PDA

View Full Version : Въпроси за брекети - моля, хора само, които знаят?



sa6opi4a
06-18-2012, 09:38
Здравейте. Понеже искам да разбера повече за брекетите и т.н., затова ще питам първо из нета, после ще ходя по ортодонти. Ако може човек, който е запознат и има брекети, да ми отговори да долните въпроси по номер;
1 - Какви са брекетите ти (метални, прозрачни и т.н., к'вито са там), на 2-те челюсти ли са, и колко пари са.
2 - Казано ли ти е след процедурата, че трябва да носиш нещо допълнително, за да не се изкривят нанво, и колко време се носи това и колко пари е?
3 - В коля област си ги слагал?
4 - Какви са разправиите при слагането на брекети ... някакви снимки на челюстите първо ли, трябва ли да ти изчистят перфектно зъбите, колко пари се дава преди закупуването на брекетите (самата подговтка преди тях) ...

Общо взето е това, което ме интересува.
Очаквам сякакви мнения на различни хора с брекети. Тази тема ще помогне и на други, не само на мен.

Escapism
06-18-2012, 10:00
1. Имам прозрачни брекети на двете челюсти, струват 1 500 евро.
2. Да, след като се свалят брекетите се носи ритейнър, колко време и кога (дали само през нощта или постоянно) ще го носиш ще ти каже ортодонтът - различно е. Но се приготви за средно 2 години. Това струва стотина лева.
3. Предполагам за град питаш - Стара Загора.
4. Преди да ти ги сложат минаваш на снимки, отливки, за да се види колко точно е сериозен проблемът и как трябва да се проведе лечението с брекетите. Приготви пак около 50-100 лева, зависи къде го правиш. От мен никой не е искал да се подлагам на специално почистване. Знай само, че след като ги сложиш, ще трябва много да затегнеш хигиената на зъбите и че се почистват със специални четки.

Има един сайт - breketinfo, там ще намериш много информация, полезен е.

Your.Passion
06-18-2012, 10:01
1.Значи първо питаш какви видове брекети има нали ?! Ето - МЕТАЛНИТЕ БРЕКЕТИ са едни от най-популярните и са изключително здрави. Изработват се от различни сплави, могат да бъдат златни или сребърни.
ЕСТЕТИЧНИТЕ БРЕКЕТИ са изработени от композитен материал. Те са по-малко забележими, защото са прозрачни и се сливат с цвета на зъбите. Не се оцветяват и не потъмняват с времето. Те могат да бъдат керамични, сапфирени и фиброгласни.
При ПОЛУЕСТЕТИЧНИТЕ БРЕКЕТИ горната част е керамична и почти незабележима за останалите, а долната - метална. Това ги прави да изглеждат оптически по-малки от другите видове метални брекети.
ЛИНГВАЛНИТЕ БРЕКЕТИ се поставят от вътрешната страна на зъбите и са напълно невидими за околните.Обикновено са метални. При тях естетиката е много добра, но почистването им става по-трудно. Предпочитани са от по-възрастни пациенти и най-вече от публични личности.

Със 2,3 и 4 въпрос не съм запозната ..
Ето още малко полезна информация :
Трябва ли да се промени начинът на хранене?

При лечение с брекети пациентът трябва да знае следното:
всички твърди храни се нарязват на парчета преди консумация – ябълки, моркови, препечени филии, шоколад;
череши, маслини, праскови, кайсии се консумират след премахване на костилките;
не се дъвчат дъвки;
желателно е да се избягва консумирането на големи ядки (лешници, бадеми), семки и пуканки.

Лесно ли се поддържа хигиена?
Не. Самите брекети създават дискомфорт, който обаче е преодолим. В началото трябва да се свикне с новия релеф на зъбите. Ако брекетите са външни, дразнят устните, ако са вътрешни дразнят езика.
Има и специално изработени четки за брекети. Миенето на зъбите трябва да става след всяко хранене по 3 минути с хоризонтални движения. Четката трябва да се сменя всеки месец. Препоръчително е използването на антисептични разтвори за уста. Брекетите, сами по себе си, не са причина за появяване на заболявания между зъбите и венците. Ако се поддържа перфектна устна хигиена, няма да се наблюдават никакви възпалителни процеси или кариеси. Има и четки за междузъбни пространства, които са удачни и помагат за поддържане на устната хигиена.

