PDA

View Full Version : Пожарът на Витоша



scrooper
07-01-2012, 23:21
Имате ли информация как е възникнал?
Лично мое мнение е, че някой го е причинил умишлено...
Сега се разяри и се вижда едно голямо червено "сияние", ужасно е.

SisiStrange
07-02-2012, 06:17
Ами май всички са на това мнение...

Зверски раздразнено ми е. Много обичам да ходя из Витоша.

Ако всичко е за пари, нямам думи. Хората се самозабравят.

scrooper
07-02-2012, 06:18
Пожарът отваря площи за строежи. Ще е супер наглото, ако някой реши да "оползотвори" обезлесеното място с хотелска верига.

choparkopar
07-02-2012, 16:09
Като не мина номерът със закона се наложи да прибегнат до стария и изпитан метод...

extreme16
07-02-2012, 20:08
Този, който по невнимание е подпалил това красиво място дано много съжалява. А министрите вместо да си купуват БМВ-та и Мерцедеси можеха да отпуснат повече финанси, за да се осигурява хеликоптери, там където има нужна. Българска му работа. С 2 хеликоптера ходи гаси такъв пожар. Нищо не се пази в Б-я, дори единственото ни чисто и неопетнено място – като горите например. Нека сега и циганьорите помагат, а не само да получават облаги. Ако това място след време искат да то застроят се вдигаме на протест!!!

DisappointedDreamer
07-02-2012, 20:15
Не е по невнимание. Живея в Бистрица, видяхме че планината гори, звъннахме на пожарната, те помислиха че се бъзикаме. А сега, вече 2 дена не може да се справят с него. Той се разпространява и в момента е 5 пъти по-голям от колкото вчера. Пламъците ясно се виждат. Ужасно е. В началото пратиха 2 военни хеликоптера, които с вода от Панчаресвкото езеро се опитаха да потушат пожара, но не успяха. В момента тези хеликоптри ги няма, а днес кръжеше някакъв дребен на някаква частна фирма. Какво е това безобразия? И ще ми обясняват, че нямало да искат помощ от други държави. Е, какво? Да паднем всички на колене да се помолим на дедо Господ за дъждец?

Има доброволци, но те няма как да стигнат до мястото пеша. Използват мотори и коне, но се стига само до някъде. Безполезни са. В момента ги забраниха, тъй като се опасяват за живота им. Пожара е умишлено подпален не заради хотелски вериги (макар че няма да се учудя), а заради дървения материал, който после се продава.

Ужасно ми е гадно. Тук съм израснала, наполовина бистричанка съм, Витоша отлично и най-хубаво се вижда от вкъщи, а то какво стана. Всяка сутрин ходихме на походи в планината, беше прекрасно. А сега... Изгориха я.

iziskanmladej88
07-02-2012, 20:54
Няма как да е запален по невнимание пожарът по простата причина, че в тая местност човешки крак просто не стъпва. Наблизо няма нито пътища, нито пътеки, нито нищо, само дива природа. пожарът е изцяло умишлен и това е неуспоримо, а всеки мислещ си обратното мисли нетрезво. доброволците в случая повече пречат отколкото помагат, защото терена е много труден и там неопитен и нетрениран човек трудно би се справил, особено с такава огнена стихия. а теорията че нарочно не се гаси е върха на безумието...

дриймърке, ти не си ли някъде в чужбина? не вярвах, че у форона има някой от нашия край :о)

