PDA

View Full Version : Jobs.bg - социалната мрежа на абитуриентите



shadowcrew
06-05-2012, 19:04
http://inc.bg/jobs-bg-социалната-мрежа-на-абитуриентите/

Покрай шегата, да си кажем и истината

NomNomNom
06-05-2012, 20:12
1. Имам 7,5 на IELTS, но си останах в България.
2. Водя курсове по мрежи.
3. Станах трета на състезанието по мрежи и ме приеха по този повод в СУ без изпити. ( сега завърших 12ти клас)
4. От 2 седмици имам още една работа - noc инженер, която вече е първата сериозна.
5. От другата седмица се изнасям самостоятелно на квартира. ( живях 5г. в общежитие, цялото средно образование )

А можеше всичко това да е много по-добре, но днес осъзнах, че някои хора тепърва се чудят от къде да започнат, а са завършили бакалавър.


Та, ако мога на някого да съм полезна със съвети - общо взето съм минала през много от нещата - избиране на специалност, университет в чужбина, интервюта за работа, кандидатстване, работа, живот извън вкъщи.

Важното е да правите това, в което се чувствате най-силни. Независимо какво ви казват другите.
Често се сблъсквам с полова и възрастова дискриминация - понякога е кофти, но това не трябва да ви спира.

Тъпото е, че навсякъде за работа искат стаж и образование. Но пък има много стажове - ако ви се работи другото лято - хванете се на неплатен стаж, само и само да натрупате опит, за да може догодина да хванете истинска и прилична работа.

Важни са практическите умения, но стабилните знания помагат за по-доброто изпълнение на практиката.

На 18 сте, може би родителите ви искат да сте си техните деца още 4г. , откъсването от родителите рано или късно се случва - ако не се чувствате готови - не се откъсвайте рано, до човек си е.

Не напускайте страната, няма смисъл - тук може да постигнете много с не толкова много усилия, защото много амбициозни хора се изнасят навън.

Ако сте за ИТ сферата - след 4г. ще има недостиг на кадри - ИТ-то държат високи заплати, може да работите и докато учите, сами знаете колко разнообразни неща има за работа ( администриране, проектиране, програмиране, уеб дизайн).

Ще следя темата.

ohluv
06-05-2012, 22:14
Не всички имат/ме същите познания като тебе :D(да не е оправданеи,че някой не си е седнал на гъза де).
Статията е написана иначе доста "сладко".

toad
06-06-2012, 00:41
Е , не може всичко живо да се ориентира към ИТ , нали ще има пренасищане , както се случи с други професии . А реално погледнато ИТ в момента е единственият стойностен , стабилен и развиващ се сектор у нас . Следователно идеята за емигриране отново не изглежда толкова лоша .

slicky
06-06-2012, 18:28
^ И аз се чудя какво точно да уча след време. В момента в България освен ИТ специалисти има нужда от доктори, учители и инженери, обаче ако нищо не те влече от тях няма голям избор. Икономистите и прависти станаха толкова много и там борбата е просто жестока. Според мен целта е да се избере нещо , които да ни харесва, а не просто да се учи, защото уж носело пари.