PDA

View Full Version : Студенти в Стенден, Леуварден, Холандия



FairPlayer
06-14-2012, 18:34
Привет на всички, има ли хора тук, които са учили, учат или ще учат/живеят в Леуварден, защото имам някои въпроси относно разходите за живот и самото образование. Всеки отговор или ПМ е добър дошъл.
Поздрави и благодаря предварително!

Tikche
06-16-2012, 17:32
Живяла съм в Холандия, но в Rotterdam, Amsterdam и Oosterhout. Не съм учила там, но годеникът ми е живял в Холандия 6 години. Завършил е там както гимназия, така и беше 1/2 години в университет, който беше адски скъпо платен (40,000 евро на година, за хора които са умствено надарени) и си беше доста трудно. И най-простия университет си е доста сложен. Забравяш за каквото и да е свободно време и учиш по цял ден в къщи. Той учеше компютри и математика на висше ниво ( там си избираш няколко предмета, които да са ти на лесно, средно и висше ниво). Два пъти в годината има тестове (като курсова работа), които трябва да направиш и да ги хванеш с определена оценка, или не преминаваш. В Холандия ( или поне както са ми казвали всичките ми приятели от там не се повтаря университет). Повтаряш ли не можеш да влезеш в друг на територията на страната. Просто те имат за мързелив и негоден. Ученето е адски много.
За разходи-малко по-горе има една тема специално за Холандия и там адски подробно съм описала всички разходи от транспорт, обучение, храна ( от къде да пазаруваш и къде, кое е по-евтино), ток, вода, наем...и тн.
Обикновено студентите си взимат под наем апартамент в близост до университета. Наема е към 400евро. Ако влезеш в сайта на университета те често публикуват стаи и апартаменти в близост до университета, за да могат студентите да ги наемат. Друго много важно нещо. За да наемеш апартамент трябва да представиш трудовият си договор, който да е валиден поне още 6 месеца, за да е сигурен човекът, който ти дава апартамента, че можеш да си го позволиш. Тъпо е, но какво да се прави. Най-добре предварително говорете с този човек и го питайте дали може без този договор и му кажете от къде ще имате доходи всеки месец и как ще си позволите наема. Аз ти препоръчвам 4 приятели да сте и да си делите наема на по 100 евро всеки. Ток и вода се плаща 1 и съща сума всеки месец, а на края на годината се преизчислява и, ако си ползвал по-малко от платеното ти връщат тази част от парите, която не е ползвана. Така беше и за транспорта(връщаха ти парите като предоставиш билета си), но май вече не е така от няколко месеца. Всеки месец имаш задължителна застраховка от 150 евро. Ако си безработен държавата ти връща 70 евро всеки месец. Най-добре си извади карта от Rabobank, за да може държавата да ти връща парите по нея. Нашите карти също стават, но са с по-дълги номера, не можеш да си проверяваш парите чрез елка (има специална към картата и е много яко с нея). Вместо да ходиш до банката можеш чрез елката да пращаш пари на други хора и да си плащаш сметките, вместо да ходиш да се редиш на опашка, а и няма да имаш такса. Ако имаш виза като мен ще плащаш 5лв на транзакция + фиксиран % от истеглената сума-не си струва.
Съветът ми е погледни по-горната тема-нещата там съм ги описала адски добре и подробно. :)

Мечо_Буболечо
06-16-2012, 18:41
Живяла съм в Холандия, но в Rotterdam, Amsterdam и Oosterhout. Не съм учила там, но годеникът ми е живял в Холандия 6 години. Завършил е там както гимназия, така и беше 1/2 години в университет, който беше адски скъпо платен (40,000 евро на година, за хора които са умствено надарени) и си беше доста трудно. И най-простия университет си е доста сложен. Забравяш за каквото и да е свободно време и учиш по цял ден в къщи. Той учеше компютри и математика на висше ниво ( там си избираш няколко предмета, които да са ти на лесно, средно и висше ниво). Два пъти в годината има тестове (като курсова работа), които трябва да направиш и да ги хванеш с определена оценка, или не преминаваш.
Е, щом има такова добро образование защо работи като охрана? Четох ти другата тема, където си смяташ разходите, защото ще живеете самостоятелно и там пишеш, че работи като охрана. Защо човек с толкова добро образование и с възможност да дава по 40 000 евро на година за да учи, ще дойде да работи в България като охрана?
Курсовата работа няма нищо общо с тестовете, теста си е тест, а курсовата работа обикновено е на някаква тема..

Tikche
06-24-2012, 18:45
Е, щом има такова добро образование защо работи като охрана? Четох ти другата тема, където си смяташ разходите, защото ще живеете самостоятелно и там пишеш, че работи като охрана. Защо човек с толкова добро образование и с възможност да дава по 40 000 евро на година за да учи, ще дойде да работи в България като охрана?
Курсовата работа няма нищо общо с тестовете, теста си е тест, а курсовата работа обикновено е на някаква тема..
Работи като охрана, понеже се върна заради мен, докато завърша образованието си. Докато е тук 9 месеца нищо не правеше и откачи и реши да си сбъдне една мечта да стане полицай, но най-добрия му приятел стана охранител и решиха да работят заедно. Защо пък не да се занимава с нещо, докато ме чака. Няма само в къщи да си седи.

windowlicker
06-24-2012, 19:12
Мечо, а теб какво те интересува личния живот на момичето? Виждам, че не си съгласен с това, което се занимава, но на мен ми е интересно какво по-точно ти пречи това, че да търсиш сметка...

FairPlayer
07-22-2012, 18:52
Bump >