JagAlskarDig
07-02-2012, 21:16
iziskanmladej88, не си напълно прав. Стъпват хора, но такива, които обичат природата. Примерно вие сте си от този край, ходите на поход, аз пък обикалям планините, защото обичам гората и карам МТБ ( планинско колело ). С две думи - хора като нас не биха направили подобно кощунство. Както казаха, всичко е само, заради пари, независимо дали е дървесина, терен или находища ( това го казвам, понеже при къщата на прабаба ми унищожиха всичко, за да проучват за злато чужди фирми с "позволение на мафията", простете управляващите ). Не въведат ли закон, всички горски масиви да са защитена територия, собственост само на държавата и "неподвластни" на всякакви поправки от парламента, няма да има оправия. А за тези, които палят - глоби от 10 000 лева нагоре и поне 3 години затвор, без право на обжалване. Но кой ще ти се занимава, те дори да го изгасят не искат, видиш ли, учудващо как нормалните страни се обръщат за помощ към целия Европейски съю при такива бедствия, а ние "развитите" сами се "справяме", понеже утре ще има недоволни, ако не изгорят още няколко хиляди декара. После да ми говорят, колко са оправни и честни.

iziskanmladej88
07-02-2012, 21:41
На дълго и широко можем да спорим дали в тая местност ходят хора или не, но няма смисъл ;). факта е, че палежа е умишлен и породен от икономическите интереси на тоя и ония - или по-скоро стремежа им да си напълнят банковите сметки. законите отдавна не важат в наш'та държава, а това с трите години затвор можем само да го сънуваме - те за брутално убийство и разчленение дават 2 години условна, камо ли за един палеж.

DisappointedDreamer
07-02-2012, 21:41
дриймърке, ти не си ли някъде в чужбина? не вярвах, че у форона има някой от нашия край :о)

живея в Швеция, но майка ми е от Бистрица, и съм си тук за лятото :) ти откъде си?

iziskanmladej88
07-02-2012, 21:48
от Панчарево, цял живот съм живял тук и от малък обикалям близките балкани на шир и на длъж :) едни от най-прекрасните хора, които познавам, са от Бистрица м/удругото :)
а в момента, гледайки пожара от балкона, ме побиват тръпки като си помисля какво може да стане ако наистина единствената надежда е след седмица да (!) завали дъжд. Боже опази...

DisappointedDreamer
07-02-2012, 21:50
Охх наш шоп си :) аз съм точно в началото на селцето, срещу стадиона. От нас се вижда пожара перфектно, в момента го гледам и тръпки ме побиват :/

iziskanmladej88
07-02-2012, 21:53
перфектно казваш, значи? я щракни една снимка ако имаш с какво, че ми е интересно как се вижда отблизо :)

DisappointedDreamer
07-02-2012, 21:55
http://i.imgur.com/b1PD0.jpg
http://i.imgur.com/pQ4bS.jpg

Ето. Първата е правена през деня, втората сега през ноща.

iziskanmladej88
07-02-2012, 22:00
оле, по-зловещо е отколкото си представях. явно далечината откровено заблуждава за реалните размери. поне няма опасност да стигне до теб, щом си на края на селото :D това в кръга на шегата.

DisappointedDreamer
07-02-2012, 22:02
По-голямо е от на снимката. Наистина е страшно защото е в пъти по близко. Споки, няма опасност за нас, все още.

iziskanmladej88
07-02-2012, 22:03
http://i46.tinypic.com/11w8278.jpg една снимка от мен, от около 15 километра с 12х зуум (толкова си може Н8-цата ми :D )
стана време за лягане, че утре ще ходя да доброволствам с мотора. :) ако управата няма да ни спаси природата, поне ние да положим усилия и да си я спасим сами...

JagAlskarDig
07-02-2012, 22:04
А завършиха ли баража на реката, която се намира наблизо ? Твърдеше се, че ще стане бързо и ще овладеят ситуацията.

DisappointedDreamer
07-02-2012, 22:07
ОБичамте, лъжат. Нищо не направиха.

Панчарево, успех утре и внимавай :)

iziskanmladej88
07-02-2012, 22:08
А завършиха ли баража на реката, която се намира наблизо ? Твърдеше се, че ще стане бързо и ще овладеят ситуацията.

