PDA

View Full Version : Висше в чужбина



oppu
07-03-2012, 22:21
Здравейте! Обръщам се към всички, които са учили или учат в чужбина (за предпочитане Германия). Насочвам се на там със специалност Финанси в университета в Есен. Като цяло обаче ме интересува самата обстановка в немските университети, самото провеждане на лекциите, настаняването, хората около теб. Моля, да споделите всичко подробно, тъй като това страшно много ме интересува. Благодаря ви предварително!

PainMonopoly
07-09-2012, 22:00
Есен е доста гнусен индустриален град и е фрашкан с турци, както и съседния Дюисбург.

Системата с лекциите, упражненията и изпитите е различна според специалността. Аз лично съм имал един курс по икономика. Слайдовете са бяха доста рехави откъм информация и повечето материал професора го казваше устно и го пишеше по шрайбпроектора, затова трябваше да се ходи на лекции. Упражненията не бяха задължителни, но там обясняваха задачи. Можехме да предаваме упражненията електронно и ако изкарахме 2/3 на 8 от 11, получавахме 0,3 бонус към оценката, което не е много, ама да си направиш упражненията помага за изпита. Изпита беше много шибан и ме скъсаха два пъти. Икономистите са ужасно педантични и много се заяждат. Не им стига да направиш сметките вярно, трябва да ги аргументираш на техния неразбираем икономически немски.

В Есен доколкото помня положението с общежитията беше зле, имаше много малко. Иначе живота на общежитие е добре, евтино е, има социален живот и същевременно не е селяния и мизерия като Студентски град.

Откъм хора е ок, зависи с хора от каква националност общуваш. Българите са много и винаги са първата опция и първите, с които ставаш приятел. Обаче избягвай големи български компании, защото няма как да допуснат чужденци вътре, а ти трябват контакти и с такива, ако искаш да прогресираш. Другите чуждестранни студенти, особено еразмусите, са идеални за пиене, защото обикновено са дошли поне отчасти за това. :Д Германците са толерантни и услужливи хора, но не са особено социални, което е проблем ако си срамежлив като мен. :Д Ако искаш контакти с германци, трябва ти да ходиш да им говориш и да си агресивен, иначе не става. Ако го правиш обаче ще те приемат добре, дори доста от тях се кефят да общуват с чужденци и се записват на доброволчески програми, които помагат на чуждестранни студенти.