PDA

View Full Version : Средно образование в чужбина.



M.B1914
06-13-2012, 13:44
Здравейтееее :) Случиха ми се доста не приятни неща на скоро и единственото ми желание да се разкарам от тази меко казано 'тъпа' държава. Не искам да конкретизирам причината за която искам да се разкарам от тук,не се уточних - обичам родината си,но мразя политиката и държанието на ограничените хорица. Така че бих искала някой от вас да ми помогне,защото търся училище да завърша средното си образование някъде? След две седмици завършвам 8клас и бих желала да довърша образованието си в чужбина. Някакви съвети за училища и горе долу да ме насочите как стават нещата,защото със сигурност не е толкова лесно. (:

windowlicker
06-13-2012, 14:40
За коя държава става дума?

Ето малко информация за Замбия: http://en.wikipedia.org/wiki/Education_in_Zambia

DisappointedDreamer
06-13-2012, 15:32
Ох, въобще не е лесно. Най-лесно ще е да отидеш в някое училище, което има интернат. Обаче там пък твоите родители ще трябва да се изхвърлят много.

За коя държава става въпрос?

M.B1914
06-15-2012, 23:29
Испания,Англия,Франция да знам за интернатите, но бих искала да се пробвам СЪС* стипендия или нещо такова и да именно, че не е никак лесно да се излезе навън особено на моите години

DisappointedDreamer
06-16-2012, 08:14
Най-лесно е да се ориентираш някъде където имаш роднини/познати, които да ти помогнат. Предлагам ти не ти да си избереш страните, а да отидеш там, където имаш възможност. За стипендии не знам. Нали се сещаш че тая стипендия няма да е много? Пък и ти трябва и настойник, и квартира и какво ли още не. С интернат е най-лесно.

mimsssssss
06-16-2012, 13:24
Научи се на български език, пък после ходи в "чужбината". В едно ти изречение толкова грешки, бива ли така?
пробвам с стипендия - трябва да е със
излезе на вън - навън е една дума
И т.н. и т.н.

Искаш да ходиш в чужбина, ама нали знаеш че ти трябват знания за там? А език? А пари? А място за живеене? Ти от нас какво искаш да ти предложим, конкретно училище ли? Кажи какви заложби имаш, или хоби, или поне с каква насоченост да е гимназията?

M.B1914
06-16-2012, 14:16
Научи се на български език, пък после ходи в "чужбината". В едно ти изречение толкова грешки, бива ли така?
пробвам с стипендия - трябва да е със
излезе на вън - навън е една дума
И т.н. и т.н.

Искаш да ходиш в чужбина, ама нали знаеш че ти трябват знания за там? А език? А пари? А място за живеене? Ти от нас какво искаш да ти предложим, конкретно училище ли? Кажи какви заложби имаш, или хоби, или поне с каква насоченост да е гимназията?

Спокойно, спокойно аз знанията си ги имам ;) Владея перфектно английски и руски, хахахах и какво място за живеене да знам, като не съм избрала още училище, а за парите не се бой. И не не искам да ми предлагаш конкретно училище, а питам хората, които учат в чужбина да ми разкажат малко повече, до колкото до хобито не мисля, че има нещо общо с езиковите гимназии, а пък за грешките на всеки се случва, няма перфектни хора, а пък оценките по български език за ми отлични ;)

DisappointedDreamer
06-16-2012, 14:40
Да ти разкажа хъх? Добре.

На 15 години, август 2011, родителите оставиха брат ми и мен сами в Швеция. Живеем в апартамент във вила. Почвам училище в 8.30 и свършвам в 15.00 или 16.00 абсолютно всеки божи ден. След като свършва училище, не отивам до мола, където с приятелки си играем върху ескалаторите. Напротив - отивам до магазина и пазарувам, ако не съм го направила през уикенда. А дори и да съм го направила през уикенда неща като мляко, зеленчуци, сок и т.н. винаги свършват през седмицата и трябва да се ходи допълнително. Мъкнеш пазарските чанти по автобуси, метра и влакове за да стигнеш до вкъщи. След като вече си се прибрала и настанила, трябва да видиш какво ще вечеряш - защото може би един ден няма да ти се занимава, и ще си направиш само филии и крема сирене, или пък мляко с овесени ядки, обаче не може цял живот на това да го караш. Докато яденето ти се готви, ти си хващаш учебниците и редом в кухнята сядаш и си четеш, докато бъркаш манджата, БУКВАЛНО. Същата процедура се повтаря през цялата седмица.

Събота и неделя отново няма чат пат. Ставаш сутринта, на обяд, вечерта когато и да е било и започва едно пране. Защото няма я майка да отдели тъмното от светлото, няма я майка ти да го пусне. След като се е изпрало трябва разбира се и да го простреш. А то не е чифт дънки и една блузка - особено за мен, след като се грижа и за себе си и за брат си. Веднъж в месеца ще трябва и да изпереш завивките на леглото си и одеялата, а това хич не е лесно.

