PDA

View Full Version : Майка ми не ми позволява да уча в гимназията,която искам !



nutellaxx
06-19-2012, 19:46
Здравейте :) от Бургас съм и Искам да ви споделя, че ме тресе кандидатстването след 7 клас и проблемите са МНОГО! Един от тях е, че майка ми не ми позволява да уча там, където искам! (искам в ГРЕ Раковски-Бургас) Изобщо не зачита моето мнение,само ми говори, че в АЕГ съм щяла да се чувствам най-добре! И аз отново започвам да й обяснявам, че ще избера това, което ми се учи-но НЕ! Знае си нейното -АЕГ и т'ва е,,, вече ми дотегна ! Инче да, отличничка съм и знам , че в АЕГ влизат отличници като мен, но си ми е мечта да уча испански от 4-5 клас някъде.
Съвети-да вляза ли в АЕГ или да си преследвам мечтата и да се боря?? :(

FuckingFreak
06-19-2012, 19:50
Еми помисли има ли бъдеще мечтата ти. То хубаво испански, ма като завършиш, какво ще правиш с него. Испания не е особено просперираща държава в момента.

mal4oty
06-19-2012, 19:57
според мен отиди в училището за отличници както тя ти казва , но и кажи да те запишe на уроци по испански =]

Smile.
06-19-2012, 20:29
Ако отидеш в АЕГ-то, а после не си доволна, ще обвиняваш майка си защо ти е забранила да си преследваш мечтата. Но, ако пък стане обратното, тоест да не ти хареса в "Раковски", отново ще се сърдиш на майка си, че не те е накарала да отидеш в Английската гимназия. :D В 50% от случаите, тя ще го отнесе. Другите два варианта, съответно са: да отидеш в АЕГ и там да си доволна и щастлива или да настояваш на своето и да учиш испански, което също да е удачен вариант. Така, не съм от Бургас и не знам кое училище е по-елитно, въпреки, че това напоследък не е голям приоритет. Знаем, че лоши учители и откачени ученици има навсякъде, както и обратното. Най-добре си помисли какво искаш да правиш след 12-ти клас. Ако испанският за теб е просто интересен език, който искаш да научиш, то тогава наистина мисля, че не си струва да ходиш в ГРЕ. Както каза mal4oty можеш да се запишеш на частни уроци и така да си го научиш. Ала, ако идеята ти за реализация след гимназията е свързана със страни като Испания, и другите места, на които говорят испански :D, тогава си отиди в "Раковски". Английският от друга страна е далеч по-популярен, самата аз също ще ходя в езикова гимназия с първи език английски, и напоследък почти няма сфера, в която да не се използва. Но, ако Англия, Америка и Австралия не са в списъка ти с любими държави, тогава английския не си заслужава. Недей да учиш нещо, което не ти харесва само, защото други го правят. Та, излиза, че всичко зависи от това какво искаш да правиш след като завършиш. А какво е то, ако не е тайна? :) Ако изобщо си решила, все пак имаме още 5 години.
Най-вероятно в Английската гимназия няма паралелка с испански, щом си изправена пред такава дилема. И защо не си се записала на уроци по испански по-рано, като ти е било мечта от 4-5 клас? Вашите ли не са ти позволявали или просто няма уроци по испански в Бургас?

scrooper
06-19-2012, 20:42
според мен отиди в училището за отличници както тя ти казва , но и кажи да те запишe на уроци по испански =] Точно така- хем ще владееш задължителния английски, хем, ако наистина имаш желание, ще си научиш и испанския :)

perry_the_platypus
06-19-2012, 20:43
По принцип трябва ти сама да си решаваш какво да учиш следващите 5 години, но има и такива майки. Ние няма как да ти помогнем, трябва да дойдем да разубеждаваме майка ти у вас. :D Иначе бори се до последно, не се отказвай. Баща ти какво мисли? :)

SunT
06-19-2012, 21:28
Съгласна съм със Smile. и scooper :) Испанския засега няма особено голяма реализация, освен в Испания, но там с език няма да ги впечатлиш, така че помисли си :)

LoupGarrou
06-20-2012, 08:22
Айде, помагам с идеи да накараш майка ти да не учиш в гимназиите, в които тя иска:

