PDA

View Full Version : Какво мислите за лова и риболова? А за Ловците и рибарите?



loveca777
06-30-2012, 08:13
Напоследък се направиха много теми свързани с екологията и се чудя какво е вашето мнение? Доколко сте запознати и каква е представата ви . Аз по-късно ще си дам мнението . :P

xXxAngerfisTxXx
06-30-2012, 08:27
приемам го като хоби, но някои хора са толкова зарибени че... :D

anonymous708973
06-30-2012, 17:31
Риболовът ми е безкрайно скучен в частта с чакането на рибата да клъвне.
Наместването на кукичката, оловните тежести и прочее ми е доста интересна, защото ми повишава общата култура, обаче останалото ми се вижда губене на време. Изпитвам ужас от ония малки буболечки, които се използват за стръв и се тъпчат в кутийка, просто са... :Х

На лов не съм била, мерак ми е. Ама не за зайци, много сладки ми се виждат :д За глигани, примерно, бих отишла. Ама въоръжена до зъби и с ловни кучета, че да не вземе глиганът мен да улови. :д

dPa3HuTeJl
06-30-2012, 19:32
До 7 минути някой ще каже как хората който ловят риба трябва да се накажат със смъртна присъда.

Он топик: Ходил съм за риба 1 път, зарибих се, пръснах 70лв. за въдица и други работи, отидох за 2 часа, писна ми и от тогава не съм ходил.

Horrificus
06-30-2012, 19:37
ето това мисля -
http://www.youtube.com/watch?v=VfzILqHfg6U&feature=related

Your.Passion
06-30-2012, 19:47
приемам го като хоби, но някои хора са толкова зарибени че... :D

Баща ми като например ..

Gravis
06-30-2012, 22:50
пенсионерска и скучна работа

xoxi
07-01-2012, 07:54
Нищо не мисля. Риболовът ми е по-лесен за възприемане, докато ловът ми е меко казано противен.
Чувала съм ловец с каква страст споделя как някакъв глиган настигнал и убил едно от кучетата му. Идваше ми да му изредя половината си цветен речник, обаче замълчах и останах само с отвращението.
От всичко най-не ми харесва това, че често след 'завоеванията' се появяват снимки. Дали ще е как някой демонстрира хваналата се риба, която виси още на куката или ще е клекнал до окървавено животно, на мен ми е еднакво гадно да гледам.
Въобще леко против съм към хобита, които включват убиване на някакво живо същество.

bloodyF
07-01-2012, 07:59
харесва ми да ходя на риба с чичо ми примерно-пека се, той лови риба, яко 8-)
дядо ми е ловджия, човека да е жив и здрав на 79 години ще стане, живи и здрави, такъв кеф му прави да ловува..шапка му свалям :)

SisiStrange
07-01-2012, 10:26
Риболовът може да е приятно хоби, ако иначе имаш разни природни хобита. В смисъл, докато чакам да клъвне, обикалям и си търся мравки, растения, джаджи и не ми е скучно.
Ловът ми е противен.

Supermassive____
07-01-2012, 10:41
Аз лично обичам да ходя за риба заради намаляването на стреса.. Отиваш на открито да си починеш и между другото може да хванеш нещо :)

loveca777
07-01-2012, 16:46
Риболовът ми е безкрайно скучен в частта с чакането на рибата да клъвне.
Наместването на кукичката, оловните тежести и прочее ми е доста интересна, защото ми повишава общата култура, обаче останалото ми се вижда губене на време. Изпитвам ужас от ония малки буболечки, които се използват за стръв и се тъпчат в кутийка, просто са... :Х

На лов не съм била, мерак ми е. Ама не за зайци, много сладки ми се виждат :д За глигани, примерно, бих отишла. Ама въоръжена до зъби и с ловни кучета, че да не вземе глиганът мен да улови. :д

Да и на мен ми е скучно много просто да следя кога ще клъвне ,но има различни видове риболов , някой ,от които са доста екстремни и тнт
Например спининговия , на море или на бърз поток на някоя река ,
А при ловът има много опасности
Може би вече всички са чували, че всяка година има ранени или убити хора от колеги , заблудени куршуми и най-вече от недъгавостта на някои да използват оръжие , организацията, правилата и тнт
За глигани , хищници , подборен острел на едър дивеч се държат допълнителен изпити .

