PDA

View Full Version : Как се праща колет?



БожиятАгнец
06-29-2012, 18:24
Още не мога да проумея, че не знам. 8-)

Както и да е...
Как става номерът?
От пощата ли се купува...кашон?
Ще ми искат ли личната карта? Ще пише ли името ми някъде?
Какви данни ще ми искат? Къде ще бъдат записани те? Защо?
Ще проверяват ли съдържанието на пакета?
Всеки колет ли минва през рентген (или подобно лайно)?
Пред тях, на място ли трябва да с еопакова колетът? (в интернет така пише 8-) )
Имаше една хитрост получателят да плати разноските около доставката и т.н. - има ли такова животно, как се нарича и как става? 8-)
А мога ли аз да напрая, като фирмите за доставки и да изискам наложен платеж (май така се викаше) от получателят? :D (Т.е. да даде пари за колетът. 8-) )
А, ако верно искам да получа пари за колетът - к'во правим? 8-)
А, ако аз поема разноските колко ще ми струва?

Абе, въобще кажете ми всичко, защото нищо не знам. 8-)

Обичам ви. <3

bootyboy
06-29-2012, 18:25
ами може и от там да си купи6 ка6он или сама да си го опаковала!!

granger
06-29-2012, 18:41
Последно съм пращала преди памтивека.
Не ми искаха лична карта. Просто си взимаш кашон от някъде , слагаш нещата вътре,ама не го запечатвай,защото в пощата трябвало да го проверят и в повечето случаи не го правят с машини. Демек - проверяват на ръка. Тогава там вече го опаковаш и пращаш.
Не ми искаха лична карта,не са ми записвали дании :d
Просто пишеш подателя и получателя, в пощата си има шаблон как се прави.
За разноските зависи от размера на колета. Можеш да го пуснеш с наложен платеж...
поне доколкото помня преди 4-5 года така беше :D

prosto_chovek
06-29-2012, 18:44
стъпка по стъпка, следното
1 ) притежаваш това, което искаш да изпратиш
2 ) намираш кашон/кутия или си купуваш такъв от пощата
3 ) слагаш нещото в кашона/кутията/плика
4 ) затваряш кутията. Хубаво е да я залепиш с тиксо отгоре, ама здраво такова, да не се отвори.
5 ) опаковаш с някаква хартия. И нея залепваш хубаво.
6 ) носиш цялата тази галимация в пощата.
7 ) пишеш адреси на подател и получател. Ако не знаеш как - там лелките ще ти кажат.
8 ) носи си за всеки случай лична карта, не за друго, ми ако те спрат по пътя за проверка да не те глобят.
9) носи си и пари, да си платиш за пратката.
10 ) в пощата ще ти кажат какво още трябва да правиш (да се подпишеш)
11 ) тръгваш си.

така, в 11 елементарни стъпки, се изпраща колет. :)

ledenakrasota
06-29-2012, 18:45
Аз използвам Еконт. Не ми се занимава с пощи. :?

TheManTheLegend
06-29-2012, 18:51
Ако е за колет с наложен платеж по-добре еконт, и в двата случая излиза по 5-6 лева...
Иначе в пощата отиваш казваш че искаш с наложен платеж. Майка ми мин година беше пращала така, също и доставката на сметка на получателя и я караха да подписва някакви бележки като мини договори, че ако получателя не си плати (не вземе колета) и той трябва да бъде върнат, тя ще плати за разноските за транспорт (тоест около 10 лв) иначе щели да я съдят ала бала :D

RedArmy
06-29-2012, 19:53
С Еконта си е най-лесно и бързо, но под 6лв не излиза, освен ако не го изпратиш като пощенска пратка (така е около 3лв.), но в тоя случай нямаш застраховка и възможност за преглед от получателя. Но това, в повечето случаи, си е излишно. С пощите е 2-3лв, но пристига за 3-4 дена.. ако въобще пристигне :D А и не е ясно какво точно ше е останало в колета :D

TheManTheLegend
06-29-2012, 20:56
С наложен платеж по пощата пак идва поне 5лева ;)

LovEsIckk
06-29-2012, 21:46
Не се занимавайте с Български пощи. Я пристигне, я не.. я след месец, я след 2
Еконт и Спийди са най-добрите. Всичко пристига още на следващия ден, до обяд.И струва около 5лв.

БожиятАгнец
06-29-2012, 23:08
Ясно. Аз дори не знах, че мога да използвам Еконт и другите с такава цел. :D
Последен въпрос - те гледат ли какво има в пакета, интересува ли ги и длъжни ли са по закон да го гледат? 8-) Надявам се да не ми искат данните. 8-)

С'я мога да завъртя много вървежен бизнес с новите си познания. :D

Много ви благодаря за информацията, прекрасни сте. <3

bootyboy
06-29-2012, 23:11
наркотици ли 6те пра6та6

elito0o0o0
06-29-2012, 23:14
наркотици ли 6те пра6та6

да, на мен

bootyboy
06-29-2012, 23:16
мн ми е интересно кво стана с колегата на баща ти идва ли у вас

LovEsIckk
06-30-2012, 00:19
Ясно. Аз дори не знах, че мога да използвам Еконт и другите с такава цел. :D
Последен въпрос - те гледат ли какво има в пакета, интересува ли ги и длъжни ли са по закон да го гледат? 8-) Надявам се да не ми искат данните. 8-)

С'я мога да завъртя много вървежен бизнес с новите си познания. :D

Много ви благодаря за информацията, прекрасни сте. <3
По мои наблюдения - не. След като си дам пратката, директно ми я опаковат в тяхна фирмена найлонка и ми я запечатват, казвам си личните данни, плащам, подписвам една хартийка и заминавам.
Да знаеш, има ограничение с килограмите.. Мисля, че над 1 кг. се доплащаше. В сайтовете им има тарифите. Иначе ако ще пускаш нещо,желателно е да не е в кашонче, щото няма да могат да ти го опаковат във фирмените си торбички :D
Аз лично изпращам в големи, хартиени, плътни пликове - от тоя тип, дето са за подаръци. Та така..Успех с начинанието.

Ол , да ..сетих се, че като даваш това , което ще пращаш, само те питат какво е и тактично опипват, уж до като опаковат във фирмения плик. :D Ако е чупливо, може да поискаш екстрата за чупливи неща - демек опаковат ти го първо с онова ПУК ПУК, ако се сещаш, дето са опоковани новите работи с него. :D
Aз никога съм нямала проблем с Еконт и честно казано съм малко по-доволна от тях, от колкото от Спийди.Примерно, когато трябва да получавам пратка, ми пращат смс, рано сутрин, че вече пътува към мен. След това, когато спре бусчето пред дома, ми звънкат по телефона да сляза..дори са ми звъняли предварително къде ще ми е удобно да спрат..пред или зад блока.Та така..пък и някак си обслужването е по на ниво