Не, в последния момент се е сменила посоката на вятъра и огъня е обхванал трасето, по което е щяло да се стигне. :)

JagAlskarDig
07-02-2012, 22:13
Дано утре успеят. Ти със съседите ли ще мъчиш нещо ? Смисъл, напълно правилно се опитвате да спасите гората, но четох, че не допускали доброволци...

iziskanmladej88
07-02-2012, 22:16
Не се търсят неопитни и неекипировани такива :) аз съм с кросов мотор (че и опит в гасенето имам даже, от един пожар в съседната планина преди няколко години :D момент за самореклама) и ще съм полезен с много неща, предимно носене на провизии към пожарникарите дълбоко в гората.

JagAlskarDig
07-02-2012, 22:24
Ясно, успех и браво за усилията !

scrooper
07-02-2012, 23:26
...
Втора нощ се виждат пламъци отдалече.
И виновните ще горят в ада, но това няма да спаси планината.
Мене ме издразни, когато съобщиха по новините, че 2 хеликоптера гасят, а трети е на оглед. Какъв ти оглед?! В такива ситуации трябва да се впрегнат всички средства в овладяване на положението. Да са си правили огледа преди пожара.
Ох хора, това червено "сияние" не е на добре. Не вярвах в края на света, но ако това не го овладеят скоро... :Х
Стискам палци на всички, които гасят!

sashinka95
07-03-2012, 08:26
Гледам снимките ви и съм потресена. Преживях нещо подобно преди няколко години. Живея в близост до планина и лятото имаше пожар. Прибирайки се една вечер видях едно червено кълбо точно на върха, нашата къща е далеч и нямаше да пострадаме. Баща ми обаче беше отишъл като доброволец да гаси. Огънят е ужасна стихия. Успех на тези, които помагат, дано да се върнат вкъщи живи и здрави. Дано стихията се овладее.

ShtrudeL
07-03-2012, 09:12
http://i.imgur.com/b1PD0.jpg
http://i.imgur.com/pQ4bS.jpg

Ето. Първата е правена през деня, втората сега през ноща.

; (

SisiStrange
07-03-2012, 12:32
Ако след някой и друг месец заявят, че искат да строят хотели или нещо от тоя десен там, аз лично ще пробвам да сформирам протест. Това ще е като самопризнание, че са я запалили.

JagAlskarDig
07-03-2012, 14:45
Само погледнете на какъв разказ от доброволец се натъкнах: http://www.cross.bg/1312260

scrooper
07-03-2012, 15:15
Значи всичко се изясни.
Хеликоптерите са за публично залъгване, че "се прави всичко възможно". А местността така като гледам е перфектна за бъдеща ски писта и хотелски комплекс.
Не не не, това е толкова долно!

shmatarok
07-03-2012, 15:23
Потресена съм. Тая скапана държава няма да се оправи. :/
Жалко, много жалко....

extreme16
07-03-2012, 15:35
от Панчарево, цял живот съм живял тук и от малък обикалям близките балкани на шир и на длъж :) едни от най-прекрасните хора, които познавам, са от Бистрица м/удругото :)
а в момента, гледайки пожара от балкона, ме побиват тръпки като си помисля какво може да стане ако наистина единствената надежда е след седмица да (!) завали дъжд. Боже опази...
Значи сме съседи. Дано по-скоро увладеят ситуацията, а не Бойко да обяснява, че са взети мерки, защото не са и Витоша гори...

scrooper
07-03-2012, 15:37
Това е гавра с населението. Отказана е помощ от израелски и македонски самолети, втф?!
Гавра е, че са викнали доброволците, защото така само са се потвърдили съмненията, че всичко е нагласено.
Освен горната история, сега 1 позната ми се оплака, че ги викнали в 5:00 (други доброволци), занимавали ги с някакво "обучение", чели им правила за безопасност и след като това било заснето, им казали да си ходят. Да видим ще има ли толкова нагла медия да излъчи тази нескопосана ПР- сцена.

