PDA

View Full Version : Висше?! За / Против



DS
06-15-2012, 00:41
Здравейте, не на празно пускам тази тема в "Пълнолетника"!
Искам да разбера какво мислите за висшето образование? Не се ли навъдиха прекалено много специалисти в тая България, къв е смисълът от висше при заплата колкото продавачка?
и т.н. схванахте какво имам в предвид!

Joc
06-15-2012, 00:47
ок да речем, че висшето не е от полза.
Без висше каква е алтернативата?

DS
06-15-2012, 00:55
Това е една от малкото теми на които нямам ясна позиция :)
За това и я пуснах!
ОК! Да речем че човек не завърши висше образование... има достатъчно професии за упражняване!
Но познавам достатъчно висшисти които работят какво ли не за да преживяват, което ме навежда на другата мисъл: а именно къв е смисъла от 4 години яко бъхтене и на края да работиш шофьор или сервитьор :)

Irti
06-15-2012, 05:36
От една страна е хубаво, но от доста други не. Да кажем, че с него имаш повече преднина, ако кандидатстваш за някое място, но това не е гаранция. В държавна работа например ще го вземат този по-нагоре от теб. И ако знае език е уреден изцяло. Езика е по-важен от висшето.

От друга страна е, че се набиваш с пари през тези години и както ти каза после не е сигурно дали ще можеш да ги избиеш. Не е до бъхтене. Всъщност какво бъхтене? Да си вдигнеш краката на масата и да учиш нещата. Все едно четеш книга. Не говоря за болните истории, които четат по цели нощи и на сут. нищо не знаят и са посърнали за сън.

Парите са проблем, а аз съм много против това вашите да ти плащат образованието и после да претендираш, че сам си постигнал нещо. Малко е нагло. Доста висшисти са без работа, а доста голи и боси си бачкат.

Трябва да чакаш звездния момент, за да си избиеш парите, ако това стане. Давал съм пример за касиерката в кауфланд. Две, три такива степени на образование, ама виси за 400 лв там. Няма и толкова даже.

От още една страна.. ъм.. това е България и никога няма да те оценят на максимума, който можеш. 4-5г, като учиш после още 2-3 години да избиваш всички пари и чак тогава да почнеш да си горница, а ако почнеш сега - няма долница. Почваш от нищото и само трупаш.

Беден, богат човек няма. Има човек, който и с малко пари, ако ги разпределя ще преживява.

Ако имаш опция да дръпнеш към чужбина - това е друга по-приятна песен. Там ще те забележат, но не и тук, където играят връзкарите и парите.

Като цяло не е особено лошо, но трябва да прецениш дали си заслужава.

JungleJaguar
06-15-2012, 09:33
ЗА,НО В ЧУЖБИНА !

Познавам семейни хора с основно (8-ми клас),които четат книги с чувалите,имат стабилен собствен бизнес,карат си S класите и с извинение ги боли х*я,че нямали даже средно.

В същото познавам повече висшисти,които даже нямат и работа.
Единият от тях бачкаше на бензиностанция,другият беше общ работник,а едно момиче беше продавачка на плодове и зеленчуци.Познавам и висшистки сервитьорки,продавачки в зоомагазин (за 350 лв),общи работници в строителството,продавачка на козметика,дюнерджии,пицари ,миячи на коли и т.н. "престижни" професии.
Всички те до един са ми казвали,че тая хартийка ше си сложат в рамка и ше я закачат на стената за красота,или ше я ползват за тоалетна хартия !

Познавам и хора,работещи в световни компании,имащи връзки с големи хора и бизнесмени,но ТЕ ИМАТ ВИСШЕ В ЧУЖБИНА,А НЕ ЛАЙНЯНОТО ВИСШЕ В БЪЛГАРИЯ !
Тва е разликата !

99% учат висше заради студентския живот-ядене,пиене и ебане.
Тва е в България.
Иди виж студентите в Германия или САЩ и ше видиш що наште висшисти са сервитьорки и общаци за 500 кинта.

Ето ти разликата:

3 часа през нощта-часове след поредното убийство в блок 23, всичко в Студентски град е както обичайно. Хиляди студенти са в чалга заведенията.Тези, които са свършили парите, купонясват в стаите. В учебни дни алкохолът в Студентски град е по-евтин, за да се стимулира консумацията.Затова през седмицата се пие повече.
Приетият за нормален начин на живот в района,НЯМА АНАЛОГ В НИТО ЕДНО подобно място в страните с висше образование !

Кампусите на държавните университети във Вашингтон и Лос Анджелис, Калифорния по мащаби са сравними със Студентски град.В тях живеят над 30 хиляди студенти.Само с мащабите свършват приликите между държавните университетски градчета по света и България.

В кампусите на САЩ- държавата с най-добро висше образование в света, е абсолютно забранена продажбата и консумацията на алкохол !
В Студентски град консумацията на алкохол е основното занимание за студентите !

В кампусите по света има безплатни за студентите библиотеки и спортни площадки.
В Студентски град в София библиотека няма, но пък има цели 10 чалга клуба,още няколко казина, стриптийз бар и над 50 магазина за продажба на алкохол нон-стоп !

В САЩ и Европа кампусите имат вечерен час, който е наречен „тихи часове".
От 22 часа вечер до 8 сутринта е забранено шумът да надвишава такива нива,че да се чува говор,музика, телевизия или други звуци.
"Тихите часове" за нашия Студентски град са през деня,когато студентите спят,защото животът тук ЗАПОЧВА от 22 ч вечерта.

В кампусите на университетите е забранен достъпът на външни лица. Абсолютно забранени са и купоните !

Сами си правете извода от нашето "висше".

ohluv
06-15-2012, 10:55
ЗА,НО В ЧУЖБИНА !

Познавам семейни хора с основно (8-ми клас),които четат книги с чувалите,имат стабилен собствен бизнес,карат си S класите и с извинение ги боли х*я,че нямали даже средно.

В същото познавам повече висшисти,които даже нямат и работа.
Единият от тях бачкаше на бензиностанция,другият беше общ работник,а едно момиче беше продавачка на плодове и зеленчуци.Познавам и висшистки сервитьорки,продавачки в зоомагазин (за 350 лв),общи работници в строителството,продавачка на козметика,дюнерджии,пицари ,миячи на коли и т.н. "престижни" професии.
Всички те до един са ми казвали,че тая хартийка ше си сложат в рамка и ше я закачат на стената за красота,или ше я ползват за тоалетна хартия !

Познавам и хора,работещи в световни компании,имащи връзки с големи хора и бизнесмени,но ТЕ ИМАТ ВИСШЕ В ЧУЖБИНА,А НЕ ЛАЙНЯНОТО ВИСШЕ В БЪЛГАРИЯ !
Тва е разликата !

99% учат висше заради студентския живот-ядене,пиене и ебане.
Тва е в България.
Иди виж студентите в Германия или САЩ и ше видиш що наште висшисти са сервитьорки и общаци за 500 кинта.

Ето ти разликата:

3 часа през нощта-часове след поредното убийство в блок 23, всичко в Студентски град е както обичайно. Хиляди студенти са в чалга заведенията.Тези, които са свършили парите, купонясват в стаите. В учебни дни алкохолът в Студентски град е по-евтин, за да се стимулира консумацията.Затова през седмицата се пие повече.
Приетият за нормален начин на живот в района,НЯМА АНАЛОГ В НИТО ЕДНО подобно място в страните с висше образование !

Кампусите на държавните университети във Вашингтон и Лос Анджелис, Калифорния по мащаби са сравними със Студентски град.В тях живеят над 30 хиляди студенти.Само с мащабите свършват приликите между държавните университетски градчета по света и България.

В кампусите на САЩ- държавата с най-добро висше образование в света, е абсолютно забранена продажбата и консумацията на алкохол !
В Студентски град консумацията на алкохол е основното занимание за студентите !

В кампусите по света има безплатни за студентите библиотеки и спортни площадки.
В Студентски град в София библиотека няма, но пък има цели 10 чалга клуба,още няколко казина, стриптийз бар и над 50 магазина за продажба на алкохол нон-стоп !

В САЩ и Европа кампусите имат вечерен час, който е наречен „тихи часове".
От 22 часа вечер до 8 сутринта е забранено шумът да надвишава такива нива,че да се чува говор,музика, телевизия или други звуци.
"Тихите часове" за нашия Студентски град са през деня,когато студентите спят,защото животът тук ЗАПОЧВА от 22 ч вечерта.

В кампусите на университетите е забранен достъпът на външни лица. Абсолютно забранени са и купоните !

Сами си правете извода от нашето "висше".

Много си се изхвърлил да ти кажа :D Тези неща не са верни за всичките университети,а само за елитните.И в чужбина ще намериш много студенти,които ходят само заради купоните и мацките.Проблема не е в студентски град,а в главите ни.

Иначе съм за висшето.

JungleJaguar
06-15-2012, 13:58
Докато има такива като теб,абсурдите ще продължават да се случват,защото се приемат от вас за нещо напълно нормално.Не ви пука,а дори и ви харесва.

Всичко,което съм написал си е точно така.
Явно си 17-18 годишен,който още не се е сблъсквал с живота,а още мама и тати ти дават парички.
Вземи дипломата си за висше,виж как е и после пак говори.Проблема ви е,че си мислите,че като вземете висше и вече край, всичко разбирате,всички други хора ще ви се кланят и всички врати в живота винаги ще са широко отворени за вас.
Реалността обаче е съвсем друга.

koshtramba
06-15-2012, 15:52
Абе, ако се погледне от нематериалната страна, висшето трябва да ви е за тапия, собствено удовлетворение, компетентност в дадена област, поне IQ-то ви няма да е като на кокиче.

На кого не му е мило и драго когато знае нещо повече в дадена област от своя събеседник ?!

Образованието може да ти даде доста познания в дадена област, така че да ти помогне за основаването на личен бизнес, например. "ЗА" съм за някакво икономическо образование (въпреки, че аз се развивам в коренно противоположната област). Мисля, че всички се сещат защо!
Ама, като се замислиш : не е чак-толкова важно какво образование имаш, важно е менталните ти възможности да са на ниво "да ти сече пипето"!
Познавам хора, които не знаят как правилно се изписва "Вапцаров" и го пишат с малък ер, но въпреки всичко мисленето им е невероятно развито, справят се с битовите си проблеми по-добре от един висшист, дерзаят, не стоят на едно място ! ЕТО това му трябва на човек, който иска да живее добър и спокоен живот.

NomNomNom
06-15-2012, 17:14
Бакалавъра е като гимназията - учиш си общи приказки за кеф, и ако искаш да разчиташ на дипломата после, при търсене на работа е важна.
Има много специалности в бг, които са неприложими, и е безсмислено да ги запишеш, ако очакваш да изкарваш пари от тях.
Също така, тепърва кандидатствам, а заплатата ми е колкото на леля ми, която е пенсионен експерт с две магистратури.
Ако и аз се бях насочила към социални дейности - щях да си стоя безработна до магистратурите.

Та, висшето ще ми е между другото - специализациите са ми извън училище/университета.

Хората, които по някое време си правят бизнес - и при тях е така, висше ако завършат - все им е тая.

mimsssssss
06-15-2012, 17:54
Съгласна съм с вас, и най-вече с мнението на koshtramba. Прителя ми няма висше, на 27 години е, и заплатата му е 1 000Е. Много си зависи от волята на човек, борбата му за извисяване, нюха му на търсене на правилната работа, да не кажа и късмет... в много професионални дейности. Сега ако искаш да си доктор или учител, съответно ти трябва диплома и дори не виждам смисъл да кандидатстваш за това място без такава. Но има куп други неща и места, където дипломата ти не е на първо място и дори да я имаш, може да вземат кандидат без нея. Както Irti каза, май езика е едни ниво по-нагоре от бакалавъра. Защото езика открехва поне малко вратата.
Уча в България специалност, която след това няма развитие. Но не живея в България, така че това няма значение. Нещата към които съм се насочила имат перспектива в други страни, така че това е важното за мен. Но честно казано за хора, които записват просто ей така, не виждам смисъл. Например много мои съученици бяха записали по над 10 неща за кандидатстване в няколко университета, някой от които съвсем различни факултети и никаква обща връзка едно с друго. Чакаха просто да ги приемат някъде, все едно титлата студент те прави една крачка повече от другите. Да, ама не.
Irti каза, че било смешно и не одобрявал някой, който учи висше и мама и тати му плащат образованието. Еми аз можех да уча безплатно в друга държава (където забелжете унито ти е без пари), ама реших в милата България, защото професорите са от руски школи и са доста начетени хора. И сега едновременно с висшето уча и език, а домашните задължения не са хич малко, та нямам възможност да започна да работя. Ще работя, ама след като си изкарам бакалавъра. Сега почвам и семинари допълнителни. Еми, гордея се че майка ми ме издържа, има възможността да ми плаща таксите и ми е подкрепа за обучението. Не виждам срамно.

Sh@d0w
06-15-2012, 18:06
Зависи в каква сфера искаш да се развиваш. Има професии в които без висше няма да просперираш, има и професии в които висшето е напълно излишно и е само загуба на време и ресурси. И като цяло висшето в България е много зле и не е гаранция че след като го изкараш ще си намериш добра и просперитетна работа. Друг е въпроса за капризите на българските компании, които искат хем да си млад да си с две висшета и да имаш 849284230 години стаж по специалността за да те вземат.

Сам/а си реши какво точно искаш да се развиваш, но отсега ти казвам, че с и без висше е все тая, важното е какво можеш и да се ориентираш правилно. Аз например се отказах след първата година в университета, защото просто се отчаях от образователната ни система, хванах си работа и сега изкарвам с начална заплата повече, от повечето други професии след години. Всичко е до умения, желание да се развиваш и да гледаш надалече. Имаш ли ги тези неща, повярвай ми ще ти е лесно занапред в живота.

mimsssssss
06-15-2012, 18:15
^ Вярно си е. Само че, има едно НО. Например мога да почна да работя на някой остров, да речем камериерка - ззаплатата е 850Е, сервитьорка - 1 000Е, да гледам деца - 1 200Е. Нали, добра пара дават. Ама се замисляш, че не може цял живот да си сервитьор. К'во като бакшиша на месец ти е 200Е, ще се прибираш без крака и ръце и гръмнала глава. Макар, че познавам хора работещи до 50 години тази работа, и то не само жени, ами и мъже. Еми всеки сам си преценя, че освен пари, трябва да си гледа и здравето. Sh@d0w, образователната система акто цяло запада в целият свят, не е само в България. Просто тук не се шуми толкова за другите страни, а си гледаме само нас си. Аз не знам защо примерно дето Гърция, Македония, Турция са ни съседки, много малко знаят хората за обучението там. Например в Гърция след всеки клас има матури по всички предмети и това ти е годишната оценка. Текущите ти са без значение, дори може да нямаш. Оценъчната система е до 20т. и т.н. и т.н. Че тука си е зле, зле е. Още повече най преебани са задочниците, които нямат изобщо практика, а плащат по високи такси и бала за приемане е по висок (по каква логика и аз не знам).

koshtramba
06-15-2012, 18:45
Има и друг вариант - момента с издигането! Да се закотвиш на някое добро място и да се доказваш там !
Ако, да речем, например аз работя като сервитьорка в някое прилично заведение, това ще е само временно и в никакъв случай няма да е цял живот! При първа възможност аз ще стана управител, мениджър и т.н, без да имам каквито и да било образователни придобивки! Някои хора така процедират - бавно става, но става!

Аз съм много "ЗА" образованието, искам да уча, да съм интелигентен човек, ценностно разгърната личност, а дали ще продължавам да се изявявам в желаното амплоа и ще припечелвам толкова, че да имам спокоен живот, кой знае... Аз ще се изучавам - пък - каквото стане.

Sh@d0w
06-15-2012, 19:11
Да си интелигентен и да да имаш висше са си две отделни неща, не са неразривно свързани.

mimsssssss както казах човек, трябва да има свои цели за развитие. Като заговорихме за образование, едно на ръка че цялата система запада, второ че самите преподаватели, които трябва да са пример и стимул на учениците/студентите си, въобще не ги интересува и гледат да претупат нещата набързо. Как би могъл един човек да се мотивира да учи, да се образова, като човека който би трябвало да го мотивира не си дава зор? Дори и да имаш някакво желание се убива. Примери имам много, малцина са преподавателите, които могат да те мотивират да учиш с желание.