И това са битови нещица с които ще се сблъскваш постоянно. Споменах ли тичането по миграционните власти? Подаването на документи във всяка една институция, очакването на отговор, знаейки че той може да бъде да, но може да бъде и не. И ако е не, то тогава ще трябва да си хванеш всичките парцалки, да напуснеш училище и да се върнеш в България, където трябва да започнеш всичко отначало. Попълването на формуляри, срещането с посолства, настойници, пишенето на препоръки, тяхното пращане и препращане. Да не си мислиш че е лесно?

А ... забравихме най-важното квартирата. Почти никой няма да даде под наем апартамент на двама 16 годишни. Търсиш по сайтове, занимаваш се с фирми, пръскаш пари, сълзи и нерви, в опит да намериш квартира, чието местонахождение, цена, големина и срок за наем те устройва, ВЪОБЩЕ ама ВЪОБЩЕ не е лесно. Блъскаш си главата половин година, не ядеж, не спиш, не живееш. Трябва да имаш ужасно много късмет и познати, пък и пари, за да си уредиш този въпрос бързо и лесно.

А после идва и ходенето по лекари и по зъболекари. Ами, ако недай си Боже се разболееш и не можеш да се оправиш? Тук няма как да си купиш лекарства. Трябва да ходиш на лекар. При кого да отидеш, как да стигнеш там, с настойника отново да се срещаш. Всичките тези въпросителни те изпиват кръвчицата и живота. Ами ако имаш по-сериозни проблеми със зъбите? Въобще не е лесно.

Та, ще продължаваш ли да се биеш в гърдите и да обясняваш как имаш 6-ци по български език и литература, които в случая ИЗОБЩО не са ти притрябвали. Те не те учат как да сгъваш пране, не те учат как да тичаш по адвокати и миграционни служби, не те учат как да се занимаваш по летища, докато се опитваш да не изпуснеш полета си. Стегни се. Всичко това ти го казвам добронамерено. Разказах ти просто и кратко живота си.

M.B1914
06-16-2012, 14:56
Не се бия в гърдите за някакви оценки просто казвам, за да не се притеснява mimsssssss да ли си знам езика. Знам как да пера, простирам, сгъвам или гладя пране, как да готвя също, но в интернат ще ми се налага ли? И отново въпросът ми не бе разбран, питах дали може да ми препоръчате някое училище,интернат,сайт или каквато и да е била информация за някое англо-говорящо училище. Благодаря ти за разказа, ако не харесваш живота си много съжалявам и наистина водиш доста труден живот за колко беше 16 годишна? Но това не е просто някоя моя прищявка или глезотийка да уча в чужбина,а просто една моя мечта от малка. Но нещата около мен напоследък ускориха тази моя мечта иначе бях оставила плановете си след като завърша 12ти клас тук.

DisappointedDreamer
06-16-2012, 15:01
Разбира се, че ще ти се налага. Да не мислиш че има прислужници, които ти сгъват гащите? Има различни интернати, в някои от които яденето ти е осигурено за през седмицата, но през уикенда сама си готвиш. Относително е.

Живота си ми е прекрасен, харесвам си го такъв какъвто е, много благодаря. На 16 години съм, ъхъ. То и аз като малка си мечтаех за мерцедеси и замъци и принцеси, ама го надраснах този период.

M.B1914
06-16-2012, 15:05
Ха-ха е радвам се, че си го надраснала, но аз не съм и има ГООООООООООЛЯМА разлика между замъци,принцеси и нещо съществено ;)

DisappointedDreamer
06-16-2012, 15:11
Съдейки по начина по който разсъждаваш, отдалече си личи колко ГООООООООЛЛЛЯЯЯМА е разликата. Нищо лично :) Успех, де.

M.B1914
06-16-2012, 15:21
да да сто процента може да се сравнят разсъжденията ми с разликата между замък и образование в чужбина (y) иначе мерси. :)

DisappointedDreamer
06-16-2012, 15:30
Замъка беше образно казано, за да се засили абсурдността в думите ти. Ама карай.

M.B1914
06-16-2012, 15:33
отново мерси за мнението ти, лек ден ;):)

mimsssssss
06-16-2012, 15:34
DisappointedDreamer, уважавам те като човек, като момиче, като личност. Браво, за това че си позитивна и несломима :)
Само не знам защо изкарваш житейските неща толкова трудни. И аз живея сама от 14 годишна, налагали са ми се какви ли не неща, ама чак пък да е трудно всяка седмица да си сменяш чаршафите и да се научиш на 3-4 манджици ... Не е трудно, стига да искаш. Не е критика това, просто... да кажем, че всеки приема трудностите различно. Иначе критиката ми е там, че не си подхванала брат си той да простира, ти да сгъваш. Защото не само на теб ти липсва майка, а и на него. И двамата трябва да си помагате. Ти готвиш, той прави салатката. Ти сменяш чаршафите, калъфките, кърпите, той слага новите. И така.