Supermassive____
07-03-2012, 15:47
Жалка картинка сме.. Стадо,както казваше на времето в скечовете си Шкумбата,"козе,овце,пръчове,кочове" и т.н. Само да вметна,че преди доста време имахме(сме имали)стабилна ескадрила от най-добрите пожарогасителни самолети в света - PZL-Mielec M-18 Dromader,които бяха "бракувани" по бързата процедура,след което разпродадени.. Като пиша това си давам сметка,че заслужаваме всичко,което ни се случва след като оставяме възможноста на шепа хора безнаказано да си играят с живота ни.

loveca777
07-03-2012, 16:08
Смятайте - до столицата на България!
В тайгата и сибир никой не гаси избухналия пожар , а го оставят
Тука е почти същото, само че го правят умишлено , а после следва мащабно строителство

SisiStrange
07-03-2012, 17:35
Ами аз съм сериозна за протеста. Ако тръгнат да строят нещо. Това е вече мега наглост.

И защо, за Бога, не приемат помощ от Израел? Ми хората са предложили, не искат заплащане. Нашите и без това не се справят... Ми за пари е, естествено. Иначе няма логика да отказват помощ.

iziskanmladej88
07-03-2012, 18:51
Само погледнете на какъв разказ от доброволец се натъкнах: http://www.cross.bg/1312260

Четох го това, напълно се препокрива с впечатленията ми от днес. Работата е такава, че доброволците правят всичко по силите си, а пожарникарите, горските и дори военние се скатават по всевъзможни начини. Кой и от къде диктува това - всички можем да се досетим. Организацията е изключително слаба, най-вече заради голямата бюрокрация. Медийте изключително много изопачават информацията, и това което пишат няма почти нищо общо с реалната картинка. Само вижте коментара на боко свинята, аз лично останах безмълвен: "Благодаря на доброволците, не заради това, че толкова е ценен трудът им, тъй като имаме прекрасни пожарникари, които са с огромен опит, не само в България, а и в Израел, и в Русия, а заради това, че те са съпричастни и толкова много хора искат да помогнат в погасяването на пожара." Изводите си правете сами...

Жалко, много жалко приятели. Но това е реалността, хората са го казали: прост народ - слаба държава. :)

пп. extreme16 виж си личните

DisappointedDreamer
07-03-2012, 19:11
И аз съм за протеста.

Досега наблюдавахме пожара с майка, като любители на картина. Оф. Продължава да гори, по-голяма площ, вече на 150 декара, и е ужасно. Майка подхвърли идеята че няма да строят хотели и т.н., а може би писта, защото мястото е идеално за нея. Офф. Лошото е че духа вятър, пожара ще се разпространи. Димът от него вече се усеща в селото.

scrooper
07-03-2012, 20:24
Хм, май са 250 декара...

JagAlskarDig
07-03-2012, 20:32
Хм, май са 250 декара...

По телевизията явно преразказват "Лъжливото овчарче", версия 2012 г. - били 50 декара, "САМО" !

iBloodSucker
07-03-2012, 21:40
speechless :/

smilelady
07-04-2012, 07:53
http://i.imgur.com/b1PD0.jpg
http://i.imgur.com/pQ4bS.jpg

Ето. Първата е правена през деня, втората сега през ноща.

Втората снимка ме потресе..
Браво, браво... Изгоря ни и Витоша..

dimitar_ak
07-04-2012, 08:01
Цялото впечатление, което се създава е, че или някой не иска този пожар да бъде изгасен или Цвъки (той ръководи операцията) е пълен идиот. Най-вероятно е да се окажат и двете неща.

DisappointedDreamer
07-04-2012, 09:05
http://www.cross.bg/1312260

Разказ на който попаднах. В него ясно се казва, че група от пожарникари (41 човека) са могли да загасят пожара. Но, някой НЕ е искал той да бъде потушен.

ADMIRALKA14
07-04-2012, 10:07
дека е великият пожарникар (Бойко)? Да не свършиха лентите за рязане..пф.