От друга гледна точка, картинката в България е следната. Дори и да имаш висше и да си завършил, дипломата ти няма почти никаква стойност пред рабтодателите. Най - малкото защото много добре знаят какво е нивото в университетите. Цяла година се нагледах на студенти, които се опитват да минат метър, да препишат курсовата си, поне да хванат тройка и да минат напред. И после какво? Като завърши не знае какво е учил 4 години, защото някой друг го е бутал. Друг е въпроса също, че в българските университети липсва практиката. В чуждите университети, в четвърти курс вече има стабилно количество осигурен стаж зад гърба си, докато в България в четвърти курс още имаш лекци... Извод - Българските университети бълват неподготвени, неопитни вишисти, които след като завършат трудно се ориентират в следата. По статистика след завършване доста от студентите не работят по специалността си, а се хващат на първата им предложена работа, просто защото е много трудно, особено в България. Я сервитьор, я хамалин, уж за малко докато изпадне нещо по - добро, ама хванеш ли се веднъж на хорото, трудно е да се пуснеш. Поинтересувай се из нета, колко от вишистите работят по специалността си след завършване и ще се шокираш.

Та това което исках да кажа с две думи - няма значение какво образование имаш - важното е да умееш нещо добре, да ти е интересно да го правиш и винаги да търсиш начини да се усъвършенстваш в дадената насока. Ако си добър - ще ти спори в живота, ако не преориентирай се. Не чакай образованието да ти даде всичко нужно на готово, защото ще си останеш с пръст в ръка. Всичко което знам и мога, за да ме вземат на сегашната ми работа съм го научил сам, никой не ми го е казал или съм го прочел от янкой учебник. Най - хубаво се учи, когато сам исакш да учиш. А защо не е важна дипломата а знанията? Защото както сам казах, като отидеш на интервю, най - често преди въпроса за образованието, ако въобще те питат, ще ти дадат практическа задача, или ще те питат въпроси с практическа насоченост. Ако се справиш - ставаш, ако не чао довиждане.

Така е в България.

koshtramba
06-15-2012, 19:20
Съгласна съм със сянката. За щастие аз съм се ориентирала към нещо, в което съм най-добра и - най-важното - харесва ми ужасно! Обаче, дори да го можеш, работодателя иска ДОКУМЕНТ, иначе няма да те назначи, за да ти даде възможност. Навсякъде в обявите пише "Задължително (икономическо/филологическо и т.н) висше образование". Поне в България всеки с диплома е една крачка пред теб. Не знам каква е логиката да е така, но е така, и това ме обезпокои.

Post Scriptum : Не съм чувала в България да има тест драйв за длъжностите.

mimsssssss
06-15-2012, 19:22
^ Така си е. Аз сега от понеделника имам изпити, а вече четирима човека ми се обаждаха, да ме питат да ми оставят книжките си. Знаят, че ходя на лекции, а те не искат да излизат в неплатени отпуски. Дават си книжките на някой колега за подписи, после врънкат да им се пращат записките от лекциите и така. Взимат си изпитите с тройки и накрая и дипломата. Аз естествено им отказвам всеки път, ама те си се надяват да мине номера. Някой път се изнервям/е даже. Една група от десет човека може да идва цял месец на лекции, даваме пари за квартира и храна и в края на краищата, другите 50 човека искат да се изкарат тарикати и да получат на готово.
Иначе това за професорите си е точно така. Вече започвам трети курс, до сега съм попадала 3-ма дето са си давали зор, от около двадесет. Еми той като му е избираем предмета, на лекциите си говорим за новата книга на еди-кой-си, а на изпита трябва да донесем примерно реферат (разбирай някво есе, свободен разказ + наши анализи), върху прочетената книга. Еми в първи курс аз писах за Хари Потър, приятеля ми не можа да повярва, че мога да напиша 20страници за него и да имам петица.

Шадоу, я сподели работа, за която не се изисква диплома... ама да не заплатата да е 200лв :)

Sh@d0w
06-15-2012, 19:28
Post Scriptum : Не съм чувала в България да има тест драйв за длъжностите.

Не навсякъде разбира се, но повечето вече го правят. Преди месеци, като още ходех на интервюта, останах с такова впечатление + това на мои колеги.


Шадоу, я сподели работа, за която не се изисква диплома... ама да не заплатата да е 200лв :)

В момента веднага мога да ти дам пример със сферата, в която аз работя. Почти във всяка професия в ИТ сектора са важни уменията, назначаването на длъжност най - вече зависи от показани способности или портфолио. А заплатите повярвай ми не са никак малки.

koshtramba
06-15-2012, 19:30
Да, брат ми е в IT сектора, там се издигна много, взима нереално много пари и е без висше (поради простата причина, че е глупак и прекъсна в 3-ти курс).

Sh@d0w
06-15-2012, 19:35
Вежднъж ако си избутал до трети курс, наистина е тъпо да прекъсваш.

koshtramba
06-15-2012, 19:39
Именно. Затова за мен той е глупак! Парите и длъжността, която получи го разконцентрираха от ученето и го накараха да се чувтва безсмъртен. И много жалко...

r19
06-15-2012, 22:06
Най-важното е да си намериш хубава и платена работа, а висшето може да допринесе за това. ;)

toad
06-15-2012, 22:16
Висшето вече е със статус на средно , в известен смисъл , поне така разсъждават работодателите . Дори за наглед неквалифицирани работи се предпочита кандидат с "някакво висше" . Убедих се от личен опит , че редовното образование в България не си заслужава и е пълна загуба на време и пропуснати ползи . Мит е , че си по-близо до практиката , благодарение на разните там стажове или упражнения . Комбинация от задочно+работа е по-добра , а ако се работи и нещо свързано с изучаваното е къде къде по-ценно от редовното обучение . Предвид факта ,че у нас висшето образование е все още сравнително евтино , за нашите стандарти си е по-добре да изкараш , отколкото не . Не само за тапията , а и за знания , за контакти и пр. , но както споменах редовното не си заслужава . Тук не говорим за IT сферата , където както вече споменахте хартийката не искат . И действително образованието запада в световен мащаб , а потърпевши са младите . Трудни времена да си млад човек ...

DS
06-16-2012, 00:40
До момента:


На кого не му е мило и драго когато знае нещо повече в дадена област от своя събеседник ?!

Това ми прозвуча много нарцистично!



Аз например се отказах след първата година в университета, защото просто се отчаях от образователната ни система, хванах си работа и сега изкарвам с начална заплата повече, от повечето други професии след години. Всичко е до умения, желание да се развиваш и да гледаш надалече. Имаш ли ги тези неща, повярвай ми ще ти е лесно занапред в живота.
Аверче описа живота ми! :D
След 1ви курс прекъснах после имах възможност да продължа, но бях до болка демотивиран от цялата тая помия!



И действително образованието запада в световен мащаб , а потърпевши са младите . Трудни времена да си млад човек ...
Аейде горкичките дечица! За тия курвета и тарикатчета дето пушат пият и са ебат повече от 20+ годишни?! С родители некадърници, израстват изроди!

Мнение:
Много от младите хора блъскани от комплексираните си родители или незнание кво да правят с живота си се записват в "някъв" университет с "няква" специалност!
Изключително са малко хората които знаят какво искат и как ще го постигнат!

За мен:
Както споменах след завършване на гимназия, започнах да уча "IT" озарен от ясната представа, че това е моя живот! След 1ва година поради някой невзети изпити по съвсем далечни предмети от IT сферата бях пренуден да прекъсна... щом си взех въпросните изпити и имах възможност да продължа, от видяното само за 1 година бях тотално демотивиран! Грешка или не... на този етап не мога да ви кажа!
следват няколко години на лутане из Европа и Б-я... Докато днес работя в чужбина като сервитьор за около 1500 евро. Но от странични дейности във всякви сфери си докарвам още X евро на месец!
Както прочетох по-горе, че това е работа само за млади хора. Да - вярно е, но ако си малко по-умен/умна ще успееш да се развиеш в правилната посока и да си осигуриш много добро бъдеще!

П.п. Висшистите в България които съжалявам най-много са учителите!

Sh@d0w
06-16-2012, 05:21
Не само учителите са в такова положение, почти всички вишисти в България взимат в пъти по - малко отколокото би трябвало. Та то един хамалин взима 2000 лева, не може човек който работи с интелекта си да взима 700. За пример мога да ти дам освен учителите, учените от БАН. Понеже напоследък се запознах със ситуацията там. Такова безпаричие е там, че им се налага да дават от собствените си пари и заплати, които и без друго са малки, та да си купуват реактиви и прочие. Нека да не казвам, какви заплати биха вземали, ако бяха в друга страна, защото на вишистите в другите страни гледат по различен начин, от тук в България.

Blab
06-16-2012, 06:25
висшето образование не е задължително. време е някои да го проумеят, за да се върне то в академичното си русло.

koshtramba
06-16-2012, 06:26
DS, недей така.
След време (дай Боже) ще вземеш да реализираш някой свой проект, например, плод на образователния ти просперитет и нали се сещаш колко ще са хората около теб, които не са го направили?!
Нарцистично ли ще е да си горд с това?!

JungleJaguar
06-16-2012, 09:28
Искам само един пример.Вуйчо ми е със средно образование,работи в чужбина и не пада под 7500 € месечно.Образованието му там не важи.Работата е в известна компания,за която тука за подобна работа дават към 800 лв.Сега той ше почва бизнес.Преди година и майка ми отиде там на работа,скоро и аз ше ида и по-нататък и аз мисля да почвам нещо мое,щото няма смисъл тука нито да учиш,нито да бачкаш за стинки,нито да се развиваш,нито нищо.Не се цени нищо тука.Мъчно ми е за България...
Няма бъдеще тук !
Има само бачкатори роби,висшисти на конвейр,пълен непукизъм към проблемите на страната,приемане на всички политически абсурди и гаври с народа за нещо напълно нормално,чалга и цигания,която цигания ще се разраства до все по-огромни мащаби,ще става все по-зле и ще се бърка все по-надълбоко в джоба на бедният,преклонил глава и изчезващ български народ !

То и Уорлик си го каза-Циганите са бъдещето на България !

Цветанов пък каза,че до 5-6 години 25% от България ще са цигани !
Ромските лидери го доказват,защото отдавна казват,че циганите далеч не са 200-300 хиляди,а към 2 МИЛИОНА.
Сами сметнете след още 20 г какво ще е !

Violenza
06-16-2012, 16:59
висшето образование не е задължително. време е някои да го проумеят, за да се върне то в академичното си русло.
Точно.

В България куцо, кьораво и сакато се бъхти да изкара висше, ако ще и начална педагогика да е, да има там. Може акъл грам да няма в главата и хич да не му се учи, не, все ще запише нещо. И не просто ще запише, ами и ще го завърши със сигурност. Аз лично не познавам някой да е записал висше в България и да не го е завършил. Пълна пародия са родните университети, пъъъъъълна.

mimsssssss
06-16-2012, 17:41
Напротив, има доста които не завършват. И то даже не от незнания, ами от прекомерно нерви. И накрая спира да им се занимава, просто предпочитат да си опазят здравето и психиката.

Sh@d0w
06-16-2012, 18:32
^Или пък просто осъзнават, че родното ни образование не може да им даде така нужното познание, дали заради тъпо измислените и разтакавани графици, или заради некопетентността на преподаващите, които гледат да си претупат работата, и просто решават да си се ограмотяват сами - което си е един доста добър вариант. Особенно след като в днешно време в интернет има информация за всичко.

На днешните младежи им липсва нещото което да ги мотивира да учат, да ги кара сами да търсят информация и да искат да знаят все повече и повече. Едно 70% от сегашните студенти записват висше защото майка им и баща им са казали, че така трябва. Не защото те искат. И се сещатате какво става после.

JungleJaguar
06-16-2012, 19:31
Напротив, има доста които не завършват. И то даже не от незнания, ами от прекомерно нерви. И накрая спира да им се занимава, просто предпочитат да си опазят здравето и психиката.

А за тези,които си пишат и имената с грешки,но получават висше ?
Никъде няма в друга държава подобно нещо.
Неслучайно по последни изследвания нашите ученици са най-затъпялите в Европа и пак според ЕС имаме и най-слабото образование !
Е,то и сляп да си ше видиш,че е така !
И най-лошото е ,че държавата не прави никакви реформи за подобряване на образованието.

toad
06-16-2012, 19:52
Аейде горкичките дечица! За тия курвета и тарикатчета дето пушат пият и са ебат повече от 20+ годишни?! С родители некадърници, израстват изроди!

Говоря за всички останали нормални младежи you moron .

JungleJaguar държавата е абдикирала не само от образованието .

DS
06-17-2012, 02:22
всички останали нормални младежи гледат как да си набият камшика от "България"!
Успяват да запишат висше или да започнат работа в някоя нормална държава!
A що се отнася до това: http://vbox7.com/play:4e5134901e вече е плод на друга тема!

По темата:
хрумна ми още нещо, да говорим за един 20 годишен младеж. Ако иска да "успее в живота" /стар стил/ записва се в университет, след това стажант, 1,2,3...5-то стъпало в компанията... само дето в Б-я, всички знаем как хората се качват с асансьора от партера до последния етаж!
Ако младеж иска да "успее в живота" /нов стил/ след 20 години, почва работа, работи здраво и изкараните пари не ги харчи за "курвенца и плява"! Събраните парички ги инвестира, било то в собствен или чужд бизнес...
Веднага ще ме запитате: е що ония дето е учил 4-5 години висше да не инвестира?! Защото никой не го учи да МИСЛИ по този начин! Той се превръща в един висококвалифициран РАБОТНИК!

Blab
06-17-2012, 06:44
//темата е на притеснително ниво.

mimsssssss
06-17-2012, 10:13
DS, тва клипче направо ме разби. Спомням си че до 13 годишна играех пред блока (нямах вечер час), прибирали сме се по 3-4 сутринта. Любимите ни игри бяха Стражари и Апаши, както и Кадия. Имаше около двадесет деца само от нашият блок, иначе бяха един до друг три блока и ставаше мазало пред нашия, защото беше средният. Сигурно сме били повече от 50 деца, имаше осветление на всяка лапма, пейки пред блоковете. Наще никога не са ми мрънкали кога се прибирам, защото като си дойда у нас, те още имат гости - някое семейство съседи и цъкат Бридж или Белот. Вссяка вечер някое момиче е идвало у нас, или аз съм ходеля у тях. Четяхме книги, плетяхме си косите и си играехме на гледанки. Хаха, мале, бахти времената.
Сега само цигари, алкохол, дискотеки, зарибявки, компютри... Направо отчаяна работа.

П.П. И работата в училище същата. Аз до четвърти клас си спомням всяка сутрин дежурните на класа - единият пред дъската, другият до вратата. Влиза учителката, този до вратата казва "Клас стани, клас мирно". Този пред дъската казва "Ученици номер 17 и 28 отсъстват за днес". После имаше и някакви групови Добро утрота, сутрешна гимнастика, както и на всеки три часа ставахме и правехме пет минути упражнения... Абе яко си беше. И това е било навсякъде в България, имайки предвид че съм от затънтен град.

