PDA

View Full Version : Висше образование в Англия



mariaaaaaa
07-03-2012, 13:53
Здравейте, смятам да продължа образованието си в чужбина и по - точно Англия. Много бих се радвала, ако някой, който учи там, учил е или тепърва ще кандидатства като мен да ми каже как седи въпросът с разходите за общежитията, личните разходите и т.н

Всякаква информация ще ми е от полза, благодаря предварително. :)

ann1e
07-08-2012, 01:40
Здравей!
Аз тъкмо си завърших първата година там, по-точно Манчестър. По принцип предполагам смяташ да кандидатстваш за следващата година, тоест 2013-2014, защото за тази е много късно.

Както и да е, по принцип разходите много зависят от това кой град си избереш, моят съвет в случая е да не се изкушаваш с Лондон, защото града е огромен, страшно скъп и неблагоприятен за студенти. Моят наем беше 104 паунда на седмица с включени сметки за 42 седмици, по принцип се плаща в повечето случаи на вноски, но на мен ми се наложи да платя цялата сума. За стая със собствена баня и тоалетна в малък, но сравнително добре обзаведен апартамент споделян с още 3 човека. По принцип всеки университет гледа да предлага общежития подходящи както и за по-големи така и за по-малки бюджети, но едва ли ще си намериш университетско общежитие за по-малко от 75-80 паунда на седмица, особено както се дигат всяка година.

Аз лично, като изключим първия месец, два, когато е абсолютна лудница, докато се осъзнаеш от къде да пазаруваш, покрай freshers week и т.н. за храна на седмица харчех около 30-35 паунда като в никакъв случай не съм си купувала само евтини храни, така че може да се намали още сумата. Но аз в повечето дни си готвех, ако смяташ да живееш на полуготови храни ще ти трябват повечко. Там скъпи са главно месата и някои плодове и зеленчуци, но често има промоции.

Храната по заведения е сравнително скъпичка, дори и за бързо хранене общо взето като цифричките по нашите цени, но в паундове. В нормален ресторант трудно ще се отървеш с по-малко от 25-30 паунда за нормална вечеря с предястия, питие и т.н.

Другото скъпо там е излизането и алкохола. Тука вече си зависи колко често и по колко обичаш да пиеш и излизаш, но ще ти дам ориентировъчно какво са цените на местата, където аз съм ходила. Не марков алкохол, 700 мл водка ще е между 10-13 паунда зависи от кой магазин. Уискито е скъпичко, бирата сравнително евтина, има и горе/долу евтини вина, но много боли глава от тях. По клубовете в повечето случаи входа ще е 5 паунда или по-малко, зависи от клуба и вечерта. Малка водка смесена с кола или redbull (там ги дават смесени на бара) или double vodka coke/redbull (защото тяхната single водка е наполовина на нашата малка) е между 2-3 паунда в някои случаи може и 4 или 5 да е, зависи от клуба.

Надявам се да съм ти помогнала, защото аз миналата година като търсих такава информация не можах да намеря никаде. Ако имаш други въпроси питай.