loveca777
07-01-2012, 16:57
Нищо не мисля. Риболовът ми е по-лесен за възприемане, докато ловът ми е меко казано противен.
Чувала съм ловец с каква страст споделя как някакъв глиган настигнал и убил едно от кучетата му. Идваше ми да му изредя половината си цветен речник, обаче замълчах и останах само с отвращението.
От всичко най-не ми харесва това, че често след 'завоеванията' се появяват снимки. Дали ще е как някой демонстрира хваналата се риба, която виси още на куката или ще е клекнал до окървавено животно, на мен ми е еднакво гадно да гледам.
Въобще леко против съм към хобита, които включват убиване на някакво живо същество.
Такам
Първо истинските ловци никога няма да тръгнат да се радват или хвалят как при лов кучето им е убито или ранено , по простата причина ,защото кучето е пръв приятел , спътник , другар... (или както искате го разбирайте) на ловеца
Да не говорим колко много време се иска и за възпитанието му , отглеждане от малко , грижи..
В много случай то дори си жертва живота ,за да спаси неговия стопанин

За снимките и трофеите - това се прави за спомен от незабравими ловни –риболовни случки .
Има и много традиции и обичаи свързани с почитта на убитото животно и въобще при лова .
Това ,че от много хора не се изпълняват , а дори си позволяват да бракониерстват без да правят нищо добро за природата -хранилки за животните и тнт )- си е др въпрос

scrooper
07-01-2012, 17:41
Добре, че ги има, за да ни хранят :)
Тези, които го правят за скъпи кожи и за окичване над камината с еленска глава не ме радват, а онези, които го правят единствено за кеф, без да "използват" животното след това, са ми противни, но те май не спадат към ловците...

loveca777
07-01-2012, 18:56
;d Виж, ако не си се шегувал - ловците не хранят обществото ;dd
А пък за кожи вече никой не ловува - поне в България и Европа ;)

xoxi
07-01-2012, 20:18
loveca777, той не че се хвалеше или се радваше, просто очите му святкаха, сякаш е преживял нещо неземно. Беше ентусиазиран да намери въпросния глиган и да го убие.
Това за мен не е нормално. Не мога да възприема що за човек ще има хоби да убива.

loveca777
07-01-2012, 20:31
loveca777, той не че се хвалеше или се радваше, просто очите му святкаха, сякаш е преживял нещо неземно. Беше ентусиазиран да намери въпросния глиган и да го убие.
Това за мен не е нормално. Не мога да възприема що за човек ще има хоби да убива.

За глигана добре, но ако беше станало въпрос за кучето е трябвало да се натъжи малко
Ами изживяването в лова не е убийството - Напротив , то трябва да се преодолее (Или по-точно мъката от него)
Всеки истински ловец притежава едно така наречено чувство , ловна страст , която не всички хора я имат
Без това чувство не може никой да стане ловец
То произхожда от хиляди години , още по времето на първобитния човек
Не може да се разбере
Да уловиш животното , преследвайки го и издебвал толкова дълго време в студ и изпитанията на дивата природа не е лесно
Та страстта не е в убийстово , а по -скоро от добира с природата
Дори съвестните ловци повече се грижат и пазят природа ,от колкото ходят на ловни излети
Но никога не можеш да вземеш пушката на един ловец, въпреки че тя седи на заден план в ролята му;)

xoxi
07-01-2012, 20:38
Та страстта не е в убийстово , а по -скоро от добира с природата


Аз тая страст я осъществявам с излети, разходки из горите + пикници, ходене на планина, снимане/запечатване на красивите гледки, събиране на билки/цветя. :D
Явно притежавам крайно анти-ловна страст.

loveca777
07-01-2012, 20:47
Аз тая страст я осъществявам с излети, разходки из горите + пикници, ходене на планина, снимане/запечатване на красивите гледки, събиране на билки/цветя. :D
Явно притежавам крайно анти-ловна страст.