По темата на кратко: Да, държавата отива на зле, децата отиват на зле, образованието отива на зле. Ама ако имаш мечти и желания, всичко става. Да, понякога късмета ти липсва, прецаква те някой с връзки и т.н. Ама не може всички да се оплакваме заради връзкарщината и да не си мърдаме пръста. Мен ако питате обществото на родителите ми е виновно. Те трябваше да издигнат държавата, а именно между 80-90 години имаше масово бити жени, пияни мъже и пропаднали семейства с развод. Еми няма как децата да бъдат другояче сега.
Както koshtramba каза, аз съм за Висшето, ако ще само да ти вдига самочувствието. Отиваш в университета, говориш с малко по-извисени хора от теб, те ти дават литература, осигуряват ти четални и т.н. не може да не излезеш с поне една единица по - високо IQ, и това ти стига. Поне на мен де. В унито съм намерила хора с които мога да общувам. Такива дето не ме гледат странно щото не пуша. Таквиа дето ако искам да пием бира, няма да се наливаме до рпипадък и повръщане, а ще ударим една Загорка и ще идем на кино. Света е различен вече, всеки трябва да си анмери начин да оцелее в него.

mlakniwe
06-17-2012, 10:23
В БГ много държат на висшето-но не, че като имаш по високо образование ще взимаш много голяма заплата и всичко ще е ок-просто имаш по-голям шанс да си намериш работа
от друга страна, познавам много хора, които нямат средно дори и като отидат в Германия като някви общи работници/ да кажем косят райграс и боядисват някви къщи/ и взимат луди пари, каквито тука не сме и мечтали-тоест тук да кажем може да си със средно и да взимаш повече пари от някой който е с висше, но в чужбина може дори и да нямаш средно и да не знаеш език и да взимаш много повече пари, лично един мой познат коси райграс в Германия и взима по 5000 евро на месец дори и повече, дори няма средно образование и езика го е научил там с разни разговорници, а тука като ще почваш работа и скат 100 езика да знаеш висше не знам си кво и накрая 500-600лв да кажем заплата

AliceSw
06-17-2012, 13:27
потресаващо ви е мисленето на всички....пари, пари, пари...ходи ставай бачкатор в чужбина....а някой хора учат висше, защото не могат да си представят да правят нещо, което не обичат цял живот....учат, за да си реализират мечтата, да живеят пълноценно като нормални хора...

mimsssssss
06-17-2012, 13:33
Е, така е, всеки учи тва дето иска, никой не му опира пистолет в главата. Ама има разлика от хоби и работа. Хобито ми е да пиша - ама не смятам да ставам писател и евентуално да се занимавам с това професионално, т.е. това да ми е работата. Уча нещо, което ми е приятно и интересно, и искам професионално да се развивам там, а оттам и идват паричките. А те са си доста важни, не смятам цял живот мама да ме издържа, нали така?
Така че прави разлика между хоби и работа... работата е за да изкарваш пари - за храна, вода, нужди и забавление.

koshtramba
06-17-2012, 13:54
AliceSw, мисля, че животът трябва малко да те приземи.
Без пари - няма как да живееш, да осъществяваш мечтите си. Няма как да "живееш като пълноценен човек". Посочи ми един такъв човек, който го прави без пари и си стискаме ръцете.
Няма как да не смесваме образованието с парите, защото образованието е инвестиция за цял живот. Повтарям : инвестиция! И то не за друго, а за добър живот.

JungleJaguar
06-17-2012, 15:21
В България е лоша инвестиция,а да не говорим пък за по-добър живот.Страшно размити представи имате,големи очаквания и летите из облаците!

Едно образование нито те прави по-умен,нито по-тъп,нито ще ти оправи живота,нито с него имаш някаква сигурност.
Всичко в тоя живот зависи от вас самите,а не от образованието ви.

AliceSw
06-17-2012, 15:27
тежки проблеми имате с ценностната система...4 години уча това, което искам...за доста мизерни парички съм работила, само за да се издържам...но няма да го правя цял живот...уотевър, ваше мнение...

mimsssssss
06-17-2012, 15:32
^Никой не казва да се стремиш да ставаш бизнесмен и да се возиш в скъпи коли. Но погледни реално на нещата, че ако искаш семейство, мъже, деца, дом, няма как да стане с мизерни парички от порядъка на 300лв. И да, едно от важните неща за успешна работа е да го правиш с желание. Тва не означава да го правиш за без пари.

JungleJaguar, това е същността на спора - с образование или без. Никой не казва, че образованието ти дава работа, но все пак ти отваря някой врати. А разбира се, че от нас зависи всичко. То образование може да е и да изкараш едни курсове за всички категории за машини и пак да взимаш добри парици, нали? Ама завършване на 8ми клас и никакви умения, няма как да постигнеш нещо в тоя живот, освен общ работник без перспективи.

koshtramba
06-17-2012, 16:47
JungleJaguar, говорех попринцип, естествено, че в България не е инвестиция, а загуба на време, нерви и пари. Но, учи - пък, да ти е мирна главата, че после ще е късно, а и не знаеш откъде ще ти дойде късметът.

kolegata88
06-17-2012, 19:00
естествено, че в България не е инвестиция, а загуба на време, нерви и пари..
Ако всички мислеха като тебе до сега нямаше да има държава наречена България!

koshtramba
06-17-2012, 19:25
А сега можеш да прочетеш и по-предните ми мнения по темата! :)

kolegata88
06-17-2012, 19:28
Не искам да се ядосвам повече като ти чета постовете,един ми стига.

koshtramba
06-17-2012, 19:37
Наистина ли? Това е страхотно!

А сега чакам елементарен довод от теб по темата. ;)

kolegata88
06-17-2012, 20:11
А сега чакам елементарен довод от теб по темата. ;)

Учиш висше имаш професия и работиш.Не учиш висше нямаш професия и бачкаш като общ работник като мен :)

koshtramba
06-17-2012, 20:14
Това не е довод, а теза.
Колко реализирани висшисти (които работят по специалността си) В БЪЛГАРИЯ познаваш? И които взимат заплати около 1500-2000 лв?
Съгласна съм с теб, но не и в България.
Мисля, че точно това, че не си разгледал темата ти е грешката.

draid
06-17-2012, 21:17
В България с висше образование, ако си кадърен може да си докарваш от 1500-3000лв на месец, което за нашият стандарт си е доста добре. Не ламтете по парите и не си мислете, че като отидете в европата ви очакват с червено килимче да направите милионите.

koshtramba
06-17-2012, 21:24
В България с висше образование, ако си кадърен може да си докарваш от 1500-3000лв на месец

Да, те наще професори от БАН са доста некадърни, горките...

kolegata88
06-17-2012, 22:01
Koshtramba Да не би да си пропиляла 4/5 години в учене и след това не си се реализирала на пазара на труда,че така злобно да нападаш всеки който е преуспял и вади прилични пари за България?

DS
06-18-2012, 02:24
JungleJaguar, говорех попринцип, естествено, че в България не е инвестиция, а загуба на време, нерви и пари. Но, учи - пък, да ти е мирна главата, че после ще е късно, а и не знаеш откъде ще ти дойде късметът.
Предпочитам да си строша главата с това кво ще стане без образование, пък като дойде време да ми е нужно, ще го мисля /изкарам/ ;)


Учиш висше имаш професия и работиш.Не учиш висше нямаш професия и бачкаш като общ работник като мен :)
Колега (без професия) и кво като имаш професия и бачкаш пак за 400 лева? :D

Та за това, че като си завършил университет и си мислите, че сте повече от някой който не е, е достатъчен фактор за това кви умствени инвалиди сте! Може да знаеш как да решиш и най-изгъзените интеграли, аз мога да си сменя ангренажен ремък! :D ти ще вземеш като даскал по математика 400-500 лв заплата аз като автомонтьор 1000 лв :D и 2те професии могат да се работят до 65!

WeNeedMoreDrugs
06-18-2012, 03:20
^ Ами висшето ти дава една идея повече как да се реализираш като нещо повече от служител в магазин, ресторант, бензиностанция, склад за автомобилни части и т.н. Срамна работа естествено, че няма. Но, когато един ден станеш на 40 и все още тялото ти е пропито от миризма на кухня, черно под ноктите и болки в в кръста от тежка работа, тогава ли ще му дойде времето да мислиш как да се реализираш, за да работиш нещо по-спокойно за възрастта ти? Ами, ако вече имаш семейство, деца? А и възрастта вече ще те е уморила и както се казваше в един филм, вече ще си "институционализиран" и няма да ти е до това да се впускаш в несигурни за възрастта си авантюри като да зарежеш всичко и да гониш диплома. Сега му е времето, докато си на 20-30. А и кариера се гради от млади години, не когато ти остава още малко до пенсионна възраст. Няма да ти е по силите да наваксаш. А и един успял адвокат, хирург, инижинер, програмист, журналист определено водят много по-добър жизнен стандарт от тези, които без висше за 20 години са успяли да се издигнат най-много до салонни управители в някой ресторант, супервайзъри в магазин или главен механик/автомонтьор...
Просто нещата стоят така - имаш висше - искаш повече - можеш повече, нямаш висше - искаш повече - не можеш повече от това във вторите примери, които изброих.
Вече е съвсем отделен въпроса за "цедката" на живота и колко от завършващите висше попадат в по-горна класа. Но със сигурност, ако искаш да се докажеш, че можеш нещо, по-добре да следваш. Иначе има и интелигентни общи работници с богата обща култура, но какво от това? Ще станеш на 40 и ще се чувстваш нещастен, че някакви ограничени лимони са те задминали, защото след като си завършил даскало ти е било по-добре да почнеш да си бачкаш, защото ти се е струвало, че ще имаш сили за всичко, ако искаш дори сили, за да ги задминеш по някое време... Но после се случва друго, идва умората от годините, а ти все още продължаваш да си стоиш на квартира, да обсъждаш колко са промити и реално бездарни познатите ти с висше, които гонят кариера, обикалят по света в командировки, доходът им се качва, а ти най-много може да си позволиш да пиеш с други като теб, да обсъждаш кризата, крадливите политици и цената на горивата...

ohluv
06-18-2012, 07:24
потресаващо ви е мисленето на всички....пари, пари, пари...ходи ставай бачкатор в чужбина....а някой хора учат висше, защото не могат да си представят да правят нещо, което не обичат цял живот....учат, за да си реализират мечтата, да живеят пълноценно като нормални хора...
Ти нищо не разбираш...Те ще идат в чужбината и ще хваната Господ за шлифера :D .А колко от вас учат или са учили в чужбина ?

dimitar_ak
06-18-2012, 11:08
@DS

В момента може да е така, но няма да е още дълго. Изключено е да намериш работа в държавната администрация или в голяма компания с чуждо участие. Виж за частна БГ компания в много, ама много редки случаи могат да си затворят очите, но трябва да покажеш завидни качества. За работа в чужбина направо забрави.

Колкото до ремъка... Моята кола не влиза изобщо в сервиз, защото не е кой знае каква философия да вляза в ролята на монтьор, но един монтьор програмист никога няма да стане.

JungleJaguar
06-18-2012, 12:12
Имаш висше-искаш повече-можеш повече.
Що за глупост ?
Това да имаш висше,да искаш след тва нещо от живота и да си дигнеш задника и да направиш всичко възможно да го реализираш е равно на това да нямаш висше,да искаш нещо и да си дигнеш задника и да го реализираш.
По твоята логика най-успешните хора,бизнесмени,певци
,спортисти,актьори нямаше да съществуват,защото те далеч не са с висше.А някои от тях и средно нямат.

draid
06-18-2012, 19:00
Да, те наще професори от БАН са доста некадърни, горките...

Професорите в БАН се занимават с научна работа, а в това хляб няма в момента. Някъде да прочете, да съм написал, че в БАН, се изкарват такива пари ? Имай в предвид че те учат цял живот, а аз говоря за висше образование има малка разлика. И да всъщност имал съм досег до хора от БАН които вземат пари. Имал съм и доста хора които ми преподаваха и те също вземаха добри пари. Един от тях беше 3-ти в света в областа си и си докарваше доста приличен доход дори за европейските стандарти.

nvm, както казах може да се докарва доход от порядъка на 1500-3000 и то като работиш по специалността си.

kolegata88
06-18-2012, 19:07
Няма смисъл да се спори по темата,всеки сам избира професията си и това дали тя изисква по високо от средно обазование.Не можеш да станеш хирург без да си прочел нищо.

koshtramba
06-19-2012, 08:07
Koshtramba Да не би да си пропиляла 4/5 години в учене и след това не си се реализирала на пазара на труда,че така злобно да нападаш всеки който е преуспял и вади прилични пари за България?

А ти колко си малоумен!
Къде видя да "нападам всеки, който е преуспял" в България? Изобщо не съм от тия хора, радвам се за тях, колкото до мен, аз съм започнала реализацията си, а ти си глупак.

draid, много добре ме разбра за какво става дума, не се прави на луд, а и си противоречиш. Каза ми, че всеки "с образование" и кадърност може да си докара добри пари, а след това се отмяташ, че БАН са изключение.
И защо няма хляб в БАН? По света сякаш научната работа е работа втора ръка, а? Я не се излагай...

kolegata88
06-19-2012, 09:19
А ти колко си малоумен!
Къде видя да "нападам всеки, който е преуспял" в България?


Да, те наще професори от БАН са доста некадърни, горките...

Ако смяташ че сезонната работа на морето е реализация за теб...Успех

koshtramba
06-19-2012, 10:58
Ахахахах, ти си на амфети !

DS
06-19-2012, 13:37
koshtramba и kolegata88
и двамата успокойте топката!

В днешно време се убедих, че НЕ е нужно да си образован, а ДА си умен /интелигентен/
*За всички които ме разбраха - благодаря че писахте по темата*
*За всички които НЕ ме разбраха - завършете университет, защото Света се нуждае от квалифицирана работна ръка!*

WeNeedMoreDrugs
06-19-2012, 17:22
Имаш висше-искаш повече-можеш повече.
Що за глупост ?
Това да имаш висше,да искаш след тва нещо от живота и да си дигнеш задника и да направиш всичко възможно да го реализираш е равно на това да нямаш висше,да искаш нещо и да си дигнеш задника и да го реализираш.
По твоята логика най-успешните хора,бизнесмени,певци
,спортисти,актьори нямаше да съществуват,защото те далеч не са с висше.А някои от тях и средно нямат.

Имай предвид, че хората, които изброи са с някакъв ТАЛАНТ. Той сам по себе си никак не е нещо малко. А ти какво имаш, за да ги настинеш? А за другото - бизнеспланът ти какъв е? А? ПИТАМ? Или ще се измъкнеш с "ще го мисля като му дойде времето"? До 11 клас и аз разсъждавах така...
А примерът ти за хората дето да даже без средно... Ти, ако прекъснеш да учиш сега и останеш без средно дай примери с какво ще се занимаваш (Като изключим Рап, наркотици или покер, моля :D)?

JungleJaguar
06-19-2012, 20:16
Човече,от 10 г не уча.Не ме разсмивай,защото не съм ти някой 17 г пубер.
Казах го вече-вуйчо ми е в чужбина и почва бизнес там,така че аз също ше изчезвам затам,щото нямам никакво намерение тук да започвам каквото и да е.Които искат да учат висше-живи и здрави да са.Моите цели в живота обаче са съвсем други.

WeNeedMoreDrugs
06-19-2012, 20:56
Няма защо да се разсмиваш. Щом от 10 години не учиш, трябва да си на 28, което предполага, че няма нужда някой да ти дава акъл.
Щом те чакат там, успех! (Темата за чужбина е вече съвсем отделна работа. Нека спрем до тук...)

draid
06-20-2012, 18:05
А ти колко си малоумен!
Къде видя да "нападам всеки, който е преуспял" в България? Изобщо не съм от тия хора, радвам се за тях, колкото до мен, аз съм започнала реализацията си, а ти си глупак.

draid, много добре ме разбра за какво става дума, не се прави на луд, а и си противоречиш. Каза ми, че всеки "с образование" и кадърност може да си докара добри пари, а след това се отмяташ, че БАН са изключение.
И защо няма хляб в БАН? По света сякаш научната работа е работа втора ръка, а? Я не се излагай...

Изобщо не си противореча. Може да се докарват пари, това че искаш да работиш нещо от което не се вадят пари си е лично техен проблем. Някой рискуват парите в името на някаква цел, други се насочват към нещо печелившо което е близко до техните интереси. И в БАН няма хляб, защото в България в момента не се дават пари за наука, това е положението. Не може да искаш да печелиш пари от нещо което не функционира като хората. НЕ не са втора ръка хора, просто държавата не е на място. Това не променя факта че ако си кадърен може да печелиш добре, дадох ти пример за хора от БАН които също вземат пари - извода е : значи може.

И не забравяй, че много от хората са страхливи и не предприемат нищо рисковано в живота си с идеята: "Ама ако не стане" та това си е лично техен проблем.

scrooper
06-20-2012, 19:09
И не забравяй, че много от хората са страхливи и не предприемат нищо рисковано в живота си с идеята: "Ама ако не стане" та това си е лично техен проблем.
Е те тва е приказката! Ако си способен, за да успееш, обикновено трябва да си и напорист.
Мнозина се трепят на старото си работно място, без да се опитат "да пробият"- от страх, че няма да им се получи. А и нали са свикнали, нали можело да ги повишат... Но когато това не става с години, на човек трябва да му дойде акъла и да си обира крушите. Това важи както за квалифицирани, така и за необразовани хора. В случая мога да дам примери с познати на 1 и съща длъжност, от които едните се престрашиха да заминат в чужбина и по- щастливи не са били. Вторите не ги приемат заради ЕЗИКА- да, много е важен. А на третите даже им предлагат работа там, но тях ги е шубе. Еми, шанс- последните две "групи" си мизерстват на старата позиция. Това беше пример за лекари. Знам и за такъв случай, но с "евтина работна ръка", където езикът не е задължително условие (те го понаучават на място).

world91
06-20-2012, 21:07
scrooper Пич аз съм решил да емигрирам,но не мога да си дам отговор на някои въпроси,ако може да ми разясниш нещата защото явно си наясно с нещата в чужбина.