1) От Английската гимназия ще излезеш с научен само един език (друг е въпроса, че и там не са много "отличници"). Вторият им език не е силен, а английски винаги можеш да научиш, затова избираш немска, испанска, френска и си учиш първия език, а ти английския ще си го научиш.
2) Много по-лесно е да намериш качествен курс по английски, отколкото по немски или испански в Бургас. (пример: British culture centre)
3) Местоположение: Испанската/френската се намира на центъра, а английската/немската в Зорница. Това е по-опасен квартал, ще е кофти през зимата, когато се прибираш по тъмно и сутрин, когато отиваш рано-рано. Не знам къде живееш, но ако си близо до центъра или по-близо до испанската можеш да използваш като аргумент, че няма да ползваш такси, градски транспорт или е по-близо и ще ти е по-удобно.
4) Сайтът на гимназията - http://gre-rakovski.com/%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B5%D0%BC-2011-2012%D0%B3/ . (прочиташ и статията и правиш мили очички). Почваш колко добре е подържан и тн.
В гимназията се правят много мероприятия и курсове (театри, клубове, кражоци и тн). (отгоре в синята лента са изредени)
Галерия - http://gre-rakovski.com/%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%8F/ . Показваш и снимките.
5) Училището ползва електронен дневник (родителите получават имейли за оценките и проявите на децата си).


Отиваш на заглавната страница (цъкаш горе на логото) и показваш страницата с новините - посещения на френски/испански посланик, как сайта често се обновява, как има писания на френски и бла-бла.


Не помня с колко точно бал влязох. Някъде около 30,1. Абе, малко над 30. Помня, че влизах в италианска, ако исках, но нямах бал за АЕ,НЕ и Испанска. Тогава се влизаше с бал 26-27 някъде, просто аз си избрах френска пред италианска и руска, а в последствие бях доволен и така и не тръгнах на второ класиране да гоня испанска паралелка или другите училища.

Как бях подредил желанията:

1.Английска
2. Немска (майка ми ме накара да я сложа пред испанска)
3. Испанска
4. Френска

Майка ти обаче е права, че испанският не толкова добра комбинация. Сега малко информация със случаи подобни на твоя:

Моя съученичка беше накарана от майка си да пише Немска пред Испанска, както мен. Тя се класира и влезе в немска. Стана и гадно и после до края на лятото беше някак носталгична и съжаляваше. После като почнахме не хареса самата сграда, местоположението. Към края на първи срок вече свикна и беше добре. Момичето искаше да учи във Великобритания, не изкара необходимите резултати и отива в Дания.

Друга моя съученичка писа испанска на първо желание, като имаше по-голяма сестра, която беше учила във френската. После на втората година ми призна, че малко съжалява, че не е писала френски, защото сега мислела, че е по-добра комбинация. Тя ще ходи да учи в Холандия. Сестра и живее и работи във Франция от години, добре е.

Английската гимназия аз бих я отписал, по-добре някоя друга езикова, а английския ще го научиш.


Така че, помисли добре, защото ти си отличничка и каквото сложиш на първо желание там ще те приемат : ). Успех !

ПП: Може да замъкнеш майка ти към ГРЕ-то и да разгледате гимназията, както и да говори с някои учители (едва ли биха върнали потенциален ученик)

zombolovesu
06-20-2012, 10:05
Скойно не си единствената. От Варна съм и ходихме с майка ми да си пиша желанията. Всъщност тя ги писа |( Исках ха 1во желания 1ва езикова с немски, ама тя написа 4та с испански. Исках да си уча немски, после да работя в ЦЕРН, ама тя ми решава бъдещето.. Исках да се занимавам с физика, тя не. Крещи ми, че съм искала с немски.. И сега, ако ме приемат в 4та няма дамога в 1ва и ми е ужасно гадно : ( Казва, че го прави, защото ме обича.. ДА бе и за къде ще ми трябва този испански- за никъде. Няма да и работя на Карбите или в Испания. Искам в 1ва..

zombolovesu
06-20-2012, 10:07
Най-добре отиди да говориш с нея, кажи и, че е най-добре да учиш 1ви чужд език някъв др немски, френски или някъв друг. Кажи и, че освен АЕвече искат и друг и че английският е лесен.

sugarcube
06-20-2012, 11:43
Ами, не съм от Бургас и не съм запозната с гимназиите. Не мога и да ти дам съвет как да убедиш майка си. Мога да ти кажа само да не се отказваш от мечтата си. Защото ако те приемат с испански и после се окаже, че нещо не ти харесва поне ще си знаеш, че това си искала и един вид вината си е твоя. Но ако те приемат по желанието на майка ти и не ти хареса ще съжаляваш повече, защото изборът не е бил правилен, но не е бил и твой. Искам да кажа, че ако направиш грешка, то по-добре да си е твоя, защото после ти ще си я търпиш 5 години.

