PDA

View Full Version : Фотография + Графичен дизайн?



Ягодка
06-05-2012, 11:05
Здравейте!
Извинявам се, ако случайно темата ми не е на правилното място, но тук открих, че е най-добре! :)

Майка ми е графичен дизайнер и от нея съм научила доста неща за програмите Photoshop, Corel Draw и все такива фотообработващи програми и мисля че доста добре се справям! :) Аз от малка пък много обичам да снимам. И ми е нещо като хоби, но снимам само с телефона, защото нямам толкова излишни пари - 2-3 хиляди лева за един професионален фотоапарат! :D Но естествено, ако задобрея в това бих отделила малко от джобните си и да събирам години наред, докато не станат 3 хиляди :D Искам да попитам аудиториата за своето мнение: ще се изкарват ли пари като порасна, ако се занимавам професионално с фотография и графичен дизайн? Пасват ли си тези две начинания? Каква специалност трябва да уча? Има ли голямо значение и ще повлияе ли, ако съм в гимназия, която не е пряко свързана с фотографията? Т.е. трябва ли да влизам в специална гимназия? Могат ли да се научат и двете начинания професионално?

Надявам се това, което прочетохте да не е било загуба на време! :)
Извинявам се, ако има подобна тема! :)

П.П. Знам че съм малка да мисля за подобни неща [на 12 години съм], но все пак след две години и ще ми се наложи да влизам в гимназия, а това има голямо значение за моя живот! Благодаря ви!

notlike
06-06-2012, 20:42
С фотография надали ще вадиш добри пари в България. Тук просто няма пазар за снимки и картини. Освен да си намериш някой меценат, ама те богатите хора ги знаеш от какви прослойки са на обществото и е по-вероятно да дадат по 5 бона, за да пипнат нечий силиконов бюст, отколкото да финансират талантлив фотограф. Ако обаче си наистина добра в графичния дизайн, ще успееш. Отвори Jobs.bg и виж, че 1/3 от обявите за работа са в IT сектора. Може би трябва малко програмиране освен графичния дизайн да добавиш. Може да ти помогне и за основаване на сайт. При добри познания по английски, с всичките си умения би имала шанс да се реализираш чрез интернет. Хората на запад ценят това, но не забравяй, че ти трябва котиране на сайта, тоест - да го пробутваш наляво и надясно, за да си създадеш постоянна аудитория. Успех с начинанието. А това, че на 12 и знаеш какво искаш, е повече от добре. Аз след няколко месеца чуквам 18, ама още не знам чий да диря. Успех с компютрите, те са бъдещето ;)

shmatarok
06-06-2012, 21:07
Съветите на notlike са точно на място.
Освен това - рисувай! Графичният дизайн не е само фотошоп или поне за да кандидатстваш после се иска портфолио. Старай се английският ти да е на много добро ниво, за гимназията не е строго задължително да е нещо свързано с двете ти желания, но да, би било хубаво и подготвящо (например, аз завърших тази година езикова, но продължавам с компютри и графичен дизайн като специалност в университета). Дали си пасват двете начинания - да, пасват си, даже в някои университети се изучават едновременно :) Ти имаш още много време, но след като влезеш в гимназията опитай да се сдобиеш с професионален фотоапарат, защото има много да се учи и там и е по-добре да имаш някаква подготовка.

Ягодка
06-07-2012, 10:11
Благодаря за отговорите! Аз рисувам също добре! :D Татко е художник и ме е научил на много техники за рисуване :) От 4-5 години ходя на училища "Европа" с английски език. Даже на 16-ти юни ще взема изпит KET for schools на Кеймбридж :) Към notlike: от може би вече месец се ровя в Jobs.bg за лятна работа [Но трябва да си над 16] и попадах на изключително много обяви за Web Designers. Тоест това са графичните дизайнери + програмиране. Много ми е трудно да ги чета тези дебели по 200-300 страници книги с въведения и работа с компютърните езици - PHP, HTML, JAVASCRIPT, C#, C++ и т.н. :D Преди се бях пробвала с тях, но както казах по-горе - не мога да ги чета! Очите ме заболяват! :D Преди малко потърсих за програма, която чете текст и го прави в MP3 и открих! За мое най-голямо учудване открих Америка!! Spesoft free text to MP3 file. :) Смятам да конвертирам някоя онлайн книга за примерно JAVA и да си я слушам през свободното време на MP3-та. :)

Малко се отклонихме от темата и за това слагам край на отговора си :)

randi
06-09-2012, 09:20
здрасти, Coventry University има специалност , в която ме приеха и е Illustration and Graphics, което ти е графичен дизайн, рисуване, обработка, анимационни клипчета, реклами ... мисля че е сборно от всичко

heartshapedbox
06-09-2012, 17:33
randi, какво ти искаха за портфолиото, с каква диплома влезе..
Дай малко информация, ако може (:

randi
06-10-2012, 09:33
ами минимума за дипломата е 4.7, искат сертификат по английски TOEFL 6 , a за портфолиото уж трябваше интеграл да ми кажат изисквания но така и не го направиха, та последния ден преди срока аз сложих всичко което се сетих... снимки, рисунки, най-важното за тях- драсканици ( в тетрадката по време на час, просто някви линийки), обработка на снимки и имам няколко клипчета (снимки+видео) .. по принцип кандидатствах за графичен дизайн , но една седмица след като кандидатствах ми се обадиха двама професореа от университета единя ме искаше за Illustration and Graphics , a другия ми се молеше да остана в графичния и двамата повтаряха колко ми е хубаво портфолиото

ПС.. пиши на лично ако искаш да ти го пратя :)

randi
06-12-2012, 17:46
уп
10букви