Преди да започна да ти кажа,че съм на 20г. знам английски не мога да кажа ,че го знам перфектно, но мога да разговарям с хората (не търся някаква конкретна работа ами просто някаква) :)


ето ми и въпросите

-Не съм се ориентирал към конкретна държава би ли ми препоръчал такава в която ще изкарвам възможно най-много пари.
-Колко пари ще ми трябват за заминаването ми и докато си намеря работа.

За друго не се сетих за момента ако можеш отговори на тези няколко въпроса :)

WeNeedMoreDrugs
06-20-2012, 22:17
-Не съм се ориентирал към конкретна държава би ли ми препоръчал такава в която ще изкарвам възможно най-много )
:D :D :D :D :D :
Значи си на 20, знаеш малко английски и сега планираш да заминеш някъде, където за това те очакват НАЙ-МНОГО пари.
:D :D :D :D :D

DS
06-21-2012, 00:32
world91
Вярно, че си нов във форума ама има опция за Лично Съобщение, не е нужно да пишеш във всички теми за твоя си случай. Достатъчно е това че си пуснал тема в раздел "За България и тези, които я напуснаха"

И по темата съм напълно съгласен до момента, че който е упорит с образование или без все успява в живота!
Който е търтей или чака всичко на готово и с 10 висши все ще си брои стотинките!

dimitar_ak
06-21-2012, 05:52
@world91

Мой познат замина миналото лято за Hamburg по подобен начин, без да му е уредено каквото и да било. Живее на квартира, ако не греша за 250 Eur на месец. Работи по строежи и частни домове от обяви и има дни, в които си докарва над 50 дори към 100 Eur, но това си е рисковано. Разходите за наем и храна са постоянни, а като работиш каквото намериш и без договор си с непостоянни приходи. За Германия конкретно без немски език си за никъде.

AliceSw
06-21-2012, 17:27
^Това точно е пълен смях, на 20 и няколко е, заминал и бачкатор....не става така, ще се издържа, ама не само, че е мъка, но е и личен ужас...ще се бъхти като животно, само да си докара издръжката + макс 100 евро на месец спестени...

Много са ми интересни всички, които пищят за чужбина...а някой от вас идея има ли какво е без познати там, без предимствата да започнеш образование...защото съм се нагледала на хора, които не издържаха и се върнаха тук да учат, защото видяха колко е страшно надалеч, без никой да помага и да те издържа...защото дори и там парите не растат по дърветата....

JungleJaguar
06-21-2012, 18:46
Ето пак ^
Пак образованието се има за абсолютната сигурност,че ако го имаш и всичко в живота ти ще е розово и на 6 !
Глезанке,не си виждала бг висшисти в чужбина как мият чинии или как копат дори и берат ягодки?
Ти, кралице, с твойто бг висше като идеш в Германия примерно и кво очакваш-там да станеш директор и да взимаш по 50 000 € на месец ? ахахахахах !
АКО ЩЕ И С 5 БЪЛГАРСКИ ВИСШЕТА В ЧУЖБИНА СИ НИКОЙ !
АКО УЧИШ В ЧУЖБИНА Е ВЕЧЕ ДРУГО.

AliceSw
06-21-2012, 18:59
Нещо не хващаш, младеж. Аз съм си избрала и специалност и университет, които и в чужбина се уважават и се дават за пример. За мене толкова.

Прочети пак мнението. Аз по принцип съм "За" образованието в чужбина, ако могат да ти дадат повече за конкретната специалност....но много хора тръгват с нагласата, която казваш, а с работата не е забавно и там в момента, ако нямаш кой да те подкрепи/ прибере или поне да разчиташ на някого, че ако се преебеш сам, поне ще има къде да живееш и какво да ядеш 2 месеца...

Blab
06-21-2012, 20:01
AliceSw, обичам те!)

Chacho
06-21-2012, 21:38
Що като се обсъжда висшето винаги се мери в колко пари ще взимаш после? Знанията от висшето не са само за да те превърнат в автоматизиран работник.

draid
06-21-2012, 21:45
Ето пак ^
Пак образованието се има за абсолютната сигурност,че ако го имаш и всичко в живота ти ще е розово и на 6 !
Глезанке,не си виждала бг висшисти в чужбина как мият чинии или как копат дори и берат ягодки?
Ти, кралице, с твойто бг висше като идеш в Германия примерно и кво очакваш-там да станеш директор и да взимаш по 50 000 € на месец ? ахахахахах !
АКО ЩЕ И С 5 БЪЛГАРСКИ ВИСШЕТА В ЧУЖБИНА СИ НИКОЙ !
АКО УЧИШ В ЧУЖБИНА Е ВЕЧЕ ДРУГО.

Бъркаш се нещо младеж, Дипломата ми за висше се приема на всякъде в европейският съюз, стига да е преведена на съответният език и минала през министерството. И нямаш си и на идея колко много, лекари, инженери, архитекти и т.н с Българското си образование работят из европа.


Що като се обсъжда висшето винаги се мери в колко пари ще взимаш после? Знанията от висшето не са само за да те превърнат в автоматизиран работник.

Защото днеска, младите ги греят само парите и ако ще лаина ще чистят, ама да вземат колкото може повече пара. Тъжно е наистина.

kolegata88
06-21-2012, 22:01
Защото днеска, младите ги греят само парите...Тъжно е наистина.
А ти когато кандидастваш за работа? Гледаш дали те устройва работното време ли?

draid
06-21-2012, 22:25
Да ти дам ли един съвет ? Понеже по стечение на обстоятелствата съм имал досег с хора които кандидатстват за работа и ще бъдат назначавани. Най-лошо впечатление у един работодател може да оставиш, ако първите ти думи са колко пари ще вземаш. Първо показваш какво можеш и след това може да имаш претенции за високи заплати. И да гледам и работното време, гледам и каква е работата и т.н. Не бих работил нещо което не ми допада само защото ще вземам с 100 или 200 лв от горе.

scrooper
06-21-2012, 22:34
Преди да започна да ти кажа,че съм на 20г. знам английски не мога да кажа ,че го знам перфектно, но мога да разговарям с хората (не търся някаква конкретна работа ами просто някаква) :)
-Не съм се ориентирал към конкретна държава би ли ми препоръчал такава в която ще изкарвам възможно най-много пари.
-Колко пари ще ми трябват за заминаването ми и докато си намеря работа.
Няма общовалидна рецепта за всички.
dimitar_ak ти даде добър пример за общ работник. Но като се има предвид установяването в чужбина, ако нямаш при кого да отидеш, ще ти дойде много на нагорно и няма гаранция, че ще си избиеш разходите с работата, даже може да задлъжнееш. Кофти е, че знаеш само английски, защото във всяка държава се ласкаят малко или много, когато владееш техния език, което е един огромен плюс, освен, че можеш да се оправяш- защото на много места, както се учи английски, така масата хората не могат (Италия)/ отказват (Франция) да го използват, или пък те гледат накриво (Белгия).
Извод: избери си държава, като видиш къде имаш познати/ връзки, как стои въпросът с работата на чужденците, дали можеш да си направиш основа в езика, преди да заминеш. Въобще, трябва да проучиш обстойно. И много внимавай с подписване на договори- моговори, защото дебнат жестоко усукани кожодерни данъчни системи.

JungleJaguar
06-22-2012, 05:44
Защото днеска, младите ги греят само парите и ако ще лаина ще чистят, ама да вземат колкото може повече пара. Тъжно е наистина.
Тъжното не е това.
Защо тези,които ми изброи инженери,лекари и т.н. не работят тук ?
Защо работят в чужбина,а не са лекари тука в България ?
Щото и прост мангал на строеж взима 3 пъти повече от лекар висшист,който тъне в мизерия и безпаричие.
И Ето това е тъжното.
Липсата на ценностна система-нищо тук не се цени.
Защото там те ще взимат заплата,която им се полага,защото ще бъдат оценени.
Отново оценени и признати не от собствения си народ и държава,а от чужденците !

world91
06-22-2012, 07:05
scrooper А какво може, да ми кажеш за фирмите,които им плащаш някаква сума и те ти намират работа в чужбина.Понеже съм чувалмче има такива ?

Chacho
06-22-2012, 11:15
Вчера си седях в кафенето и някви на съседната маса обсъждаха техен приятел. Защо не искал да запише да учи нещо, просто да има висше, сега не можело без висше... Масово мислят така хората. За тях университета е една 4-5 годишна пауза, за да може после да работиш и целия свет се върти около работата. Тук таме се сещаме за почивките от работата и някоя сгодна женица и тва е всичко. Направо се учудвам как все още има хора, които да кандидатстват философия. Сигурно си мислят, че тва е специалността, която те прави даскал.

И в тоя ред на мисли започвам да си задавам един съвсем друг въпрос. Как по дяволите издържат тия хора едно цяло 4 годишно висше. Като ти преподават висша математика, историческа лингвистика, биофизика и кво ли не още, "което никога през живота няма да им потрябва"?

scrooper
06-22-2012, 11:46
scrooper А какво може, да ми кажеш за фирмите,които им плащаш някаква сума и те ти намират работа в чужбина.Понеже съм чувалмче има такива ?
Има, да. Агенции за работа в чужбина, но по- добре ти да си проучиш и харесаш сам агенция. Наистина помагат да си намериш работа, но не е задължително, че ще ти намерят :)

scrooper
06-22-2012, 11:52
Хаха, онзи ден си говорят двама младежи кой какво ще записва в унито. При което единият казва "Аз май мениджмънт" или нещо подобно. А другият: "Братоо, глупости, записвай Филология!" "Що?!" "Ми нали искаш да стааш рапер бе, меен- тва ш'ти обогати речника за лириксите!" "Аа, прав си." :ООО
И така, мнозина записват каквото им падне... Еми няма нужда- пречат на тия, които все пак искат да учат. Но така ще е докато се приемат всички почти навсякъде и с тройки, само и само да се пълнят университетите. Затова остана твърде малко мислеща младеж (хахаха) в Бг. Хвала на алтруистите и дано си заслужава!

draid
06-22-2012, 21:07
Тъжното не е това.
Защо тези,които ми изброи инженери,лекари и т.н. не работят тук ?
Защо работят в чужбина,а не са лекари тука в България ?
Щото и прост мангал на строеж взима 3 пъти повече от лекар висшист,който тъне в мизерия и безпаричие.
И Ето това е тъжното.
Липсата на ценностна система-нищо тук не се цени.
Защото там те ще взимат заплата,която им се полага,защото ще бъдат оценени.
Отново оценени и признати не от собствения си народ и държава,а от чужденците !

Стига дрънка глупости. Роднина офталмолог взема около 2700лв месечно. Камара познати инженери вземат над 2000 лв заплати. Стига сте ревали. Лекарите в България изкарват пари и не слушайте какво ви говорят. Добър лекар в БГ си докарва предоволен доход. Аз също съм инженер, няма да се спирам на пари, но мога да те уверя, че много хора вземат пари в България от порядъка на 1500-3000лв

DS
06-22-2012, 22:47
Стига дрънка глупости...
***
...много хора вземат пари в България от порядъка на 1500-3000лв

Позволи ми да не се съглася с теб! Не знам от къде си, но предполагам че си от София! София не е България! Това, че имаш една шепа обкръжение които са на твоето ниво /заплата/, не означава "много хора". Вярно, има хора които вадят по 1500-3000 в България, но "многото хора" взимат около 600 лв било то висшисти ли не!

JungleJaguar
06-23-2012, 07:29
Стига дрънка глупости. Роднина офталмолог взема около 2700лв месечно. Камара познати инженери вземат над 2000 лв заплати. Стига сте ревали. Лекарите в България изкарват пари и не слушайте какво ви говорят. Добър лекар в БГ си докарва предоволен доход. Аз също съм инженер, няма да се спирам на пари, но мога да те уверя, че много хора вземат пари в България от порядъка на 1500-3000лв

Е.сега, роднини,тя и кака ми (първата ми братовчедка) и мъжа й (със средно са и двамата) живеят в палат от черен мрамор,наскоро купиха и един от палатите на Лили Иванова и имат стабилен бизнес за милиони !
Те ли са представителната извадка на обществото?
И без висше,а са се оправили,а ?

kolegata88
06-23-2012, 07:38
Във фирмата която работя има минимум 1100-1200 човека който взимат заплата от 1500-2500 на месец,и не става въпрос за София.Пари има стига на човек да му се учи и да работи.Тия който ги мързи или държавата им е виновна или света със измислената си криза.

draid
06-23-2012, 07:40
Разбира се, че не може да се сравнява София с някой малък град, но не забравяйте, че в София всичко е доста по-скъпо като цяло. И самият живот е по-скъп. За София специално заплата от 600лв рядко се намира, просто защото там трудно може да караш с толкова на месец, особено ако си на квартира, че и да не си. Наскоро изкараха някакво проучване според което средната заплата в София е около 1 000лв. Лекаря за който споменах не работи в София а в доста по малък град, както и да е. Идеята на разговора беше, че ако си напорист имаш желание и преследваш дадена цел, може да работиш и за над 1 000 лв на месец. Разбира се, не може да се сравним с една Германия в която студентите които завършат, ги взимат направо на желаната работа. Специално за там имам познати, единият завършва инженер, а другият скоро ще завърши медицина. Та в Мюнхен от Техническият, когато излезеш те вземат кеф ти е мерцедес, кеф ти в BMW, или където искаш с начална заплата от порядъка на 47-50 000 € годишно. Новоизлюпен лекар взема от порядъка на 60-65 000 € годишна докато специализира. Разбира се, не може да се сравняваме с държави като Германия, защото те имат идустрия , каквато ние никога няма да имаме, имат глад за такива кадри и т.н. Аз не отричам това, но темата на разговора беше, за или против висшето. Като цяло може да видите , че навсякъде по света, то е едно предимство, дори в България. Най-малкото вече е трудно да си намериш работа, ако нямаш някакво образование. Това че, в България има нещо сбъркано е отделен въпрос, идеята беше, че не е невъзможно да завършиш и ако си кадърен да вземаш пари, защото едно е да завършиш, а съвсем друго да имаш знания и т.н. Видях какви хора бяха в ТУ и че 90% от тях не знаеха даже за какво са там и какво учат, равносметката беше, че от 160 човека накрая бяхме по малко от 40, от тях да се реализират най-много 10 човека, това е положението.

DS
06-23-2012, 10:24
draid
Съгласен съм с теб, че "ако си напорист имаш желание и преследваш дадена цел, може да работиш и за над 1 000 лв на месец" - за това не споря!
Хватката е там, че за мен образованието е инвестиция, ако не вадя повече пари с него, значи не е добра инвестиция!
Не мога да си позволя лукса, да уча 4 години нещо което ме "кефи" но след това я го работя, я не!

draid
06-23-2012, 13:55
Ами за това, всеки сам си избира дали да инвестира в нещо с евентуална бъдеща възвръщаемост или не. За това казах, че човек трябва да е готов да поема рискове, иначе не става. Както всички знаем: Риск печели, риск губи.

JungleJaguar
06-23-2012, 14:08
draid
Съгласен съм с теб, че "ако си напорист имаш желание и преследваш дадена цел, може да работиш и за над 1 000 лв на месец" - за това не споря!
Хватката е там, че за мен образованието е инвестиция, ако не вадя повече пари с него, значи не е добра инвестиция!
Не мога да си позволя лукса, да уча 4 години нещо което ме "кефи" но след това я го работя, я не!

Е,ти кво искаш ?
Да работиш по това,което си учил и да взимаш цееееееееееееееееееееееее ееееееееееели 1000 лв на месец ?

draid
06-23-2012, 15:22
Абе на теб как да ти разясня, че в България с 2000 лв ще си живееш живота като пич ??? Ти не гледай, че в европа вземат по 3-4к € там живота е далеч по скъп от тук. В Швейцария една франзела е 4 франка. Аз нека си вземам по 2 000+ лв месечно и да си стоя на компютъра, пък ти вземай по 3 000 € чистейки кенефи на запад, твоя воля.