А ти да не мислиш ,че ловците не ходят на палатки , излети и тнт с фотоапарати с цел наслаждаване на красивата природа?
Ами да , ходят , но едното е с пушка , съвсем друго е с апарата
Разбира се за снимки е по-добрия вариант за животните ;D , но едно е лов , друго е научно издледователски експедиции , трето е разходка в парка или изкачване планина

SisiStrange
07-01-2012, 21:26
Не съм мека душа, но убиването на нещо живо ми е крайно неприятно. Обичам да ходя из природата, за да се радвам на животните. Дори на змиите. Айде за риболова, едно на ръка. Рибите ще ги изядеш после, а може и да ги пуснеш на свобода (редовно ми се случваше). Но да убиеш нещо, което пищи и бяга, и е беззащитно... не. Стига ми стреса на работа, където ми се налага да коля мишки с научна цел. По-неприятно нещо няма. Дори като са упоени и нищо не усещат, пак ми е противно. Камо ли да са живи и да се опитват да се спасят, а аз да хукна да ги убивам.

loveca777
07-02-2012, 08:11
Не съм мека душа, но убиването на нещо живо ми е крайно неприятно. Обичам да ходя из природата, за да се радвам на животните. Дори на змиите. Айде за риболова, едно на ръка. Рибите ще ги изядеш после, а може и да ги пуснеш на свобода (редовно ми се случваше). Но да убиеш нещо, което пищи и бяга, и е беззащитно... не. Стига ми стреса на работа, където ми се налага да коля мишки с научна цел. По-неприятно нещо няма. Дори като са упоени и нищо не усещат, пак ми е противно. Камо ли да са живи и да се опитват да се спасят, а аз да хукна да ги убивам.

То щото така се убива - влизаш в гората с пушката и започват да ти излизат като мишени особено невинни хищници :D
Рибите ще ги изядеш ? Ами пъдпъпъдъкът или свинското не яде?
Значи знаех си ,че ще започнат да излизат коментари от рода колко извратен е ловът , но направих темата,за да се уточнят някои неща

SisiStrange
07-02-2012, 10:15
Не се опитвам да ти обиждам хобито, просто за мен самата не е приемливо. И, ако ще да са зловещи хищници, а не невинни жертви, няма значение. Ти отиваш там с целта да ги убиеш. Разбирам да се формират ловни шайки за подивяла мечка, за глутница вълци, слизащи в селата/градовете. Просто заради удоволствието да видя как приклещвам нещо, ако ще да е след хиляда уникални изчисления на пътя и преместването на животното, с месеци намиране на следи от него и прочие, просто не си го представям. Прекалено много обичам животните.
Пъдпъдък не съм яла никога.
Свинско си купувам от супера. Не съм някоя съвсем луднала, ударила на вегетарианство чак. Животното там е убито със или без мен и дружно сме част от хранителната верига. Хищник се водя и няма лошо да го изям. Повечето от тях тъй и тъй са гледани някъде, за да бъдат заколени. Не, че мисълта ме радва, но не ме и кара да се чувствам кой знае колко зле. Но да ида и да го откъсна от хабитата му и да знам, че би си живяло докрай, ако не съм се появила там с пушката, еми не мога.

ShtrudeL
07-02-2012, 10:21
Какво да мисля.
На баща ми и двете му бяха хоби, обичах да ходя с него за риба.
НО и за двете ТРЯБВА да имаш лиценз.

ShtrudeL
07-02-2012, 10:25
Не съм мека душа, но убиването на нещо живо ми е крайно неприятно. Обичам да ходя из природата, за да се радвам на животните. Дори на змиите. Айде за риболова, едно на ръка. Рибите ще ги изядеш после, а може и да ги пуснеш на свобода (редовно ми се случваше). Но да убиеш нещо, което пищи и бяга, и е беззащитно... не. Стига ми стреса на работа, където ми се налага да коля мишки с научна цел. По-неприятно нещо няма. Дори като са упоени и нищо не усещат, пак ми е противно. Камо ли да са живи и да се опитват да се спасят, а аз да хукна да ги убивам.

Вярвай ми и аз съм против убиването на животни, НО какво е това мислене 'риболова е едно на ръка'? Щяла си да ги изядеш или пуснеш на свобода? Рибите не са ли животни? Ти и елен можеш да убиеш и после да ядеш еленско месо, ама не е там въпроса. И що за грозна постъпка е да ги пуснеш на свобода, след като вече си пронизал с кука устата им?! Или щото не могат да пищят и да бягат тях не ги броим?