JagAlskarDig
07-04-2012, 10:28
Сега гледах новините по Нова. Главният клоун, който говореше каза, че били останали само 200 метра горящи земи, които не били под техен контрол. Но забележи - можело да отнеме от 1 до 5 дни за пълното потушаване. Как става този номер - от вчера/снощи до днес на обяд от 200/250 декара до 200 метра, но тях може да ги гасят още няколко дни. Баща ми каза, че преди време този същият преди години бил наказван за различни нарушения по време на служба и некомпетентност. Изобщо по всички разкази/наблюдения на потребители от форума, доброволци и официалните изявления по телевизията си личи, колко е "случайно" всичко.

Какво още открих: Кадрите показват първите минути от възникването на пожара на "Бистришко бранище" в неделя.

Туристите, направили снимките, се движели по пътеката от хижа "Алеко" към Бистрица.
http://85.14.28.164/d/images/slideshows/0000025548-middle.jpg
http://85.14.28.164/d/images/slideshows/0000025549-middle.jpg
http://85.14.28.164/d/images/slideshows/0000025551-middle.jpg
http://85.14.28.164/d/images/slideshows/0000025552-middle.jpg

http://www.dnes.bg/sofia/2012/07/04/kak-trygva-pojaryt-na-vitosha-unikalni-snimki.162926 Източникът с цялата статия !

sweetycherry33
07-04-2012, 13:41
...
Втора нощ се виждат пламъци отдалече.
И виновните ще горят в ада, но това няма да спаси планината.
Мене ме издразни, когато съобщиха по новините, че 2 хеликоптера гасят, а трети е на оглед. Какъв ти оглед?! В такива ситуации трябва да се впрегнат всички средства в овладяване на положението. Да са си правили огледа преди пожара.
Ох хора, това червено "сияние" не е на добре. Не вярвах в края на света, но ако това не го овладеят скоро... :Х
Стискам палци на всички, които гасят!

Червено сияние !?!?!? К'во?!

sweetycherry33
07-04-2012, 13:55
Ние сме от София много близо до центъра и от хола има гледка към Витоша.Целият пожар се вижда, а на 1 - ви юли не се виждаше.Става все по - голям и по - голям с всеки изминал ден, ужасно гадно е, не мога да го гледам.Ужас ! Кой би издържал на гледката как изгарят тези дървета, които са растяли някои много повече години, отколкото един човек може да живее, примерно век...После кой ще сади дървета ? Някой горе беше пратил история на един от доброволците...потресена съм.Без КОМЕНТАР !

DisappointedDreamer
07-04-2012, 14:39
Добро утро. Питаш ли се на нас какво ни е в Бистрица? Пожарникари, линейки, полицейски коли, багери, пожарникарски коли, някакъв ужас е. А хеликоптрите ми кръжат ТОЧНО над главата. Може да помахам на пилота, и той ще ми махне обратно. Ужасно е.

https://plus.google.com/photos/116661775993630312866/albums/5761037927267677601
Снимки от гасенето на пожара днес.

jghgh
07-04-2012, 16:35
Как вървят нещата?


Оф... като чета тази тема ме хваща такъв яд, такова разочарование ... в каква държава живеем, и тея хора колко са безскрупулни, долни, нямат сърце, нямат съвест. За печалба са готови да направят такова зверство, такова оскверняване на природата! И на мен, бтв, един познат ми каза, че отишъл за доброволец и не го пуснали. Всичко е един шибан цирк... Много тъжен и трагичен, обаче...

koshtramba
07-04-2012, 16:47
Опитвам се да не се ядосвам, макар, че отвътре ме изяжда.
Чела съм, че в Колорадо/Калифорния пожарите са ежедневие, дори са полезни. Някой иглолистни дървета не могат да пуснат семата от шишарките си, без пожар. Сами се палят и сами гасят, то си е природа.
Не знам дали палежът е умишлен (има логика да е така), но знам със сигурност, че негасенето му е УМИШЛЕНО.
Един приятел разправяше снощи, че познавал горски и те му казали, че всичко е нагласено, в полза на нечии тлъсти интереси.
Това е. Нищо не можем да направим.

