PDA

View Full Version : Франция или Испания?



marti_marto
06-16-2012, 16:35
Здравейте! Искам да отида да следвам магистър в чужбина, Информатика или Компютърни науки, за предпочитане на английски в тамошен клон на някой американски или английски университет.

В гимназията учих френски, обаче не го знам добре. От друга страна, испанският е много по-лесен според мен и бързо бих го научил. До колкото знам в Испания най-добре приемат чужденците, а във Франция – не, особено тези от Източна Европа. А и там не знам дали има клонове на английски и американски университети, като знам французите как ги обичат се съмнявам... и просто този труден френски така и не мога да го науча като хората, стигам само до определено ниво, което е подходящо за всекидневието, но не и за да го ползвам в работата примерно.

Обаче в Испания си представям някаква адска жега през лятото и пролетта, примерно в Мадрид лятото колко градуса е, знаете ли? Също така, как е Испания в IT сферата? Търсят ли се компютърни специалисти там? Ако бяхте на мое място коя от двете държави бихте избрали?

windowlicker
06-16-2012, 16:49
Пич, ти трябва да си решиш... ако толкова те притеснява жегата просто иди до Испания за няколко дена да видиш за какво става дума. Иди и до Франция. макар че гледам, не ти се ходи особено там...

marti_marto
06-16-2012, 17:00
Ами то ми се ходи, кефи ме катто страна, но като имат такъв отвратително труден език...особено спрямо испанския.

windowlicker
06-16-2012, 17:05
Еми тогава се запретвай с испанския, след си чувал че е лесен и разучи университетите там :) Без език ще ти е много трудно. Трябва да си прецениш кое е по-важно за теб. Ти сега учиш за бакалавър ли?

DS
06-17-2012, 05:02
Такам...
аз лично залагам на Испания! /Франция - гейска нация/
Лятото в Испания не е много по различно от лятото в България! Относно езика... избий си от главата, че ще дойдеш тук /в Испания/ и ще пердашиш на английски! Както всяка себеуважаваща нация и тук има достатъчно хора да ти напомнят че си в ИСПАНИЯ и трябва да говориш ИСПАНСКИ!
Относно работата в IT сферата... в големите градове: Мадрид, Барселона, Валенсия.... се търсят специалисти! Ако се ориентираш към островите... нямаш шанс, там се търсят обслужващ персонал в туризма!

darkness848
07-12-2012, 17:06
Такам...
аз лично залагам на Испания! /Франция - гейска нация/
Лятото в Испания не е много по различно от лятото в България! Относно езика... избий си от главата, че ще дойдеш тук /в Испания/ и ще пердашиш на английски! Както всяка себеуважаваща нация и тук има достатъчно хора да ти напомнят че си в ИСПАНИЯ и трябва да говориш ИСПАНСКИ!
Относно работата в IT сферата... в големите градове: Мадрид, Барселона, Валенсия.... се търсят специалисти! Ако се ориентираш към островите... нямаш шанс, там се търсят обслужващ персонал в туризма!

Съгласна съм с DS. Ако не знаеш испански, ще ти бъде доста трудно в началото. Още повече, че тук в Испания, доста рядко съм срещала хора, които говорят на английски. Дори един път, когато пристигнахме тук в първите две седмици още и не знаехме език, майка ми се опита да говори в една банка на английски, но никой от тамоприсъстващите не знаеше...
Иначе да ти кажа честно в Мадрид особено е страшно голяма навалица и ако бях на твое място бих се ориентирала по-скоро към Барселона (мисля, че може да следваш и само на испански без да учиш каталунски) или пък Валенсия (същата работа и с валенсианото).
Така че, моят съвет е, разрови се из интернет, питай другите съфорумници, които живеят в Испания и Франция и сравнявай. :)

mikko123
07-15-2012, 14:50
Здравейте, ще ви ъпдейтна. Другия ми акаунт ми беше хакнат.

Та така, реших, че Испания не си струва - прекалено несериозни са и предполагам и образованието им не е на нивото на това във Франция. А и въпреки, че френския не ми е на супер ниво, друго си е като съм го учил 5 години вече! А и като нация французите може да са всякакви, но поне не са мързеливи и несериозни като испанците.
Реших да заложа на английския и френския, вместо да уча трети чужд език и затова се насочих именно към Франция, Белгия или Англия, като Белгия е много добър компромисен вариант, където да се обучавам на английски и същевременно да си осъвършенствам френския, посредством общуването с местните. :)

Англия като краен вариант, понеже знам английски доста добре, обаче там е по-трудно да си намериш хубава работа, времето и климатът не ми допадат толкова, трудно ще ми е да свикна да карам кола наобратно и предпочитам да боравя с Евро. Във Франция е хубаво разнообразието на градове и видове климат, а в Белгия също ми харесва климатът - без отвратително горещи лета като тези в Испания и България, в Брюксел зимата често е по-топло от колкото в БГ, а лятото е прохладно, но не вали чак толкова колкото в Англия - идеално за мен!

А относно изказването на DS за френската нация - испанците пък правят впечатление на проста и циганска нация, със селяндурски манталитет и са мн мургави, приличат външно на цигани или араби, нещо като гърците (то и във Франция има бая араби и турци, ама поне можеш да различиш нормалния бял французин от арабин, докато испанците си приличат с тях). Просто не си струва да ходя в такава циганска среда. Тва все едно от БГ да идеш в Гърция - от трън та на глог, с единствeн плюс - по-големи заплати от тукашните! :D

DS
07-16-2012, 16:46
Изказал съм лично мнение с цел да ти помогна, сам решаваш до колко ти е полезно. Все пак ти си решаваш!
И все пак от Франция, Белгия и Англия - бих заложил на Белгия (горната част)
Успех!

Rebirthing
07-16-2012, 20:57
Какво ще дириш в Испания при тази криза ;д ?

neverbackdownx
08-07-2012, 14:40
Испания :) , макар, че и Франция не е зле :)

rarbitch
08-15-2012, 12:39
Франция е по-добре ;)

elinanacheva
08-24-2012, 11:22
(izvinqvam se, nqmam kirilica) Az juveq v Spain i da, temperaturite prez lqtoto sa visoki no ne se 4uvstvat taka kato tuk. V smisal ako tam e 48 6te e tolkova toplo kogato tuk e 38 gore dolu. V madrid ne e tolkova jega i ne stiga do 48 no tam kadeto sam az da :D