FoolofRemorse
06-20-2012, 11:45
Аз след 7 клас исках да ходя в музикално с китара... Добре, че мама не ми даде и отидох в езикова ;) Слушай я, не ти мисли лошото !

scrooper
06-20-2012, 12:45
Исках ха 1во желания 1ва езикова с немски, ама тя написа 4та с испански. Исках да си уча немски, после да работя в ЦЕРН, ама тя ми решава бъдещето.. Исках да се занимавам с физика, тя не. Крещи ми, че съм искала с немски.... А ти не можа ли да убедиш майка ти с факти (статистики на доход например), че Германия предлага много повече от Испания и производни? Обикновено е обратното, детето искат испанска, а родителите настояват за друго. Не знам дали е възможно, но май имаше нещо- да те приемат в някакво училище, след което ти да се откажеш/ отпишеш от него. Така можеш да попаднеш в друго. Ще е разправия сигурно, но проучи тази възможност, защото къде ще учиш още 5 години не е без значение. Убеди майка ти, просто й докажи, че не е права за бъдещето ти. И какво е това да й позволяваш ТЯ да попълва документите за ТВОЕТО кандидатстване? Трябваше да се разправяш пред учителите, можеше да те подкрепят... Винаги си отстоявай позициите за важните неща!

Вече, ако е твърде късно и нямаш избор, поне бъди спокойна, че с испански ще избуташ по- лесно. Но се съмнявам това да е идеята... Още сега отивай да убеждаваш майка ти, ако ще с подкрепление от родата и приятели. А след това оправяйте кашата!

closeenough
06-20-2012, 12:55
Аз след 7 клас исках да ходя в музикално с китара... Добре, че мама не ми даде и отидох в езикова ;) Слушай я, не ти мисли лошото !

Това не винаги е вярно. Тя със сигурност не мисли лошото на дъщеря си, но може би се опитва да живее чрез нея. Доколкото zombolovesu, не искам да обиждам майка ти, но твоя план е бил много по - логичен от нейния.

SmilezZz
06-27-2012, 09:40
Сядаш и говориш с нея, като вече голямо момиче. Вярно е, че не ти мисли злото, но все пак има вероятност да се опитва да живее чрез тебе и да изпълнява нейните си мечти и желания. Та, сядаш и говориш с нея. Казваш й всичко това, което каза и на нас. Друго няма какво да правиш.

anonymous708973
06-27-2012, 14:05
1) От Английската гимназия ще излезеш с научен само един език (друг е въпроса, че и там не са много "отличници"). Вторият им език не е силен, а английски винаги можеш да научиш, затова избираш немска, испанска, френска и си учиш първия език, а ти английския ще си го научиш.
2) Много по-лесно е да намериш качествен курс по английски, отколкото по немски или испански в Бургас. (пример: British culture centre)

Това са ключови аргументи.
Давам и личен опит. Уча немски като първи език, но се явих на втори сертификат по английски, което ми дава едно доста стабилно ниво и по двата езика. Учениците с първи език английски, от друга страна, едвам успяват да си направят класното по немски и на пръсти се броят хората с добро познание по немски.

funkey
06-27-2012, 14:36
Запиши се там където си сигурна че ще знаеш езика и ще ти е интересно или поне ще го научиш !Ако не си 100 % сигурна за испанският по-добре недей!Където повече мислиш че ще успееш там се запиши и не се влияй от приятели,само това ще те посъветвам :)