Едит : Една интересна статиика по случая :

http://www.dnevnik.bg/zelen/resursi/2012/07/03/1858736_aleksandur_dunchev_wwf_pojarut_niama_kak_d a_se_e/

Ето как изглеждаше пожарът снощи, към 1:30 от мястото, където аз живея.

https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash4/s720x720/282224_4217368603142_868527685_n.jpg

JagAlskarDig
07-04-2012, 16:50
Почти цялото предаване днес беше посветено на тази тема. В общи линии цялата помия се потвърждава, когато човек си зададе логични въпроси, а получи нелогични отговори.

http://play.novatv.bg/play/276473/?autostart=true

koshtramba
07-04-2012, 17:02
По телевизията нищо няма да ти кажат, такова информационно затъмнение, че няма накъде повече. Аз отдавна не им вярвам на тия глупаци.

SisiStrange
07-04-2012, 17:33
^ Ами те са купени отдавна. Говорят това, което някой иска да се говори. Медиите са най-простия начин да промиеш нечий мозък. Хората като чуят нещо по Новините веднага го приемат за истина. И преди ми се е случвало да откривам ГОЛЕМИ несъответствия. Когато беше протестът на БАН беше пълно с млади хора и студенти, а по Бтв излъчиха малкото по-възрастни там и се наблягаше как академията е пълна с феодални старци. Ама тоя път хората видяха какво става. Отвсякъде чувам ядосани коментари. Сбъркаха тук. Българите може да сме всякакви, но обичаме планините и горите си. Това вече не може да се замаже.

koshtramba
07-04-2012, 17:43
Използвам случая да ти пиша лично тук, т.к не можах да отговоря на последното ти PM, понеже си си забранила личните съобщения. Моля те, оправи ги от потребителския панел.

А иначе, по темата : Жал ми е за самата мен, защото ме чака журналистическа кариера, която май като гледам под каква диктатура и безумен ценз е, няма да е завидна. Хората не са глупави, но са нерешителни за сериозни действия, те са скептици. Ако целия българси народ се опълчи на цялата тази власт, нещата няма да продължават в същия дух.
Мисля си още нещо, обаче. Мисля си, че може пък пожара да е предизвикан от изтрещели еколози. Да се разбунят още повече духовете, да се донастроят хората да се пази Витоша, че си ебало майката, да се налее масло в огъня "Цеко пали Витоша, след като не му минава закона" или нещо подобно. Знам ли...

JagAlskarDig
07-04-2012, 18:22
Използвам случая да ти пиша лично тук, т.к не можах да отговоря на последното ти PM, понеже си си забранила личните съобщения. Моля те, оправи ги от потребителския панел.

А иначе, по темата : Жал ми е за самата мен, защото ме чака журналистическа кариера, която май като гледам под каква диктатура и безумен ценз е, няма да е завидна. Хората не са глупави, но са нерешителни за сериозни действия, те са скептици. Ако целия българси народ се опълчи на цялата тази власт, нещата няма да продължават в същия дух.
Мисля си още нещо, обаче. Мисля си, че може пък пожара да е предизвикан от изтрещели еколози. Да се разбунят още повече духовете, да се донастроят хората да се пази Витоша, че си ебало майката, да се налее масло в огъня "Цеко пали Витоша, след като не му минава закона" или нещо подобно. Знам ли...

Чак толкова изтрещели не мисля, че има. Освен това еколозите трябва да са доволни, както и всеки нормален гражданин, понеже тези дни се разбра, че отменят решението да застроят част от Морската градина във Варна. Та да се търси "отмъщение" тук до София е нелогично.

sweetycherry33
07-04-2012, 19:01
Добро утро. Питаш ли се на нас какво ни е в Бистрица? Пожарникари, линейки, полицейски коли, багери, пожарникарски коли, някакъв ужас е. А хеликоптрите ми кръжат ТОЧНО над главата. Може да помахам на пилота, и той ще ми махне обратно. Ужасно е.

https://plus.google.com/photos/116661775993630312866/albums/5761037927267677601
Снимки от гасенето на пожара днес.

