PDA

View Full Version : Идеи за лабораторно упражнение по химия



anonymous708973
06-07-2012, 13:49
Така... Поех ангажимента да направя лабораторно упражнение по химия за целия клас, защото оценките ми не са цветущи тоя срок. Та, трябва да им покажа няколко опита, свързани с елементите мед, сребро, цинк, желязо и олово и техните съединения. Хрумва ли ви нещо по-интересно? Реакция, при която да се отделя газ с пукане или някаква дебилна на цвят утайка? (имайте предвид, че повечето прости реакции с цветни утайки вече сме ги правили)
Чакам учителят да ми прати няколко идеи, за да се ориентирам. Целта е да заема 40 минути и на съучениците ми да им е забавно.

kofti_nick
06-07-2012, 14:42
Така... Поех ангажимента да направя лабораторно упражнение по химия за целия клас, защото оценките ми не са цветущи тоя срок. Та, трябва да им покажа няколко опита, свързани с елементите мед, сребро, цинк, желязо и олово и техните съединения. Хрумва ли ви нещо по-интересно? Реакция, при която да се отделя газ с пукане или някаква дебилна на цвят утайка? (имайте предвид, че повечето прости реакции с цветни утайки вече сме ги правили)
Чакам учителят да ми прати няколко идеи, за да се ориентирам. Целта е да заема 40 минути и на съучениците ми да им е забавно.

Получаване на етен и етин и доказване на свойствата им
Алкените са въглеводороди в чиито молекули два от въглеродните атоми са свързани с двойна връзка. Техен представител е етена (етилен). Познати са и други видове въглеводороди, чийто представител е етина (ацетилен). Двата въглеродни атома в неговата молекула са свързани с тройна (въглеродна) връзка - една сигма и две пи връзки.

Получаване на етен от етанол и сярна киселина:
Необходими прибори и реактиви са: дестилационна колба, концентрирана сярна киселина, етанол.

Начин на работа: В дестилационна колба се наливат 15 мл. концентрирана сярна киселина и към нея на порции се прибавя 5 мл. етанол. Към получената смес се прибавя около 5 гр. сух пясък преварително промот със сярна киселина и вода. Пясъкът играе роля на катализатор и подпомага газоотделянето при нагряване на системата. Дестилационната колба се свързва посредством газоотводна тръба със съкленица в която се събира етилена над водата. При 160 'С сместа започва да кипи спокойно и се отделя равномерна струя етилен.

Взаимодеиствие на етилен с калиев перманганат:

В епруветка се наливат 15 - 20 мл. разреден разтвор на калиев перманганат и през него се прекарва умереа струя от етилен. След кратко време разтворът потъмнява или се обезцветява.

Получаване на ацетилен:
Необходими прибори и реактиви: дестилационна колба, делителна фуния, калциев карбит, натриев хлорид

Начин на работа: В дестилационна колба се слагат няколко прчета калциев карбит. Колбата се запушва добре с каучукова запушалка, през която е прекарана делителна фуния напълнена с наситен разтвор на натриев хлорид. Той се подава на порций в кобата. Полученият ацетилен се събира в ерленмайерова колба над водата.

anonymous708973
06-07-2012, 16:09
Ти прочете ли въобще?
Алкани, алкени и алкини съм учила миналата година.

Трябват ми опити с МЕД, СРЕБРО, ЦИНК, ЖЕЛЯЗО и ОЛОВО.