ShtrudeL
07-02-2012, 10:28
Ама не за зайци, много сладки ми се виждат :д За глигани, примерно, бих отишла

Същата работа. Зайците са сладки и тях не можем да ги пипаме, ама глиганите са грозни и дай да ги убием.

loveca777
07-02-2012, 10:33
Не се опитвам да ти обиждам хобито, просто за мен самата не е приемливо. И, ако ще да са зловещи хищници, а не невинни жертви, няма значение. Ти отиваш там с целта да ги убиеш. Разбирам да се формират ловни шайки за подивяла мечка, за глутница вълци, слизащи в селата/градовете. Просто заради удоволствието да видя как приклещвам нещо, ако ще да е след хиляда уникални изчисления на пътя и преместването на животното, с месеци намиране на следи от него и прочие, просто не си го представям. Прекалено много обичам животните.
Пъдпъдък не съм яла никога.
Свинско си купувам от супера. Не съм някоя съвсем луднала, ударила на вегетарианство чак. Животното там е убито със или без мен и дружно сме част от хранителната верига. Хищник се водя и няма лошо да го изям. Повечето от тях тъй и тъй са гледани някъде, за да бъдат заколени. Не, че мисълта ме радва, но не ме и кара да се чувствам кой знае колко зле. Но да ида и да го откъсна от хабитата му и да знам, че би си живяло докрай, ако не съм се появила там с пушката, еми не мога.
На 17 съм , не съм баш ловджия :D..
Според мен обаче е много по-добре да ядеш свинско или пъдпъдък от лов, а не от магазина
Първо във фермите ,ако знаеш как ги гледат и убиват животните ще ти се доповръща
Второ ,защото много по-полезно , истинско и чисто месото от дивото животно
Дори да няма слука в ловен излет - удоволствието е пълно


Например на лов за пъдпъдъци -да видиш кучето на стойка през още ранните сутрешни лъчи на слънцето е красотата на лова
Истинския лов е птичия и за хищници
Това да убиеш сърна или кошута е престъпление

Hayashi
07-02-2012, 10:51
Ловът винаги ми е бил особено противен. Не мога да го разбера. Особено тези, които убиват животни, които дори не стават за ядене. Какъв кеф може да ти доставя да убиеш една лисица?

Риболовът от друга страна винаги ме е радвал. Някак повече го разбирам. Много ще се радвам, ако има с кой да ходя за риба. Освен това хваната риба винаги се изяжда после.

ShtrudeL
07-02-2012, 11:05
:>
Как може да правите такава разлика между лова и риболова омг?!
Рибите не са ли животни майка му стара? Какво като после се изяждат?

Някои сте големи защитници, ама ядете без проблем пилета на грил, свинско и какво ли още не, защото не сте виждали как ги убиват.
Не съм против да ги ядете, против това съм, че се възмущавате от лова и казвате, че риболова е по-приемлив.

loveca777
07-02-2012, 11:16
Ловът винаги ми е бил особено противен. Не мога да го разбера. Особено тези, които убиват животни, които дори не стават за ядене. Какъв кеф може да ти доставя да убиеш една лисица?

Риболовът от друга страна винаги ме е радвал. Някак повече го разбирам. Много ще се радвам, ако има с кой да ходя за риба. Освен това хваната риба винаги се изяжда после.

Добре , а сега обясни ,защо убийството на рибата ти е безразлично , а на заек или гъска - отвращение?
Нима рибата няма сензори за болка? Нима шаранът е тъпа риба? Както и да е..
Купи си и прочети ,,Пълна енциклопедия на риболова,, на Джон Бейли
Дори да не е кеф да дебнеш лисицата или особено ,,вредния,,чакал цяла вечер в гората на ,,чакалото,, - то е длъжен всеки ловец да ходи на лов за хищници , защото при нас в България са изключително много
А в същото време малко ловци ходят на този лов
Хищниците и бракониерството са основния проблем да малкото количество на дивеч у нас
В западна Европа гъмжи от зайци и прочие , но там нямат толкова много хищници като тук Нямат ги вълците , чакалите ,дивите котки и др
Тук като падне сняг почти на всякъде се виджат следи само на хищници, а това е просто трагично положение
Зайци ,сърни , фазани , яребици - какво ли не е в толкова малки количества

А пък през края на 80те години по времето на промяната и революциите и имало един период на пълно избиване на дивеча в България от мутри За това кратко време толкова бързо се избиват животните ,че от тогава на сам, въпреки че вече има закон и се нормализира обстановката- дивеча е малко
И въпреки това продължава бракониерството , системата на управление отново се влушава все повече , а на власт мафиотите в ловните дружества и стопанства стават все повече
С изключение на ловните стопанства - там още с идването на демокрацията попадат в частни ръце на мафиоти
А ловно-рибарския съюз пропада