Едит: Аман от хора дето искат да вземат пари без да си мръднат пръста.

JungleJaguar
06-23-2012, 17:15
Още не съм те чул, експерте висшист да ми обясниш-как така някои са милионери със средно,а други очилати философчета кат теб си бият чекии от кеф,че взимали 1500-2000 лв на месец с висше ?
Дотам ли ви свършват мечтите-бал,висше,2 бона на месец,чалга,дискотечки и бачкане на заплата до пенсия?

И мен не ме гледай,момко-напът съм като начало без да си мърдам пръста да взимам почти 10 пъти повече от теб на месец,докато по-нататък почна и свой бизнес и отделно да се присъединя и към бизнеса на вуйчо ми в Милано.
Ай чао,здраве и успех в живота на всички и няма кво да пиша повече в тая тема!

WeNeedMoreDrugs
06-23-2012, 17:34
^ Да станеш богат е понякога въпрос на шанс. Висшето е в случай, ако искаш по-специална професия. (Лекар, инжинер, адвокат - готини професии, но единствено, ако се образоваш...)
Иначе по темата за парите. Пари може да изкарваш и със задника си. Зависи просто какво си избереш. А каква иначе каква ти е схемата, за да изкарваш по 20 бона на месец? Трафик на хора, дрога...?

Cold_Tearsss
06-23-2012, 17:39
А каква иначе каква ти е схемата, за да изкарваш по 20 бона на месец? Трафик на хора, дрога...?

Автосервиз.

Пък и да не е, какъв си пък ти да му искаш обяснения?

draid
06-23-2012, 18:03
Още не съм те чул, експерте висшист да ми обясниш-как така някои са милионери със средно,а други очилати философчета кат теб си бият чекии от кеф,че взимали 1500-2000 лв на месец с висше ?
Дотам ли ви свършват мечтите-бал,висше,2 бона на месец,чалга,дискотечки и бачкане на заплата до пенсия?

И мен не ме гледай,момко-напът съм като начало без да си мърдам пръста да взимам почти 10 пъти повече от теб на месец,докато по-нататък почна и свой бизнес и отделно да се присъединя и към бизнеса на вуйчо ми в Милано.
Ай чао,здраве и успех в живота на всички и няма кво да пиша повече в тая тема!

Хахха, да разбира се всички които имат висше са очилати философи :D Искрено ме разсмя. И не не изкарвам по 2 000 лв, изкарвал съм много повече, а това с бизнеса дето ти си тръгнал натам, аз от там съм се върнал и съм забравил че съм ходил. Седи и ми обяснявай ти на мен за бизнес и за пари, не ме познаваш, не знаеш какво ми е материалното положение. Ама е такива като тебе дето много знаят, не могат да изкарат и 1 семестър в университет, явно и за това са толкова против тоя вид образование. И има хора които са милионери без висше, ама уверявам те няма да си от тия хора. Във университета ако ти е малко в повече акъла може да си създадеш безценно полезни контакти.

Едит: Успех в забогатяването, само да ти кажа парите не са всичко, дори да ги имаш с кашони пак може да не си щастлив.

kolegata88
06-23-2012, 20:18
И мен не ме гледай,момко-напът съм като начало без да си мърдам пръста да взимам почти 10 пъти повече от теб на месец,докато по-нататък почна и свой бизнес
И един станиол завиваше шоколади в мармот

ohluv
06-23-2012, 21:28
Срамна работа няма и когато ножа упре до кокала,ако трябва тези кенфе ще ги лижеш.Ясно ни стана на всички,че сте паралии.

По темата:А за цените на българското висше да кажете нещо?Високи ли са според вас или са справедливи?

draid
06-23-2012, 21:40
Някъде да видя да парадирам с нещо, просто съм на мнение, че в България могат да се изкарват пари. А това с кенефа го казах, защото има хора които напускат работа и заминават в чужбина защото си мислят че там парите валят и т.н. Иначе да, няма срамна работа.

Цените на университетите са поносими мисля, но ако си държавна поръчка иначе става тегаво. Варират от 150 до 300лв на семестър общо взето. НБУ не го коментираме изобщо. Инженерните специалности, архитектура и т.н са около 300 на семестър.

ohluv
06-23-2012, 21:53
Цените далеч не са такива :D
http://uni-plovdiv.bg/pages/index/62/ - пловдивски университет
http://www.unwe.bg/bg/pages/153/%D1%82%D0%B0%D0%BA%D1%81%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%BE%D0%B1%D1%83%D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5.h tml - УНСС
http://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/priem/priem_za_obrazovatelno_kvalifikacionna_stepen_magi st_r_sled_visshe_obrazovanie/kandidatmagist_rska_kampaniya_2011_2012/godishni_taksi_za_studenti_prieti_za_uchebnata_201 1_2012_g - СУ(за миналата година)

За мен тези такси са прекалено високи за нашият стандарт.Става инвестиция,която може и да не си вазвърнеш в последствие,а за начини на облекчаване или държавни помощи не знам.Много често излизат и "квалифицирани" кадри,които си нямат и на идея за какво става на въпрос,просто са си плащали таксите.А някой студент да каже дали е имал контакти,чрез университета,със хора от бранша(специалността,която учи)?

Chacho
06-23-2012, 23:15
Това са годишните такси, за на семестър делиш на две излизат колкото draid каза.

Последно във факултета ни беха опънали една шатра на кариери.бг и раздаваха обяви за работа. Има стажове, има фирми които си ни търсят, създават се и връзки. Не се оплаквам. СУ, ФМИ, Информатика съм.

ohluv
06-24-2012, 08:36
Това са годишните такси, за на семестър делиш на две излизат колкото draid каза.

Последно във факултета ни беха опънали една шатра на кариери.бг и раздаваха обяви за работа. Има стажове, има фирми които си ни търсят, създават се и връзки. Не се оплаквам. СУ, ФМИ, Информатика съм.

Връщам си думите назад :D А за друггите факултети как е?Все пак света не е само ИТ системи,право и медецина.

koshtramba
06-24-2012, 09:29
Пфф, за младите няма кой-знае каква реализация.
Много ясно, че като тръгна да отварям фирма и ше гледам да наема квалифицирани хора с диплома и ОПИТ, а не само с диплома. Навсякъде искат някакъв опит в дадената област, което си е така, ама нали все пак трябва да започнеш отнякъде.

ImmortalSportFreak
06-24-2012, 09:41
Повече възможности има човек,когато вземе висше. Пък и в момента е така,в бъдеще могат да се променят нещата - да се надяваме,че в България има надежда да се подобри положението. Човек сам за себе си трябва да направи всичко възможно за добра кариера нататък.

ImmortalSportFreak
06-24-2012, 09:54
По темата:А за цените на българското висше да кажете нещо?Високи ли са според вас или са справедливи?
Ще кажа за специалности,близки до моите интереси. Цените в Химическия факултет са приемливи,но в Медицинския университет в София са доста високи,според мен,особено при такива примитивни условия в самия университет.

Аз искам да уча на Запад - там образованието е безплатно и е на супер високо ниво.

draid
06-24-2012, 10:43
Това са годишните такси, за на семестър делиш на две излизат колкото draid каза.

Последно във факултета ни беха опънали една шатра на кариери.бг и раздаваха обяви за работа. Има стажове, има фирми които си ни търсят, създават се и връзки. Не се оплаквам. СУ, ФМИ, Информатика съм.

Мдаа, пък в УНСС е дал цените на платеното обучение, което си е скъпичко. С държавната субсидия и там са от 200-300лв вероятно. Иначе сега погледнах в ТУ, стопанските факултети са 160 на семестър а др по 325.

Chacho
06-24-2012, 11:57
Ами НАТФИЗ си имат представления и там действително се срещаш с по-известни личности, т.е. можеш да си създадеш връзки. И не се влиза толкова връзкарски, колкото се говори, имам достатъчно "обикновени" познати там.

Повечето ми приятели са филолози и бързо-бързо си намериха работа по специалността - я учители в школи, я писатели на резюмета към издателства. Едното момче скоро ще си публикува научен труд в списанието по лингвистика към университета и няколко преподаватели му помагат да си гради име в тази сфера. Плюс още едно подобно предложение за специална по-голяма стипендия.

Преди време ходех на курс по журналистика и от курса влязоха 3 момичета тази специалност. В момента и трите работят това (за големи вестници и телевизии), а не са завършили още.

Вярно, че става на въпрос за ИТ сектора, но още от първи курс един авер се насади на работа с митичните 3500 лева заплата.

В ТУ в индустриално инженерство си имат цяла международна студентска организация на индустриалните инженери и участват по купища проекти.


А ако си наистина добър, ще ти се отворят милион врати, но много малко висшисти учат като хората. Кой - как се уреди, но има причина повечето дипломирани да са безработни. За мен няма по-добра инвестиция от висшето и бързо разбираш, че е много повече от квалификация.

rumen petrov
06-24-2012, 15:08
За онези, които искат да учат нещо ново, много важно за България и страшно интересно: http://socialnarabotavbg.com/

rumen petrov
06-24-2012, 15:12
Това е нова специалност, с много голямо бъдеще http://socialnarabotavbg.com/. В България има много социални проблеми, по които не се работи модерно и хуманно. Вече има надежда за промяна. Заповядайте в сайта, ако имате интерес и ще ви отговорим на въпрасите! С уважение, д-р Румен Петров, НБУ.

rumen petrov
06-24-2012, 15:13
Това е нова дисциплина: http://socialnarabotavbg.com/.

rumen petrov
06-24-2012, 15:16
Да, това е в НБУ, наистина:http://socialnarabotavbg.com/. Без преувеличение мога да кажа, че го няма никъде другаде в България. Ако има желаещи може да се търсят спонсори за стипендии. Ако има въпроси аз и колегите ми сме готови да отговаряме. С уважение, д-р Румен Петров, НБУ.

Chacho
06-24-2012, 17:04
Това ми изглежда като поредната специалност "от всичко по малко и накрая нищо".

draid
06-24-2012, 22:16
Това ми изглежда като поредната специалност "от всичко по малко и накрая нищо".

И то само за 1299.99 на семестър :D

Tvoita lelq Gosho
06-24-2012, 22:43
Значи .... направих си регистрация, за да троля, но честно казано сте ме надминали в първите 4 страници. Толкова много простотии изчетох, че нямам нерви да се опитвам да чета 5тата.
Фактите са следните:
-> В България бакалаврите учат много повече неща от колкото в една Англия.
-> В България се изкарват ( с 3 ) изпити адски лесно.
-> Висшето образование не е да ходиш да си взимаш изпитите с 3.
-> Висшето учи. Това му е самата идея. Променя начина на мислене. Висшето е много полезно нещо за един човек, които иска да се занимава с биохимия, но на един сервитьор му е безполезно.
-> Висше с 3.00 като бакалвър оператор на биологична единица НЕ Е висше.
-> Висше като Мениджър На-еди-каква-си-измишльотиния-която-няма-смисъл НЕ Е висше.

Реално погледното, ако искаш да направиш нещо смислено, в България можеш да научиш доста. Примерно във Факултета по математика подготовката е на невероятно ниво. Ако ти се учи, можеш да научиш адски много. Има невероятни преподаватели, а базата, руски книги от преди 50 години, съдържат много неща, които в прехвалените университети на запад ги няма.
За да реши човек дали да пише висше първо трябва да си отговори на следните въпроси:
-> Какво искам да правя?
-> Има ли смисъл в специалността, която искам да запиша?
-> Кой е университетът, в който искам да уча?
-> До колко искам да си дам зор?

И спрете да обяснявате как БГ образованието не струвало ... не струва, защото самите вие не струвате.
П.С.: Стравнявал съм учебни програми на една и съща специалност в Англия и България.

Chacho
06-24-2012, 23:13
Значи .... направих си регистрация, за да троля, но честно казано сте ме надминали в първите 4 страници. Толкова много простотии изчетох, че нямам нерви да се опитвам да чета 5тата.
Фактите са следните:
-> В България бакалаврите учат много повече неща от колкото в една Англия.
-> В България се изкарват ( с 3 ) изпити адски лесно.
-> Висшето образование не е да ходиш да си взимаш изпитите с 3.
-> Висшето учи. Това му е самата идея. Променя начина на мислене. Висшето е много полезно нещо за един човек, които иска да се занимава с биохимия, но на един сервитьор му е безполезно.
-> Висше с 3.00 като бакалвър оператор на биологична единица НЕ Е висше.
-> Висше като Мениджър На-еди-каква-си-измишльотиния-която-няма-смисъл НЕ Е висше.

Реално погледното, ако искаш да направиш нещо смислено, в България можеш да научиш доста. Примерно във Факултета по математика подготовката е на невероятно ниво. Ако ти се учи, можеш да научиш адски много. Има невероятни преподаватели, а базата, руски книги от преди 50 години, съдържат много неща, които в прехвалените университети на запад ги няма.
За да реши човек дали да пише висше първо трябва да си отговори на следните въпроси:
-> Какво искам да правя?
-> Има ли смисъл в специалността, която искам да запиша?
-> Кой е университетът, в който искам да уча?
-> До колко искам да си дам зор?

И спрете да обяснявате как БГ образованието не струвало ... не струва, защото самите вие не струвате.
П.С.: Стравнявал съм учебни програми на една и съща специалност в Англия и България.

Заставам зад това мнение. Макар че сигурно ще е глас в пустиня; който има уши ще чуе.

Cold_Tearsss
06-24-2012, 23:13
За да реши човек дали да пише висше първо трябва да си отговори на следните въпроси:
-> Какво искам да правя?
-> Има ли смисъл в специалността, която искам да запиша?
-> Кой е университетът, в който искам да уча?
-> До колко искам да си дам зор?

И спрете да обяснявате как БГ образованието не струвало ... не струва, защото самите вие не струвате.
П.С.: Стравнявал съм учебни програми на една и съща специалност в Англия и България.
+1

SisiStrange
06-25-2012, 07:21
В университет трябва да се влиза, ако човекът има истинско желание да научи нещо повече. Нещо повече по специалност, която му е интересна. Не с мисълта какви пари ще взима. От хората, които киснат там насила без да им е интересно, а само с далечните мечти за 2-3 хил.лева заплата, не излизат добри специалисти.

Трябва да обичаш това, което правиш, за да го правиш добре.

Един вид, ако ще учиш и мислиш, пиши се. Ако ще изкарваш тройки, ще вееш гъз само по купони и ще ходиш на повечето поправки, стой си вкъщи и мисли за друго развитие.

За мен, примерно, не е имало никога такъв сложен избор. Аз си обичам работата и специалността, учи ми се дори, когато се оплаквам, че ми е уморено или ме мързи. Изкарвам си хубави оценки без много зор, защото ми е интересно и си мисля, че при тоя хъс и любов към тая професия, все ще си намеря достатъчно добра работа. Работодателите искат да те бива и да ходиш с желание там. Не да устискваш, за да взимаш заплата.

vde
06-25-2012, 08:08
Твърдо ЗА, без висше алтернативите в българия ти падат на 1/2 за някаква по-нормална работа, а ако случайно искаш да идеш в чужбина шанса ти спада драстично.
Никой не може да те накара да учиш ако не искаш обаче.
С жена ми и двамата сме с висше образование и това сме го запланували и за децата, трябва да си изкарат поне бакалавърска степен и не "вечния студент".
А да и още нещо, с университетско образование ти се откриват доста хоризонти, за които не си и чувал.

ledenakrasota
06-25-2012, 10:21
Всичко е много относително и зависи как самият човек ще се реализира. Тъй като някои знаят с какво искат да се занимават и го правят, а висшето го карат като нещо допълнително. Други разчитат чрез висшето да си намерят добра работа и с добро заплащане. Трети казват, че е трябвало да са учили навремето, защото сега работят като готвачи и прочие. На непостоянен договор са. Както и обратното.