Ужас, дано изгасят всички заедно пожара колкото се може по - скоро.Браво, че си се явил за доброволец ...

Той пожара май малко понамалява.

koshtramba
07-04-2012, 20:27
ПОЖАРЪТ - ИЗГАСЕН! ХИП-ХИП - УРААА!

DisappointedDreamer
07-04-2012, 20:30
Ужас, дано изгасят всички заедно пожара колкото се може по - скоро.Браво, че си се явил за доброволец ...

Той пожара май малко понамалява.

Първо, не съм се явила доброволец.
Второ, женско съм.
Трето, живея в Бистрица и хеликоптрите кръжат точно над нас.

И да, загасиха го най-после след 4 дена :)

scrooper
07-04-2012, 21:12
Охх, най- сетне ще се спи спокойно без пламъци в далечината!

SisiStrange
07-05-2012, 04:01
Браво! :) Поне свърши.

Ukhtar
07-05-2012, 06:41
Те го изгасиха, ама отказаха помощи от сърбия и гърция (хеликоптери). Още не мога да си представя сценарий, дори и с някой друг икономически интерес.

xoxi
07-05-2012, 09:11
1 (https://lh6.googleusercontent.com/-yTKErfQuXxI/T_NSCMzaziI/AAAAAAAAAPs/qaMSrqeu5uc/s903/IMG_8443.JPG) 2 (https://lh4.googleusercontent.com/-lcStsMYrQ_A/T_NSEdGnuRI/AAAAAAAAAP8/JzC9FDonnP8/s903/IMG_8445.JPG) 3 (https://lh4.googleusercontent.com/-dEl9QyyQ5zY/T_NSZOIo3aI/AAAAAAAAARs/g-6BtT3VAuE/s903/IMG_8461.JPG) 4 (https://lh6.googleusercontent.com/-X4qHkxd5gdM/T_NVbSilJ1I/AAAAAAAAAzA/0WzkMouIp9Q/s903/IMG_8579.JPG)

Ето тези снимки ми напълниха очите със сълзи.
Нямам думи.
Какъвто народът, такава и държавата.

koshtramba
07-05-2012, 10:20
DisappointedDreamer, не знам дали ти си правила снимките, вероятно е Петър Кърджилов, но са страхотни, много добре отразяват случая и емоционалните отпечатъци от него.

scrooper
07-05-2012, 10:38
Пак пламна...

ADMIRALKA14
07-05-2012, 10:55
В "Телеграф" пишеше, че не е напълно изгасен. "След работата на хеликоптерите се забелязва, че пожарът на Витоша е локализиран почти изцяло. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова....Проблем създава малко огнище." Аз се обърках вече. Угасен ли е или не?

sweetycherry33
07-05-2012, 10:58
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=927758 - огнената стихия е овладяна.

sweetycherry33
07-05-2012, 11:05
В "Телеграф" пишеше, че не е напълно изгасен. "След работата на хеликоптерите се забелязва, че пожарът на Витоша е локализиран почти изцяло. Това съобщи кметът на София Йорданка Фандъкова....Проблем създава малко огнище." Аз се обърках вече. Угасен ли е или не?

Не е загасен, от тук се вижда още.Но вече е много малко, почти е загасен.И все пак е гадно да гледаш грозно изгорелите върхове на планината.А мисълта, че в София вече ще си дишаме още по - мръсен въздух, е още по - грозна.Трябва да се садят дървета на мястото където са изгоряли...

ADMIRALKA14
07-05-2012, 11:06
"Междувременно вчера пламнаха нови 5 дка от другата страна на планината, откъм Железница." ??

sweetycherry33
07-05-2012, 11:08
"Междувременно вчера пламнаха нови 5 дка от другата страна на планината, откъм Железница." ??