SisiStrange
07-02-2012, 12:47
Щрудел, смешно е да се сравнява да убиеш квичащо животно и да хванеш риба, която после да пуснеш обратно. Баща ми по едно време беше хванал една каракуда, която после си гледах 3-4 години в аквариум и оцеля повече от всички възможни декоративни рибки. Впрочем, изненада, човек може да лови и без въдица. За тая работа има мрежи.
Но дори наистина да ги ловяхме и пържехме, наистина ли не правите разлика между елен и риба? о.О То е и до лично усещане, не мислиш ли? Ловили сме риба. Отделно в БАН по проект ми се е случвало да убивам лабораторен плъх. Много по-зловещо, кърваво и грозно изживяване е. Най-малкото нервната им система е устроена така, че да усещат много по-ясно болка, страх и прочие емоции, отколкото при рибите.
Както казах, за мен лично е трудно да си представя да ида на лов, освен ако не иде реч да съм наоколо и да си събирам шишарки. Да убия животно просто не мога. Не съдя никой, който обича изживяването. Преди всичко съм убедена, че част от моите хобита биха се счели за извратени от другите хора.

ShtrudeL
07-02-2012, 13:12
наистина ли не правите разлика между елен и риба?

лол, да? о.О
И мислиш ли, че на тая каракуда й е било готино в аквариум?

loveca777
07-02-2012, 13:29
лол, да? о.О
И мислиш ли, че на тая каракуда й е било готино в аквариум?

Освен това и със закон е забранено диво животно да се прибира и отглежда в домашни условия
А пък мрежата ,ако е по -безболезнена от въдицата за рибата не е вярно
Знаете колко зор и се при освобождаването например на костура от мрежата? Че докато го разплетеш....
Разбира се ,че има разлика все пак и то голяма между риба и елен , но кой каза ,че трябва да ходиш на лов за едър дивеч и елени - най-скъпото , които само богатите си позволяват
Освен това в повечето случаи ,ако е улучено правилно животно умира веднага

anonymous708973
07-02-2012, 13:37
Тъпо е да се прави разлика между убийството на "квичащо животно" и на риба. Това, че рибата не квичи, не означава, че я боли по-малко.

На мен баща ми ми е казвал, че има случаи, в които на уловената риба може да й зарасне устичката. Ако не може - ядеш я, щото само ще се мъчи толкова наранена.

scrooper
07-02-2012, 14:07
И що за грозна постъпка е да ги пуснеш на свобода, след като вече си пронизал с кука устата им?! Или щото не могат да пищят и да бягат тях не ги броим?
Не устата, а направо главата... Даа, рибките много ги тормозим, особено руснаците, които, според рецептата, пускат рибките живи примерно в марината да се нагълтат и надишат хубаво.

Авторе, какви неща искаш "да се изяснят" с темата?

SisiStrange
07-02-2012, 14:10
лол, да? о.О
И мислиш ли, че на тая каракуда й е било готино в аквариум?
Ми хич не изглеждаше зле да ти кажа. Пък ми се е случвало декоративна рибка от тея дето уж умират от кеф в аквариум да се метне от него. Значи да си гледате златни рибки, неончета и прочие е много мило спрямо животното, но ако е каракуда, ужас? Защо по-точно?

Държа да видя законът, защитаващ каракудите като застрашен или забранен вид. :D Не съм си хващала саламандър или тритон, примерно.

Нервната система на рибите е няколко идеи напред от тази на безгръбначните. Имат, разбира се, сензорни усещания. Имат обоняние, имат стабилни равновесни органи (странична линия, например). Имат вкусови усещания също. Някои виждат добре, други не толкова, зависи къде по-точно живеят. Имат усещания за соленост. Но досега не съм видяла да е доказано да усещат болка. Имат инстинкт за самосъхранение и знаят кога да бягат, но не изпитват страх. Този семестър ги учихме в началото, тъй че дори не ми се налага да сверявам със записки. Една мишка, язовец, елен, глиган, заек изпитват ужас, имат майчин инстинкт, усещат ясно болка, а част от тях могат дори да умрат от страх при неправилно третиране. В Биологическия бяха уловили една совичка, която почина няколко дни по-късно, според мен от шока. Не мога да разбера какво сравнявате въобще.