M.B1914 - никой не иска да ти разбие мечтите, просто гледай реално на нещата. Ако говориш английски добре, най-добре отивай в Англия или Щатите. Просто е смешно да не си информирана за страни като Испания. Всеки ден поне дават новини, погледай малко. Кризата не е само в Гърция, но това че българското око не вижда по-надалеч е друга тема. Перфектно говорене на език е доста... хм, разширено понятие да кажем. Какви дипломи си изкарала? Ако не си, добре е да си изкарааш сертификат. В повечето страни няма вечерен час и други глупости както в България, но например в САЩ, могат да осъдят вашите, ако си под 14 мисля и са те оставили сама за през ноща. Така, че на тези години да живееш сама в чужбина, легално, да посещаваш училище и да си на квартира - няма как да стане. В Англия бях чувала за един пансион, който бил много добър. На майка една приятелка, дъщеря и е там. Ама тя отиде със стипендия за тенис, аз за това те питах какво училище искаш. Ще разпитам, ще ти пиша. Искаш ли нещо да учиш - изкуства, математика, технологии, спорт? Не става ей така за всяко училище да ти пишем, насочи ни.

windowlicker
06-16-2012, 15:45
Защо просто не напишеш нещо от сорта на "english speaking high schools europe" примерно и да видиш какво ще ти излезе вместо да се убеждаваш нас и аз не знам какво. Аз го пробвах и ми излезнаха доста неща... Стана ми интересно, че каза че от малка ти е мечта да учиш висше в чужбина а дори не си си избрала страна?

M.B1914
06-16-2012, 15:46
Относно Испания разпитвам, защото се надявам през лятото да замина на езиково училище там за един месец и защото държавата е топла и весела,хората също. Не знам грам испански, но не пречи да съм в училище с английски нали? А доколкото езиците,знам ги перфектно за нивото на което ги изучавам, не съм уточнила, но съм на 15 след две седмици завършвам,да и определено изкуството е един плюс, защото се занимавам с фотография, рисуване и т.н. Разбрах, че няма как да замина сама за някъде, ако не съм в пансион. Но например в Италия работи леля ми, но за образованието там знам малко.

M.B1914
06-16-2012, 15:50
Защо просто не напишеш нещо от сорта на "english speaking high schools europe" примерно и да видиш какво ще ти излезе вместо да се убеждаваш нас и аз не знам какво. Аз го пробвах и ми излезнаха доста неща... Стана ми интересно, че каза че от малка ти е мечта да учиш висше в чужбина а дори не си си избрала страна?

Ами честно да ти кажа за мен няма никакво значение къде ще бъде, само да е далеч от тук и да е с това, което наистина искам да се занимавам, а то е с фотография и актьорско майсторство. Принципно винаги съм искала Америка,Франция,Англия или Холандия за висше.

windowlicker
06-16-2012, 15:54
Ето това е друго нещо :) щом искаш да е с английски, това доста смалява кръга, не вярвам да има чак толкова гимназии само с английски или? Иначе най-добре е да питаш леля ти за училищата там в Италия и разбира се дали би те взела, защото повярвай ми най-ужасното нещо е просто да отидеш в някоя държава без език и сама...

DisappointedDreamer
06-16-2012, 15:55
DisappointedDreamer, уважавам те като човек, като момиче, като личност. Браво, за това че си позитивна и несломима :)
Само не знам защо изкарваш житейските неща толкова трудни. И аз живея сама от 14 годишна, налагали са ми се какви ли не неща, ама чак пък да е трудно всяка седмица да си сменяш чаршафите и да се научиш на 3-4 манджици ... Не е трудно, стига да искаш. Не е критика това, просто... да кажем, че всеки приема трудностите различно. Иначе критиката ми е там, че не си подхванала брат си той да простира, ти да сгъваш. Защото не само на теб ти липсва майка, а и на него. И двамата трябва да си помагате. Ти готвиш, той прави салатката. Ти сменяш чаршафите, калъфките, кърпите, той слага новите. И така.