Xriis..
06-27-2012, 14:37
Мацката отдавна си е подала заявлението .. Защо още пишете ? :D

misti
06-27-2012, 20:27
аз съм в подобна ситуация но година по касно аз послушах майка си и само си изпатих исках да уча вав математическата но тч не ме пусна и аз останах в обикновена гимназия и истината е че не се разбирам с никой и изживях най-гадната година от живота си и по лошото е че когато тя се сагласи вече няма места и немога да се преместя и ето как съсипа живота ми така че направи всичко вазможно да отидеш кадето ти искаш

closeenough
06-29-2012, 12:34
Мацката отдавна си е подала заявлението .. Защо още пишете ? :D

Xriis.. , тя е една година по - малка от теб. Сега е за седми клас. :)

Xriis..
06-29-2012, 12:46
Xriis.. , тя е една година по - малка от теб. Сега е за седми клас. :)

В първия й пост това не е споменато ;) А и щом е ЗА 7-ми клас има още да мисли .. и да убеждава майка й :D

PyCoKoCkA93
06-29-2012, 18:45
Като завършващ човек мога да ти кажа следното.УЧИ,КАКВОТО ТИ ИСКАШ!Това е най-важното.Защото няма смисъл да учиш нещо само защото е престижно и еди-кой си иска това...Ще ти дам личен пример.Когато бях 7-ми клас много се чудех между езикова гимназия и икономическа.Майка ми много ме навиваше за езиковаъа,но аз седнах и поговорих с нея и и казах,чр това не е за мен,че езиците не ми се отдават особено и не искам след 5 години да си кажа: "Аз провалих пет години от живота си заради теб." И тя разбра какво би могла да направи и отстъпи.Тогава искаше да се запиша с най-желаната специалност-Счетоводство и контрол.Слава Богу,че за съвсем малко не ми стигна балът за там.Завърших Банково дело и сега си продължавам специалността и във висшето образование.И съм адски щастлива,че сама избрах какво да уча,защото няма смисъл да учиш нещо,което не искаш и нямаш желание за него...Това е като да построиш къща,за да я разрушиш.Отлично знам,че на тези години родителите ни смятат за прекалено малко,но много често децата имат по-добра и по-вярна преценка от възрастните и е редно и те да се вслушват в малките...Желая ти успех :)

nutellaxx
07-06-2012, 20:15
3) Местоположение: Испанската/френската се намира на центъра, а английската/немската в Зорница. Това е по-опасен квартал, ще е кофти през зимата, когато се прибираш по тъмно и сутрин, когато отиваш рано-рано. Не знам къде живееш, но ако си близо до центъра или по-близо до испанската можеш да използваш като аргумент, че няма да ползваш такси, градски транспорт или е по-близо и ще ти е по-удобно.

Всъщност живея в к-с Изгрев и ако съм в английската ще мога да вървя пеша.Наистина английска ми е на по-близо, а за испанска ще трябва да пътувам.Честно казано не ми пука кое ми е по-наблизо, важна ми е ГРЕ.

ПП:Майка ми е учител в спортното и има колеги, чийто деца са в английска,немска,испанска и тн. Помолих я да попита за испанска и ми каза,че са й казали доста добри неща за тази гимназия.

nutellaxx
07-06-2012, 21:22
Ала, ако идеята ти за реализация след гимназията е свързана със страни като Испания, и другите места, на които говорят испански :D, тогава си отиди в "Раковски".
Та, излиза, че всичко зависи от това какво искаш да правиш след като завършиш. А какво е то, ако не е тайна? :) Ако изобщо си решила, все пак имаме още 5 години.
Най-вероятно в Английската гимназия няма паралелка с испански, щом си изправена пред такава дилема. И защо не си се записала на уроци по испански по-рано, като ти е било мечта от 4-5 клас? Вашите ли не са ти позволявали или просто няма уроци по испански в Бургас?


Не е тайна :) Искам да уча в Барселона. :)
Ами няма с втори език испански. :( Само с немски и една с руски, която е за първи път тази година. Единствената профилирана гимназия в Бургас, в която се учи испански е ГРЕ. Именно затова съм избрала нея, защото плановете ми след 12 клас са изцяло свързани с Испания, Сигурна съм, уверена съм в себе си и държа на своето :D мисля, че няма да променя решението си точно преди матурите. :)
Хахх амии започнах да търся онлайн уроци и намерих :D и сега знам някои думички