loveca777
07-02-2012, 14:18
PinkPan7her баща ти е напълно прав ,но все пак наистина има разлика между рибата животното
Едното е по-сложно устроен организъм от другото,но и рибата я боли!
Ами темата е да се уточни на хората с грешна представа ,че ловците и рибарите не са просто някакви си трепачи на беззащитни животинки , защото много хора това си мислят

SisiStrange
07-02-2012, 14:23
^ С какво я боли? Нашата асистентка каза, че нашата болка за тях е дискомфорт. Мисля, имаше няколко изключения с по-развита система, но не се срещат в нашите води.

ПП. А ти всъщност какви животни ловиш?

loveca777
07-02-2012, 14:25
Ми хич не изглеждаше зле да ти кажа. Пък ми се е случвало декоративна рибка от тея дето уж умират от кеф в аквариум да се метне от него. Значи да си гледате златни рибки, неончета и прочие е много мило спрямо животното, но ако е каракуда, ужас? Защо по-точно?

Държа да видя законът, защитаващ каракудите като застрашен или забранен вид. :D Не съм си хващала саламандър или тритон, примерно.

Нервната система на рибите е няколко идеи напред от тази на безгръбначните. Имат, разбира се, сензорни усещания. Имат обоняние, имат стабилни равновесни органи (странична линия, например). Имат вкусови усещания също. Някои виждат добре, други не толкова, зависи къде по-точно живеят. Имат усещания за соленост. Но досега не съм видяла да е доказано да усещат болка. Имат инстинкт за самосъхранение и знаят кога да бягат, но не изпитват страх. Този семестър ги учихме в началото, тъй че дори не ми се налага да сверявам със записки. Една мишка, язовец, елен, глиган, заек изпитват ужас, имат майчин инстинкт, усещат ясно болка, а част от тях могат дори да умрат от страх при неправилно третиране. В Биологическия бяха уловили една совичка, която почина няколко дни по-късно, според мен от шока. Не мога да разбера какво сравнявате въобще.
То преди време имаше един случай как сърне умира от страх в някое стопанство

loveca777
07-02-2012, 14:33
^ С какво я боли? Нашата асистентка каза, че нашата болка за тях е дискомфорт. Мисля, имаше няколко изключения с по-развита система, но не се срещат в нашите води.

ПП. А ти всъщност какви животни ловиш?

Ами в книгите ,които съм чел за риболова пише как трябва внимателно и грижовно уловената риба да се пуска обратно във водата
Не мисля ,че не ги боли ,въпреки че може просто по-друг начин да усещат
Ами аз по скоро ходя с баща ми като придружител за пъдпъдъци , бекаси , диви гъски
като малак ме е взимал един път и на заек , гургулици
Общо взето на прелетен дивеч през есента - август , септември , октомври за пъдпъдък , , ноември , декември за бекас и до края на януари за гъски
Много ми се иска за глигани и хищници , но до сега не съм се уредил най-вече,защото нямам годините

awerw
07-02-2012, 14:34
Аз от скоро съм рибар :D

loveca777
07-02-2012, 14:36
ооо здр :) Човек раздел спорт замря напълно нещо
и лъвчо не съм го виждал да пише и всички ...

loveca777
07-02-2012, 14:37
Аз от скоро съм рибар :D

ами НАСЛУКА ;)

loveca777
07-02-2012, 14:53
Ми хич не изглеждаше зле да ти кажа. Пък ми се е случвало декоративна рибка от тея дето уж умират от кеф в аквариум да се метне от него. Значи да си гледате златни рибки, неончета и прочие е много мило спрямо животното, но ако е каракуда, ужас? Защо по-точно?
.

Защото я отнемаш от естествената й среда

SisiStrange
07-02-2012, 15:33
^ Ама на тези риби също не им е това естествената среда. Те не са създадени, за да бъдат гледани в аквариум. Живеят си на определени места и са екзотични, защото тук не се срещат. Нашите каракуди са също толкова интересни в други страни, колкото за нас трихогастерите, немо-рибките, бетите и тн.

ShtrudeL
07-02-2012, 15:33
да ти имам научните обяснения. (всмис, нищо лично <3)
Тово е живо същество бе. Няма значение дали го боли и каква му е цялата система и всички глупости, за които говориш. Ами ако беше някое друго животно?

r19
07-02-2012, 15:41
лол, да? о.О
И мислиш ли, че на тая каракуда й е било готино в аквариум?

