PDA

View Full Version : Граждански брак



BGmann
06-18-2012, 12:33
Здравейте!

По принцип имам регистрация в ТийнПроблем, обаче си направих тази, за да бъда напълно анонимен. Та, директно по темата:

Аз съм на 19 години, а годеницата ми е на 17. Ще навърши 18 началото на юли. Решихме да сключим граждански брак през август. Четох в интернет и разучих как стоят г/д нещата с подписването на договора. И двамата сме от западна България. Аз в момента работя сезонно на морето (Бургаско), а тя е в родният ни град и за това през месец август тя ще дойде при мен и ще се оженим в Несебър. обаче остават някой работи, които са ни неясни:

1. По лична карта аз съм от града в който живеeм, обаче в нейната лична карта пише друг град, а ще се женим в трети. Дали това ще е проблем?

2. Пише, че трябва една седмица преди церемонията да идем и двамата във въпросният общински съвет за справка или нещо от сорта. Има ли начин да минем без това и направо на церемонията да идем?

3. Не искаме родителите ни да разберат и точно заради това ще се женим в другият край на държавата, но все пак има ли как да разберат? И ако ДА - има ли как да го прикрием? По принцип годеницата ми точно заради това няма да вземе фамилията ми, но все пак.

4. Задължително ли е да имаме кумове, защото до колкото видях и те са споменати като законна част от церемонията на гражданския брак. Това е наша тайна и искаме да си остане такава през следващите няколко години и за това не искаме кумове

dimitar_ak
06-18-2012, 13:11
1. Това не е проблем доколкото знам. Просто говорете по въпроса със съвета, в който искате да сключите брака за да ви се оформят документите.

Място на сключването на брака


Чл. 8. (1) Встъпващите в брак избират свободно общината, в която да сключат брак.

(2) Бракът се сключва публично на място, определено от кмета на общината.

(3) Бракът може да бъде сключен и на друго място по преценка на длъжностното лице по гражданското състояние при наличие на уважителни причини.

2. Церемонията е чиста формалност, докато това е задължително. Без него не може да минете, защото се предоставят някои документи

Документи за сключване на брак


Чл. 9. (1) Всеки от встъпващите в брак представя на длъжностното лице по гражданското състояние:

1. декларация, че не съществуват пречките за сключване на брак по чл. 7;

2. медицинско свидетелство, че не страда от болестите, посочени в чл. 7, ал. 1, т. 2 и 3;

3. декларация, че е осведомен за заболяванията на другия по чл. 7, ал. 1, т. 2 и 3.

(2) Ако встъпващите в брак са избрали режим на имуществените си отношения, те представят обща декларация с нотариална заверка на подписите за избрания режим. Ако е сключен брачен договор, те представят удостоверение от нотариуса относно датата на договора и регистрационния му номер, както и номера, под който нотариусът е вписан в регистъра на Нотариалната камара и района му на действие.


3. Тук вече имате проблем. Ето извадката от семейния кодекс:

Чл. 6. (1) Брак може да сключи лице, навършило осемнадесет години.

(2) По изключение, ако важни причини налагат това, брак може да сключи и лице, навършило шестнадесет години, с разрешение на районния съдия по постоянния адрес на лицето. Ако и двамата встъпващи в брак са непълнолетни и имат различен постоянен адрес, разрешението се дава от районния съдия по адреса на единия от встъпващите в брак по техен избор.

(3) Районният съдия изслушва двамата встъпващи в брак, родителите или попечителя на непълнолетния. Мнението на пълнолетния встъпващ в брак, на родителите или на попечителя може да бъде дадено и в писмена форма с нотариално заверен подпис.

(4) С встъпването в брак непълнолетният става дееспособен, но може да се разпорежда с недвижим имот само с разрешение на районния съдия по постоянния адрес на непълнолетния.

4. Свидетелите са абсолютно задължителни, защото се подписват на акта за граждански брак.

BGmann
06-18-2012, 20:47
Не виждам за третото къде е проблема, след като годеницата ми ще има 18 докато стане време да се женим.

vde
06-25-2012, 09:19
Общо взето е както dimitar_ak ти каза.

1. Лични карти и на двамта, за да докажете, че сте пълнолетни.
2. От общината трябва да си запазите час, за да ви запиша. Това, че сте от други градове по ЛК не пречи. (Отиваш до гражданското, за да се осведомиш какво точно ти искат)
3. Трябва да си минете Медицинските прегледи, което може да отнеме ден-два.
4. Кумове задължително.

Вашите няма как да разберат ако не им бъде казано.
За смяната на името, ако тя иска може да вземе твоето, родителите ви ще разберат така или иначе в един момент, няма какво да го криете, нали ще се изнесете от вас някой хубав ден.

От чисто любопитство защо родителите ви са против?

Violenza
06-26-2012, 01:17
От чисто любопитство защо родителите ви са против?
Защото все още са деца, предполагам. И са с право против.

Авторе, вашите няма как да разберат, ако сами не им кажете. Но след време все ще излезе отнякъде, помисли дали не е по-добре да поговорите с тях първо, вместо да ги поставяте пред свършен факт. Не те разубеждавам, но бракът не е просто хартийка, нещо доста по-обвързващо е, от правна гледна точка.

Amore-Mio*
07-09-2012, 20:17
^ Всеки с мнението си. Явно имат наистина сериозна връзка и искат да се обрекат на взаимно щастие заедно. Чувстват се достатъчно големи и отговорни, и са си , за да решат да направят такава сериозна крачка.

Честито ви от сега, дано сте живи и здрави. Много щастливи и влюбени заедно.

П.С: Няма как да разберат, освен ако сами не им кажете.