Висшето не гарантира бъдещето ти. Това зависи само от теб и как ще се реализираш. Умен не е този, който знае как да смята и е назубкал всичката теория в у-ще или университета, а който знае как да се справя с проблемите си и да знае как да се реализира. :)

ohluv
06-25-2012, 15:14
Нека и някой,който е следвал и в България и в чужбина да даде мнение.Така или иначе темата до голяма степен се превърна къде да следвам.

ioannidis
06-27-2012, 08:07
Това е една от малкото теми на които нямам ясна позиция :)
За това и я пуснах!
ОК! Да речем че човек не завърши висше образование... има достатъчно професии за упражняване!
Но познавам достатъчно висшисти които работят какво ли не за да преживяват, което ме навежда на другата мисъл: а именно къв е смисъла от 4 години яко бъхтене и на края да работиш шофьор или сервитьор :)
Значи има една много стара приказка: 'Търсенето определя предлагането'.
Не си ли се замислял понякога, че в България всеки втори млад човек е с висше?
И това, че на никой не му се бачка в завода или на полето, а гледа да се скътае в някое офисче?
Трябва да се знае добре, че тези така търсени и "сладки" работни места са отдавна изчерпани, и именно заради това неслучайно изискванията на работодателите са толкова високи.

aks13v
06-27-2012, 20:56
Естествено, че от висше има смисъл, дори и да е "висше" в България. Трябва да съм идиот, за да си мисля, че ако имам висше ще си намера веднага високоплатена или каквато и да е друга работа, НО самото висше ти осигурява още един шанс за успех. Осигурява ти издигане в определени длъжности, до които е невъзможно да достигнеш със средно.
И отново, НО зависи много какво учиш, ако е филология, психология и тем подобни, ест. , че си губиш времето. Но ако да кажем специалността е Икономика, ИТ технологии и Строителство (Архитектура), Медицина. Тогава работата се променя коренно. Аз примерно уча Маркетинг и това е най-перспективната специалност в моят университет. Да, много е трудно, да изпитите не показват истинските знания на студента и едва ли не и да си учил много може да изкараш пак 3, колкото и някой разчитал на късмет, но в крайна сметка от мен зависи дали искам да науча материала, да го разбирам и независимо, че ще завърша с 3 аз ще имам знанията, които "късметлията" не познава.
В крайна сметка ДА, ОТ ВИСШЕ ОБРАЗОВАНИЕ ИМА СМИСЪЛ И ТО МНОГО, но зависи от нас дали учим, за да работим или просто за да отбием номера. И не, няма родени умни хора. Много мразя някой приятел да ми казва аз съм умен, толкова умен, че няма смисъл да уча висше и така съм си добре, пък работи няква работа за 400 лв. дето се разкъртва по цял ден и си мисли, че с тея пари ще се издържа цял живот и ще му стигат. Но такива са повечето българи, глупаци и слепци.

DS
06-28-2012, 00:47
Значи има една много стара приказка: 'Търсенето определя предлагането'.
Не си ли се замислял понякога, че в България всеки втори млад човек е с висше?
И това, че на никой не му се бачка в завода или на полето, а гледа да се скътае в някое офисче?
Трябва да се знае добре, че тези така търсени и "сладки" работни места са отдавна изчерпани, и именно заради това неслучайно изискванията на работодателите са толкова високи.

Съгласен съм с теб, че на никой не му се "копае"! Всеки в Б-я иска и смята, че е НАД останалите, знае, може и заслужава повече! До голяма степен родителите са проблем, понеже всеки родител е НАУЧЕН, че когато имаш висше ЩЕ станеш ШЕФ! (до голяма степен родителите натискат децата да завършат висше, само и само да не повтарят техните "грешки")
Има и друга много стара приказка: "Времената бяха други!"
Сега и с висше и без него, кадърните и упорити хора стават ХОРА, а другите и с 10 фисши си работят като продавачи!

п.п. Не ме нападайте ако сте висшист и работите като "продавач". Вината не е в мен, че казвам квото мисля, потърсете вината в себе си! Не обвинявайте нито България, нито работодателите! Хванете се в ръце и се замислете!

WeNeedMoreDrugs
06-28-2012, 02:26
До голяма степен родителите са проблем, понеже всеки родител е НАУЧЕН, че когато имаш висше ЩЕ станеш ШЕФ! (до голяма степен родителите натискат децата да завършат висше, само и само да не повтарят техните "грешки")

Защо родителите, които плащат висшето образование на децата си ги изкарваш виновни заради това, че имат добри желания за бъдещето им? Ако децата се издънят, вината си е в тях, а не в родителите. Не е казано, че като си висшист обезателно ще станеш шеф, а просто имаш повече отворени възможности.

Supermassive____
06-28-2012, 02:49
Сблъсквам се непрекъснато с хора с образование,които са от простаци по- простаци.Язък им за образованието,дет се вика. Иначе е хубаво,когато имаш желание да учиш стига да има къде да работиш след това,което в нашата държава е трудно. Естествено,като всичко останало :?

strave
06-28-2012, 08:59
Висшето и средното образование на този етап в милата ни родина са на ниво,колкото може повече да завършат.Средното образование в голямата си степен пробутва на висшето образование двойкарите,които са били толерирани именно за да могат да завършат.Заради лесният ход в някой университети в България същите слаби ученици следват висше,където отново продължават да бъдат побутвани и за които при определени обстоятелства успяват и да завършат.Няма полза от такова образование,което дава само за да си пише някой като бройка.То просто 12 години средно и още 4 и повече години висше обмразование му се стимулира глупостта и незнанията.

Що се отнася за работа и реализация,в България има пазар за почти всички отрасли,но за съжаление както и по-нагоре беше казано всеки стреми към работа свързана с офис и съответно смята,че тази работа ще му донесе и по-голям доход.От това си патят конкретни професии,където просто има недостиг на кадри.Иначе всеки трезвомислещ човек трябва да му е ясно,че висшето образование,а и всяка друга степен в България е базисна и реализацията му професионално е свързана със натрупан опит.За да се натрупа опит трябва постоянно студентът да търси сам работа,стажове и тн.Просто с това,което се учи като образование не е гаранция за започване на мечтаната работа,защото всички работодатели в България се нуждаят от подготвени кадри.

Chacho
06-28-2012, 09:33
Абе двойкарите не ги бутат особено в университетите. В по-сериозните ВУЗове тенденцията е да намаляват хората на 50% след първата година.

strave
06-28-2012, 10:40
Абе двойкарите не ги бутат особено в университетите. В по-сериозните ВУЗове тенденцията е да намаляват хората на 50% след първата година.Дано да е така,аз лично ми прави впечатление друго.Тук наистина зависи от ВУЗ-а,,наистина е много по-добре да има сериозно сито и само най-старателните и подготвените да преминават нататък.

Chacho
06-28-2012, 11:30
Там, където ситото вътре не е тежко, после им е тежко ситото на живота. Добрите специалисти си се реализират.

draid
06-28-2012, 15:32
Забрави просто някой дето го мързи да си мръдне пръста да учи да изкара висше в някой сериозен университет и сериозна специалност. Още първата година окапват едно 50-60%

SisiStrange
06-28-2012, 17:40
Абе двойкарите не ги бутат особено в университетите. В по-сериозните ВУЗове тенденцията е да намаляват хората на 50% след първата година.
Абсолютно съм съгласна. При нас вече има няколко отписали се заради "стреса". А доста хора са с по над 3-4 поправки още в първи курс. Макар, че го има моментът, в който уни-тата не искат да губят бройка и съответно пари и пускат хора с бая над 2 невзети изпита само срещу молба.

Sh@d0w
06-28-2012, 17:43
В техническия миналата година от по правилник да минеш с не по - малко от два изпита, поради големия наплив от двойки пускаха с по 5-6 незвези срещу молба.

Смятайте. После говорете за сериозни университети в България.

toad
06-28-2012, 19:58
По-голяма вина има нулевият синхрон между бизнеса и образованието . От една страна някои сектори се развиват с бесни темпове , други замират със същите темпове , но като цяло България си е един малък , нещастен и обречен пазар , който не може да задържи добрите кадри .

SisiStrange
06-30-2012, 06:49
То си е до хората. На всеки поток има една групичка амбицирани, които се скъсват от учене и полагат старания. От тях един ден излизат добри специалисти. Други седят, колкото да се пишат в компанията, бутат криво ляво как да е с тройки, ходят на повечето поправки и в крайна сметка се оплакват как имат висше, а никой не ги ще на работа.
Така и не разбрах смисъла. Не давам по 750лв на година, за да блея в празното пространство.

mMemories
07-13-2012, 16:00
прочетох мненията само от първата страница и имам някои възражения относно доста неща...
това което ми направи най-голямо впечатление беше май още в описанието "Какъв е смисълът да учиш толкова като след това ще взимаш заплата за магазинерка и едва ще свързваш двата края"... работата е там, че вече има и места където искат висше за ЧИСТАЧКА, а кво остава за нещо друго... и хората, които нямат висше стоят по улиците, просят и се самосъжаляват... ей тва е смисъла !

Chacho
07-13-2012, 16:05
Голям смисъл. Повечето компетентни висшисти имат работа, но малко са такива. Днешно време повечето висшета се изкарват без много учене.

SisiStrange
07-13-2012, 17:57
^ Така е. Всеки излиза от университета с диплома. Въпросът е дали има нещо зад нея.

draid
07-13-2012, 19:17
Абе каквото и да е от образованието си има голям смисъл, но то да е по желание, а не по задължение. Ако някой учи само за да са доволни техните например, няма никакъв смисъл. Когато човек върши нещо с желание то той винаги извлича ползи от това.

Blab
07-14-2012, 07:55
^ Така е. Всеки излиза от университета с диплома. Въпросът е дали има нещо зад нея.
това всъщност е единственият проблем на българското образование. равният край/изход от университетите, приравнената до наличие диплома. навън изискват и предлагат стажантски програми по време на следването, някой се интересува от постиженията, оценките, ангажираността, заниманията ти. тук не е така, оправдано или не от ниски заплати и вълча, иконом. отгледана природа. все едно. мен лично понякога ме хваща яд, че сульо и пульо ще излязат със същата диплома, като мен, при все, че пишат "кандидат-студентски". яд ме е, че сульо и пульо, за които 392072905725 обективни едно спрямо друго лица изказват възмущението си, обират единственатата бройка стипендия за отличен успех, само защото стратегията им за дишане не изключва маниерността/преписват на изпити/етц. честно, колкото повече се застоявам в България, толкова по-тъжно ми става. ако бях емигрирала, когато ми беше време, сега щях да съм на коренно различно място в стълбовидните декори на будните общества.

действително трупането на знание, носи печал(ба)... само трябва да разкрием скобите, Чачо!:Д

Chacho
07-14-2012, 09:23
Абе каквото и да е от образованието си има голям смисъл, но то да е по желание, а не по задължение. Ако някой учи само за да са доволни техните например, няма никакъв смисъл. Когато човек върши нещо с желание то той винаги извлича ползи от това.

Остави за техните, хората учат за професия, което е трагично. Нищо чудно, че Блаб говори за печал, за повечето в това се обобщава висшето.

scrooper
07-14-2012, 19:12
Остави за техните, хората учат за професия, което е трагично.
Защо да е трагично човек да учи за професия? Та нали трябва да имаме някаква перспектива, а не да си учим заради самото учене, след което да останем с пръст в уста?

Blab
07-14-2012, 19:24

защото е съществувал ренесансовият човек някога, може би...

Chacho
07-14-2012, 20:32
Защо да е трагично човек да учи за професия? Та нали трябва да имаме някаква перспектива, а не да си учим заради самото учене, след което да останем с пръст в уста?

о.О Ще се опитам да го обясня така. Да учиш за професия, вместо за самото учене, означава да си роден с капацитет на човек и да реализираш от него колкото би могла една мравка.

Да учиш за самото учене не означава да отпишеш професионалното развитие. Ако учиш като хората, повечето позиции на пазара ще са ти под нивото.

ohluv
07-14-2012, 21:26
о.О Ще се опитам да го обясня така. Да учиш за професия, вместо за самото учене, означава да си роден с капацитет на човек и да реализираш от него колкото би могла една мравка.

Да учиш за самото учене не означава да отпишеш професионалното развитие. Ако учиш като хората, повечето позиции на пазара ще са ти под нивото.
Защо ще са ти под нивото ?

Chacho
07-14-2012, 21:47
Щото повечето се свеждат до машинизирана (еднотипна) дейност от страна на работещият. Ученето обогатява, а колкото и да се учиш на работа, не е същото КПД.

SisiStrange
07-16-2012, 14:24
Защо да е трагично човек да учи за професия? Та нали трябва да имаме някаква перспектива, а не да си учим заради самото учене, след което да останем с пръст в уста?
Няма вариант, в който обичаш професията си и за теб съществува изразът "с пръст в уста". Хората не трябва да учат за пари, а заради самото знание. А.к.а от интерес. Иначе не излиза кой знае какво от тях. Ако не обожаваш това, с което се занимаваш всеки изпит, всяка лекция, всяко упражнение ще са ти мъка и товар. И това е едва началото, защото после следват 8-часови работни дни в практикуване на нещо зазубрено насила.
Моя позната обича физиката. Ама техните казали: "И к'во ще правиш с тая физика? Иди учи медицина." Защото имало пари в тая професия. Ама какъв лекар ще излезе от нея не е ясно. Ще видим.

ohluv
07-16-2012, 18:32
Интересно ще е след 20 години бачкане,кой какво мнение ще има.Рано или късно и парите ще ти притрябват.(нямам предвид,че парите са най-важното)

SisiStrange
07-16-2012, 18:37
^ То се знае, че трябват. Но не смятам да са ми главната цел. Когато обичаш това, което учиш, се развиваш бързо и правилно. И те бива. И те искат. И гладен няма да останеш.

DS
07-17-2012, 01:59
Много ми е забавно да ви чета постчетата! :D
За едни образованието е без значение, важното е да падат пари!
За други образованието просто отваря повече врати!
За трети без образование - света е немислим!

Към тип 1:
50/50 я ви потръгне в живота я не?!

Към тип 2:
50/50 я почнете нещо въз основа на образованието си я не!

Към тип 3:
50/50 я почнете нещо по специалността си, я не! :D

Извод... сам си избери кои 50% ти харесват повече ;)

П.П. SisiStrange както е казал Конфуций: "Намери си работа, която ти харесва и никога няма да ти се налага да работиш!"
Това е хубаво, но е в сила когато заплащането е на ниво!

Sh@d0w
07-17-2012, 03:52
Абе Конфуции не е живял в България, когато го е казал. В България не всяка работа е добра и доходоносна, че като ти харесва можеш само нея да си работиш. Има толкова много нископлатени работи, че паралелно с това трябва да бачкаш още две неща, та да си докарваш нормални доходи. А заплатите изглеждат още по - ниски, когато живота наоколо постоянно поскъпва.

Просто казвам, не във всеки сектор е така, но има.

SisiStrange
07-17-2012, 07:24
^ В България твърде малко длъжности имат свястна реализация и 100% успеваемост, че човек да избира главно по заплащане. Не може всички да са програмисти, адвокати и хирурзи. Винаги има голям шанс да бъдеш прецакан от не особено свястната ни система и да останеш без работа или с ниско платена такава. Все пак, ако те бива, в това, което си си избрал шансът да ти се случи е по-малък. Търси се качествена работна ръка. Пък аз си седя зад твърдението, че може наистина да те бива, само ако си обичаш специалността.

Sh@d0w
07-17-2012, 08:00
^Сиси спор в това което казваш няма, просто понякога да си добър в едно нещо не е достатъчно ;)

Но пак си зависи как се развият нещата де, винаги има изключения.

Checksum
07-17-2012, 08:56
Sh@d0w по принцип си прав. Най-важното е кой какво може да прави. Все 1 каква диплома има. Ако има диплома и не може да прави нищо - пълен провал. Това обаче не означава, че дипломата не е задължителна. Задължителна е за всеки себеуважаващ се човек, който има интелектуални и минимални финансови възможности.

Има едно обаче. Всеки достатъчно умен човек ще завърши университет - освен, ако няма много сериозни финансови проблеми и просто се налага на всяка цена да работи, за да издържа себе си или семейството си. Оправдания от сорта - "Преподавателите не могат да ни мотивират", "Преподавателите не се отнасят сериозно към предмета" са доста несериозни.