Това ме подсеща как преди мнооого години с приятелчетата от блока ходихме на една поляна(където се беше образувало нещо като езерце и имаше риба... Та отивам аз и за целия ден една единствена каракудка улових, и незнайно защо не я пуснах обратно, a я взех у нас. Та рибката доста добре се разбираше с другите в аквариума и си живя доста дълго време. :D
Иначе по темата, не съм създал аз живота, че да го отнемам(пък и да бях пак не бих убил..)

loveca777
07-02-2012, 15:47
да ти имам научните обяснения. (всмис, нищо лично <3)
Тово е живо същество бе. Няма значение дали го боли и каква му е цялата система и всички глупости, за които говориш. Ами ако беше някое друго животно?








Стига , стига и ти ;d като монасите от източните религии - хлебарката е живо същество и не бива да се наранява ва...
Така де , едно е да я вземеш рибата вече на възраст , друго е да е била излюпена в аквариум
Против съм отглеждането на риби , защото като че ли не се чувстват мн добре ,но това е положението и никой не може да го забрани , а и по тази логика трябва да забранят веднага зоологическите паркове, циркове, лов, риболов ферми , варене на раци и тнт :D :D
И ние имаме аквариум , обаче не ми са ми интересни

ShtrudeL
07-02-2012, 15:49
Ама аз не съм нито против риболова, нито против лова. Против сравняването между двете съм. Против фалша и против дискриминацията ако щеш ^^

SisiStrange
07-02-2012, 15:51
Значи започнахме от: Ама нея я боли, милата рибка.
Като стане ясно, че не я боли: Ама какво като не я боли, милата рибка.

Нали именно затова говорим? Че не е някое друго животно.

Ти вегетарианка ли си? Защото, ако не си, тогава твоето е в пъти по-лицемерно. Аз си казвам с чиста съвест, че не приемам риболова за кой знае какво, но ловът не ми е по-силите чисто психически. С личното ми мнение, с моите познания над мен. Ти седиш от толкова време да обясняваш как се чувствали, колко нещастни били, как са живинка и тн, но в същото време няма да откажеш цаца с бира и същевременно напук на тези ти чувства към рибите, не приемаш риболовът за нещо лошо, а не ти харесва идеята някой да е съгласен с него, но не и с лова.


Не съм против да ги ядете, против това съм, че се възмущавате от лова и казвате, че риболова е по-приемлив.

Последно? Значи хем са мили, хем са изтормозени, хем обаче няма лошо да се ловят стига да нямаш против ловенето и на по-голям дивеч. Нищо лично и аз, но ми се види, че ти е скучно и се чудиш за какво да спориш.

loveca77, няма лошо да се гледа, ако им се осигуряват свястни условия. Повечето хора просто ги слагат в аквариум или си взимат видове, за които не могат да осигурят среда. Сега примерно си гледам трихогастери и си имат терморегулатор с нагласена нужна температура и филтър да пречиства водата.

loveca777
07-02-2012, 15:55
Ама аз не съм нито против риболова, нито против лова. Против сравняването между двете съм. Против фалша и против дискриминацията ако щеш ^^
аам , оки , права си
цари пълна анархия и дискриминация
Едните имали право да живият ,защото били по-сладки , а другите не
Обачеееее има разлика дори дали ще е сърна или сръндак
Не може да се сравнява кокошката и делфина

SisiStrange
07-02-2012, 16:01
Уф. Никой не говори за по-сладки. Любимото ми животно е тарантула, тъй че не съм типа хора, които пъшкат по пухкави зайчета. Както и да е. Остават ми няколко часа до най-големия ми и гаден изпит тая сесия. Ще си продължим спора (поне откъм мои коментари) утре вечер.

loveca777
07-02-2012, 16:05
ДоОбре , пожелават ти да се справиш добре на изпита
Доколкото за темата мисля, че се отдалечихме , но до някоя степен съм съгласен и с теб и със щруди ,защото всяко живо същество е създадено за да живее на този свят

choparkopar
07-02-2012, 16:05
Аз съм малко раздвоена по въпроса, защото от една страна за мен стрелбата е едно от най-страхотните и любими неща, но пък от друга мога да мина за приятел на животните, защото не ги ям и не нося кожи. Ако е просто хоби ловът е супер неандерталско нещо в 21 век, има стрелбища, мишени и какви ли не други варианти. Единствено приемам, когато го правят социално слаби, за да нахранят семействата си, защото нямат друга алтернатива. Иначе не.

