2012, 21:30
Това е много сложен въпрос, мен ако ме питате-ни едното, ни другото. Авторке, нали не си тръгнала да правиш деца. На 20 си сега ти е работа за други неща да мислиш. Предполагам, че като решиш да създаваш поколение вече ще си измислила отговора на въпроса си ии ще си с по-ясно решение. Освен това тук е тийн форум. Ако питаш в бгмама сигурно ще са по-компетентни от нас. В youtube има клипчета на раждания по естествен път. Потърси ии виж за какво става въпрос. Аз лично след като изгледах няколко се отвратих... изглежда ужасно... не бих си причинила това на тялото. НО това е моето мнение... като цяло тая тема с раждането ми е проблемна, щото дълбоко се съмнявам някога да ми се появи желание да имам деца, още по-малко да раждам. Бих си осиновила. :)