Не знам в кой факултет на ТУ–София си учил, но аз съм завиршил Електроника в ТУ–София - C/Assembler програмиране на микроконтролери, Дизайн на многопроцесорни системи (устройства за PCI, VME bus и т.н.), Дизайн на цифрови и аналогови устройства, захранвания и т.н.
95% от предметите са напълно смислени и необходими - щом си прекъснал след първи курс - това означава единствено общообразователни предмети - висша математика/физика/химия/документиране и т.н. Това са изключително важни предмети за професионалното развитие на всеки 1 инженер. Както каза Chacho - и аз съм се наслушал на мнения от сорта на "Кога ще ми притрябва тая математика в реалния живот" - висшата математика е един от най-важните предмети в първите години и за в бъдеще, ако човек ще се занимава сериозно с това, което учи. Инженер, който има посредствени знания по математика, е кръгла нула - същото важи и за програмист, който няма солидна математическа основа. В ТУ-София е пълно с такива "инженери", които са адски зле по математика. После ми се оправдават, че стоят без работа и не се предлагало работа. Да - не се предлага работа за хора с диплома без покритие.
Може не всички преподаватели да са на супер високо ниво в ТУ, но нивото им е напълно достатъчно за всеки един стандарт и всеки един добър студент ще се справи. Отделно в ТУ има преподаватели, които са най-добрите в сферите си в България и в Европа - например проф. Ванков, който с екипа си е работил по CMS детектора в CERN.
Като цяло аз съм супер доволен от прекараните ми години в ТУ и от знанията, които съм получил. Имам познати, които учат EE (Electrical Engineering) в US и учат нещата далеч по повърхностно отколкото сме ги учили ние.
Та не се оправдавай за ТУ, университетът е на ниво - всеки, който има желание, може да научи супер много. Има и отрепки студенти, доста голям процент, но това е положението. Университетът трябва да изкарва пари, за да се издържа и няма как да задържат 10-20-те достойни човека от всяка една специалност, а другите да ги изхвърлят. Ако го направят просто ще фалират.

При теб проблемът е, че имаш комплекси на тази тема (образование) и винаги ще имаш комплекси на тази тема, в случай че не завършиш висше образование. Това е положението, личи си от мненията ти. Не е нужно да ме оборваш.

Относно тези, които са много навити на големите пари при частния бизнес, първо да се замислят какво друго идва с бизнеса. Ако не могат да се сетят - много по-голямо напрежение ежедневно, липса на работно време, липса на напълно почивни дни, ограничаване на личния живот. От друга страна при една нормална работа парите са по-малко, но човек отива и работи от еди колко си часа до еди колко си часа - като му свърши работното време става и си тръгва. Няма кой знае какво напрежение, ако нещо в работата не върви.

Checksum
07-17-2012, 09:36
Здравейте, не на празно пускам тази тема в "Пълнолетника"!
Искам да разбера какво мислите за висшето образование? Не се ли навъдиха прекалено много специалисти в тая България, къв е смисълът от висше при заплата колкото продавачка?
и т.н. схванахте какво имам в предвид!

Относно въпроса ти.
Навъдиха се прекалено много "специалисти висшисти" в България наистина. Почти всеки учи висше, независимо каква специалност. Проблемът е, че в България има супер жалки университети, главно извън София (има и в София), от които излизат хора с диплома, които нямат абсолютно никакви знания и умения. Това са хората, които взимат пари колкото продавачка. И заради тези хора стана едва ли не без значение дали имаш висше образование.
Ако смяташ, че няма да се справиш да учиш в добър университет и наистина да учиш - по-добре не се записвай в университет. Защото, ако се запишеш и буташ някак си, а не се справяш с нещата, които се учат, просто ще си един от тези, които визираш.
Не се записвай в много слаб университет в провинцията, защото ако около теб е пълно с некъдърни и безотговорни колеги е възможно да не се развиеш. Запиши се в доказал се университет.
Ако си добър студент ти гарантирам, че ще си намериш високоплатена работа в България.
Висшист със заплата колкото продавачка може да си поради една от следните причини:
1. Завършваш специалност, която няма сериозна реализация на фона на днешния ден. Например фиология или педагогика в България.
2. Завършваш нормална специалност, която има реализация, но не си на достатъчно добро ниво и не можеш да си намериш достатъчно добра работа. Например, ако завършиш биология/химия и работиш цял живот в дадена болнична/научна лаборатория за малки пари и просто на работното място вършиш рутинна работа. (Ако си биолог в ин-витро център например, мисля, че парите ще са достатъчно)
3. Завършваш добра специалност, но с преписване и общо взето дипломата няма никакво покритие. Например лекар (много рядко), инженер (много често), програмист (рядко).

Chacho
07-17-2012, 11:08
Checksum го каза, нямам кво да добавя повече след него по тази тема.

Sh@d0w
07-17-2012, 11:50
Checksum, противоречиш си. Първо казваш, че всеки който уважава себе си трябва да завърши висше, после казваш че в българия имало твърде много вишисти. Май не си много наясно каква позиция защитаваш.

А относно коментара ти, че програмист без висша математика бил кръгла нула - мога само да се изсмея. Особено в Ит сектора, образованието е точно от нулево значение, на преден план е какво можеш. Мен на работа ме взеха, защото показах добри умения, и точно обратното, колежката ми която наеха преди около месец (заради дипломата и, факта че следва и няколкото сертификата които беше предоставила), въобще не се справя, така че се налага от време на време да върша и нейната работа, за да влезем в срок с проектите.

Образованието не е мерило, за това какво можеш. Още по заблудени пък са хората, които влизат в университет, очаквайки той да им адде всичките нужни знания. Жалко наистина.

SisiStrange
07-17-2012, 11:59
За частта с химия и биологията + парите в Ин витро ще оборя. Уча молекулярна биология и съм попроучила. Там пари няма. Вършиш лаборантска работа. За това можеш да случиш с малко над минимална заплата. Не говорим за медицина, а за работа на човек завършил БФ. Пари има в генетичните центрове, в криминалните лаборатории, токсикология, вирусология, на много места има добри биохимични лаборатории. Останалото за момента в България не е развито кой знае колко добре. В БАН е най-интересно и се работят ужасно интересни неща (от моя гледна точка на човек, който работи и там), но не бих отишла на постоянна работа там, защото са финансирани мизерно.

Chacho
07-17-2012, 12:03
Shadow, много програмисти могат да работят с photoshop, малко могат да го изпрограмират. Повечето позиции в ИТ-то са посредствени. От уеб сайтчета, през софтуери за магазинчета, до флаш игрички. Точно колко езика за програмиране знаеш, колко класове и методи си запомнил, колко добре се справяш с някакъв интерфейс, не е мерило за знания. Когато имаш основите, ще се нагодиш на подробностите много бързо. Но иновацията без тези основи е обречена.

Както и да е, темата не е само за ИТ.

Sh@d0w
07-17-2012, 12:07
Програмист е твърде обширно понятие, не можеш да сравняваш различните езици. Стане ли дума за програмиране, всичко опира до логическо и аналитично мислене. Посредствена работа няма, има посредствено мислене.

DS
07-17-2012, 12:12
Искам всеки един от вас да ми отговори на темата и след 5-10 години! :D

SisiStrange
07-17-2012, 12:14
Тамън след 5 ще пиша! Да си кажа как събирам проби от местопрестъпленията и ги изследвам, а после като открия убиеца се надбягвам с мафията!


Sure. I wish. XD

Chacho
07-17-2012, 12:18
Да, за същото говоря. Но повечето програмисти на пазара имат посредствено логическо и аналитично мислене. Щото обикновено работата опира до елементарни алгоритми. Ако те вземат в ЦЕРН, НАСА, Гугъл, BlueBrain, съм сигурен, че няма да говориш същото за посредствената работа.

Sh@d0w
07-17-2012, 12:22
Не бих казал, че работата опира до елементарни алгоритми. Всеки проект, по който се работи, е уникален сам по себе си и изисква различен подход. Можеш да работиш примерно на фреймуърк, но това не значи че работата е посредствена. Това я ускорява. А вече другото си опира до самия програмист как ще подходи.

Chacho
07-17-2012, 12:24
То е ясно, че едно с едно няма да са едни и същи. За да са ни такива парите, малко или много трябва да е предизвикателство. Но има къде, къде да се вдига летвата. Докато ние пишем на разни езици, някои хора ги измислят.

Sh@d0w
07-17-2012, 12:29
Така е. Жив пример е Go. Но се отклонихме от темата.

DS
07-17-2012, 12:34
до Sh@d0w и Chacho България сигурно е държавата с най-много незавършили IT специалисти ;)
В което няма нищо лошо стига да не работят през пръсти, напоследък се нагледах на некадърни кодове... :(

до SisiStrange прекаляваш с CSI :D

ohluv
07-17-2012, 12:41
Искам всеки един от вас да ми отговори на темата и след 5-10 години! :D
Да интересно ще е мнението на някой,който е "врял и кипял" в дадена работна сфера.

SisiStrange
07-17-2012, 12:43
:D По-скоро прекалявам с криминалните романи. :D

Checksum
07-17-2012, 13:07
За частта с химия и биологията + парите в Ин витро ще оборя. Уча молекулярна биология и съм попроучила. Там пари няма. Вършиш лаборантска работа. За това можеш да случиш с малко над минимална заплата. Не говорим за медицина, а за работа на човек завършил БФ. Пари има в генетичните центрове, в криминалните лаборатории, токсикология, вирусология, на много места има добри биохимични лаборатории. Останалото за момента в България не е развито кой знае колко добре. В БАН е най-интересно и се работят ужасно интересни неща (от моя гледна точка на човек, който работи и там), но не бих отишла на постоянна работа там, защото са финансирани мизерно.

Говоря за ембриолозите по центровете за ин-витро оплождане, със сигурност взимат повече пари от хора в криминални/токсикологични/вирусологични лаборатории. Вирусологията не е високо платена, въпреки че е изключително важна. Поне на държавните работи, преди по ХЕИ-тата и сега във Вирусологията. На мен баща ми и майка ми са завършили молекулярна биология...и не са особено доволни.

Checksum
07-17-2012, 13:10
Програмист е твърде обширно понятие, не можеш да сравняваш различните езици. Стане ли дума за програмиране, всичко опира до логическо и аналитично мислене. Посредствена работа няма, има посредствено мислене.

Така е. Твърде обширно понятие е.
Говоря за програмист, който може да разработва сложни алгоритми за най-различни процеси. Такъв, който може да направи поне операционна система за реално време и да я обезпечи напълно откъм драйвери и връзка към околната среда.
Дизайнът на процесорите се прави от математици и химици. В разработката на всяко едно сложно нещо има доста математици.

Checksum
07-17-2012, 13:14
Checksum, противоречиш си. Първо казваш, че всеки който уважава себе си трябва да завърши висше, после казваш че в българия имало твърде много вишисти. Май не си много наясно каква позиция защитаваш.


Казвам следното:
Задължителна е за всеки себеуважаващ се човек, който има интелектуални и минимални финансови възможности.

ohluv
07-17-2012, 13:27
Така е. Твърдо обширно понятие е.
Говоря за програмист, който може да разработва сложни алгоритми за най-различни процеси. Такъв, който може да направи поне операционна система за реално време и да я обезпечи напълно откъм драйвери и връзка към околната среда.
Дизайнът на процесорите се прави от математици и химици. В разработката на всяко едно сложно нещо има доста математици.
Интересен пример за програмист.

SisiStrange
07-17-2012, 13:39
Говоря за ембриолозите по центровете за ин-витро оплождане, със сигурност взимат повече пари от хора в криминални/токсикологични/вирусологични лаборатории. Вирусологията не е високо платена, въпреки че е изключително важна. Поне на държавните работи, преди по ХЕИ-тата и сега във Вирусологията. На мен баща ми и майка ми са завършили молекулярна биология...и не са особено доволни.
A какво работят сега?

Checksum
07-17-2012, 16:34
Частен бизнес. С молекулярна биология няма почти никаква връзка. С биологията може да се каже, че има - минимална. Майка ми преди това работеше в бан, било е някъде 1996-1997. Помня само, че заплатата и стигаше за около 2 кг. сирене. Иначе тя казваше, че там няма никакво поле за развитие (поне така е било тогава) - професорите и по-висшите те експлоатират, приписват си на тях твои постижения, пишат техни статии с твои разработки и т.н. Единственото нещо, за което става, е да направиш pHD там, което да е трамплин към емигриране. И евентуално за някакъв стаж.
Общо взето бягай от бан - заплата по-ниска от на сервитьор, началниците си въртят бизнес и правят пари на твой гръб. Единствено ако се хванат някакви международни проекти, по които да се работи, човек може да вземе пари от там. Ама повечето от тези пари се сещаш при кого ще отидат.
За биолог все си мисля, че най-добрата реализация е ембриолог в някоя клиника или работа в някоя фирма, която се занимава с антингени/антитела, производство на диагностични продукти и т.н. - такава фирма в БГ не знам да има. Другото е в тези международните фирми за клинични изпитвания на лекарства.
В свят, в който парите имат толкова голямо значение, е глупаво човек да си пропилее живота във вършене на научна работа в БАН. В БАН стоиш само, за да натрупаш стаж и като се отвори възможност в някоя сериозна фирма/клиника веднага там, без да имаш никакви скрупули.
Ама като ги знам тия от биологичните среди кви са ще те карат да си останеш с големи обещания - брат ми имаше 36 бал за медицина, а тези от биологическия факултет му казваха как трябва да се запише в биологическия факултет, защото НЯМАЛО работа за лекарите. Добре, че го разубедихме. И той е доволен.

draid
07-18-2012, 21:42
Искам всеки един от вас да ми отговори на темата и след 5-10 години! :D

До тогава може и да сме станали храна за червеите, ама все пак.

Nix
07-20-2012, 22:32
Аз съм ЗА ! Но с условието, че се учи нещо, което има реална практическа реазлизация, а не като мен сега да се чуди какво да работи. За съжаление 99.9% от кандидат студентите не се замислят много много...

DS
07-21-2012, 14:44
Аз съм ЗА ! Но с условието, че се учи нещо, което има реална практическа реазлизация, а не като мен сега да се чуди какво да работи. За съжаление 99.9% от кандидат студентите не се замислят много много...

Това ми е идеята... къв е смисъла да загубиш 4 години в учене на "нещо" вместо да започнеш да градиш?! Понеже за 4 години можеш да постигнеш много ако знаеш кви са ти целите!

Gotinogaden
07-24-2012, 06:08
Успехът е понятие с различен смисъл за различните хора. Тези, които обичат изкуството и са талантливи често избират да се реализират дори и с по-малко заплащане, защото за тях това е призвание. Съгласен съм че е необходим (поне) един жизнен минимум от средства, но преследването на формално образование само за да угодиш на родители или за да не останеш по-назад не е оправдание. Също така, има разлика м/у квалификация и образование. Наличието на едното не е гарант за наличието на другото и etc.

Nam3less3
07-25-2012, 22:32
Кой може да е против висшето? Ползите са далеч повече от очевидните. Е, имам предвид висше като висше, да получиш академични познания по специалност от която се интересуваш и искаш да практикуваш, което за жалост не се отнася за повечето студенти, дошли да си губят времето, да имат някаква диплома щото всички други имали, и интересуващи се само от студентски живот(техните да им дават пари през това време, или народната ни поговорка учи, че да не работиш).

Но наистина в тая държава малко са перспективните специалности(и далеч не са лесни), но няма лесно в живота, които иска после цял живот работа с високи доходи да учи неща като медицина(ама не мед. сестра)/право(има доста кадри в момента но повечето некачествени)/програмиране и т.н. За тия неща ти трябват само качества, това докъде ще стигнеш не е обвързано с връзките ти с фирмаджии и партии, измамнически дела и работене в чужбина.

DanieLa_SmiLe
08-22-2012, 17:20
Какво мислите за УНСС? Има ли реализация след завършването му?

draid
08-22-2012, 21:32
Зависи какво завършиш. Реализация има, но пазара се пренасити с икономисти ми се струва.

wermillion
08-23-2012, 11:20
За УНСС мислим, че е 'малко' прехвален. Реализация има, ако си кадърен. Дипломата за завършено висше образование определено не те прави такъв.