loveca777
07-02-2012, 16:12
Аз съм малко раздвоена по въпроса, защото от една страна за мен стрелбата е едно от най-страхотните и любими неща, но пък от друга мога да мина за приятел на животните, защото не ги ям и не нося кожи. Ако е просто хоби ловът е супер неандерталско нещо в 21 век, има стрелбища, мишени и какви ли не други варианти. Единствено приемам, когато го правят социално слаби, за да нахранят семействата си, защото нямат друга алтернатива. Иначе не.

Ако се разровиш из коментарите ще разбереш ,че лова не е избиване на ярост и комплекси

четете малко де
стрелбата е съвсем различно

choparkopar
07-02-2012, 16:22
Ами тогава какво е? Като изключим "за храна". Ловът развива прецизността, търпението, разработването на стратегии, което не е лошо, но може да стане по много други начини и без излишни жертви.

loveca777
07-02-2012, 17:05
Ами тогава какво е? Като изключим "за храна". Ловът развива прецизността, търпението, разработването на стратегии, което не е лошо, но може да стане по много други начини и без излишни жертви.

ми и няма да го разбереш , опитах се да разясня ,но е невъзможно

ShtrudeL
07-02-2012, 17:23
Значи започнахме от: Ама нея я боли, милата рибка.
Като стане ясно, че не я боли: Ама какво като не я боли, милата рибка.

Нали именно затова говорим? Че не е някое друго животно.

Ти вегетарианка ли си? Защото, ако не си, тогава твоето е в пъти по-лицемерно. Аз си казвам с чиста съвест, че не приемам риболова за кой знае какво, но ловът не ми е по-силите чисто психически. С личното ми мнение, с моите познания над мен. Ти седиш от толкова време да обясняваш как се чувствали, колко нещастни били, как са живинка и тн, но в същото време няма да откажеш цаца с бира и същевременно напук на тези ти чувства към рибите, не приемаш риболовът за нещо лошо, а не ти харесва идеята някой да е съгласен с него, но не и с лова.



Последно? Значи хем са мили, хем са изтормозени, хем обаче няма лошо да се ловят стига да нямаш против ловенето и на по-голям дивеч. Нищо лично и аз, но ми се види, че ти е скучно и се чудиш за какво да спориш.

loveca77, няма лошо да се гледа, ако им се осигуряват свястни условия. Повечето хора просто ги слагат в аквариум или си взимат видове, за които не могат да осигурят среда. Сега примерно си гледам трихогастери и си имат терморегулатор с нагласена нужна температура и филтър да пречиства водата.

Всъщност бих и отказвам цаца с бира. Не ям риба. ; )
И не е нужно да украсяваш думите ми.

А тук:
"Като стане ясно, че не я боли: Ама какво като не я боли, милата рибка."

поне да беше довършила това, което казах. = ) Или явно изобщо не си ме разбрала. Да. Какво като не я боли? => ПАК не хубаво да си я закачиш на куката и след това да я пуснеш ей така заради идеята.
Колко пъти да кажа, че не съм против и двете, а съм против глупавите ви сравнения? Лова и риболова са на едно ниво. И в двата случая убиваш животно. Тъпо е да ти е жал за зайците и другите горски обитатели, ама да не ти е жал за рибите.

SisiStrange
07-02-2012, 17:59
Според мен е тъпо някой да налага за какво трябва да му е жал на друг човек. Има милион хора, които мразят паяци и ги размазват с първия чехъл, а на мен ми е жал, защото харесвам членестоногото. Това прави ли ги по-лоши хора, защото не чувстват същото, което и аз? Едва ли. Харесвам и змиите, стоножките, плужеците и още много животни, които редовно биват смачквани или прерязвани на две. Ами, случва се. Разни хора, разни идеали.

Silent94
07-03-2012, 14:23
Доставя ми огромно удоволствие да хода за риба дори и да не хвана нищо, но ако хвана си го изчиствам,пържа и ям с наслада.Гледам си риби в аквариум и не ми е някво гадно да ловя и ям риба