PDA

View Full Version : Математика - къде се използва комбинаторика?



bonbon_
06-08-2012, 20:06
Здравейте, трябва ми информация относно области, в които се използва комбинаториката, или геометрията.. Благодаря

DesireToFire
06-09-2012, 06:56
Кажи за какво ти трябва.

bonbon_
06-09-2012, 08:33
За презентация

MrCreeper
06-09-2012, 19:14
За комбинаториката, в тото-то. Геометрията в рамките за велосипеди.

anonymous546178
06-09-2012, 20:11
И двете навсякъде.
Комбинаториката е дял от дискретната математика и се използва в абсолютно всички изчисления на шансове, компютърни и телевизионни игри, игрални автомати и тн.
Геометрията много широко се използва от графичните и уеб дизайнерите. Също и при програмистите пишещи компютърни игри.

babati
06-09-2012, 22:31
И двете навсякъде.
Комбинаториката е дял от дискретната математика и се използва в абсолютно всички изчисления на шансове, компютърни и телевизионни игри, игрални автомати и тн.
Геометрията много широко се използва от графичните и уеб дизайнерите. Също и при програмистите пишещи компютърни игри.

Браточка :D Комбинаториката е част от дискретната математика. А онова за което говориш е булева алгебра и двоична бройна система :D Те са в основата на компютърните ти глупости, а не комбинаториката (е 100% и тя намира приложение, но ролята и не е основна там)

Иначе си прав за изчисления на шансове. Нарича се теория на вероятностите и го проспах в първи курс, защото беше много скучно и вече бях научил симплекс метод за 4-ка (ако ти говори нещо това)

Как и да е. И я махни това изменение на косинус и синус. Бъди пич и сложи едно дефазиране на негово място. Ще изглеждаш по-умен от 9-ти клас. :D

MrCreeper
06-09-2012, 22:40
Браточка :D Комбинаториката е част от дискретната математика. А онова за което говориш е булева алгебра и двоична бройна система :D

Как и да е. И я махни това изменение на косинус и синус. Бъди пич и сложи едно дефазиране на негово място. Ще изглеждаш по-умен от 9-ти клас. :D
ООО повярвай ми, и при създаването на компютърни игри се използва много геометрия и по-точно триъгълници и теорема на питагор.

babati
06-09-2012, 22:45
Здравейте, трябва ми информация относно области, в които се използва комбинаториката, или геометрията.. Благодаря

Комбинаториката се използва в Теория на вероятностите, Теория на кодирането, Целочисленото оптимиране. Ако напишеш в Гугъл теория на вероятностите или комбинаторика ще ти излезнат много неща. Ако си старателно дете и си прочетеш хубаво излизащите линкчета и по-важните и ясни си ги разпечатиш ще можеш да обясниш какво е комбинаторика, да посочиш трите неща, които ти дадох за употребата и и да напишеш какво е теория на вероятностите. Така доклада ти или каквото там правиш ще добие приличен вид.


MrCreeper за геометрия нищо не съм казал.
Много обичам да го трола мускол, защото говори много често без да разбира. Дървен философ му се вика. Зорлем да каже нещо.

anonymous546178
06-11-2012, 09:46
Ясно ми е че булевата алгебра е в основата на програмирането, но не означава, че не се използва и комбинаторика... Много математика може да се използва. Случвало ми се е в програма да се налага да пиша скрипт, който да канонизира уравнение на крива(от 2ра степен). Комбинаториката много се използва в анализа на вече написан алгоритъм (както и елементарна алгебра). Използва се и при някои random генератори. Относно симплекс метод, още не съм стигнал до там.. познато ми е само като термин нищо повече. Относно картинката, ще слагам квот си искам, идеята не е да сложа нещо, което никой няма да разбере, за да спечеля уважението на подрастващи математици.