kindergarden
06-18-2012, 11:21
1. Носих метални брекети близо 1 година. Лично мое мнение е, че няма смисъл да се дават пари за естетични, които уж да не се виждат. Вярно е, че не са толкова натрапчиви, но увеличават времетраенето на лечението и струват майка си и баща си. Моето лечение беше 2000 лева. Като при повторно лепене на отлепен брекет се заплащат 60 лева. Аз носих и на двете челюсти.
2. След лечението е задължително да се носи подвижен апарат. Първия месец го носех непрекъснато. А сега само, когато съм си вкъщи. Апаратчето обикновено влиза в цената на лечението и е като шина. На долната челюст имам залепена някаква жичка която не се вижда, не изисква специални грижи и не пречи. Аз изобщо не я усещам. Това чудо ми каза, че трябва да го носяяя доооооста време години... ако може и цял живот :D А апаратчето след три месеца ще започна да го нося само нощем. Лично аз бих предпочела да ми беше лепнал и горе едно такова и шапка на тояга, че тая шина си ме измъчи в началото. Ако не искаш да ти се върнат зъбите, ще носиш доста време...
3.Ако е за град: в Плевен, но мога да ти препоръчам клиника в София, където ходих за едно друго лечение, но наистина може би са най-добрите в България...
4.Преди да ти сложат брекетите се взима отливка, която пак ми влизаше в лечението. А той зъболекарят вече си знае полира зъбите и те така с едно лепилце общо взето се готви да стоиш с отворена уста доста време :D:D След като ги сложат задължително след всяко ядене се минават с обикновена четка, с интердентална (или там, както се казва :D) и конци за зъби... коетоо си е бая играчка да се прокара покрай брекетите абее... свиква се :D:D Но, ако имаш възможност, слагай, няма да съжаляваш. Когато ми свали брекетите, си гледах зъбите и не можех да им се нарадвам... като холивудските :D:D:D Само обмислям сега дали да ида на избелване или не... ама.. има време :D

katericArofl
06-18-2012, 12:14
1 - Какви са брекетите ти - Метални, нося ги почти 2 години скоро ги махам. Времето за носене е средно 2 години, но в зависимост от проблема може да е по.малко или повече.
2-те челюсти ли са, и колко пари са. Слагат се на двете челюсти задължително независимо дали са криви зъбите или не. Това е вид предпазна мярка срещу изкривяване на челюстите. Моите са 3000 лв на разсрочено плащане, включва всичко.
3 - Казано ли ти е след процедурата, че трябва да носиш нещо допълнително. - Ритейнъри. Те са 3 вида и се избират от лекаря. 1 вид - скоби 2 вид- неподвижни, залепя се метална дъга от вътрешната страна до 3-4 зъб 3 вид-въккумни едни безцветни отливки.
3 - В коля област си ги слагал? София, 7ма поликлиника
4 - Какви са разправиите при слагането на брекети ... Панорамна и лицево-челюстна ( не съм сигурна дали така се казва, но е на цялото лице), отливка... аз само снимките съм плащала.

heartshapedbox
06-18-2012, 14:30
1 - Какви са брекетите ти (метални, прозрачни и т.н., к'вито са там), на 2-те челюсти ли са, и колко пари са.
-Вече не нося, бяха метални и струваха около 2000 лева.
2 - Казано ли ти е след процедурата, че трябва да носиш нещо допълнително, за да не се изкривят нанво, и колко време се носи това и колко пари е?
-Носих скоби, около 6 месеца само нощем и спрях.
3 - В коля област си ги слагал?
-Пловдив.
4 - Какви са разправиите при слагането на брекети ... някакви снимки на челюстите първо ли, трябва ли да ти изчистят перфектно зъбите, колко пари се дава преди закупуването на брекетите (самата подговтка преди тях) ...
-Аз плащах само за снимката, отливката се включваше в цената на брекетите.

belieberxforever
06-29-2012, 20:42
1 - Какви са брекетите ти (метални, прозрачни и т.н., к'вито са там), на 2-те челюсти ли са, и колко пари са. - моите брекети са метални и са на двете челюсти, струваха ми около 1500 евро.
2 - Казано ли ти е след процедурата, че трябва да носиш нещо допълнително, за да не се изкривят нанво, и колко време се носи това и колко пари е? - да, след процедурата ще нося едни апаратчета, като калъпи за зъбите, които подържат зъбите прави и все още не съм стигнала до там за това не знам колко пари са...
3 - В коля област си ги слагал? - от едната страна зъбите ми са като цип, а от другата се падат един върху друг, иначе никакъв сериозен проблем, а и преди носих шини и се поизправиха,че бяха кривички особено долните.. :D
4 - Какви са разправиите при слагането на брекети ... някакви снимки на челюстите първо ли, трябва ли да ти изчистят перфектно зъбите, колко пари се дава преди закупуването на брекетите (самата подговтка преди тях) ... - значи първо ти правят рентгенови снимки, а после и други, при поставянето не е чак толкова гадно, но после (следващите 3-4 дни) направо е ужасна болката (аз пих болкоуспокояващи..) и също има болка 3-4 дни след като отидеп да ти сменят дъгата и ластиците всеки месец по веднъж ...и при мен беше 600 евро при слагането на брекетите и по 60 евро на всяко посещение след това , което както казах е на месец по веднъж. :)

Надявам се да съм помогнала, ако имаш въпроси относно контакти с ортодонтката ми - пиши, ако си от София :)