PDA

View Full Version : Проблем със захранването/ трябват ми съвети!



dPa3HuTeJl
06-10-2012, 13:14
Добър ден/вечер! Така, мисля, че има някакъв проблем със захранването ми. Компютъра ми го донесоха преди няколко дена (не е нов). Чува се някакъв звук, нещо подобно на (пззхсхсззцц) хаха, не знам как точно да го опиша. Все едно нещо вътре се "пържи" или просто е от перката, не мога да определя, дано е от нея. Звука не е високочестотен, слаб е и се чува само когато се доближа ухото до захранването. Характеристиките са ми - Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00GHz, 2gb of RAM DDR2, ATI RADEON XPRESS 200 Series (256 MB), не знам как да проверя захранването. Не знам дали е повод за притеснение, може би е, но в момента не мога да отделя пари за хубаво захранване. Не искам да си взимам разни от 15-20 лева, искам да е качествено.


Имам и друг въпрос, температурите на процесора и хард диска ми се струват високи, на процесора когато не се натоварва (примерно когато се ровя из нета) е от порядъка на 46-50C максимум, а хард диска не мърда от 62C. Когато пусна някоя игра например, процесора е 64-70C максимум, а хард диска не мърда от 62-64C. Тук има ли повод за притеснения? Сложил съм отделна охлаждаща перка отзад на кутията. Ако ви трябва още информация относно машината питайте, може и да ми кажете как да се добера до нея. Благодаря предварително.

npp
06-10-2012, 14:55
можеш да провериш дали захранването работи добре, като тестваш системата с някоя тежка 3d игра или с furmark: http://www.geeks3d.com/20120510/furmark-1-10-1-gpu-burn-in-stress-test-videocard-geforce-radeon/

идеята е че ако при пускане на теста вентилаторите на компютъра започнат да въртят по-бавно, тогава захранването е по-добре да се смени с по-мощно

doomkillerr
06-10-2012, 15:05
Температурата на хард диска, ако вярно е 62 градуса е доста висока. Трябва да си сложиш вентилатор примерно 120 мм. в предната част на кутията, която да вкарва въздух и по възможност и един от задната страна, който да изсмуква топлия въздух от кутията. Така ще има поток на въздуха и всички части ще се охлаждат по добре! Ако процесора е с оригинално BOX-сово охлаждане е нормално да държи такива температури!

npp
06-10-2012, 15:10
изключи компютъра преди да си легнеш и като се събудиш на другия ден премери температурата на харда непосредствено след пускане, ако пак показва 62-64'C, значи или програмата за мерене бърка или датчика не е наред

dPa3HuTeJl
06-10-2012, 15:16
Doomkilerr, благодаря за отговора! Да, и аз сметнах, че е доста висока за хард диск тази температура, но до сега не ми е правил никакви проблеми, скоро ще се мисли за допълнителна перка, къде точно трябва да се сложи казваш? Също така, можеш ли да ми кажеш мнението си относно захранването?

npp - благодаря и на теб за отговорите! Пробвах това с изключването - температурите се променят, тоест не е от датчиците, за жалост. Относно перките, не вярвам да има проблем. Винаги когато пусна нещо по-тежко и чувам как перка/перки автоматично започван да се усилват и се чува повече шум, тоест би трябвало да си работят нормално. Единственото нещо което ме притеснява в момента а захранването, хард диска мога да го сменя ако изгори.

prosto_chovek
06-10-2012, 20:25
за температурата - вентилатор, ако имаш и не действа - по - мощен вентилатор. Може и водно охлаждане ама е доста парички. А за захранването - най - добре ще го разбереш аок го извадиш, разглобиш и погледнеш кондензаторите да не са подути :) Съвет - ако ще си взимаш ново, гледай да е по - мощно :)

npp
06-12-2012, 09:37
Пробвах това с изключването - температурите се променят, тоест не е от датчиците, за жалост. Относно перките, не вярвам да има проблем. Винаги когато пусна нещо по-тежко и чувам как перка/перки автоматично започван да се усилват и се чува повече шум, тоест би трябвало да си работят нормално. Единственото нещо което ме притеснява в момента а захранването, хард диска мога да го сменя ако изгори.

въпроса е с колко се променят, защото ако е бил спрян за няколко часа и след това още при самото пускане покаже примерно 40'C, тогава може би програмата или датчиците не показват точно, а относно захранването, ако се охлажда добре и ако при натоварване на процесора и видеото на макс. подаваният от захранването ток не намалява, тогава е сигурно че ще издържи