П.п. Тролвай си, не ме бърка. Това до колко разбирам в някоя област не се променя от това дали ще кажеш нещо... Ще ти дам елементарен пример. Питат за плод, аз отговарям ябълки, ти отговаряш круши, което не прави моите ябълки по-малко плодове, нали така ?

prosto_chovek
06-13-2012, 00:16
Комбинаториката се използва не само при изчисление на шанс, но и при изчисление на брой възможности нещо да се случи по някакъв начин. Комбинаториката не са само комбинации, а и пермутации и вариации. Чрез нея можеш да разбереш, например, по колко начина можеш да подредиш определени неща така, че да се спази дадено условие - използва се много от програмистите и от библиотекарите, също така от физиците във всяка една област на физиката, но в по - елементарен вариант. Комбинациите се използват заедно с теория на вероятностите в хазарта, игрите от този характер и при математическо изчисление на възможност за реално събитие да се случи.
Геометрията е много обширно понятие - тя включва два основни дяла - планиметрия (на равнината) и стереометрия (на тяло в пространството). Използва се страшно много от инженери, архитекти, отново програмисти. Имаш тригонометрия, която намира приложение отново в тези три области. Имаш математически анализ, който се ползва най - вече от приложните математици. Също геометрия се използва в даден вариант във вълновата и ядрената физика, в електрониката, електротехниката и машиностроенето, както и в много други области. Всичко около теб е геометрия, а много от нещата, които ти се случват на практика, са един вид теория на вероятностите. :)

anonymous546178
06-13-2012, 09:18
:D :D :D Математическия анализ се учи много от приложни математици, но в практиката се използва най-вече от физици (по мой наблюдения) И математическия анализ няма нищо общо с Геометрията и Комбинаториката.

prosto_chovek
06-13-2012, 09:29
знам, че няма, просто се отплеснах :D :)

pandiflysche
06-15-2012, 17:41
И двете навсякъде.
Комбинаториката е дял от дискретната математика и се използва в абсолютно всички изчисления на шансове, компютърни и телевизионни игри, игрални автомати и тн.
Геометрията много широко се използва от графичните и уеб дизайнерите. Също и при програмистите пишещи компютърни игри.

Леле всичко бях чувала за комбинаториката, ама това, че се ползва в КОМПЮТЪРНИ И ТВ. ИГРИ не бях!!! В момета я уча и както казаха по-горе за тото нпример. Като цяло най-просто казано, комбинаториката ти дава примери за вероятности!!!

prosto_chovek
06-15-2012, 18:41
а няма ли според теб компютърни игри, в които се изчисляват шансове и в тв игрите не се ли изчислява шанс да се падне еди какво си :)

pandiflysche
07-14-2012, 17:16
а няма ли според теб компютърни игри, в които се изчисляват шансове и в тв игрите не се ли изчислява шанс да се падне еди какво си :)


Именно това е комбинаториката.

Chacho
07-14-2012, 20:29
И аз да предложа едно допълнение към темата за комбинаториката. Графите са вид комбинаторни конфигурации. Използват се в картографията, текстилната промишленост, компютърните науки, икономиката, т.н.

А, babati, може да се въздържиш от коментари. Освен, че си прочел заглавията на учебниците си, всичко което каза беше въздух под налягане. Булевата алгебра не е съществена част от алгоритмите за изчисление на шансове, за които се караш. Ти не си дървен филосов, ти си комплексар, който искаше да изпъкне с тва, че по документи трябва да имаш нещо общо с математиката и да се покажеш на много знаещ. Аман от такива като тебе.

notlike
07-14-2012, 20:30
Покерът. Ако разбираш от комбиниране, можеш да разбиеш конкуренцията на покер - с математична точност ще си изчисляваш шанса за успех при всяко разиграване. Не е зле, викам аз :)

IncendiaSanctus
07-14-2012, 20:34
@babati
Абе, в какъв предмет си учил симплекс метод и вероятности на едно ? оО
Защото нямат много общо помежду си... Не разбирам в някои университети как ви комбинират математиките, че да са по-малко xD