PDA

View Full Version : Имате ли "мътнини" (eye floaters) в очите?



Ronnan
06-15-2012, 13:00
Имате ли мътнини в очите, и ако да, до колко видими са и пречат ли ви да гледате нормално?

За незапознатите (щастливци) става дума за това:

http://en.wikipedia.org/wiki/Floater

Представляват малки "частици" или по големи обекти плуващи вътре в гела който изпълва очната ябълка.

Преди почити два месеца ми се появиха и в двете очи и от тогава направо не мога да си намеря място от нерви. При мене представляват няколко по големи непрозрачни обекта който плуват почити през центъра на зренито ми, както и мъгла от по малки частички (като мътна вода). Когато си движа очите, те се движат все едно плуват в течност, а като спра движението по големите се утаяват надолу. На горе от всичко мъглата от по ситни частички се появи по късно и имам чувството че се увеличава и става все по плътна. Направо ще полудея !!!. Ходих 100 пъти при офталмолози, и всичките, след прегледа викат "Няма ти нищо, ще свикнеш", а като ги питам "Как така ще свикна като ми плуват директно пред погледа и закриват всичко зад тях", само вдигат рамене. Някои от тях реагират даже с досада че ги безпокоиш за такава "глупост".

Искам да попитам някой друг има ли? Как се е справил с тях? Увеличили ли са му се? Ако може да препоръчате и добър офталмолог. Мерси.

li0n
06-15-2012, 15:05
От време на време ми се появяват, ужасно досадни са.

cookie78
06-15-2012, 15:09
имам, от време на време ги виждам...съвсеем мънички

kalpazanka
06-16-2012, 07:58
Имам, ама к'во да се прави- процесът на стареене започва още от раждането. :)
За очен- драсни ми ЛС.

jghgh
06-16-2012, 09:18
Много са забавни, мен пък ме кефят. Като бях дете си мислех, че това е "въздушен планктон".

А много ме кефи как ако съм гледала нещо ярко и после отместя поглед, виждам розови или зелени петна, според зависи.. Много е забавно.

Знам, че не ти помагам, но аз много им се радвам на тези неща, когато ми се случат :Д

DennisCobain
06-16-2012, 09:45
Имам. Не ми пречат, даже обратното 8-) Когато нямам какво да правя си ги следя с поглед и се ядосвам, че не мога да ги фокусирам :lol:

batkodoki
06-17-2012, 20:33
Имате ли мътнини в очите, и ако да, до колко видими са и пречат ли ви да гледате нормално?

За незапознатите (щастливци) става дума за това:

http://en.wikipedia.org/wiki/Floater

Представляват малки "частици" или по големи обекти плуващи вътре в гела който изпълва очната ябълка.

Преди почити два месеца ми се появиха и в двете очи и от тогава направо не мога да си намеря място от нерви. При мене представляват няколко по големи непрозрачни обекта който плуват почити през центъра на зренито ми, както и мъгла от по малки частички (като мътна вода). Когато си движа очите, те се движат все едно плуват в течност, а като спра движението по големите се утаяват надолу. На горе от всичко мъглата от по ситни частички се появи по късно и имам чувството че се увеличава и става все по плътна. Направо ще полудея !!!. Ходих 100 пъти при офталмолози, и всичките, след прегледа викат "Няма ти нищо, ще свикнеш", а като ги питам "Как така ще свикна като ми плуват директно пред погледа и закриват всичко зад тях", само вдигат рамене. Някои от тях реагират даже с досада че ги безпокоиш за такава "глупост".

Искам да попитам някой друг има ли? Как се е справил с тях? Увеличили ли са му се? Ако може да препоръчате и добър офталмолог. Мерси.

Споко!
ИМАМЕ, да и то от 100 години! :)

Представляват мътнини в стъкловидното тяло, чиято сянка падайки дава ефекта на "мухи, точки, спирали," etc...

Етиологично лечение - НЯМА! Има палиативи граничещи с излекуването: Нормални/към високи дози "Лутеин" + относително високи дози комбо витамини А+Е. Плюс нещо имащо Цинк в състава. (споделям ЛИЧЕН, не академичен опит)!

eurodance89
07-02-2012, 14:25
Имате ли мътнини в очите, и ако да, до колко видими са и пречат ли ви да гледате нормално?

За незапознатите (щастливци) става дума за това:

http://en.wikipedia.org/wiki/Floater

Представляват малки "частици" или по големи обекти плуващи вътре в гела който изпълва очната ябълка.

Преди почити два месеца ми се появиха и в двете очи и от тогава направо не мога да си намеря място от нерви. При мене представляват няколко по големи непрозрачни обекта който плуват почити през центъра на зренито ми, както и мъгла от по малки частички (като мътна вода). Когато си движа очите, те се движат все едно плуват в течност, а като спра движението по големите се утаяват надолу. На горе от всичко мъглата от по ситни частички се появи по късно и имам чувството че се увеличава и става все по плътна. Направо ще полудея !!!. Ходих 100 пъти при офталмолози, и всичките, след прегледа викат "Няма ти нищо, ще свикнеш", а като ги питам "Как така ще свикна като ми плуват директно пред погледа и закриват всичко зад тях", само вдигат рамене. Някои от тях реагират даже с досада че ги безпокоиш за такава "глупост".

Искам да попитам някой друг има ли? Как се е справил с тях? Увеличили ли са му се? Ако може да препоръчате и добър офталмолог. Мерси.

Абсолютно същият проблем имам и то отскоро. Първоначално се появиха няколко петънца, забелязвах ги предимно на светлина или на бял фон (бялата дъска в университета), после се появиха множество по-малки точки, ивици и прочие, наподобяващи описания от теб ефект на мътна вода (или цигарен дим). Вече ги виждам постоянно, особено когато съм навън. Постоянно се движат във всички посоки, навсякъде са (в централното зрение, на лявото око и в периферното зрение). Ходих на офталмолог - заключение - много груба деструкция на стъкловидното тяло. Ходих на сума ти изследвания - така и не можаха да открият причината, само предположения. Дори предположиха, че съм боледувал от Лаймска болест (WTF?!) без да разбера и че вероятно тя е причината, та в продължение на 3 седмици пих антибиотик. Разбира се, дори наистина да е било така, това няма да помогне и ще трябва да свиквам да живея с това чудо в очите си. Лошото е, че вече и слънчевите очила не помагат - и през тях си виждам "доволно" гъстата "тиня", която дори леко да мръдна очите си, започва да се движи и да ми съсипва нервите и психиката.