DS
08-27-2012, 12:03
Ба*ти смотаната държава! Никога няма да се прибера!!!

http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/223838_4422578803881_1817623347_n.jpg

bilqnavod
08-29-2012, 07:42
Висшистите в България не са толкова много - какво си мислите? Те са към 1 300 000, а да не говорим за магистрите, докторите и т. н. Освен това не всички , които запишат въобще учат, както и не всички, които учат завършват. Не мисля че има дисбаланс в това отношение. Смятам, че не е лошо да се дава шанс на този, който иска да опита.

bilqnavod
08-29-2012, 07:45
Nam3less3, не всички лекари са богати мога ти кажа. Гледам ги използват градски трнаспорт. А заплатите на тези, които работят по отделенията незвисимо дали са със специалност или не не надхвърля 500 - 700 лв. Малка част са тези, които имат частни кабинети или са прочути специалисти и си докарват по няколко хилядарки...

bilqnavod
08-29-2012, 07:52
И в крайна сметка никой не може да ме убеди, че образованието няма да ми послужи!
Аз мога да си бъда специалиста, който желая, мога обаче и да бъда продавачка, мога и да бъда барманка, мога да чистя, мога и да готвя. Така че по време на криза, ако остана без работа бих била много по-гъвкава от някакъв среднист завършил със среден 3.03, вечерното и ми се пише за голям умник, а в същото време демонстративно заявява, че за 500 лв няма да си дигне гъза от дивана. Прощавайте, но познавам такива хора. Пълни боклуци, мързели...
И още нещо, Който го мързи да учи го мързи и да работи. Както ви казах, за да имам хляб бих работила дори и неквалифицирана работа.

scrooper
08-30-2012, 12:26
Така че по време на криза, ако остана без работа бих била много по-гъвкава от някакъв среднист завършил със среден 3.03, вечерното и ми се пише за голям умник, а в същото време демонстративно заявява, че за 500 лв няма да си дигне гъза от дивана.
Да, мислят се за велики и си мечтаят за работа, от която парите ще се леят из ведро, без те самите да се помръдват.И псуват шефа си (бившия), че ги претоварва.
Но тук май става дума за един по- различен тип хора- будни, дейни, интелигентни. На мнение съм, че те се оправят и без образование. За останалите обаче то не е излишно- може да ги пробуди, колкото и да е "сухо" и "западнало" в България.

bilqnavod
08-30-2012, 19:57
^^ Да точно това имах в предвид

DS
08-31-2012, 02:32
***
става дума за един по- различен тип хора- будни, дейни, интелигентни. На мнение съм, че те се оправят и без образование. За останалите обаче то не е излишно- може да ги пробуди
***
+1

тук говорим именно за разликата м/у умните и образованите хора!
Ако си само умен - винаги ще виждаш възможности!
Ако си само образован - винаги ще чакаш предлагани възможности!
Ако си умен и образован - винаги ще си на гребена! ;)

Just.a.Man
08-31-2012, 08:43
Ако си умен и образован ще виждаш възможностите, но въпреки това ще чакаш да те потърсят щото разбираш ли имаш образование. Това не стига. За да успееш трябва да си И амбициозен.
-умен
-амбициозен
-образован

Притежаваш ли тези 3-ри х-ки вече имаш някакъв шанс да си някой в тая държава и въобще в тоя свят.
А да ... специално за България трябва да притежаваш и още нещо

-връзки

bilqnavod
08-31-2012, 09:40
+1

тук говорим именно за разликата м/у умните и образованите хора!
Ако си само умен - винаги ще виждаш възможности!
Ако си само образован - винаги ще чакаш предлагани възможности!
Ако си умен и образован - винаги ще си на гребена! ;)

Хареса ми :)

JDeel
09-13-2012, 02:02
Аз съм завършил висше образование, като междувременно записвах втори специалности. Протаках докато премахнат казармата.

Аз съм ЗА една година в университета, нататък съм ПРОТИВ. От образователна гледна точка, преминаването през първите лекции ми беше достатъчно, следващите години просто бяха ей така... празни.

Е, има и един момент в който някой може да се чувства приятно като студент, общувайки си с много приятели. Тогава си заслужава заради самото преживяване извън университета. Но на практика няма какво да се научи като сухия материал, особено в днешно време когато има интернет и е пълно с информация. Всеки е свободен да научи колкото иска по най-любимите си теми и със сигурност би се справил в пъти по-добре ако го направи самостоятелно, вместо да разчита че плащайки на университета си кове успешното бъдеще.

SisiStrange
09-13-2012, 09:13
^ Хич не съм съгласна. Първата година обикновено е с общи предмети, които нямат много общо със специалността. При нас, примерно, важните дисциплини започват някъде към втори семестър на втори курс. И много неща не можеш да научиш сам. Едно е да ми пишат в учебника коя киселина къде се налива и как се прави биохимичен анализ, съвсем друго да пипнеш уредите, да опиташ реално. Само с теория няма шанс да се справяш после и на практика.

autumn_eyes
09-13-2012, 09:32
Ако имаш гръб може да се мине и без висше и пак да успееш. Но без някой, който да те уреди, поне в България, природната интелигентност няма да е достатъчна. Точно, защото се навъдиха толкова висшисти вече и за касиерка в магазин търсят тапия.

JDeel
09-13-2012, 12:12
^ Хич не съм съгласна. Първата година обикновено е с общи предмети, които нямат много общо със специалността. При нас, примерно, важните дисциплини започват някъде към втори семестър на втори курс. И много неща не можеш да научиш сам. Едно е да ми пишат в учебника коя киселина къде се налива и как се прави биохимичен анализ, съвсем друго да пипнеш уредите, да опиташ реално. Само с теория няма шанс да се справяш после и на практика.

Интересно звучи, не си съгласна с моите лични чувства относно проблема, сякаш те не съществуват :)

Да говорим за нещата на практика. Аз докато бях в училище нямах никакво желание за живот. Всичко що сме учили там като предмети днес го няма в главата ми, и го няма от момента в който приключих с университета. Не ти ли идва отвътре - няма шанс да се получи.
От това което ми е направило впечатление - в един клас/курс има да кажем 25 ученици, и само 2-3 са истинските. Разбирай такива, които са вътре в материала, винаги се подготвят добре и съответно имат добри оценки. Те просто използват училището за да научат повече, а не са там само защото се води задължително и/или всички ще им се смеят ако нямат висше на 23 г. Всички останали ученици са буквално тъпи що се отнася до предмета който изучават и от тях няма да излезе нищо в тази сфера. Ще открият сферата си по-късно, след като завършат.

Ти може да обожаваш химията и да си се записала само заради часовете по практика - да пробваш някое и друго съединение. Значи си от тези двама-трима дето ще завършат с пълно 6. Лошо няма. Макар че ако си наистина луда фенка, ще изядеш целия материал от учебниците + още един тон професионални книги за 10 пъти по-кратко време.

draid
09-13-2012, 14:17
Ако имаш гръб може да се мине и без висше и пак да успееш. Но без някой, който да те уреди, поне в България, природната интелигентност няма да е достатъчна. Точно, защото се навъдиха толкова висшисти вече и за касиерка в магазин търсят тапия.

Стига разчитахте някой друг да ви блъска в живота...

SisiStrange
09-13-2012, 18:29
Интересно звучи, не си съгласна с моите лични чувства относно проблема, сякаш те не съществуват :)

Да говорим за нещата на практика. Аз докато бях в училище нямах никакво желание за живот. Всичко що сме учили там като предмети днес го няма в главата ми, и го няма от момента в който приключих с университета. Не ти ли идва отвътре - няма шанс да се получи.
От това което ми е направило впечатление - в един клас/курс има да кажем 25 ученици, и само 2-3 са истинските. Разбирай такива, които са вътре в материала, винаги се подготвят добре и съответно имат добри оценки. Те просто използват училището за да научат повече, а не са там само защото се води задължително и/или всички ще им се смеят ако нямат висше на 23 г. Всички останали ученици са буквално тъпи що се отнася до предмета който изучават и от тях няма да излезе нищо в тази сфера. Ще открият сферата си по-късно, след като завършат.

Ти може да обожаваш химията и да си се записала само заради часовете по практика - да пробваш някое и друго съединение. Значи си от тези двама-трима дето ще завършат с пълно 6. Лошо няма. Макар че ако си наистина луда фенка, ще изядеш целия материал от учебниците + още един тон професионални книги за 10 пъти по-кратко време.
Има истина в това, че ако си четеш и се интересуваш ще научиш много повече, но в някои специалности не е достатъчно. Аз си чета и странично за нещата, които ме интересуват (разбирай биохимия, молекулярна генетика, цитология и прочие). Но няма как да се осъвършенствам без практиката. Мога да знам как изглежда черепа и анатомично да кажа мозъка на какви дялове се дели. Ако, обаче, не ми покажат на практика по кои шевове се натиска, за да се отвори кутията без да излезе наранен или как точно се отделя таламуса (примерно), никога няма да се справя само по книжки. Има професии, които изискват такива практики, за да можеш въобще да свършиш нещо с тях. Програмист, примерно, можеш да станеш и без висше (приятелят ми е така), но далеч не за всичко важи.

*При това примера с мозъка беше от по-смотаните. Има къде къде по-простички и главни неща, с които трудно ще се справиш, ако не си виждал наживо. Как се сглобява хладник, как се работи стерилно, как се пуска центрофуга, как се режат срези в криостат на 10 микрона и прочие съвсем прости, но изискващи опит неща.

**За някои лекции ще се съглася, че се справям по-добре и без тях, а само с учебници. Особено, ако лекторът е някой, който не умее да обяснява. Но, ако прекъсна за домашно обучение, все едно съм се отказала да практикувам някога.

ohluv
09-13-2012, 19:32
Има професии, които изискват такива практики, за да можеш въобще да свършиш нещо с тях. Програмист, примерно, можеш да станеш и без висше (приятелят ми е така), но далеч не за всичко важи.


То май,май всичко може да станеш без висше :D

JungleJaguar
09-14-2012, 07:13
НЕ Е ВЯРНО !
Нищо не можеш да постигнеш в живота без висше.Нищо не става от теб.Нямаш и ум,интелект,нищо нямаш.
Човек без висше-НЕ Е ЧОВЕК !

draid
09-14-2012, 09:18
То май,май всичко може да станеш без висше :D

Аха да, разбира се. Всичко може да станеш, хрумват ми поне 10 неща на които веднага те вземат, само да им кажеш че разбираш. Няма да се спирам на всички, а само на едно - медицината. Хайде пожелавам ти да попаднеш при лекар за операция които е станал по-такъв начин.

bilqnavod
09-14-2012, 12:41
^^ Може би лекарите и медицинските сестри са едни от малкото квалифицирани специалисти, които не биха могли да бъдат изместени от някой случаен човек без образование

draid
09-14-2012, 12:53
Всички сериозни специалности изискващи подготовка и образование са така...

ohluv
09-14-2012, 18:32
Аха да, разбира се. Всичко може да станеш, хрумват ми поне 10 неща на които веднага те вземат, само да им кажеш че разбираш. Няма да се спирам на всички, а само на едно - медицината. Хайде пожелавам ти да попаднеш при лекар за операция които е станал по-такъв начин.
Коментарът беше ироничен,а това колко са компетентни някои "лекари" е друг въпрос.

ПП: А другите специалности са нисши и на човек не му трябва подготовка ?

draid
09-14-2012, 18:54
Аха да, разбира се. Всичко може да станеш, хрумват ми поне 10 неща на които веднага те вземат, само да им кажеш че разбираш. Няма да се спирам на всички, а само на едно - медицината. Хайде пожелавам ти да попаднеш при лекар за операция които е станал по-такъв начин.


Всички сериозни специалности изискващи подготовка и образование са така...

Чети правилно

bilqnavod
09-14-2012, 21:11
Всички сериозни специалности изискващи подготовка и образование са така...

Да съгласна съм

autumn_eyes
09-15-2012, 14:20
Стига разчитахте някой друг да ви блъска в живота...
Е именно де!

Chacho
09-15-2012, 14:50
Е именно де!

"Е именно", ма каза точно обратното.

JDeel
09-16-2012, 00:56
Има истина в това, че ако си четеш и се интересуваш ще научиш много повече, но в някои специалности не е достатъчно. Аз си чета и странично за нещата, които ме интересуват (разбирай биохимия, молекулярна генетика, цитология и прочие). Но няма как да се осъвършенствам без практиката. Мога да знам как изглежда черепа и анатомично да кажа мозъка на какви дялове се дели. Ако, обаче, не ми покажат на практика по кои шевове се натиска, за да се отвори кутията без да излезе наранен или как точно се отделя таламуса (примерно), никога няма да се справя само по книжки. Има професии, които изискват такива практики, за да можеш въобще да свършиш нещо с тях. Програмист, примерно, можеш да станеш и без висше (приятелят ми е така), но далеч не за всичко важи.

*При това примера с мозъка беше от по-смотаните. Има къде къде по-простички и главни неща, с които трудно ще се справиш, ако не си виждал наживо. Как се сглобява хладник, как се работи стерилно, как се пуска центрофуга, как се режат срези в криостат на 10 микрона и прочие съвсем прости, но изискващи опит неща.

**За някои лекции ще се съглася, че се справям по-добре и без тях, а само с учебници. Особено, ако лекторът е някой, който не умее да обяснява. Но, ако прекъсна за домашно обучение, все едно съм се отказала да практикувам някога.

Е добре, може и да има такива специалности дето да изискват специална материална база. Моята не беше такава. И ако нещо в днешно време може да се открие като информация в интернет и да се пробва веднага на материално ниво, значи може да се научи много по-бързо и качествено извън училище. Макар че що някой да не стане добър лекар прескачайки медицинския университет и вместо това интересувайки се какво точно се случва в самите болници :)

Ares
09-16-2012, 03:47
Дали има смисъл от висше образование ? Ако си един от многото, които записват просто за да имат нещо на хартия, по-добре да не си губиш времето. Както някои вече отбелязаха, има премного направления, в които може да се реализираш доста добре и без висше. Е ако не ти се учи, защо да губиш 4-5 години ? Това е ценно време, чието оползотворяване може да те изведе доста "напред с материала". Въпросът е да се насочиш към нещо, което ти се прави и да осъзнаваш, че висшето не е единствената опция.
НО има и хора, които имат ясната идея да учат и са се насочили към професия, изискваща висше образование. Ако искаш от теб да излезе един добър лекар или юрист, няма как да не залягаш над книгите. Според мен, когато студентът осъзнава ползата от нещата, които учи (като тук далеч не трябва да се ограничаваме във финансов аспект) и има желанието да го прави, висшето образование е нещо наистина полезно.
При всички случаи, голямата грешка на съвременното общество е, че възприема висшето образование като необходимост. Не, то далеч не трябва да бъде за всеки, нито пък е условие/гарант за успех в живота. Висшето е просто опция за придобиване на фундаментални познания в дадена област. Само когато човек си поставя ясни цели и ги преследва, без да се страхува да поема рискове, тогава нещата се получават. Независимо тук или в чужбина. Със или без висше.

aks13v
09-21-2012, 14:51
Истината е само една:
-ВИСШЕТО ИМА СМИСЪЛ, АКО учиш нещо, което има реализация
-ВИСШЕТО ИМА СМИСЪЛ, АКО искаш да учиш и да се реализираш в тази специалност
-КОЙТО НЕ УЧИ И СЕ ГОРДЕЕ С ТОВА, просто го мързи да стане някой, да поеме по-голяма отговорност.
-КОЙТО НЕ УЧИ ... се е примирил с възможността цял живот да го тъпчат
-КОЙТО НЕ УЧИ ... НЯМА ДА СПОЛУЧИ ... или поне няма да има шанса да сполучи.

LadyDi
09-21-2012, 21:10
Истината е само една:
-ВИСШЕТО ИМА СМИСЪЛ, АКО учиш нещо, което има реализация
-ВИСШЕТО ИМА СМИСЪЛ, АКО искаш да учиш и да се реализираш в тази специалност
-КОЙТО НЕ УЧИ И СЕ ГОРДЕЕ С ТОВА, просто го мързи да стане някой, да поеме по-голяма отговорност.
-КОЙТО НЕ УЧИ ... се е примирил с възможността цял живот да го тъпчат
-КОЙТО НЕ УЧИ ... НЯМА ДА СПОЛУЧИ ... или поне няма да има шанса да сполучи.

a...

дрън-дрън

Just.a.Man
09-21-2012, 22:08
Нещо смислено имаш ли за казване !?

LadyDi
09-21-2012, 22:13
Нещо смислено имаш ли за казване !?
Трябва ли?
Като гледам "високо образованите" тук що глупости са изписали...

Just.a.Man
09-21-2012, 22:17
Явно нямаш ...

LadyDi
09-21-2012, 22:19
Явно не.

ohluv
09-22-2012, 09:23
Трябва ли?
Като гледам "високо образованите" тук що глупости са изписали...

Май имаш висше само на хартийка а? :D

LadyDi
09-22-2012, 09:31
Май имаш висше само на хартийка а? :D

Дори и да е вярно, точно ти няма как да го знаеш :)

ohluv
09-22-2012, 10:56
Дори и да е вярно, точно ти няма как да го знаеш :)

беше ирония