Май ги угасиха, ама не съм сигурна

loveca777
07-05-2012, 12:06
Трябва да се садят дървета на мястото където са изгоряли...

Местността е трудно проходима и за засаждането ще трябват доброволци
А въздуха в София няма да стане по-мръсен

scrooper
07-05-2012, 12:24
Откакто спряха Кремиковци е доста по- добре, така че за въздуха има компенсация. Проблемът е, че продължава да пуши упорито.

JagAlskarDig
07-05-2012, 12:34
Сега идва и моментът да се потърси сметка на много хора, а не както почти винаги става в България, всяко чудо за три дни и после нищо. Държавата може да е една голяма черна дупка, но не може да съсипват и страната.

koshtramba
07-05-2012, 14:01
Май ги угасиха, ама не съм сигурна

Точно затова е "резерват", защото е трудно достъпен район. Там не стъпва човешки крак. Нито за санитарна сеч, нито за презалесяване. Природата сама ще си възстанови щетите. :)

loveca777
07-05-2012, 14:46
[QUOTE=koshtramba;10257535 Природата сама ще си възстанови щетите. :)[/QUOTE]

:D :D Абе ти знаеш ли къде и защо се правят резервати?
То като е изгорял вече се свърши с резервата

koshtramba
07-05-2012, 15:07
Не се изразих правилно, имах предвид конкретно Витошкия резерват. :)

loveca777
07-05-2012, 15:16
ами,ако е изгорял заедно с вековни гори - какъв резерват ще е ? Много време отнема възтановяването му ..

koshtramba
07-05-2012, 16:03
Не са вековни. В резултат на смерч от 2001, повечето от това, което е горяло са сухи и паднали дървета. Живата гора почти не е засегната, поне такива са официалните становища, на които, разбира се, не може да се вярва.

DisappointedDreamer
07-05-2012, 16:21
DisappointedDreamer, не знам дали ти си правила снимките, вероятно е Петър Кърджилов, но са страхотни, много добре отразяват случая и емоционалните отпечатъци от него.

Не съм ги правила аз.

koshtramba
07-05-2012, 16:37
^ Какво е положението в момента?! По телевизията са доста разноречиви...

DisappointedDreamer
07-05-2012, 21:21
От към Бистрица са го изгасили. Казаха обаче доброволци и очевидци че пожарът се бил разпространил откъм другата страна на билото, откъм страната на село Железница. От тук нищо не се вижда, но пък са го изгасили от наща страна. Днеска цял ден кръжаха хеликоптри и поливаха отново с вода.

koshtramba
07-05-2012, 21:31
Да, за хеликоптерите знам. Над блока ми минават. Ама, тия са нарочно "крият" пожара от столичани, че да не се заподозре нещо май, а?! :D

DisappointedDreamer
07-05-2012, 21:36
Еми, май така правят 8-) ама не им стана работата, щото всички бистришки доброволци пък и други то Симеоново и Панчарево се усетиха.

koshtramba
07-05-2012, 21:40
Кога ще го изгасят най-накрая окончателно! Да се свършва, че тва е голям психически тормоз (поне за мен). Само някви неща в просъница сънувам, с пожарогасители към Витоша тръгвам... Е те такива. :D

DisappointedDreamer
07-05-2012, 21:49
:lol: до 2 дни очаквам да спрат окончателно :)

DisappointedDreamer
07-06-2012, 08:08
http://offnews.offroad-bulgaria.com/index.php/76173/speshno-tryabvat-oshte-dobrovoltsi-za-bistritsa

Абе, пак се е възпламенило нещичко.

koshtramba
07-06-2012, 08:48
Лелелеле... Няма край това. Ужас. Ама, не - "Пожарът е овладян."!

Едит : „Нестле“ веднага се отзова на молба на доброволци и обеща веднага да дари вафли. В момента доброволците търсят кола, която да вземе вафлите от фирмата в Люлин.

:D:D Тия ебават ли се?!