Тихо де 8-) аз се опитвах да я сплаша, ти пък :(
Иначе, да. Не е трудно. Аз даже се научих да му се наслаждавам 8-) Ааа, той брат ми помага, ама страшно рядко. Обикновено аз си се грижа за него, доставя ми удоволствие да му правя доматена супа и да му сгъвам бельото 8-)

mimsssssss
06-16-2012, 16:02
хаха ^^

авторке, хвърли 1-2-3-100 погледа на този сайт, има отговор на всичките ти въпрос - http://www.edlanta.com/

windowlicker
06-16-2012, 16:22
авторке, сега ти видях и другата тема и си готова да заминеш за чужбина , само защото си се скарала с приятелка??? Мога да ти кажа, че изобщо не си готова за такова нещо. Щом толкова се впечатляваш от едно такова нещо, ти представяш ли си как ще се чувстваш когато трябва да заминеш и оставиш всичките си приятели, защото мога да ти гарантирам, че ако живееш в чужбина никога няма тези приятелства да са същите. Помисли си над това. Сега може да ти се струва интересно, но всеки път ли като се скараш с някой ще сменяш държавата?? Те ще свършат по едно време... Ами щомк приятелите са толкова важно нещо за теб какво става ако не можеш да си намериш приятели на новото място? Дори и евентуално да си намериш първите мсеци ще ти се сторят като векове и това много смазва. Айде по-сериозно...

M.B1914
06-16-2012, 16:28
авторке, сега ти видях и другата тема и си готова да заминеш за чужбина , само защото си се скарала с приятелка??? Мога да ти кажа, че изобщо не си готова за такова нещо. Щом толкова се впечатляваш от едно такова нещо, ти представяш ли си как ще се чувстваш когато трябва да заминеш и оставиш всичките си приятели, защото мога да ти гарантирам, че ако живееш в чужбина никога няма тези приятелства да са същите. Помисли си над това. Сега може да ти се струва интересно, но всеки път ли като се скараш с някой ще сменяш държавата?? Те ще свършат по едно време... Ами щомк приятелите са толкова важно нещо за теб какво става ако не можеш да си намериш приятели на новото място? Дори и евентуално да си намериш първите мсеци ще ти се сторят като векове и това много смазва. Айде по-сериозно...

Ахахаха спокойно спокойно няма абсолютно нищо общо с това :)

windowlicker
06-16-2012, 16:34
ок, а търсиш ли училище в крайна сметка?

M.B1914
06-16-2012, 16:38
ДА!!!!!!!!!

M.B1914
06-16-2012, 16:43
авторке, хвърли 1-2-3-100 погледа на този сайт, има отговор на всичките ти въпрос - http://www.edlanta.com/

даа точно в този сайт се ровя от няколко дена, но ще отида в офисът им да се консултирам направо, благодаря

classy
06-17-2012, 20:49
Да ти разкажа едно мое ежедневие. Ти явно си колкото мен? (97 набор?) Значи,тази година ми е първата във Франция.Тук съм със настойник,така де,истинските ми родители са в България,аз тук съм с настойник,близка приятелка на майка ми.Започвам учлище в 8:30 и свършвам в 16:00. След като свърша училище не отивам на пазар да си купувам чантички "Шанел",а отивам вкъщи и помагам на настойничката ми чистим къщата , перем,гладим,занимавам дечицата и (2-3 годинки са),след това отивам на тренировка по плуване (единствената ми почивка),прибирам се,готвим,хапваме,помагам и да отсервираме и почистим след мъниците,преспиваме ги. Вече е станало около 21-22,влизам в банята къпя се и след това-ЗАЛЯГАМ НАД УЧЕБНИЦИТЕ.За първа година съм тук и трябва да уча 3 езика - френски, и отделно за училище английски&испански имам и допълнителен клас по руски. (Станаха четири езика ама все тая ;д), история, география,философия, математика и наука. Ако ти остане време (ако имаш изпит просто забрави) спиш не повече от 5 часа.Не се оплаквам,просто искам да те предупредя,че положението хич не е розово. А знаеш ли кое е най-гадното? Че когато се чувстваш like shit,няма мама&татко да си им поплачеш на рамената, няма ги онези хубави разговори с мама,относно момчета,секс и т.н. Сама си направи извод дали ще се оправиш сама,и ако мислиш,че е така-ДАВАЙ! :)

M.B1914
06-18-2012, 11:37
Хах е благодаря на всички за изказаното мнение, вече съм наясно с нещата и ще пробвам въпреки всичко, с родителите ми ще отидем да се консултираме на място (:

Djenka
06-27-2012, 23:45
Здравейте, не искам да правя нова тема, затова ще пиша тук.
Завършвам осми клас след няколко дена, уча в професионална гимназия с интезивно изучаване на английски език. Скоро направих и TOEFL Junior (не знам дали помага за кандидатстване в гимназия в чужбина?). Нашите обмислят преместване в Англия (Лондон). Та въпроса ми е, възможно ли е да започна 1 срок в нормално училище, трябва ли да правя приравнителни изпити и т.н.? TOEFL Junior, удостоверяващ, че английския ми е на ниво B1+, би ли ми помогнал да ме вземат в някоя гимназия?
Надявам се да разбрахте какво точно ви питам, ще се радвам ако някой има отговор :) :D